Προς το περιεχόμενο

Οδηγός σε Σεζον η σε ΚΤΕΛ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ στην θέση σου θα έμενα στο σεζόν για λεωφορείο και για χειμερινό 6μηνο είτε θα δούλευα ως σερβιτόρος (ή κάτι χωρίς πτυχίο, φαντάζομαι ότι μάλλον δεν έχεις) ή θα το έψαχνα και για εξωτερικό οδηγός.

Αν δεν το έχεις και πολύ με 2η-3η ξένη γλωσσα, ο χειμώνας θα είναι μια καλή ευκαιρία για να μάθεις. 

Όσο για τα ένσημα, αν βρεις απλά μια 2η δουλειά για χειμώνα, θα βγάζεις τα ένσημα που θες όλο τον χρόνο με περισσότερα χρήματα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Apirotan

Στο συλλογισμό σου δε βλεπω την παρακάτω ιδεα-σκέψη:

Είσαι σίγουρος οτι το επομενο-μεθεπόμενο έτος θα δουλευεις σεζον στον ίδιο/άλλο εργοδότη με ίδιες ή καλύτερες απολαβες; 

Το κτελ ειναι σαν εργασιακά σαν μικρό δημοσιο, δηλαδή σχετικά μακροχρόνια δουλεια και με λογικές απολαβές. Αν είχες δυνατοτητα να αγοράσεις ενα μικρο βαν θα σου έλεγα να μείνεις στον ιδιωτικό τομέα, αλλά όπως τα περιγράφεις εγώ στη θεση σου θα συζητουσα και θα διαπραγματευομουν σοβαρά τη θεση του κτελ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/8/2019 στις 6:56 ΜΜ, lary7 είπε

 

 

Στις 10/8/2019 στις 6:56 ΜΜ, lary7 είπε

Καταρχάς στο ΚΤΕΛ θα παίρνεις 14 μισθούς, και αν δουλεύεις και την άδεια σου το καλοκαίρι θα φτάνεις στους 15. Μαζί με διανυκτερεύσεις και τίποτα εξτραδάκια μπορείς να φτάσεις άνετα τα 10+ χιλιάρικα.

Μετά, τα ΚΤΕΛ είναι λίγο πολύ σαν δουλειά Δ.Υ, σταθερά 20-21 μέρες τον μήνα, ωράρια που συνήθως είναι τα νόμιμα και τηρούνται, ξέρεις από πριν ποιες μέρες κάθεσαι και σε συνεννόηση με συναδέλφους μπορείς να φτιάξεις 3μεράκια εύκολα κτλ. Παλιά τα χρήματα ήταν πολύ καλύτερα (1000-1300Χ15) αλλά πλέων και εκεί πάνε με τον κατώτατο. Τα κτέλ είναι κάτι που άμα έχεις όρεξη μπορείς να μείνεις μια ζωή, να επενδύσεις και με τον καιρό να έχεις και δικό σου λεωφορείο. Αν χάσεις την ευκαιρία τώρα δεν ξέρεις αν θα σου ξαναπαρουσιαστεί γιατί οι περισσότεροι ιδιοκτήτες έχουν παιδιά να βάλουν για οδηγούς.Τώρα είσαι 23 και είναι ωραία εμπειρία η σεζόν σε νησί, αργότερα που θα είσαι 28+ και μπορεί και να έχεις κοπέλα τι θα της λες, φεύγω για 6 μήνες, τα λέμε Οκτώβρη; Αν ο φίλος σας δεν έχει παιδί να ανέβει, θα έλεγα μην χάσεις την ευκαιρία.

Η μόνη σοβαρή απάντηση σε όλο το τοπικ. Αν αναφέρεσαι σε αορίστου χρόνου σύμβαση. Για μένα ΚΤΕΛ δαγκωτό συναδελφε. 

Επεξ/σία από costacurta
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταξί άμα δουλέψεις σεζόν στην Ρόδο 1500 τα έχεις άνετα καθαρά το μήνα άμα έχεις όρεξη για δουλειά...

Ψίχουλα είναι τα 700 για την δουλειά του οδηγού δεν αξίζει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αρχή συγγνώμη που δεν απάντησα μέσα στο ΣΚ αλλά δεν προλάβαινα.

Τα μηνύματα του @lary7 και του @isay ήταν ιδιαίτερα χρήσιμα γιατί όντως δεν σκεφτόμουν το μέλλον, σκεφτόμουν το τώρα :) 

Οπότε Μιας και αυτος ο γνωστός μας δεν έχει παιδιά(βεβαία πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να αποφασίζει μια μέρα να σπρώξει την άδεια και το λεωφορείο και εγώ να μείνω στην απ' έξω)  αποφάσισα να δεχτώ την δουλειά, -βεβαία του ζήτησα μια εβδομάδα περιθώριο για να μην φύγω νύχτα απο εδώ που είμαι και αφήσω τον εργοδότη μου στα κρύα τα λουτρά ειδικά τώρα που ειναι 15 Αύγουστος- και έτσι απο την επόμενη Δευτέρα-Τρίτη θα αρχίσω να πηγαίνω μαζί του δρομολόγια να μου μάθει τα κατατόπια.

Σας Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! ❤️

 

Επεξ/σία από Apirotan
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπερα σε ολους,ημουν μετοχος -οδηγος σε  Κτελ,οικογενειακο λεωφορειο,πριν  εικοσι χρονια,εργαστηκα επι 2 ετη, θα ηθελα ν α εργαστω   ως οδηγος σε Κτελ, κατα προτιμηση γραμμη  Θεσσαλονικη-Αθηνα  , μπορω   μα δουλευω  αποκλειστικα  νυκτερινα δρομολογια, εχω σε ισχυ διπλωμα κια Πει.Γνωριζω ξενες γλωσεες ,ευγενικος,επικοινωνιακος,με ορεξη  για προσφορα.προπαντων τιμιος  και ευσυνειδητος.Παρακαλω επικοινωνειστε  μαζι  μου στο  6945114605 μετα  τις 5 το απογευμα  ως αργα το βραδυ  η στειλτε μηνυμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...