Προς το περιεχόμενο

Φακοί για mirrorless sony a5000


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους θα ήθελα την βοήθεια πιο εμπειρων έχω μια sony a5000 έλεγα να την πουλήσω και να πάω σε DSLR εφόσον δεν έγινε ψαχνω για φακούς για τοπίο και για πορτρέτο  έχετε να μου προτείνετε κάτι και να βοηθήσετε ;Σας ευχάριστω εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Christofer84 είπε

Καλησπέρα σε όλους θα ήθελα την βοήθεια πιο εμπειρων έχω μια sony a5000 έλεγα να την πουλήσω και να πάω σε DSLR εφόσον δεν έγινε ψαχνω για φακούς για τοπίο και για πορτρέτο  έχετε να μου προτείνετε κάτι και να βοηθήσετε ;Σας ευχάριστω εκ των προτέρων

    Μαζί με την καλησπέρα μου , αν αναφέρεστε στις εστιακές αποστάσεις των φακών , οι διαφορές με την χρήση σε μια DSLR δεν είναι μεγάλες . Αυτό που λειτούργησε σε μένα σαν wide φακός για τοπίο και όχι μόνον , ήταν ένας 19αρης της Sigma πάνω σε σώμα Olympus e pl1 , 38αρης δλδ από τον οποίο έχω άριστες εντυπώσεις γενικά σαν φακό , επίσης άριστες εντυπώσεις έχω από δύο τρεις 50αρηδες . Αναφέρομαι φυσικά στις εστιακές αποστάσεις οι οποίες μου φάνηκαν οι πλέον χρήσιμες χωρίς να αποκλείω τίποτε , όπως φακούς ζουμ , αυτά λειτούργησαν πιο καλά σε μένα . Από την χρήση που έκανα με έναν 35αρη , κάτι κοντά σε 50αρη δλδ , δεν ενθουσιάστηκα τόσο πολύ από την εστιακή απόσταση και την αξιοποίηση της , φυσικά αυτό είναι μια προσωπική εκτίμηση και συνήθεια .

      

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Christofer84 είπε

Καλησπέρα σε όλους θα ήθελα την βοήθεια πιο εμπειρων έχω μια sony a5000 έλεγα να την πουλήσω και να πάω σε DSLR εφόσον δεν έγινε ψαχνω για φακούς για τοπίο και για πορτρέτο  έχετε να μου προτείνετε κάτι και να βοηθήσετε ;Σας ευχάριστω εκ των προτέρων

Πορτραίτο μπορεις να κανεις με πολλούς φακους και οχι αναγκαστικά με τηλεφακούς αλλα και με ευρυγωνιο.

Δοκίμασε primes vitage φακους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά στη σειρά φακών της 7artisans:

http://www.7artisans.com/en/

Είναι πολύ οικονομικοί. Για πορτραίτο ενδιαφέρον παρουσιάζει ο 55mm f1.4 ενώ για τοπίο οι 12mm f2.8 και 25mm f1.8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 19/8/2019 στις 8:56 ΠΜ, Cntrl+X είπε

Ρίξε μια ματιά στη σειρά φακών της 7artisans:

http://www.7artisans.com/en/

Είναι πολύ οικονομικοί. Για πορτραίτο ενδιαφέρον παρουσιάζει ο 55mm f1.4 ενώ για τοπίο οι 12mm f2.8 και 25mm f1.8.

Oι 7artisans εχουν μόνο χειροκίνητη εστίαση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, parlapipas25 είπε

Oι 7artisans εχουν μόνο χειροκίνητη εστίαση;

    Σαφώς , αν δεν σας τρομάζει κάτι τέτοιο , άλλωστε βάζετε μια φορά ένα διάφραγμα κι' αυτό που απομένει είναι η εστίαση ......... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 28/8/2019 στις 11:12 ΠΜ, parlapipas25 είπε

Oι 7artisans εχουν μόνο χειροκίνητη εστίαση;

Έχετε χρησιμοποιήσει τους συγκεκριμένους φακούς;βρήκα τον συγκεκριμένο που λετε 55mm f1.4 εδώ στην Αθήνα και σκέφτομαι να τον αγοράσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Christofer84 είπε

Έχετε χρησιμοποιήσει τους συγκεκριμένους φακούς;βρήκα τον συγκεκριμένο που λετε 55mm f1.4 εδώ στην Αθήνα και σκέφτομαι να τον αγοράσω

Όχι διότι δεν έχει autofocus.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, parlapipas25 είπε

Όχι διότι δεν έχει autofocus.

Μπορεί να μην έχει autofocus αλλά ο συγκεκριμένος θεωρείται μάλλον ο καλύτερος φακός της εταιρίας και δεύτερον η a5000 διαθέτει λειτουργία focus peaking που για στατικά θέματα κάνει την εστίαση παιχνίδι με χειροκίνητους φακούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς viewfinder παιχνίδι δεν είναι η χειροκίνητη εστίαση αλλά σίγουρα βοηθάει το Focus peaking ακόμα και στη μέτρια και μικρή σε διαστάσεις οθόνη της α5000.

Σαν την αυτόματη εστίαση δεν έχει πάντως.

50mm 1.8 της sony κατ εμέ,τα διπλάσια λεφτά αλλά θα χεις και οπτική σταθεροποίηση.

Για τοπία είναι μια χαρά και ο κιτ φακός της α5000 που υποθέτω πως έχεις και λειτουργεί ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...