Προς το περιεχόμενο

Νέα τιμή ...... να φύγει , η DSLR .......


babisskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, babisskg είπε

     Οι διαφορές των δύο είναι πολύ μεγάλες , οπότε οποιαδήποτε σκέψη για την έστω και  παράλληλη χρήση της a33 δεν έχει ιδιαίτερο νόημα , όμως δεν θα ήταν το ίδιο αν πηγαίναμε από D750 σε μια Z6 . 

    Αυτό που ήθελα να ρίξω στο τραπέζι , όταν ξεκίνησα το θέμα , ήταν η τάση να αλλάζονται τα συστήματα , ακόμη και τα μοντέλα μεταξύ ίδιας μάρκας ακόμη , χωρίς να έχουν εξαντληθεί οι δυνατότητες τους , χωρίς φυσικά να θέλω να πω πως υπάρχει κάποιο κακό πίσω από κάτι τέτοιο . Σήμερα βλέπουμε πως τα mirrorless συστήματα εμφανίζονται πολύ δυναμικά και ελκυστικά σαν τεχνολογία , οπότε δεν αποκλείεται να δούμε κόσμο να εγκαταλείπει ακόμη και νεοτατα συστήματα DSLR χάριν μιας τέτοιας μηχανής .

   Η τουλάχιστον κάποιος που είχε την ευκαιρία να έχει μια D850 και να απέκτησε και μια Z6 να μας δώσει τις ουσιαστικές διαφορές , χωρίς βέβαια τα προφανή όπως όγκος και βάρος . Μην ξεχνάμε την αλλαγή στο mount με ότι αυτό συνεπάγεται .

η D850 σε σχεση με την Z7 (και οχι Z6) ειναι θεωρητικα ιδιος αισθητηρας

 

αλλα αν δεν εχεις σκοπο να βαλεις αμεσα φακους απο το νεο mount δεν εχει νοημα να πας σε Z7

το πλεονεκτημα ειναι το τεραστιο mount

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Ntinaras είπε

η D850 σε σχεση με την Z7 (και οχι Z6) ειναι θεωρητικα ιδιος αισθητηρας

αλλα αν δεν εχεις σκοπο να βαλεις αμεσα φακους απο το νεο mount δεν εχει νοημα να πας σε Z7

το πλεονεκτημα ειναι το τεραστιο mount

     Άγνωστο γιατί μου κόλλησε αυτό το Z6 στο μυαλό , αντί του σωστού Z7 , εκτός και γνωρίζω κάτι άλλο !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι θα πρέπει να τρέξει ακόμα μια γενιά από εξελιγμένες mirrorless (Ζ8/Ζ9 ? ) παράλληλα με την διάθεση περισσότερων φακών για την νέα μοντούρα ώστε να δούμε περισσότερους επαγγελματίες να μεταβαίνουν σε FF mirrorless. 

Πάντως η τάση είναι εμφανής ..

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μεγάλες FF mirrorless , δεν έχουν τα προβλήματα των μικρών. Έχουν καλό μέγεθος, καλή λαβή , καλό οφθαλμοσκόπιο και νομίζω ότι μπορούν άνετα πλέον να αντικαταστήσουν τις FF  DSLR.΄Έχω δυο φίλους επαγγελματίες που πήγαν άνετα από eos 6dII  και 5D , στην EOS R και είναι ενθουσιασμένοι. Σπουδαίος αισθητήρας σε καλή τιμή.

Αν πάμε όμως σε μηχανές APS-C , εγώ θα προτιμήσω την eos 80D από την eos M50 (με τον ίδιο αισθητήρα), γιατί απλά οι mirrorless αυτού του μεγέθους με στριμώχνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, dnikonian είπε

Έχω δυο φίλους επαγγελματίες που πήγαν άνετα από eos 6dII  και 5D , στην EOS R και είναι ενθουσιασμένοι

Ποιά η γνώμη τους για το γεγονός ότι η Canon R έχει μόνο ένα card slot; Ρισκάρουν να κάνουν φωτογραφίσεις μυστηρίου; Ή υπάρχει και άλλη κάμερα στο χώρο;

Εγώ που δεν είμαι επαγγελματίας έχω κακοπάθει με τα corrupted files από διάφορες κάμερες / κάρτες. Έχω καταλήξει ότι οι SD δεν είναι και τόσο αξιόπιστες, όσο για παράδειγμα τα USB sticks.

Μετά, πως βλέπουν το γεγονός ότι η μπαταρία της Canon R έχει CIPA rating 370 shots; Θα χρησιμοποιούσαν αυτή την κάμερα για κάποιο μεγάλης διάρκειας event; Καταλαβαίνω ότι μπορεί κανείς να έχει μια εφεδρική μπαταρία, αλλά όταν μιλάμε για επαγγελματικό επίπεδο, δεν πρέπει να είναι κανείς στη μέγιστη ετοιμότητα;

Τρίτον, μια που μιλάμε για ετοιμότητα, πως βλέπουν το γεγονός ότι οι mirrorless έχουν μεγαλύτερο start up time από το ακαριαίο start up time που έχουν οι DSLR; Τους επηρεάζει καθόλου; Αν ναι πως το αντιμετωπίζουν; Έχουν την κάμερα μονίμως ανοιχτή; Ακόμα κι εγώ που απλώς κυνηγάω ζουζούνια πολλές φορές έχω νοιώσει την ανάγκη για μεγαλύτερη ταχύτητα έναρξης φωτογράφισης.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δυο φωτογραφίζουν γάμους, οπότε σίγουρα δεν έχουν κανένα από τα δυο αυτά θέματα. Ανάβουν τη μηχανή μόλις φτάσουν στην εκκλησία και την κλείνουν το πρωί.

Αυτό με τις κάρτες το έχω διαβάσει στο dpreview και ποτέ δεν το κατάλαβα. Δυο δεκαετίες τώρα, ντουζίνες μηχανές και κάρτες πέρασαν από τα χέρια μου, αλλά ποτέ δεν μου χτύπησε κάρτα.

Θα τους ρωτήσω όμως, μια και το αναφέρεις, γιατί είναι και οι δυο παλαιοί στη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, dnikonian είπε

Δυο δεκαετίες τώρα, ντουζίνες μηχανές και κάρτες πέρασαν από τα χέρια μου, αλλά ποτέ δεν μου χτύπησε κάρτα.

Τυχερός!

Ευτυχώς έχω την ψυχαναγκαστική συνήθεια να μεταφέρω στο PC τις φωτογραφίες αμέσως μετά από μια σειρά λήψεων γιατί γενικά θεωρώ την τύχη μου εχθρική. Μέχρι τώρα μου έχουν χαλάσει 4-5 κάρτες σε τουλάχιστο 3 διαφορετικές κάμερες. Οι πιο πρόσφατες απώλειές μου ήταν αυτές των παρακάτω φωτογραφιών (της Sandisk με αντάπτορα). Γι αυτό και δε βλέπω την ώρα να δω τι ψάρια πιάνουν οι XQD.

Επίσης, καμιά φορά, όχι πολύ σπάνια, συμβαίνει να είναι corrupted είτε το JPEG είτε το RAW και μάλιστα όχι όλο το RAW, έτσι ώστε να μπορώ να το ανακτήσω στο μεγαλύτερο μέρος του.

Με τα μυστήρια δεν παίζουν πάντως. Ο γάμος δε μπορεί να επαναληφθεί.

 

SD1.jpeg

SD2.jpg

SD3.jpg

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλα χρονια τωρα ποτε δεν ετυχε να μου χαλασει καρτα μνημης. 

Με φλασακι usb ομως μου ειχε τυχει μια περιπτωση να χαλασει (μετα απο πολλα χρονια σκληρης βαρειας χρησης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2019 στις 1:28 ΜΜ, Cntrl+X είπε

Τυχερός!

Ευτυχώς έχω την ψυχαναγκαστική συνήθεια να μεταφέρω στο PC τις φωτογραφίες αμέσως μετά από μια σειρά λήψεων γιατί γενικά θεωρώ την τύχη μου εχθρική. Μέχρι τώρα μου έχουν χαλάσει 4-5 κάρτες σε τουλάχιστο 3 διαφορετικές κάμερες. Οι πιο πρόσφατες απώλειές μου ήταν αυτές των παρακάτω φωτογραφιών (της Sandisk με αντάπτορα). Γι αυτό και δε βλέπω την ώρα να δω τι ψάρια πιάνουν οι XQD.

Επίσης, καμιά φορά, όχι πολύ σπάνια, συμβαίνει να είναι corrupted είτε το JPEG είτε το RAW και μάλιστα όχι όλο το RAW, έτσι ώστε να μπορώ να το ανακτήσω στο μεγαλύτερο μέρος του.

Με τα μυστήρια δεν παίζουν πάντως. Ο γάμος δε μπορεί να επαναληφθεί.

SD1.jpeg

SD2.jpg

SD3.jpg

γενικα οι kingston Ειναι γτπ

μου εχουν χαλασει σιγουρα 4 ισως και 5...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/8/2019 στις 10:20 ΜΜ, babisskg είπε

     Οι διαφορές των δύο είναι πολύ μεγάλες , οπότε οποιαδήποτε σκέψη για την έστω και  παράλληλη χρήση της a33 δεν έχει ιδιαίτερο νόημα , όμως δεν θα ήταν το ίδιο αν πηγαίναμε από D750 σε μια Z6 . 

    Αυτό που ήθελα να ρίξω στο τραπέζι , όταν ξεκίνησα το θέμα , ήταν η τάση να αλλάζονται τα συστήματα , ακόμη και τα μοντέλα μεταξύ ίδιας μάρκας ακόμη , χωρίς να έχουν εξαντληθεί οι δυνατότητες τους , χωρίς φυσικά να θέλω να πω πως υπάρχει κάποιο κακό πίσω από κάτι τέτοιο . Σήμερα βλέπουμε πως τα mirrorless συστήματα εμφανίζονται πολύ δυναμικά και ελκυστικά σαν τεχνολογία , οπότε δεν αποκλείεται να δούμε κόσμο να εγκαταλείπει ακόμη και νεοτατα συστήματα DSLR χάριν μιας τέτοιας μηχανής .

   Η τουλάχιστον κάποιος που είχε την ευκαιρία να έχει μια D850 και να απέκτησε και μια Z6 να μας δώσει τις ουσιαστικές διαφορές , χωρίς βέβαια τα προφανή όπως όγκος και βάρος . Μην ξεχνάμε την αλλαγή στο mount με ότι αυτό συνεπάγεται .

Φίλος μου ερασιτέχνης αλλά με μεγάλη αγάπη για την φωτογραφία εδώ και αρκετά χρόνια έχουν περάσει πολλές από τα χέρια του.Απο φιλματες σε d300,d600,d800,d810 έφτασε στην 850 Αφού έκανε δυο φωτογραφικα ταξίδια Ινδία, όταν γύρισε μπήκε στον πειρασμό της Z7 .πούλησε την 850 και άρχισε να δουλεύει την Ζ7 ,μετά από 6 μήνες και διάφορες δοκιμές ξαναεδωσε πίσω την Ζ7 και πήρε την 850.Εν ολιγοις μου ειπε οτι λογω του AF της δεν θα εμπιστευοταν να την παρει σε ενα μεγαλο ταξιδι και να χασει καποιες φωτογραφίες επειδή αργούσε να εστιάσει. Ολα βεβεα ειναι σχετικα και πεζει ρολο το ειδος της φωτογραφιας .Εκεινος βγαζει προσωπα και επειδη πολλες φορες ειναι εικονες της στιγμης ηθελε ακαριαιο και σωστό focus πράγμα που δεν του έδωσε η Ζ.

 

 

Επεξ/σία από panosk1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσον αφορά αυτό που έγραψε ο φιλος panosk1, αν και δε θα συγκρίνω τελευταίες μηχανές, θα μιλήσω για την D7100 που έχω 1.5 χρόνο στην κατοχή μου καθως και για την Α7 που έχω λίγες μέρες και κυκλοφορισαν την ίδια εποχή.

Η ταχύτητα του af είναι ακαριαία στην D7100 αλλά και πιο αξιόπιστη. Ίσως με έναν πιο γρήγορο φακό από τον κιτ που έχω στην Α7 (28-70) να είναι καλύτερα τα πράγματα στη Sony, αλλά δε πιστεύω να βελτιώνονται δραματικα. 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Όσον αφορά αυτό που έγραψε ο φιλος panosk1, αν και δε θα συγκρίνω τελευταίες μηχανές, θα μιλήσω για την D7100 που έχω 1.5 χρόνο στην κατοχή μου καθως και για την Α7 που έχω λίγες μέρες και κυκλοφορισαν την ίδια εποχή.

Η ταχύτητα του af είναι ακαριαία στην D7100 αλλά και πιο αξιόπιστη. Ίσως με έναν πιο γρήγορο φακό από τον κιτ που έχω στην Α7 (28-70) να είναι καλύτερα τα πράγματα στη Sony, αλλά δε πιστεύω να βελτιώνονται δραματικα τα πράγματα. 

     Ένας πολύ σημαντικός λόγος που θα με έκανε να στραφω σε Nikon ανεπιφύλακτα , αν χρειαζομουν γρήγορο πραγματικά autofocus , χωρίς να αποκλείω ότι πρόκειται να ξανασυμβεί ........... κάτσε να κουνηθώ από την θέση μου ....... 

   Έχει κανείς δείγματα μακροζωίας , ευκολίας στην συντήρηση κλπ από τα νέα συστήματα , βλέπε a7 , Z κάτι , EOS R , λαμβάνοντας υπόψη ότι σαφώς είναι πολύ νωρίς για κάτι τέτοιο η τέλος πάντων κάποιες ευκολίες , δυσκολίες τεχνικής μορφής πχ είναι εύκολη η αναβάθμιση του firmware σε μια a7 η δύσκολη , απαιτούνται πιο γρήγορες κάρτες μνήμης ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎30‎/‎8‎/‎2019 στις 7:12 ΜΜ, stratigos24 είπε

Όσον αφορά αυτό που έγραψε ο φιλος panosk1, αν και δε θα συγκρίνω τελευταίες μηχανές, θα μιλήσω για την D7100 που έχω 1.5 χρόνο στην κατοχή μου καθως και για την Α7 που έχω λίγες μέρες και κυκλοφορισαν την ίδια εποχή.

Η ταχύτητα του af είναι ακαριαία στην D7100 αλλά και πιο αξιόπιστη. Ίσως με έναν πιο γρήγορο φακό από τον κιτ που έχω στην Α7 (28-70) να είναι καλύτερα τα πράγματα στη Sony, αλλά δε πιστεύω να βελτιώνονται δραματικα. 

Eίναι πιο αξιόπιστη η εστίαση της 7100 από την εστίαση της Α7 που εστιάζει στον αισθητήρα;;;

Αν ισχύει αυτό , θα πουλήσω ολόκληρο το σύστημα της Canon , για να πάω σε Nikon!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...