Προς το περιεχόμενο

Κολλέγια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 μήνες μετά...

Άσε τις πανελλήνιες. Θα σε τρελάνει το κωλοσύστημα εδώ. Και τα 2 τα κολλέγια είναι αξιόλογα εκτός από την τοποθεσία. Το μητροπολιτικό έχει και στο Μαρούσι πράγμα που σημαίνει είσαι εκτός από τα σκατα στο κέντρο. Το Mediterranean όμως που είναι στην Πατησίων είναι παρά πολύ καλύτερο. Αλλά όπως σου είπαν και οι υπόλοιποι δεν μπορείς να δουλέψεις στο δημόσιο. Αρχίζεις και κοιτάς ιδιωτικό τομέα που κατά τη γνώμη μου εάν θες είναι καλύτερος από το μπουρδελο το δημόσιο. Να έχεις υπόψιν πως στα Κολλέγια η αγορά των βιβλίων είναι δίκη σου ευθύνη και είναι ακριβά. Τα μαθήματα γίνονται σε διαδικτυακή ιστοσελίδα. Άρα θα πηγαίνεις με το ταμπλέτ ή λαπτοπ. Να ξέρεις οι καθηγητές είναι πάνω σου και ασχολούνται μαζί σου ακόμη κι τηλεφωνικώς. Και εάν σε δουν να πέφτεις κάνουν ακόμη κι ιδιαίτερα. Όμως θέλει παρά μα παρά πολύ διάβασμα. Επίσης με το φοιτητικό πάσο έχεις εκπτώσεις σε μαγαζιά. Τέλος να σου πω πως έχεις παραπάνω πιθανότητες να πιάσεις δουλειά από ιδιωτικό παρά από δημόσιο. Γιατί? Γιατί όλοι πάνε δημόσιο και ψάχνονται στον δημόσιο τομέα. Εσύ πέρα ότι θα σε προωθήσει το κολλέγιο που στο λεω φιλικά με το που βγήκα έπιασα δουλειά ως ψυχολόγος σε ιδιωτικό νοσοκομείο με μισθό 1.600€ το μήνα! Αλλά εγώ σπούδασα ψυχολογία. Τώρα έχει περάσει καιρός και έχω δικό μου ιατρείο. Να ξέρεις όμως μπορεί να ακούγονται εύκολες λύσεις τα ιδιωτικά αλλά έχουν πολύ διάβασμα και δεν περνάς εάν δεν διαβάζεις κι επίσης εάν δουν ότι δεν διαβάζεις σε διώχνουν γιατί δεν θέλουν χαζούς θέλουν ανθρώπους έξυπνους και που ξέρουν τι τους γίνεται. Χωρίς κανένα πρόβλημα με δημόσιο πανεπιστήμιο. Καλό βράδυ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, TonisJunior είπε

Άσε τις πανελλήνιες. Θα σε τρελάνει το κωλοσύστημα εδώ. Και τα 2 τα κολλέγια είναι αξιόλογα εκτός από την τοποθεσία. Το μητροπολιτικό έχει και στο Μαρούσι πράγμα που σημαίνει είσαι εκτός από τα σκατα στο κέντρο. Το Mediterranean όμως που είναι στην Πατησίων είναι παρά πολύ καλύτερο. Αλλά όπως σου είπαν και οι υπόλοιποι δεν μπορείς να δουλέψεις στο δημόσιο. Αρχίζεις και κοιτάς ιδιωτικό τομέα που κατά τη γνώμη μου εάν θες είναι καλύτερος από το μπουρδελο το δημόσιο. Να έχεις υπόψιν πως στα Κολλέγια η αγορά των βιβλίων είναι δίκη σου ευθύνη και είναι ακριβά. Τα μαθήματα γίνονται σε διαδικτυακή ιστοσελίδα. Άρα θα πηγαίνεις με το ταμπλέτ ή λαπτοπ. Να ξέρεις οι καθηγητές είναι πάνω σου και ασχολούνται μαζί σου ακόμη κι τηλεφωνικώς. Και εάν σε δουν να πέφτεις κάνουν ακόμη κι ιδιαίτερα. Όμως θέλει παρά μα παρά πολύ διάβασμα. Επίσης με το φοιτητικό πάσο έχεις εκπτώσεις σε μαγαζιά. Τέλος να σου πω πως έχεις παραπάνω πιθανότητες να πιάσεις δουλειά από ιδιωτικό παρά από δημόσιο. Γιατί? Γιατί όλοι πάνε δημόσιο και ψάχνονται στον δημόσιο τομέα. Εσύ πέρα ότι θα σε προωθήσει το κολλέγιο που στο λεω φιλικά με το που βγήκα έπιασα δουλειά ως ψυχολόγος σε ιδιωτικό νοσοκομείο με μισθό 1.600€ το μήνα! Αλλά εγώ σπούδασα ψυχολογία. Τώρα έχει περάσει καιρός και έχω δικό μου ιατρείο. Να ξέρεις όμως μπορεί να ακούγονται εύκολες λύσεις τα ιδιωτικά αλλά έχουν πολύ διάβασμα και δεν περνάς εάν δεν διαβάζεις κι επίσης εάν δουν ότι δεν διαβάζεις σε διώχνουν γιατί δεν θέλουν χαζούς θέλουν ανθρώπους έξυπνους και που ξέρουν τι τους γίνεται. Χωρίς κανένα πρόβλημα με δημόσιο πανεπιστήμιο. Καλό βράδυ. 

Συγνώμη, σπούδασες Ψυχολογία σε κολλέγιο στην Ελλάδα και έχεις αποκτήσει άδεια άσκησης ώς Ψυχολόγος με την οποία δούλεψες και σε νοσοκομείο και άνοιξες και ιατρείο; Για πες τη διαδικασία να μαθαίνει ο κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, TonisJunior είπε

Άσε τις πανελλήνιες. Θα σε τρελάνει το κωλοσύστημα εδώ. Και τα 2 τα κολλέγια είναι αξιόλογα εκτός από την τοποθεσία. Το μητροπολιτικό έχει και στο Μαρούσι πράγμα που σημαίνει είσαι εκτός από τα σκατα στο κέντρο. Το Mediterranean όμως που είναι στην Πατησίων είναι παρά πολύ καλύτερο. Αλλά όπως σου είπαν και οι υπόλοιποι δεν μπορείς να δουλέψεις στο δημόσιο. Αρχίζεις και κοιτάς ιδιωτικό τομέα που κατά τη γνώμη μου εάν θες είναι καλύτερος από το μπουρδελο το δημόσιο. Να έχεις υπόψιν πως στα Κολλέγια η αγορά των βιβλίων είναι δίκη σου ευθύνη και είναι ακριβά. Τα μαθήματα γίνονται σε διαδικτυακή ιστοσελίδα. Άρα θα πηγαίνεις με το ταμπλέτ ή λαπτοπ. Να ξέρεις οι καθηγητές είναι πάνω σου και ασχολούνται μαζί σου ακόμη κι τηλεφωνικώς. Και εάν σε δουν να πέφτεις κάνουν ακόμη κι ιδιαίτερα. Όμως θέλει παρά μα παρά πολύ διάβασμα. Επίσης με το φοιτητικό πάσο έχεις εκπτώσεις σε μαγαζιά. Τέλος να σου πω πως έχεις παραπάνω πιθανότητες να πιάσεις δουλειά από ιδιωτικό παρά από δημόσιο. Γιατί? Γιατί όλοι πάνε δημόσιο και ψάχνονται στον δημόσιο τομέα. Εσύ πέρα ότι θα σε προωθήσει το κολλέγιο που στο λεω φιλικά με το που βγήκα έπιασα δουλειά ως ψυχολόγος σε ιδιωτικό νοσοκομείο με μισθό 1.600€ το μήνα! Αλλά εγώ σπούδασα ψυχολογία. Τώρα έχει περάσει καιρός και έχω δικό μου ιατρείο. Να ξέρεις όμως μπορεί να ακούγονται εύκολες λύσεις τα ιδιωτικά αλλά έχουν πολύ διάβασμα και δεν περνάς εάν δεν διαβάζεις κι επίσης εάν δουν ότι δεν διαβάζεις σε διώχνουν γιατί δεν θέλουν χαζούς θέλουν ανθρώπους έξυπνους και που ξέρουν τι τους γίνεται. Χωρίς κανένα πρόβλημα με δημόσιο πανεπιστήμιο. Καλό βράδυ. 

Δηλαδή αυτοί από τα κολλέγια είναι πιο ανταγωνιστικοί στον ιδιωτικό από αυτούς των ΑΕΙ.Δηλαδη ο ψυχολόγος από το πανεπιστήμιο με 4 χρόνια φοίτησης είναι λιγότερο ικανός από αυτόν από το κολλέγιο με 3?Κακα τα ψέματα το πτυχίο πανεπιστημίου έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από αυτό των ιδιωτικών σχολων χωρίς να σημαίνει ότι και οι μεν και οι δε πως δεν θα βρουν δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/12/2019 στις 5:41 ΜΜ, BeyondThisLife είπε

Δηλαδή αυτοί από τα κολλέγια είναι πιο ανταγωνιστικοί στον ιδιωτικό από αυτούς των ΑΕΙ.Δηλαδη ο ψυχολόγος από το πανεπιστήμιο με 4 χρόνια φοίτησης είναι λιγότερο ικανός από αυτόν από το κολλέγιο με 3?Κακα τα ψέματα το πτυχίο πανεπιστημίου έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από αυτό των ιδιωτικών σχολων χωρίς να σημαίνει ότι και οι μεν και οι δε πως δεν θα βρουν δουλειά.

Εννοείται πως είναι πιο ανταγωνιστικοί. Στον ιδιωτικό τομέα. Άλλο το δημόσιο. Στον ιδιωτικό θέλουν ανθρώπους που έχουν πληρώσει. Πήγαινε και φαξτο μόνος σου. Ότι πληρώνεις παίρνεις δυστυχώς.

Στις 28/12/2019 στις 3:14 ΜΜ, acomaedo είπε

Συγνώμη, σπούδασες Ψυχολογία σε κολλέγιο στην Ελλάδα και έχεις αποκτήσει άδεια άσκησης ώς Ψυχολόγος με την οποία δούλεψες και σε νοσοκομείο και άνοιξες και ιατρείο; Για πες τη διαδικασία να μαθαίνει ο κόσμος.

Άσε την ειρωνεία. Ο κόσμος ξέρει πολύ καλά. Υπάρχουν και άλλοι πονηροί όπως εσυ. Έχω τελειώσει 3 χρόνια και στην αρχή δούλεψα σε κέντρα αποκατάστασης, ύστερα δούλεψα σε κέντρο απεξάρτησης και μέχρι πέρυσι δούλευα σε ιδιωτικό νοσοκομείο. Φέτος τέλος καλοκαιριού άνοιξα το ιατρείο μου. Και είμαι μέλος του συλλόγου ψυχολόγων στην Μεγάλη Βρετανία. Και έχω συνεχώς προτάσεις να φύγω Αγγλία για μεταπτυχιακό στο Univeristy of Derby.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία ειρωνεία, νόμιζα ότι ισχύει ο Νόμος 991 της 117/20.12.1979 : Για την άσκηση του επαγγέλματος του Ψυχολόγου στην Ελλάδα και για άλλες διατάξεις.- ( ΦΕΚ Α 278). Σύμφωνα με αυτόν η άσκηση του επαγγέλματος του Ψυχολόγου επιτρέπεται μόνον στον κάτοχο της ειδικής αδείας γι αυτό, που χορηγείται σύμφωνα με τις διατάξεις αυτού του νόμου. Επίσης ότι για την χορήγηση άδειας ασκήσεως του επαγγέλματος Ψυχολόγου απαιτείται ο ενδιαφερόμενος :

“α) Να έχει πτυχίο σπουδών Τμήματος Ψυχολογίας Α.Ε.Ι. της ημεδαπής ή ισότιμου της αλλοδαπής.”

***Το πρώτο εδάφιο αντικαταστάθηκε ως άνω με την παρ.1β του άρθρου 27 του Ν.2646/1998 (Α 236)

Η αναγνώριση και ισοτιμία των τίτλων ξένων Ανωτάτων Σχολών Ψυχολογίας ή κλάδου της θα γίνεται από το Διαπανεπιστημιακό Κέντρο Αναγνωρίσεως Τίτλων Σπουδών της Αλλοδαπής.

Εχεις ιατρείο στην Ελλαδα, όποτε ρώτησα αν έχεις άδεια επαγγέλματος στην Ελλάδα όπως απαιτεί ο νόμος!

Δεν αμφισβητώ τις σπουδές σου ή τις προτάσεις εργασίας στο εξωτερικό. Αν κάποιος είναι πονηρός αυτός μάλλον είσαι εσυ που αποφεύγεις την απάντηση. Ή υπάρχει τρόπος όποτε πες το να το ξέρει ο κόσμος ή σταματά να λες ότι κάποιος μπορεί να τελειώσει κολλέγιο και να ανοίξει ΝΟΜΙΜΑ ιατρείο ψυχολόγου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, και μένα με ενδιαφέρει να μάθω αν πήρες άδεια. Εδώ το νήμα που ανανεώνω συχνά πυκνά με νεότερα για την άδεια/βεβαίωση ασκήσεως επαγγέλματος ψυχολόγου

 

34 minutes ago, acomaedo said:

Καμία ειρωνεία, νόμιζα ότι ισχύει ο Νόμος 991 της 117/20.12.1979 : Για την άσκηση του επαγγέλματος του Ψυχολόγου στην Ελλάδα και για άλλες διατάξεις.- ( ΦΕΚ Α 278). Σύμφωνα με αυτόν η άσκηση του επαγγέλματος του Ψυχολόγου επιτρέπεται μόνον στον κάτοχο της ειδικής αδείας γι αυτό, που χορηγείται σύμφωνα με τις διατάξεις αυτού του νόμου. Επίσης ότι για την χορήγηση άδειας ασκήσεως του επαγγέλματος Ψυχολόγου απαιτείται ο ενδιαφερόμενος :

“α) Να έχει πτυχίο σπουδών Τμήματος Ψυχολογίας Α.Ε.Ι. της ημεδαπής ή ισότιμου της αλλοδαπής.”

***Το πρώτο εδάφιο αντικαταστάθηκε ως άνω με την παρ.1β του άρθρου 27 του Ν.2646/1998 (Α 236)

Η αναγνώριση και ισοτιμία των τίτλων ξένων Ανωτάτων Σχολών Ψυχολογίας ή κλάδου της θα γίνεται από το Διαπανεπιστημιακό Κέντρο Αναγνωρίσεως Τίτλων Σπουδών της Αλλοδαπής.

Εχεις ιατρείο στην Ελλαδα, όποτε ρώτησα αν έχεις άδεια επαγγέλματος στην Ελλάδα όπως απαιτεί ο νόμος!

Δεν αμφισβητώ τις σπουδές σου ή τις προτάσεις εργασίας στο εξωτερικό. Αν κάποιος είναι πονηρός αυτός μάλλον είσαι εσυ που αποφεύγεις την απάντηση. Ή υπάρχει τρόπος όποτε πες το να το ξέρει ο κόσμος ή σταματά να λες ότι κάποιος μπορεί να τελειώσει κολλέγιο και να ανοίξει ΝΟΜΙΜΑ ιατρείο ψυχολόγου.

Υποθέτω θα έχει γραφείο (όχι ιατρείο) συμβούλου ψυχικής υγείας ή κάποια τέτοια παπάτζα που την παίρνει και απλός απόφοιτος Λυκείου γιατί όπως λέει έχει αποφοιτήσει αρκετά χρόνια. Οι νεότεροι απόφοιτοι από το   Mediterranean   πάντως θεωρητικά με το νέο πλαίσιο λογικά μπορούν να πάρουν άδεια. Δε ξέρω φυσικά αν το έχει καταφέρει κανένας γιατί το ΣΑΕΠ/ΑΤΕΕΝ έχει κάτι τρελές διαδικασίες για την αναγνώριση που οδηγεί στη συνέχεια σε άδεια. Ακόμα δε ξέρω αν έχει καν αρχίσει η διαδικασία με το νέο πλαίσιο γιατί είχε παγώσει μέχρι να οργανωθεί το νέο ΑΤΕΕΝ.

Υπήρξε επίσης μια περίοδος λίγων μηνών που έδιναν άδεια σε κολλεγιάδες αλλά στη συνέχεια αυτό πάγωσε λόγω ΣΑΕΠ.Θεωρητικά θα μπορούσε να ανήκει σε αυτούς που είχαν πάρει τότε άδεια εαν και νομίζω αυτές πάνε πλέον για ανάκληση ή εναρμόνιση με το νέο πλαίσιο του ΑΤΕΕΝ. Γενικά μη σε εκπλήσει και ιδίαιτερα η πιθανότητα να έχει πάρει άδεια. Εδώ ακόμα και πρόσφατα σποραδικά έδιναν άδειες ψυχολόγου σε απόφοιτους ΦΠΨ (συνήθως εκ παραδρομής) και μετά τους κυνηγούσε ο ΣΕΨ αυτούς.

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τίποτα δεν θα με εξέπλητε αλλά καλό είναι να μην παραπληροφορεί κόσμο ότι άνοιξε ιατρείο ψυχολόγου. ΑΝ το άνοιξε ας πει την διαδικασία να βοηθήσει κανέναν και ας αφήσει τα περί ειρωνειων και πονηράδων...

Α και ενημερωτικά, το University of Derby στα rankings είναι 91/131. Δεν το λες και κελεπούρι που σε δέχτηκαν.. Βέβαια έχει συμφωνία δίκαιο χρήσης με το Mediterranean όποτε μάλλον για αυτό έχεις τις προτάσεις 

Επεξ/σία από acomaedo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, acomaedo said:

 άνοιξε ιατρείο ψυχολόγου.

Λέμε δεν ανοίγουν ιατρείο οι ψυχολόγοι. Γραφεία έχουμε στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Τοξοβόλος___U__K είπε

Λέμε δεν ανοίγουν ιατρείο οι ψυχολόγοι. Γραφεία έχουμε στην Ελλάδα.

Δεν διαφωνώ αλλά έτσι το έγραψε έτσι το αναφέρω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 minutes ago, acomaedo said:

Δεν διαφωνώ αλλά έτσι το έγραψε έτσι το αναφέρω :)

Ε άσχετος είναι.

Θα του έμεινε από το ιδιωτικό νοσοκομείο στο οποίο δούλευε ως ''ψυχολόγος'' . 

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 27/12/2019 στις 10:52 ΜΜ, Επισκέπτης είπε

Άσε τις πανελλήνιες. Θα σε τρελάνει το κωλοσύστημα εδώ. Και τα 2 τα κολλέγια είναι αξιόλογα εκτός από την τοποθεσία. Το μητροπολιτικό έχει και στο Μαρούσι πράγμα που σημαίνει είσαι εκτός από τα σκατα στο κέντρο. Το Mediterranean όμως που είναι στην Πατησίων είναι παρά πολύ καλύτερο. Αλλά όπως σου είπαν και οι υπόλοιποι δεν μπορείς να δουλέψεις στο δημόσιο. Αρχίζεις και κοιτάς ιδιωτικό τομέα που κατά τη γνώμη μου εάν θες είναι καλύτερος από το μπουρδελο το δημόσιο. Να έχεις υπόψιν πως στα Κολλέγια η αγορά των βιβλίων είναι δίκη σου ευθύνη και είναι ακριβά. Τα μαθήματα γίνονται σε διαδικτυακή ιστοσελίδα. Άρα θα πηγαίνεις με το ταμπλέτ ή λαπτοπ. Να ξέρεις οι καθηγητές είναι πάνω σου και ασχολούνται μαζί σου ακόμη κι τηλεφωνικώς. Και εάν σε δουν να πέφτεις κάνουν ακόμη κι ιδιαίτερα. Όμως θέλει παρά μα παρά πολύ διάβασμα. Επίσης με το φοιτητικό πάσο έχεις εκπτώσεις σε μαγαζιά. Τέλος να σου πω πως έχεις παραπάνω πιθανότητες να πιάσεις δουλειά από ιδιωτικό παρά από δημόσιο. Γιατί? Γιατί όλοι πάνε δημόσιο και ψάχνονται στον δημόσιο τομέα. Εσύ πέρα ότι θα σε προωθήσει το κολλέγιο που στο λεω φιλικά με το που βγήκα έπιασα δουλειά ως ψυχολόγος σε ιδιωτικό νοσοκομείο με μισθό 1.600€ το μήνα! Αλλά εγώ σπούδασα ψυχολογία. Τώρα έχει περάσει καιρός και έχω δικό μου ιατρείο. Να ξέρεις όμως μπορεί να ακούγονται εύκολες λύσεις τα ιδιωτικά αλλά έχουν πολύ διάβασμα και δεν περνάς εάν δεν διαβάζεις κι επίσης εάν δουν ότι δεν διαβάζεις σε διώχνουν γιατί δεν θέλουν χαζούς θέλουν ανθρώπους έξυπνους και που ξέρουν τι τους γίνεται. Χωρίς κανένα πρόβλημα με δημόσιο πανεπιστήμιο. Καλό βράδυ. 

Καλησπέρα... Θέλω να σπουδάσω ψυχολογία σε κολέγιο.. Αν έχεις χρόνο και μπορείς να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες στείλε μου.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...