Προς το περιεχόμενο

Αναθάθμιση από eos 100D


k_dinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,
Έχω εδώ και 2 χρόνια περίπου την Canon eos 100D την οποία χρησιμοποιώ ελάχιστα κάθε χρόνο, κυρίως σε διακοπές. Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος, τόσο από την απόδοσή της όσο και από το compact μέγεθος που έχει.
Αυτό που νιώθω ότι με περιορίζει είναι το autofocus, το οποίο θεωρώ ότι χάνει σε χαμηλό φωτισμό. Επίσης, οι 2 φακοί που έχω είναι STM και δεν είναι εμφανές το σημείο focus με αποτέλεσμα να το προσπαθώ μόνος μου στο live view καθυστερώντας σημαντικά στο να βγάλω μια σωστή φωτογραφία.  (Άργησα βέβαια να αντιληφθώ το phase autofocus που έχουν οι Dslr με τα σημεία που βλέπεις μέσα από το σκόπευτρο)
Επίσης, παρόλο που βολεύει πολύ η touch screen θα ήθελα να έχει ασύρματη μετάδοση αρχείων.
Ενώ έψαχνα να βρω μια wifi sd card με 50€ – 60€, είδα ότι to επόμενο μοντέλο eos 200d έχει πέσει αρκετά σε τιμή και προσφέρει καλύτερο επεξεργαστή εικόνας με wifi build in. Οπότε λέω να δώσω τη δικιά μου και να βάλω κάτι παραπάνω για αναβάθμιση σώματος.
Από την άλλη, βλέπω ότι και αυτή έχει μόνο 9 σημεία autofocus και σκέφτομαι μήπως δω και την eos 800d με 45 σημεία.
Τέλος, σε αυτά τα λεφτά διαβάζω ότι είναι καλύτερα να πάει κανείς στη mirrorless eos m50 με τον τελευταίο επεξεργαστή εικόνας. 
Και για να ολοκληρώσω τον συλλογισμό μου, αν καταλήξω γιαστην Μ50, διαβάζω ότι στην κατηγορία αυτή υπάρχουν καλύτερες επιλογές από Sony, στα ίδια χρήματα.

Συγνώμη για το μεγάλο post, ελπίζω να κατάφερα να παρουσιάσω τη σύγχιση στην οποία βρίσκομαι..

Δεν βιάζομαι για άμεση αγορά, αν δεν έχω πάρει μέχρι τα black Friday θα πάρω όποια από τις παραπάνω βγει σε τιμή ευκαιρίας.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πραγματι η 100d εχει τραγικο autofocus σε συνθήκες χαμηλου φωτισμου η ακομα και μεσα στο σπιτι. Την ειχα και ηταν ο κυριος λογος που την εδωσα. 

δεν θα πηγαινα με τιποτε σε 200d, δεν νομιζω να την εχουν αναβαθμίσει ιδιαίτερα. 

Απο sony mirrorless ακομα και στα παλαια μοντελα θα δεις χαοτική διαφορα στη  ταχύτητα autofocus σε σχεση παντα με την 100d.

απο canon mirrorless δεν εχει τυχει να δω/δουλεψω καθολου, αλλα βλεπω βγαζουν αρκετούς φακους σε ψιλο καλες τιμες, ισως αξιζει.

Και στις Sony θα βρεις πληθώρα φακών σε νορμαλ σχετικα τιμες για ερασιτέχνικη χρηση. 

m4/3 olympus panasonic δεν σκέφτεσαι καθολου; Επισης πολυ καλες προτασεις και απο εκει! 

 

καλες λήψεις!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπόψιν, ότι η 200D, αντικαταστάθηκε από την 250D (κάποιοι τη λένε και "200D Mk.II" ). Η νέα έχει και αυτή τον DiG!C 8.

Πιστεύω ότι στην Canon επικρατεί μία... αβεβαιότητα σχετικά με τις μοντούρες, τώρα που βγήκε και 2ο mount για mirrorless, το RF. Αυτό το αναφέρω όχι διότι φοβάμαι για το μέλλον των EF/ EF-S mounts (αυτά θα υπάρχουν, για όσο βγάζει DSLR η εταιρεία) αλλά γιατί φοβάμαι μήπως εγκαταλειφθεί το EF-M των "μικρών" (crop ) mirrorless. Ένας επιπλέον λόγος για τον οποίο φοβάμαι κάτι τέτοιο, είναι η ιδιαίτερα "κακή" επιλογή των EF-M φακών (και σε ποικιλία, αλλά και σε ποιότητα). Δε θα "πονέσει" ιδιαίτερα αν εγκαταλείψει το σύστημα.

Με άλλα λόγια, προτείνω μετάβαση στην 250D, ή άλλη DSLR, και όχι σε Canon mirrorless.

Εάν είναι προτιμότερη μία mirrorless, θα πρότεινα Sony ή Fuji (αν και ακριβές).

Olympus δε μπορώ να προτείνω, όταν έχουν τόσο μικρό αισθητήρα (4/3)... στα ίδια λεφτά. Εκτός και αν είναι απαραίτητη κάποια από τις (θετικές) ιδιότητες ενός μικρότερου αισθητήρα, π.χ μεγάλο zoom σε μικρό μέγεθος.

Επεξ/σία από Haldol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δει και την 250D, αλλά νομίζω ότι δεν προσφέρει και πολλά παραπάνω σε σχέση με την 200D, για τα χρήματα που ζητάει πάντα.

Έχει το 4κ το οποίο δεν αποδίδει καλά, και τον νεότερο επεξεργαστή εικόνας που χρησιμοποιείται κυρίως για το 4k. Πιστεύω αν φτάσω Και στα λεφτά αυτά πάμε στην M50 που τη θεωρώ πιο ολοκληρωμένη, με eye detection κτλ.

Και από ότι διαβάζω, με την Μ50 και τον official αντάπτορα πάιζουν κανονικά οι EF, EF-S φακοί με όλες τις λειτουργίες, autofocus κτλ.

Λέτε με την 90D που ανακοινώθηκε, να πέσουν οι τιμές στις υπόλοιπες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Λέτε με την 90D που ανακοινώθηκε, να πέσουν οι τιμές στις υπόλοιπες?

Οι μικρότερες σειρές (800D, 250D, κλπ) δεν έχουν λόγο να επηρεαστούν. Λογικά όμως, αρκετοί θα τρέξουν να "διώξουν" την 80D, μιας και η 90D προορίζεται να τις αντικαταστήσει. Οπότε σκέψου και για το ενδεχόμενο μεταχειρισμένης 80D σε λίγους μήνες, που είναι απίστευτη μηχανή (πολύ ανώτερη της 200D).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, k_dinos είπε

Καλησπέρα σας,
Έχω εδώ και 2 χρόνια περίπου την Canon eos 100D την οποία χρησιμοποιώ ελάχιστα κάθε χρόνο, κυρίως σε διακοπές. Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος, τόσο από την απόδοσή της όσο και από το compact μέγεθος που έχει.
Αυτό που νιώθω ότι με περιορίζει είναι το autofocus, το οποίο θεωρώ ότι χάνει σε χαμηλό φωτισμό. Επίσης, οι 2 φακοί που έχω είναι STM και δεν είναι εμφανές το σημείο focus με αποτέλεσμα να το προσπαθώ μόνος μου στο live view καθυστερώντας σημαντικά στο να βγάλω μια σωστή φωτογραφία.  (Άργησα βέβαια να αντιληφθώ το phase autofocus που έχουν οι Dslr με τα σημεία που βλέπεις μέσα από το σκόπευτρο)
Επίσης, παρόλο που βολεύει πολύ η touch screen θα ήθελα να έχει ασύρματη μετάδοση αρχείων.
Ενώ έψαχνα να βρω μια wifi sd card με 50€ – 60€, είδα ότι to επόμενο μοντέλο eos 200d έχει πέσει αρκετά σε τιμή και προσφέρει καλύτερο επεξεργαστή εικόνας με wifi build in. Οπότε λέω να δώσω τη δικιά μου και να βάλω κάτι παραπάνω για αναβάθμιση σώματος.
Από την άλλη, βλέπω ότι και αυτή έχει μόνο 9 σημεία autofocus και σκέφτομαι μήπως δω και την eos 800d με 45 σημεία.
Τέλος, σε αυτά τα λεφτά διαβάζω ότι είναι καλύτερα να πάει κανείς στη mirrorless eos m50 με τον τελευταίο επεξεργαστή εικόνας. 
Και για να ολοκληρώσω τον συλλογισμό μου, αν καταλήξω γιαστην Μ50, διαβάζω ότι στην κατηγορία αυτή υπάρχουν καλύτερες επιλογές από Sony, στα ίδια χρήματα.

Συγνώμη για το μεγάλο post, ελπίζω να κατάφερα να παρουσιάσω τη σύγχιση στην οποία βρίσκομαι..

Δεν βιάζομαι για άμεση αγορά, αν δεν έχω πάρει μέχρι τα black Friday θα πάρω όποια από τις παραπάνω βγει σε τιμή ευκαιρίας.
 

    Καλησπέρα σας , είχα παλιότερα την 100D , μια καλά καμουφλαρισμένη 750D , από την οποία διατηρώ ακόμη και σήμερα τις καλύτερες εντυπώσεις , μάλιστα δεν αποκλείω να την ξαναπάρω κάποια στιγμή . 

  Διάβασα προσεκτικά όσα αναφέρετε , δεν θα σας το χαλάσω , σεβόμενος τα κριτήρια σας , την άποψη σας , αλλά από την άλλη οφείλω να αναφέρω κάποιες λεπτομέρειες , αφού πέρασε από τα χέρια μου .

  Το μελανό σημείο για μένα ήταν το βάθος του hand grip , το οποίο παρόλο το μικρό μέγεθος των χεριών μου , ήταν κάπως άβολο και σήμερα μπορώ να το συγκρίνω , σαν αναφορά , με το βάθος στις Olympus e - 420 αλλά και την OMD em10 που χρησιμοποιώ σήμερα .

   Παρόλαυτα η μηχανή ήταν και παραμένει για μένα αξιολογοτατη , φυσικά ήταν σε γνώση μου ότι δεν ήταν αδιάβροχη , ένα σημαντικό για μένα στοιχείο και αν μιλούσαμε για ελλείψεις θα ήθελα να είχε και μία ρύθμιση του WB σε αποτίμηση της κλίμακας Kelvin .

  Πέρα από τα παραπάνω , η μπαταρία της είχε σοβαρή διάρκεια και το εννοώ χωρίς να με αφήνει στα κρύα του λουτρού στην διάρκεια της ημέρας . 

  Διακριτικοτατη , χωρούσε παντού , ήταν σχετικά στιβαρή σαν κατασκευή , χωρίς τριγμούς και άλλα παρεμφερή .

  Για το EF / EF - S mount δεν χρειάζεται να προσθέσω πολλά , αφού αφήνει περιθώρια για πολλά πράγματα , όπως επίσης έχω αναφερθεί στην σκοτουρα μου γύρω από τον αριθμό των μεγαπιξελ ανάλυσης ενός αισθητήρα .

  Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω ποια είναι τα κριτήρια σας και οι απαιτήσεις σας γύρω από το ζήτημα της φωτογραφίας , αλλά και των φωτογραφικών μηχανών σε ότι αφορά τα σώματα .

  Αυτό που γνωρίζω , είναι πως αν επρόκειτο για Canon η EOS 100D , παραμένει και σήμερα μια από τις πρώτες επιλογές μου αν όχι η πρώτη και αν ήταν στα χέρια μου θα σκεφτόμουν σοβαρά να την άλλαζα .

  Για τα υπόλοιπα περί autofocus κλπ , επιτρέψτε μου χωρίς παρεξήγηση και με απολύτως καλή διάθεση , να πω ότι τα ακούω βερεσε .

   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Καλησπέρα σας , είχα παλιότερα την 100D , μια καλά καμουφλαρισμένη 750D , από την οποία διατηρώ ακόμη και σήμερα τις καλύτερες εντυπώσεις , μάλιστα δεν αποκλείω να την ξαναπάρω κάποια στιγμή . 

  Διάβασα προσεκτικά όσα αναφέρετε , δεν θα σας το χαλάσω , σεβόμενος τα κριτήρια σας , την άποψη σας , αλλά από την άλλη οφείλω να αναφέρω κάποιες λεπτομέρειες , αφού πέρασε από τα χέρια μου .

  Το μελανό σημείο για μένα ήταν το βάθος του hand grip , το οποίο παρόλο το μικρό μέγεθος των χεριών μου , ήταν κάπως άβολο και σήμερα μπορώ να το συγκρίνω , σαν αναφορά , με το βάθος στις Olympus e - 420 αλλά και την OMD em10 που χρησιμοποιώ σήμερα .

   Παρόλαυτα η μηχανή ήταν και παραμένει για μένα αξιολογοτατη , φυσικά ήταν σε γνώση μου ότι δεν ήταν αδιάβροχη , ένα σημαντικό για μένα στοιχείο και αν μιλούσαμε για ελλείψεις θα ήθελα να είχε και μία ρύθμιση του WB σε αποτίμηση της κλίμακας Kelvin .

  Πέρα από τα παραπάνω , η μπαταρία της είχε σοβαρή διάρκεια και το εννοώ χωρίς να με αφήνει στα κρύα του λουτρού στην διάρκεια της ημέρας . 

  Διακριτικοτατη , χωρούσε παντού , ήταν σχετικά στιβαρή σαν κατασκευή , χωρίς τριγμούς και άλλα παρεμφερή .

  Για το EF / EF - S mount δεν χρειάζεται να προσθέσω πολλά , αφού αφήνει περιθώρια για πολλά πράγματα , όπως επίσης έχω αναφερθεί στην σκοτουρα μου γύρω από τον αριθμό των μεγαπιξελ ανάλυσης ενός αισθητήρα .

  Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω ποια είναι τα κριτήρια σας και οι απαιτήσεις σας γύρω από το ζήτημα της φωτογραφίας , αλλά και των φωτογραφικών μηχανών σε ότι αφορά τα σώματα .

  Αυτό που γνωρίζω , είναι πως αν επρόκειτο για Canon η EOS 100D , παραμένει και σήμερα μια από τις πρώτες επιλογές μου αν όχι η πρώτη και αν ήταν στα χέρια μου θα σκεφτόμουν σοβαρά να την άλλαζα .

  Για τα υπόλοιπα περί autofocus κλπ , επιτρέψτε μου χωρίς παρεξήγηση και με απολύτως καλή διάθεση , να πω ότι τα ακούω βερεσε .

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σας,

ο βασικός λόγος που ήθελα αναβάθμιση σώματος είναι η υποστήριξη ασύρματης μετάδοσης δεδομένων. Είμαι σίγουρος πως δεν έχω καταφέρει να 'αρμέξω' τα όσα μπορεί να προσφέρει η συκγεκριμμένη μηχανή.

Έχω στην κατοχή μου τον ασύρματο  δίσκο Toshiba AeroMobile  SSD που έβαζα την sd κάρτα μέσα και μετέφερα κάποιες φωτογραφίες. Τώρα όμως έχουν αφαιρέσει την εφαρμογή από το playstore γι αυτό και σκεφτόμουν για αγορά wifi κάρτας και όταν είδα τις τιμές μετά ξετυχίχτικε το κουβάρι για νέο σώμα..

Η μπαταρία είναι όντως καλή, αλλά έχω πάρει και μια δεύτερη συμβατή Duracell να υπάρχει. Με το grip δεν έιχα θέμα αλλά προέρχομαι από compact μηχανές και με βολεύτηκα.

Τώρα στα καλά που θα προσφέρει το νέο σώμα, είναι και η δυνατότητα tilt της οθόνης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Ευχαριστώ για την απάντησή σας,

ο βασικός λόγος που ήθελα αναβάθμιση σώματος είναι η υποστήριξη ασύρματης μετάδοσης δεδομένων. Είμαι σίγουρος πως δεν έχω καταφέρει να 'αρμέξω' τα όσα μπορεί να προσφέρει η συκγεκριμμένη μηχανή.

Έχω στην κατοχή μου τον ασύρματο  δίσκο Toshiba AeroMobile  SSD που έβαζα την sd κάρτα μέσα και μετέφερα κάποιες φωτογραφίες. Τώρα όμως έχουν αφαιρέσει την εφαρμογή από το playstore γι αυτό και σκεφτόμουν για αγορά wifi κάρτας και όταν είδα τις τιμές μετά ξετυχίχτικε το κουβάρι για νέο σώμα..

Η μπαταρία είναι όντως καλή, αλλά έχω πάρει και μια δεύτερη συμβατή Duracell να υπάρχει. Με το grip δεν έιχα θέμα αλλά προέρχομαι από compact μηχανές και με βολεύτηκα.

Τώρα στα καλά που θα προσφέρει το νέο σώμα, είναι και η δυνατότητα tilt της οθόνης

     Αν καταφέρετε να μην με παρεξηγησετε σ' αυτό που θα πω και το οποίο λέω χωρίς κακή διάθεση ........ τα χαρακτηριστικά της ασύρματης μετάδοσης δεδομένων αλλά και μιας tilt screen για μένα και το τονίζω , είναι για γέλια αν θέλουμε να πάμε ένα βήμα πιο κάτω ........ για να μην σας μπουν μάλιστα τίποτε ιδέες , έχω και τέτοιες μηχανές των οποίων αυτά τα χαρακτηριστικά δεν με ανατριχιαζουν ........ το επόμενο σας βήμα , μια απολύτως προσωπική άποψη , είναι πως με μια τέτοια μηχανή στα χέρια σας , θα πρέπει να ψαχτειτε για έναν , λέω έναν όχι πενήντα , φακό κατά προτίμηση της Canon ώστε να πετύχετε την πλήρη συμβατότητα σε σχεδιασμό αλλά και τα ηλεκτρονικά του σώματος .

   Θα ψαχνομουν για έναν 70 - 200 f 4 σειράς L , αυτό όμως είναι μια δική μου φωτογραφική συνήθεια να δουλεύω με μεγάλους τηλεφακους , οπότε μετατρέψτε το σε ότι καλύτερο λειτουργεί για σας . Έναν midrange , έναν καλό prime , whatever suits you the best .

   Καλή επιτυχία στην σκέψη σας .......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοδεχούμενο το κάθε σχόλιό σας, δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης!

Σίγουρα τα features που ανέφερα δεν επιρρεάζουν το τελικό αποτέλεσμα, αλλά είναι χρήσιμα και βολικά στο να υπάρχουν.
Νομίζω ότι δίνουν και τη δυνατότητα πλήρους χειρισμού της κάμερας από το smartphone, δηλαδή στήνεις τη μηχανή στο τρίποδο και έχεις το live view στο κινητό ή στο tablet. Πιστεύω πως κάτι τέτοιο θα φανεί χρήσιμο σε πολλές πρεριπτώσεις, αλλά όπως και να το κάνουμε αυτό είναι υποκειμενικό και σέβομαι την άποψή σας.

Προφφανώς ανήκουμε σε διαφορετική κατηγορία, γιατί αν και θαυμάζω τη σειρά L, δυστυχώς δεν θα μπορούσα να δαπανήσω τόσα χρήματα για το χόμπυ μου..
(σκοπός είναι να πουλήσω την 100d για να χρηματοδοτήσω την αγορά του επόμενου σώματος)

Και πιστεύω θα ήταν λίγο 'περίεργο' να βάλει κανείς φακό σειράς L στην 100D.

Μέχρι στιγμής έχω τον EF-S 18 - 55 stm και τον EF 50mm 1,8f stm. Σκέφτομαι στο μέλλον να δώσω τον 18-55 και πάρω τον καινούριο ευέλικτο 18 - 135 usm ή να πάω στον 55-250 stm.

Σας ευχαριστώ  πάντως για τις προτάσεις σας, όπως έγραψα στην αρχή οποιαδήποτε άποψη είναι καλοδεχούμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Καλοδεχούμενο το κάθε σχόλιό σας, δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης!

Σίγουρα τα features που ανέφερα δεν επιρρεάζουν το τελικό αποτέλεσμα, αλλά είναι χρήσιμα και βολικά στο να υπάρχουν.
Νομίζω ότι δίνουν και τη δυνατότητα πλήρους χειρισμού της κάμερας από το smartphone, δηλαδή στήνεις τη μηχανή στο τρίποδο και έχεις το live view στο κινητό ή στο tablet. Πιστεύω πως κάτι τέτοιο θα φανεί χρήσιμο σε πολλές πρεριπτώσεις, αλλά όπως και να το κάνουμε αυτό είναι υποκειμενικό και σέβομαι την άποψή σας.

Προφφανώς ανήκουμε σε διαφορετική κατηγορία, γιατί αν και θαυμάζω τη σειρά L, δυστυχώς δεν θα μπορούσα να δαπανήσω τόσα χρήματα για το χόμπυ μου..
(σκοπός είναι να πουλήσω την 100d για να χρηματοδοτήσω την αγορά του επόμενου σώματος)

Και πιστεύω θα ήταν λίγο 'περίεργο' να βάλει κανείς φακό σειράς L στην 100D.

Μέχρι στιγμής έχω τον EF-S 18 - 55 stm και τον EF 50mm 1,8f stm. Σκέφτομαι στο μέλλον να δώσω τον 18-55 και πάρω τον καινούριο ευέλικτο 18 - 135 usm ή να πάω στον 55-250 stm.

Σας ευχαριστώ  πάντως για τις προτάσεις σας, όπως έγραψα στην αρχή οποιαδήποτε άποψη είναι καλοδεχούμενη

    Whatever ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος και αν δεν εχεις υπολογιστη, η ασυρματη μεταφορα ειναι απολυτως αχρειαστη και περιττη. Και το λεω απο πρωτο χερι οπου για εξι μηνες ετσι περνουσα τις φωτο απο την μηχανη στο κινητο. Ο χρονος ηταν αποτρεπτικος. Gimmick που λεμε στο χωριο μου. 

Οσο για αυτο που σου ειπε ο μπαμπης για τους φακους, εχει δικιο. Εχεις δυο φτηνους πλην τιμιους φακους, μεγαλυτερη διαφορα θα δεις με εναν καλο φακο παρα με μια 80D. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 21/8/2019 στις 6:12 ΜΜ, Ablaoublas_542 είπε

εκτος και αν δεν εχεις υπολογιστη, η ασυρματη μεταφορα ειναι απολυτως αχρειαστη και περιττη. Και το λεω απο πρωτο χερι οπου για εξι μηνες ετσι περνουσα τις φωτο απο την μηχανη στο κινητο. Ο χρονος ηταν αποτρεπτικος. Gimmick που λεμε στο χωριο μου. 

Οσο για αυτο που σου ειπε ο μπαμπης για τους φακους, εχει δικιο. Εχεις δυο φτηνους πλην τιμιους φακους, μεγαλυτερη διαφορα θα δεις με εναν καλο φακο παρα με μια 80D. 

Δεν λέω ότι δεν θα βοηθήσει ένας επαγγελματικός φακός, αλλά ο όλος συλλογισμός μου ξεκίνησε στο ότι ενώ θέλω ασύρματη μεταφορά αρχείων, τα 50€ – 60€ που έχει μια καλή κάρτα wifi sd μου φάνηκαν αρκετά. Επίσης, το θέμα του autofocus είναι θέμα και του αισθητήρα αφού αυτός της eos 100d δεν έχει Dual Pixel Autofocus. 

Δλδ να πάω να δώσω 700€ για έναν τουμπανο φακό, να πρέπει να κυκλοφορώ με τρίποδο και να μην έχω καλύψει τις 2 ανάγκες που ήθελα εξαρχής??

Δεν λέω ότι είναι κακή η πρόταση, αλλά θα την χαρακτήριζα άστοχη καθώς είναι εκτός budget και καλύπτει εντελώς διαφορετικές ανάγκες

Επεξ/σία από k_dinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Δεν λέω ότι δεν θα βοηθήσει ένας επαγγελματικός φακός, αλλά ο όλος συλλογισμός μου ξεκίνησε στο ότι ενώ θέλω ασύρματη μεταφορά αρχείων, τα 50€ – 60€ που έχει μια καλή κάρτα wifi sd μου φάνηκαν αρκετά. Επίσης, το θέμα του autofocus είναι θέμα και του αισθητήρα αφού αυτός της eos 100d δεν έχει Dual Pixel Autofocus. 

Δλδ να πάω να δώσω 700€ για έναν τουμπανο φακό, να πρέπει να κυκλοφορώ με τρίποδο και να μην έχω καλύψει τις 2 ανάγκες που ήθελα εξαρχής??

Δεν λέω ότι είναι κακή η πρόταση, αλλά θα την χαρακτήριζα άστοχη καθώς είναι εκτός budget και καλύπτει εντελώς διαφορετικές ανάγκες

     Κανείς δεν γνωρίζει τις ανάγκες σας , καλύτερα από σας , προσωπικά δεν θα εστεινα έναν τέτοιο συλλογισμό δλδ την αγορά φωτογραφικού εξοπλισμού με κυρίαρχο κριτήριο την ασύρματη μετάδοση δεδομένων !!!

   Θυμίζω και πάλι πως χρησιμοποιώ , όπως και πολλοί άλλοι βέβαια , μηχανές με ασύρματη δυνατότητα την οποία δεν απορρίπτω ούτε μηδενίζω . Η αλήθεια είναι πως περισσότερο χρησιμοποιώ καλώδιο για σύνδεση με υπολογιστή , ακόμη και OTG καλώδιο για απευθείας μεταφορά στο κινητό από την κάμερα . Λόγοι συνήθειας , πείτε το όπως θέλετε , ούτε φυσικά θα χρησιμοποιούσα κάρτα WiFi , μιας και δεν βρίσκω κάτι το χρήσιμο πίσω από μια τέτοια διαδικασία . 

   Το ζήτημα του autofocus γενικά , σηκώνει πολύ νερό , διότι ναι μεν η χρησιμότητα του είναι σαφής και ξεκάθαρη , παρόλαυτα το θέμα έχει υπερτιμηθει , αγνοώντας ότι δεν έχουν όλες οι μηχανές τόσο εξελιγμένο module γι αυτήν τη λειτουργία , δεν είναι πανάκεια , δεν έχει τόση ακρίβεια όσο φαντάζονται πολλοί , σε πολλές μηχανές μπορεί να είναι αργό , ανακριβές και πάει λέγοντας . Υπάρχει κόσμος πολύς που βασίζεται ακόμη , κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες σε χειροκίνητη εστίαση , διότι θέλει περισσότερη ακρίβεια η αν προτιμάτε οι συνθήκες φωτισμού είναι τέτοιες που το autofocus μπορεί να γελαστει . 

   Αν φυσικά είχα πραγματικά μια τέτοια ανάγκη , θα έβαζα μπροστά το συγκεκριμένο κριτήριο και θα έψαχνα για μια μηχανή με εξελιγμένο αισθητήρα autofocus κλπ κλπ αγνοώντας η βάζοντας σε δεύτερη μοίρα άλλα χαρακτηριστικά και φυσικά έχοντας ξεκαθαρίσει στον εαυτό μου , ότι θα το πληρώσω αδρά , διότι και ο σκύλος χορτατος και η πίτα σωστή δεν γίνεται .

   Φυσικά θα χρησιμοποιήσετε τρίποδα όταν το απαιτούν οι συνθήκες και μην φανταστείτε ότι ένα τάδε autofocus θα σας καλύψει , πρόσφατα μάλιστα σε φόρα έξω , κάποιος παραπονέθηκε διότι έχοντας πάρει μέρος σε πολλούς διαγωνισμούς , νομίζω ήταν στο Ugly Hedgehog , οι εικόνες του ήταν συνεχώς απορριπτέες λόγω έλλειψης ευκρίνειας , ενώ ο ίδιος είχε καταβάλει σοβαρές προσπάθειες να εστιάσει με άπειρους τρόπους . Η απάντηση από μέλη ήταν , πως ναι οι επιτροπές κριτών , όντως μεγεθύνουν πολύ τις εικόνες ψάχνοντας το τελευταίο ίχνος ευκρίνειας , φυσικά κάτι τέτοιο δεν εξαρτάται μόνο από το autofocus .

   Επί τη ευκαιρία , πάω να ρίξω μια ματιά στο Dual pixel autofocus , ίσως βρω κάτι ενδιαφέρον , ίσως ψάξω λίγο για την σύνδεση του και την σχέση με φακούς , καλή επιτυχία και πάλι .

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, k_dinos είπε

Δεν λέω ότι δεν θα βοηθήσει ένας επαγγελματικός φακός, αλλά ο όλος συλλογισμός μου ξεκίνησε στο ότι ενώ θέλω ασύρματη μεταφορά αρχείων, τα 50€ – 60€ που έχει μια καλή κάρτα wifi sd μου φάνηκαν αρκετά. Επίσης, το θέμα του autofocus είναι θέμα και του αισθητήρα αφού αυτός της eos 100d δεν έχει Dual Pixel Autofocus. 

Δλδ να πάω να δώσω 700€ για έναν τουμπανο φακό, να πρέπει να κυκλοφορώ με τρίποδο και να μην έχω καλύψει τις 2 ανάγκες που ήθελα εξαρχής??

Δεν λέω ότι είναι κακή η πρόταση, αλλά θα την χαρακτήριζα άστοχη καθώς είναι εκτός budget και καλύπτει εντελώς διαφορετικές ανάγκες

η αναγκη σου για wifi ειναι πλασματικη, αυτο νομιζω σου ..προτεινουμε ,αν θες, σαν κονσεπτ. Μισο τωρα γιατι το τριποδο ειναι κατι τελειως διαφορετικο και δεν εχει σχεση με την εστιαση. Οι εικονες σου βγαινουν κουνημενες δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/8/2019 στις 11:27 ΠΜ, k_dinos είπε

...
Έχω εδώ και 2 χρόνια περίπου την Canon eos 100D την οποία χρησιμοποιώ ελάχιστα κάθε χρόνο, κυρίως σε διακοπές. Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος, τόσο από την απόδοσή της όσο και από το compact μέγεθος που έχει.
...

Εχεις μια μιηχανή που την χρησιμοποιεις ελαχιστα και κατα κύριο λογο σε διακοπές.

Καταρχάς να ξεκινησουμε ότι δεν υπαρχει σημερα καμια DSLR  τοσο μικρή και compact οσο η D100. Δυστυχως και η D200 και ολες οι υπολοιπες ειναι σαφως μεγαλυτερες. Κριμα. Εαν ειχαν εξελιξει την D100 αλλα στο ιδιο μεγεθος ομως θα επαιζαν μονοι τους σε αυτη την κατηγορια. Οποτε με οποιαδηποτε αλλη DSLR θα ζοριστεις σαφως περισσοτερο σε μεταφορα στις διακοπες σου.

Αφου την χρησιμοποιείς ελαχιστα και κυριως σε διακοπες τοτε θα κοιτουσα σε κατι κυρίως βολικό και μικρο. Οπως λες και ο ιδιος στην πραξη βολευεσαι με 1-2 all around φακους και δεν θα με ενδιεφερε καθολου το WiFi μιας και ειναι σπαταλη χρονου να περιμενεις μεσω WiFi να κατεβασεις 500+ φωτογραφιες υψηλης αναλυσης.

Η M50 ειναι πια μια αξιολογη επιλογη.

Προσωπικα θα εδινα ολο το σετ της D100 και θα επαιρνα το κιτ με τους δυο φακους της Olympus OMD-EM10ii στα ιδια χρηματα με την M50.

https://www.skroutz.gr/s/9652969/Olympus-OM-D-E-M10-Mark-II-Kit-ED-14-42-II-R-ED-40-150-R.html

H Lumix GX800 ειναι και αυτη πολυ καλή επιλογη (χωρις ομως viewfinder) αλλα σε πολυ καλή τιμη και αυτη αυτη την στιγμη για το double kit φακων

https://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/mirroless-camera/Panasonic-Lumix-Dc-gx800-Doublekit-Asimi-DC-GX800WEGS.htm

Μην πας ξανα σε DSLR εαν οντως κανεις αλλαγη για την χρηση που κανεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...