Προς το περιεχόμενο

Νέα τιμή ...... να φύγει , η DSLR .......


babisskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγκρινωντας την 850 με την Ζ7 που ειχε ο φιλος μου ,οπως και την D750 με μια fuji xt20 που εχω εγω ,η ταχυτητα του AF ηταν πολυ καλυτερη υπερ των DSLR και γινοταν ακομα καλυτερη σε σχεση με τις mirrorless οσο δυσκολευαν οι συνθηκες (χαμηλος φωτισμος) .Οκ η xt20 δεν ειναι αντιστοιχη της 750 παραυτα εχει πολυ καλο AF.

Σιγουρα στις mirrorless λογω τροπου εστιασης οπως λεει και ο φιλος dnikonian δεν θα δεις ποτε back/front focus αλλα ηταν αρκετες φορες που εστιαζαν αλου για αλου.Σε ταξιδι 5 ατομα στημενα μπροστα στον φακο και εστιαζε σε ενα κτηριο πισω αριστερα(η Ζ7).

Και ξαναλεω ,καποιος μπορει να δουλευει single focus point και να μην τον ενοχλει η δυσκολια να εντοπισει ενα προσωπο, οταν φτανεις ομως σε αυτα τα λεφτα πρεπει να καλυπτει αξιολογα ολους τους τροπους.

Για μενα τουλαχιστον στις ML που εχω δοκιμασει

Τα βασικα αρνητικα ειναι.

Μπαταρια(πιστευω δεν θα φτασει ποτε τις DSLR γιατι ο αισθητηρας ειναι ανοικτος παντα και το viewfinder ειναι μια οθονη  που καταναλωνει ρευμα)

Viewfinder(Καποια στιγμη ισως φτασουν να εχουν real time απεικονιση,για την ωρα ακομα και η Ζ ειχε ενα απειροελαχιστο lag .

Καθυστερηση απο σβηστη σε ετοιμη να τραβηξει,ακομα και οταν ειναι σε standby .

Τα θετικα

Viewfinder (γιατι ξερεις ακριβως πως θα ειναι η φωτογραφια την στιγμη του κλικ)

Μεγεθος-Βαρος(το οποιο βεβαια ακυρωνετε αν κουμπωσεις εναν 24-70 f2,8 η powergrip )

Γλυτωνεις απο φαινομενα front/back focus

Και σιγουρα το γεγονος οτι οσο περναει ο καιρος ενσωματωνουν φοβερη τεχνολογια .

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/9/2019 στις 9:50 ΠΜ, dnikonian είπε

Eίναι πιο αξιόπιστη η εστίαση της 7100 από την εστίαση της Α7 που εστιάζει στον αισθητήρα;;;

Αν ισχύει αυτό , θα πουλήσω ολόκληρο το σύστημα της Canon , για να πάω σε Nikon!

Γιατί να αλλάξεις την canon και να πας σε nikon αμα η nikon εστιάζει πιο καλά από την Α7;; 😂 Edit: Μάλλον το λες σοβαρά αν κρίνω από αυτό το ποστ σου, οπότε, ναι, πίστεψε με εστιάζει γρηγορότερα και με περισσότερη ακρίβεια η Nikon.

Όσον αφορά αυτό που έγραψα παραπάνω, είναι ακριβώς αυτό που βλέπω εγώ, χρησιμοποιόντας και την d7100 με τον sigma 17-50 και την Α7 mark 1 με τον 28-70. 

H d7100 εστιάζει ταχύτατα (σε viewfinder μιλάμε, όχι σε liveview που δεν είναι καλό γενικά στις Nikon) και όσο πέφτει και ο φωτισμός, εκεί να δεις ζόρισμα η Α7 με τον 28-70. Η A7i έχει af sensitivity από 0 εως 20 ev σε σχέση με την d7100 που έχει από -2 εως 19ev. 

Και τις 2 τις δουλεύω με μονό σημείο εστίασης (αν και τις έχω χρησιμοποιήσει σε όλα τα διαθέσιμα mode) και η d7100 είναι πολύ καλύτερη. Έχοντας στο κέντρο το σημείο εστίασης, η Α7i δουλεύει κάπως καλύτερα από ότι δουλεύει γενικά, αλλά και πάλι δεν το λες γρήγορο. Βασικά το λες αργό σε σχέση με της d7100.

Στις 2/9/2019 στις 2:22 ΜΜ, panosk1 είπε

 

Σιγουρα στις mirrorless λογω τροπου εστιασης οπως λεει και ο φιλος dnikonian δεν θα δεις ποτε back/front focus αλλα ηταν αρκετες φορες που εστιαζαν αλου για αλου.Σε ταξιδι 5 ατομα στημενα μπροστα στον φακο και εστιαζε σε ενα κτηριο πισω αριστερα(η Ζ7).

Panosk1, για το ότι δεν υπάρχει περίπτωση για front/back focus που λες μου φαίνεται περίεργο, μιας και βλέπω και αρκετές mirrorless να έχουν επιλογή af adjustment (και η Α7 mark 1 έχει). Το αναφέρω μιας και δεν είναι απίθανο (φαντάζομαι) ένας φακός να θέλει καλιμπράρισμα και σε mirrorless. Θα το ψάξω περισσότερο.

 

ΥΓ (προς όλους): Δε βλέπω πολλούς να ''κυνηγάνε'' πτηνά με Α7. Με d7100/7200 είναι πολλοί. Αυτό κάτι λέει για το focus και την ακρίβεια.
Oύτε και στα γήπεδα αγώνες και πάιχτες επίσης βλέπω mirrorless. Και δε νομίζω ότι συμβαίνει επειδή απλά δεν θέλουν να αλλάξουν σύστημα-εξοπλισμό.

 

ΥΓ2: Είναι και το τί ζητας και το τί τραβάς και το τί υποχωρήσεις μπορείς να κάνεις σε σχέση με άλλα προτερήματα που θα βρεις σε κάθε στρατόπεδο (mirrorless ή dslr αντίστοιχα). Εγώ θυσίασα το καλύτερο κράτημα της d7100, το καλύτερο/γρηγορότερο focus της, την καλύτερη εργονομία της/κράτημα της, την καλύτερη διάρκεια μπαταρίας της και τη μεγαλύτερη της ποικιλία σε καλούς και σχετικά οικονομικούς φακούς, για να πάω σε FF αισθητήρα, μικρότερο/ελαφρύτερο σώμα, σπαστή οθόνη για να μη σκύβω κάθε τρεις και λίγο, για το καλύτερο liveview, δεν τραβάς τόσο τα βλέμματα όταν βγάζεις στο δρόμο  και καλύτερη ''ποιότητα'' εικόνας σε ανεβασμένα iso. Εχασα πολλά άλλα πράγματα όμως που θα μου λείψουν.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Panosk1, για το ότι δεν υπάρχει περίπτωση για front/back focus που λες μου φαίνεται περίεργο, μιας και βλέπω και αρκετές mirrorless να έχουν επιλογή af adjustment (και η Α7 mark 1 έχει). Το αναφέρω μιας και δεν είναι απίθανο (φαντάζομαι) ένας φακός να θέλει καλιμπράρισμα και σε mirrorless. Θα το ψάξω περισσότερο.

 

Οπως το καταλαβαινω εγω στις dslr οταν εστιαζεις απο σκοπευτρο ο αισθητηρας του Af(ξεχωριστος απο τον sensor της μηχανης) συνεργαζετε με τον φακο ,επειδη ομως ο φακος με την αποσταση απο τον οπτικο sensοr της μηχανης μπορει να εχει ελαφρια αποκλιση απο φακο σε φακο ο αισθητηρας του af λεει ΟΚ πραγματικα ομως εχεις μια μικρη αποκλιση.

Στις mirroless χρησιμοποιειται το contrast detection οποτε σου δινει ΟΚ το autofocus εφοσον βλεπει ο οπτικος sensor μια καθαρη εικονα και δεν περιμενει το ΟΚ απο αλλο sensor.

Εξου  και στις dslr το live view ειναι πιο σωστο στην εστιαση σε θεμα back/front focus αλλα πιο αργο και υποδεεστερο σε δυσκολες συνθηκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Η συμβίωση με την em 10 ως τώρα λέει πως μου αρέσει η αίσθηση του ηλεκτρονικού viewfinder , κάτι που δεν θέλω να αποχωριστώ μελλοντικά . Αλλά και το επίπεδο πληροφόρησης , όπου δεν χρειάζεται να βλέπεις τίποτα πλέον σε οθόνες πλάτης , τουλάχιστον για μένα που θέλω να δουλεύω μέσα από κάτι τέτοιο . Αντίθετα η εν μέρει ανακλινομενη οθόνη στην πλάτη , φάνηκε χρήσιμη κάνα δύο φορές , όμως κάποιες λεπτομέρειες , όπως φωτεινότητα και ευκρίνεια άφησαν κάποια μελανά σημεία , εδώ να πω ότι επειδή φοράω γυαλιά , κάποια πράγματα δυσκολεύουν από χέρι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αλήθεια ότι κι εγώ κουράστηκα μέχρι να ρυθμίσω στην Canon 70D  τους φακούς μου, ειδικά τους πιο φωτεινούς.

Όμως τώρα έχω μια μηχανή που με ικανοποιεί σε όλα , εκτός από τα σπορ. Για τα σπορ είχα πάρει μια Nikon J5 , που προλάβαινε τον play maker υιό μου, αλλά η ποιότητα της εικόνας ήταν ...στοιχειώδης.

Ίσως έπρεπε απ' την αρχή να πάω σε 7100 , αφού δεν τραβάω καθόλου βίντεο.

 

Και για να επιστρέψω στο θέμα της συζήτησης:

Οι λόγοι που προτιμώ την 70 από την Μ100 , για σοβαρές, προγραμματισμένες φωτό, είναι πολλοί , αλλά άλλοι τόσοι είναι οι λόγοι που προτιμώ την Μ100 για φωτογραφία δρόμου και τυχαίο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...