Προς το περιεχόμενο

Αγορά ασπρόμαυρου φίλμ ....... προτάσεις .....


babisskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

    Ότι λέει ο τίτλος ....... φυσικά δεν χρειάζομαι κάποια τρομακτική ποσότητα , κάτι γύρω στην δεκάδα , 24αρια , εγχώρια ..... από έξω ...... 

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας ....... κι αν έχει κανένας και τίποτε ληγμένα ....... 

    

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, μου αρέσουν πολύ τα Kodak Tri-X και Ilford FP4.

Δεν αγαπώ ιδιαίτερα τα Ilford Delta, διότι για κάποιο λόγο, μου θυμίζουν πολύ ψηφιακή λήψη.

Υπόψιν ότι κάθε φιλμ, μπορεί να βγάλει διαφορετικό χαρακτήρα ανάλογα με το developer που θα χρησιμοποιηθεί. Εγώ έχω δουλέψει (μόνο) με Rodinal - ο οποίος τείνει να τονίζει λίγο τον κόκκο, οπότε οι προτάσεις μου είναι με βάση την εικόνα που πήρα μ' αυτόν τον developer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Haldol είπε

Προσωπικά, μου αρέσουν πολύ τα Kodak Tri-X και Ilford FP4.

Δεν αγαπώ ιδιαίτερα τα Ilford Delta, διότι για κάποιο λόγο, μου θυμίζουν πολύ ψηφιακή λήψη.

Υπόψιν ότι κάθε φιλμ, μπορεί να βγάλει διαφορετικό χαρακτήρα ανάλογα με το developer που θα χρησιμοποιηθεί. Εγώ έχω δουλέψει (μόνο) με Rodinal - ο οποίος τείνει να τονίζει λίγο τον κόκκο, οπότε οι προτάσεις μου είναι με βάση την εικόνα που πήρα μ' αυτόν τον developer.

     Ευχαριστώ ιδιαίτερα για την ανταπόκριση και τον χρόνο σας , δυστυχώς δεν θα μπορώ να ελέγξω την διαδικασία εμφάνισης , λέτε να μείνω στο Kodak ....... για την ιστορία το ασπρόμαυρο θα δουλευτεί στην Zeiss Contaflex κυρίως για αρχικές δοκιμές , ένα δυο καρούλια μέχρι να δούμε το αποτέλεσμα ....... οπότε μια οικονομία κλίμακας δεν βλάπτει ...... και πάλι ευχαριστώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιον που δεν εμφανίζει, μια πολύ καλή λύση είναι το ilford XP2  400,  που είναι χρωμογενές και εμφανίζεται σε C41, δηλαδή στο φωτογραφείο της γειτονιάς, σαν να ήταν έγχρωμο. Η εκτύπωση μπορεί να γίνει στο σπίτι, ή στο φωτογραφείο.

Πριν από 20 χρόνια ήταν από τις πρώτες επιλογές μου γιατί είχε πολύ όμορφη τονικότητα και λογικό κόκκο για 400ρι. Ελπίζω να υπάρχει ακόμα.

Τότε είχε παρουσιάσει και η KODAK ένα παρόμοιο , αλλά δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω, γιατί εγκατέλειψα τη φωτογραφία,.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/8/2019 στις 2:55 ΜΜ, dnikonian είπε

 και εμφανίζεται σε C41, δηλαδή στο φωτογραφείο της γειτονιάς, σαν να ήταν έγχρωμο.

Αν είναι να εμφανιστεί σε c41, καλύτερα να μη χρησιμοποιηθεί καθόλου. Χαντακώνεται το μαυρόασπρο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπα μην το λες.

Πολύ καλή "γλυκιά" τονικότητα και σταθερότητα στην εμφάνιση, πράγμα που εγώ δεν είχα όταν εμφάνιζα τα διάφορα tri-x, delta, tmax κλπ, είτε γιατί μου ξέφευγαν οι θερμοκρασίες, είτε γιατί κάποιο από τα χημικά μου είχε ξεθυμάνει ελαφρώς και έπεφτα έξω στους χρόνους...

Αντίθετα το χρωμογενές είχε λίγο κόκκο (σαν 400αρι), ευχάριστο όμως και το κυριότερο: το έδινα έξω και έπαιρνα σταθερά καλά αποτελέσματα που μου επέτρεπαν πολλές επιλογές στην εκτύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To "αντίστοιχο" της Kodak, είναι το BW400CN. Υπόψιν ότι στην αγορά υπάρχουν μόνο αυτά τα δύο ασπρόμαυρα C-41. Δε βγαίνει άλλο. Εάν κάποιος θέλει να δίνει έξω για εμφάνιση, καλύτερα ένα τέτοιο φιλμ, διότι δεν εμφανίζουν πολλά εργαστήριο κλασικό ασπρόμαυρο. Εάν πάλι εμφανίζει σπίτι, ισχύει το ανάποδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...