Προς το περιεχόμενο

Κολλέγια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας. Φέτος έδωσα για δεύτερη φορά πανελλήνιες και από ότι φαίνεται δεν περνάω πάλι εκεί που θέλω (παιδαγωγικά Θεσσαλονίκη)οπότε τώρα σκέφτομαι να πάω σε κάποιο κολλεγιο. Δεν ξέρω  όμως σε ποιο να πάω  είμαι ανάμεσα σε δύο στο μητροπολιτικό και στο Mediterranean .Ξερετε μήπως ποιο είναι καλύτερο;(για παιδαγωγικά μιλάμε πάντα)

Επεξ/σία από Eleanna_23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GoDRiC- είπε

Για παιδαγωγικά; Καλύτερα δώσε 3η φορά Πανελλήνιες, να είναι η τελευταία και καλή.

Πολύ θα το ήθελα αλλά δεν μπορώ να ξαναζήσω όλο αυτό και τρίτη χρονιά..αλλάζουν και οι ύλες θα είναι χειρότερα και βγαίνουν τα λατινικά που ήμουν πολύ καλή και μπαίνει η κοινωνιολογία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eleanna και γω το ίδιο σου προτείνω, να ξαναδώσεις πανελλήνιες. Αξίζει από το να πας να δώσεις πόσα χιλιάρικα σε μία σχολή αμφιβόλου ποιότητας. Υπάρχει και το θέμα της αναγνώρισης της σχολής κλπ.

Επεξ/σία από antbyron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, antbyron είπε

Eleanna και γω το ίδιο σου προτείνω, να ξαναδώσεις πανελλήνιες. Αξίζει από το να πας να δώσεις πόσα χιλιάρικα σε μία σχολή αμφιβόλου ποιότητας. Υπάρχει και το θέμα της αναγνώρισης της σχολής κλπ.

Για αυτό ρωτάω ίσως κάποιος έχει σπουδάσει σε αυτά τα δύο κολλέγια να μου πει πως είναι και ποιο να προτιμήσω ..Τώρα για τρίτη φορά όπως είχα πει δεν έχω την δύναμη για ακόμη μια φορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Eleanna_23 said:

Για αυτό ρωτάω ίσως κάποιος έχει σπουδάσει σε αυτά τα δύο κολλέγια να μου πει πως είναι και ποιο να προτιμήσω ..Τώρα για τρίτη φορά όπως είχα πει δεν έχω την δύναμη για ακόμη μια φορά 

Θα συμφωνήσω με τους παραπάνω. Δώσε τρίτη φορά. Αν δεν έχεις τη δύναμη να δώσεις τρίτη φορά, τότε γιατί να μπεις στον κόπο να σπουδάσεις; Νομίζεις ότι κατά την διάρκεια των σπουδών σου δεν θα χρειαστεί να στρεσαριστεις και εκεί; Βασικά θα είναι πολύ πιο δύσκολα από πανελλήνιες.  Επιμένω να ξανά δώσεις, και στο λέω εγώ που έδωσα πανελλήνιες στα 25+ . 

 

Επί του θέματος,  ξέρω δύο κοπέλες που έχουν τελειώσει παιδαγωγικά στο μητροπολιτικό κολλέγιο και οι δύο κάνουν τελείως άσχετες δουλειές πλέον που αποφοίτησαν. 

 

Συμβουλή: εγώ στην θέση σου θα έβρισκα στο φβ αποφοίτους από αυτά τα δύο κολλέγια που με ενδιαφέρουν και θα τους ρωτούσα πληροφορίες. Αυτό είχα κάνει και πολλά χρόνια πριν όταν σκεφτόμουν και εγώ να πάω σε κολλέγιο. Ρώτα αυτούς που έχουν αποφοίτηση ήδη, αν αναγνωρίστηκε το πτυχίο τους και αν βρήκα εργασία στον κλάδο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να βγεις δάσκαλος/α, θα πρέπει να περάσεις πανελλήνιες.

Ολες οι άλλες ιδιωτικες σχολες, σε βγάζουν βρεφονηπιοκόμο κτλ.

Γενικά όμως να έχεις υπόψη οτι το επάγγελμα που έχεις διαλεξει, ειναι υπερκορεσμένο. Θα δυσκολευτεις αφανταστα στην αγορά εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναδώσε. η κοινωνιολογία είναι πολύ εύκολη. τρίτη χρονιά να δώσεις δεν είναι τίποτα. τώρα το βλέπεις ότι είναι κάπως, ότι οι φίλοι θαναι 2 3ο έτος..αλλά όσοι περάσαμε κάπου που δεν θέλαμε θα δίναμε τώρα και 3η και 4η φορά. καλύτερα να ξαναδώσεις και να ασχοληθείς με κάτι που σου αρέσει, παρά να παραδοθείς στη σχολή που θα περάσεις ή σε ένα ιδιωτικό που ΔΕΝ θα έχεις εππαγελματικά δικαιώματα δασκάλου. και τα δίδακτρα? δεν είναι καμία 7.000ε το χρόνο? για να μην μπορείς να διοριστείς μετα? δεν αξίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκάθαρα πανελλήνιες , αν πιστεύεις οτι είναι βουνό πάλι όλο αυτό το διάβασμα και το στρες των πανελληνίων καλύτερα να πάρεις ένα χρόνο οφ...άραξε , σκέψου , δούλεψε κάπου . Πιο παραγωγικό θα είναι για σένα . Πέρασα την ίδια φάση και μέσα στο πανικό της δεύτερης αποτυχίας στις πανελληνιες που έδωσα 24 χρονών μετά από 6 χρόνια σπουδών σε σχολή που δεν μου άρεσε , αποφάσισα να πάω σε ΙΕΚ . Λάθος για μένα προσωπικά . Πολλά λεφτά που δεν άξιζαν τόσο όσο τα εμφάνιζαν . Λίγες πληροφορίες , μάθε τα βασικά και μετα κόψε το κεφάλι μόνος σου . 
Γενικά αν είσαι άνθρωπος που αναζητάς και εκτιμάς τη γνώση μην πάς . 

ΥΓ : Όταν πέρασα κι εγώ αυτή τη φάση ψαξίματος επισκέφτηκα το μητροπολιτικό . Μεγαλεία , αμερικάνικο στυλ , αιθουσάρες ....πολυτέλεια . όταν ρώτησα για βιοιατρικη αρχισαν να 'μου λενε οτι μπορω να δουλεψω και στο φεγγαρι με το χαρτι που θα επαιρνα. Εκανα λοιπον κι εγω την ερωτηση περι ΔΟΑΤΑΠ , η μονο απαντηση που πηρα ηταν οτι ημουν "διαβασμενη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας! Θα συνεχίσω λίγο ακόμα να  ψάχνω μερικά πράγματα σχετικά με αυτό αλλά θα έχω στο νου μου και αυτά που μου είπατε 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/8/2019 στις 11:54 ΜΜ, katerkass είπε

Εκανα λοιπον κι εγω την ερωτηση περι ΔΟΑΤΑΠ , η μονο απαντηση που πηρα ηταν οτι ημουν "διαβασμενη

Δεν είναι αρμοδιότητα του ΔΟΑΤΑΠ η αναγνώριση των πτυχίων των κολλεγίων, αλλά του Αυτοτελούς Τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σχέσεων (πρώην ΣΑΕΠ).

Επεξ/σία από pluss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν ως απόφοιτος παιδαγωγικού θέλεις να δουλέψεις στον τομέα της εκπαίδευσης, το δημόσιο με πτυχίο από κολλέγιο το ξεχνάς. 

Τα ζυγίζεις και αποφασίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λέμε την αλήθεια, το δημόσιο το έχουν ξεχάσει και όσοι αποφοίτησαν από δημόσιο πανεπιστήμιο...😂

Γενικότερα τα παιδαγωγικά στην Ελλάδα από επαγγελματική αποκατάσταση , αυτή την στιγμή , είναι σε μαύρο χάλι. 

Οι περισσότεροι τρέχουν όλη μέρα να βγάλουν χαρτζιλίκι από τα ιδιαίτερα, στην καλύτερη σε κάποιο φροντιστήριο για 3 και 60.

Η πραγματική ερώτηση που πρέπει να απαντήσεις είναι για το αν είσαι πραγματικά σίγουρη ότι θες να ακολουθήσεις αυτόν τον δρόμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, genius_13 said:

😂

 

Η πραγματική ερώτηση που πρέπει να απαντήσεις είναι για το αν είσαι πραγματικά σίγουρη ότι θες να ακολουθήσεις αυτόν τον δρόμο...

Σίγουρη είναι. Όπως σίγουρο είναι και το αεροπορικό χωρίς επιστροφή, γιατί το να κάτσει εδώ θα είναι αυτοκτονία.

Επεξ/σία από Voyaller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...