Προς το περιεχόμενο

Οδηγός σε Σεζον η σε ΚΤΕΛ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρετε

Είμαι σε ένα δίλημμα εδώ και αρκετές μέρες 

Να αρχίσω το ότι είμαι 23 χρόνων και είμαι οδηγός λεωφορείου σε Σεζον στην Ρόδο. (για να προλάβω για οποίον ρωτήσει γιατί μπλέχτηκες με αυτό το επάγγελμα του απαντάω ότι απλώς αυτό μου αρέσει να κάνω ) 

Να ξεκαθαρίσω ο εργοδότης μου ειναι εντάξει άτομο στις πληρωμές και στις ασφαλιστικές του υποχρεώσεις και εννοείτε μου παρέχει διαμονή και ένα γεύμα δωρεάν.

Σήμερα όμως έσκασε τηλέφωνο  απο οικογενειακό φίλο που συνταξιοδοτείται  και θέλει να γυρίσω πίσω να δουλέψω το λεωφορείο του σαν Οδηγός στα ΚΤΕΛ 

Τα θετικα της season:

O Μισθός μου κυμαίνετε απο 1200 - 1400 (αναλογά τα tips) δλδ πείτε ότι βγάζω περίπου  8000 το εξάμηνο. 

Νέο περιβάλλον νέες γνωριμίες και γενικά αλλάζει λίγο η ρουτίνα -γιατί κακά τα ψέματα οικονομική διαφάνεια δεν εχουν οι γονείς μου και ακόμα στο παιδικό μου δωματιο μένω όταν γυρίζω πίσω''

Οι πελάτες ειναι ξένοι και η πλειοψηφία ειναι πολύ ευγενικοί

Ένα εξάμηνο ξεκούρασης 

Τα Αρνητικά της season:

Αρκετές ώρες δουλειάς

*Συγκατοίκηση με άλλα 2 άτομα

Όχι και τόσο σίγουρη δουλειά 

Τα θετικα στο ΚΤΕΛ 

Σίγουρη δουλειά(?) 

Περισσότερα ένσημα 

Τα Αρνητικα στο ΚΤΕΛ 

Μισθός 700 ευρώ το μηνά -δηλαδή 400 ευρώ περισσότερα τον χρόνο απο ότι βγαζω σε ένα εξάμηνο-

Αρκετές ώρες δουλειάς

Ρουτίνα ρουτίνα και στο τέλος πάλι στο παιδικό μου δωματιο χωρίς να αλλάζω καθόλου παραστάσεις

*Πελάτες μεγάλης ηλικίας απο χωριά που πιθανόν να μην ειναι τόσο ευγενικοί

----

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας αν έχει βρεθεί κάποιος σε παρομοια κατάσταση και τι θα έκανε - όχι απαραίτητα σαν οδηγός λεωφορείου-

και αν εγώ μόνο βλέπω τόσο αρνητική την ιδέα να δουλεύω με 700 ευρώ μήνα για να βγάζω 400 ευρώ περισσότερα το χρόνο απο ότι μπορώ να βγάζω σε ένα εξάμηνο 

 

Επεξ/σία από Apirotan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιο ΚΤΕΛ αν επιτρέπεις? Αν δουλεύεις σε μεγάλο ΚΤΕΛ και σε καινούριο λεωφορείο, να το προτιμήσεις. Μπορείς να δουλεύεις συχνά σε μεγάλα δρομολόγια ή σε εκδρομές (αν κάνει το ΚΤΕΛ) κι έτσι θα έχεις παραστάσεις. Θα κάνεις βέβαια και τα τοπικά σου για να προσγειώνεσαι και λίγο στην πραγματικότητα. Δεν είναι καθόλου άσχημα. Νομίζω ότι το season είναι πιο πολύ ρουτίνα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chemkyr είπε

Σε ποιο ΚΤΕΛ αν επιτρέπεις? Αν δουλεύεις σε μεγάλο ΚΤΕΛ και σε καινούριο λεωφορείο, να το προτιμήσεις. Μπορείς να δουλεύεις συχνά σε μεγάλα δρομολόγια ή σε εκδρομές (αν κάνει το ΚΤΕΛ) κι έτσι θα έχεις παραστάσεις. Θα κάνεις βέβαια και τα τοπικά σου για να προσγειώνεσαι και λίγο στην πραγματικότητα. Δεν είναι καθόλου άσχημα. Νομίζω ότι το season είναι πιο πολύ ρουτίνα....

Στο ΚΤΕΛ Ιωαννίνων αναφέρομαι το λεωφορείο δεν νομίζω να ειναι καινούργιο μιας και συνταξιοδοτείται ο ανθρωπος δεν νομίζω να επένδυσε σε καινουργιο όχημα.

Ναι θα υπάρχουν δρομολόγια σε Θεσσαλονίκη Αθηνά  κτλπ αλλά έχουμε και πολλά τοπικά εμείς εδώ οπότε καταλαβαινεις... 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

700 ευρώ θεωρώ ότι είναι πολύ λίγα για την δουλειά στο ΚΤΕΛ.Τουλαχιστον 900 πρέπει να πάρεις.Οπως είπες και εσυ θα δουλέψεις 6 μήνες παραπάνω για μόλις 400 ευρώ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα το προτιμούσα πάντως...

εδιτ όντως είναι λίγα . Μάλλον λάθος κάνεις. Έχει δίκιο ο επάνω...

Επεξ/σία από chemkyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τον τρόπο που τοποθετήθηκες εσύ ο ίδιος στο πρώτο σου post, μου είναι πολύ καθαρό ότι καθόλου δεν το θέλεις το ΚΤΕΛ. Ωστόσο θα σε ρωτήσω 2 πράγματα, μήπως και βοηθηθείς και εσύ και εμείς να το πάμε παρακάτω.

1. Αν μπορείς να διαπραγματευτείς με τον πατριώτη σου, τα χρήματα που θα παίρνεις π.χ. 900 ευρώ, που είπε και ο φίλος @moure παραπάνω. Πιστεύω ότι μπορείς να τα πάρεις, αφού ο άνθρωπος ψάχνει άτομο εμπιστοσύνης και το βρήκε σε σένα.

2. Τι εναλλακτικές δουλειές μπορείς να σκεφτείς για το εξάμηνο που δεν δουλεύεις στη Ρόδο, ώστε να βελτιώσεις το εισόδημά σου και - το κυριότερο - να μην κάθεσαι;;;

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Green Dragon 

1. Μπορώ να να προσπαθήσω  διαπραγματευτώ στην καλύτερη περίπτωση ΑΝ βρεθεί μια μέση λύση στα 800-850 όποτε μιλάμε πια για περίπου 2200 ευρώ περισσότερα το χρόνο

2. Μια περίπτωση θα ήταν τα σχολικά λεωφορεία αλλά  δεν τα προλαβαίνω  γιατί εγώ γυρνάω Οκτώβρη απο την Σεζον. Στα Γιάννενα δεν υπάρχουν δουλείες ειδικά αν δεν έχεις σπουδάσει κάτι. Τα μόνο μαγαζιά που λειτουργούν ειναι αυτά της Εστίασης που πριν φτάσω στην κατάλληλη ηλικία να βγάλω επαγγελματικο δίπλωμα είχα δουλέψει σερβιτόρος τους Θερινούς μήνες γιατί τους Χειμερινούς γυρνάνε οι φοιτήτριες  και κακά τα ψέματα υπάρχει μια προτίμηση προς το πρόσωπο τους. 

@Ukforthemoment Όχι δεν γινεται να τα συνδυάσω. 

Γενικά ειμαι προσγειωμένος ανθρωπος και γνωρίζω  οτι ΚΤΕΛ ειναι μια σχετικη καλή ευκαιρια ειδικά αν διαπραγματευτω  καλύτερο μηνιάτικο  αλλά το κυριότερο πρόβλημα ειναι η καθημερινότητα που θα είμαι αναγκασμένος να ζω στο παιδικό μου δωματιο -και στο ιδιο σπιτι με τους γονεις μου- και τους 12 μήνες αλλά υποθέτω δεν θα είμαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος 23 χρόνος.

Επεξ/σία από Apirotan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Apirotan said:

@Green Dragon 

1. Μπορώ να να προσπαθήσω  διαπραγματευτώ στην καλύτερη περίπτωση ΑΝ βρεθεί μια μέση λύση στα 800-850 όποτε μιλάμε πια για περίπου 2200 ευρώ περισσότερα το χρόνο

2. Μια περίπτωση θα ήταν τα σχολικά λεωφορεία αλλά  δεν τα προλαβαίνω  γιατί εγώ γυρνάω Οκτώβρη απο την Σεζον. Στα Γιάννενα δεν υπάρχουν δουλείες ειδικά αν δεν έχεις σπουδάσει κάτι. Τα μόνο μαγαζιά που λειτουργούν ειναι αυτά της Εστίασης που πριν φτάσω στην κατάλληλη ηλικία να βγάλω επαγγελματικο δίπλωμα είχα δουλέψει σερβιτόρος τους Θερινούς μήνες γιατί τους Χειμερινούς γυρνάνε οι φοιτήτριες  και κακά τα ψέματα υπάρχει μια προτίμηση προς το πρόσωπο τους. 

@Ukforthemoment Όχι δεν γινεται να τα συνδυάσω. 

Γενικά ειμαι προσγειωμένος ανθρωπος και γνωρίζω  οτι ΚΤΕΛ ειναι μια σχετικη καλή ευκαιρια ειδικά αν διαπραγματευτω  καλύτερο μηνιάτικο  αλλά το κυριότερο πρόβλημα ειναι η καθημερινότητα που θα είμαι αναγκασμένος να ζω στο παιδικό μου δωματιο -και στο ιδιο σπιτι με τους γονεις μου- και τους 12 μήνες αλλά υποθέτω δεν θα είμαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος 23 χρόνος.

 

γιατί δεν συγκατοικέις με ένα φιλαρακι δεν καταλαβαινω λες και δεν υπαρχουν λύσεις ντε και καλά το παιδικό δωμάτιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι είναι κάποια ιδιαίτερα καλή ευκαιρία το να δουλέψεις στα ΚΤΕΛ ειδικα με το μισθό που σου πρότειναν.Σαν οδηγός μπορείς να βγάλεις αρκετά περισσότερα αρκεί να έχεις τα αυτιά σου ανοιχτά και όλα τα διπλώματα στην κατοχή σου.Κανε επαφές από τώρα μήπως μπορέσεις  να βρεις δουλειά και το χειμώνα στη Ρόδο.Ξέχασε το παιδικό  σου δωμάτιο,κοιτά να έχεις δουλειά όλο το χρόνο ώστε να μπορέσεις να φύγεις από το πατρικό σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, γροσερισοπ είπε

γιατί δεν συγκατοικέις με ένα φιλαρακι δεν καταλαβαινω λες και δεν υπαρχουν λύσεις ντε και καλά το παιδικό δωμάτιο.

Δεν παίζει αυτό  οι περισσότεροι φίλοι μου σπουδάζουν ακόμα σε άλλες πόλεις η ειναι άνεργοι και ζουν και αυτοί στο Πατρικό τους με 0 εισόδημα και άσε που δεν έχουν πάει καν στρατο οπότε μια τέτοια ιδεα δεν θα τους ενδιέφερε. 

@Moure Αυτό προσπαθώ να κάνω ψάχνω παντού μήπως βρω κάτι, βέβαια να επενδύσω σε ολα τα διπλώματα ειναι αρκετά δύσκολο διότι κοστίζουν αρκετά.

ΥΓ. Αναφέρω τα  ΚΤΕΛ σαν καλή περίπτωση γιατί ειδικά στα Ιωάννινα  που έχουμε Πανεπιστήμιο και ΤΕΙ δεν υπάρχει άλλο μέσο μεταφοράς(πχ. Τρένο) και υποτίθεται ότι πάντα θα υπάρχει δουλειά. Μιλάμε βέβαια με την προϋπόθεση να διαπραγματευτώ καλύτερο Μισθο.

ΥΓ2. Ευχαριστώ ολα τα παιδιά που αφιέρωσαν χρόνο για μου πουν τις απόψεις τους. Προς το παρών συνεχίζω την δουλίτσα μου εδώ και απο δεύτερα που θέλει απάντηση βλέπουμε.

 

Επεξ/σία από Apirotan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς στο ΚΤΕΛ θα παίρνεις 14 μισθούς, και αν δουλεύεις και την άδεια σου το καλοκαίρι θα φτάνεις στους 15. Μαζί με διανυκτερεύσεις και τίποτα εξτραδάκια μπορείς να φτάσεις άνετα τα 10+ χιλιάρικα.

Μετά, τα ΚΤΕΛ είναι λίγο πολύ σαν δουλειά Δ.Υ, σταθερά 20-21 μέρες τον μήνα, ωράρια που συνήθως είναι τα νόμιμα και τηρούνται, ξέρεις από πριν ποιες μέρες κάθεσαι και σε συνεννόηση με συναδέλφους μπορείς να φτιάξεις 3μεράκια εύκολα κτλ. Παλιά τα χρήματα ήταν πολύ καλύτερα (1000-1300Χ15) αλλά πλέων και εκεί πάνε με τον κατώτατο. Τα κτέλ είναι κάτι που άμα έχεις όρεξη μπορείς να μείνεις μια ζωή, να επενδύσεις και με τον καιρό να έχεις και δικό σου λεωφορείο. Αν χάσεις την ευκαιρία τώρα δεν ξέρεις αν θα σου ξαναπαρουσιαστεί γιατί οι περισσότεροι ιδιοκτήτες έχουν παιδιά να βάλουν για οδηγούς.Τώρα είσαι 23 και είναι ωραία εμπειρία η σεζόν σε νησί, αργότερα που θα είσαι 28+ και μπορεί και να έχεις κοπέλα τι θα της λες, φεύγω για 6 μήνες, τα λέμε Οκτώβρη; Αν ο φίλος σας δεν έχει παιδί να ανέβει, θα έλεγα μην χάσεις την ευκαιρία.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/8/2019 στις 6:56 ΜΜ, lary7 είπε

Καταρχάς στο ΚΤΕΛ θα παίρνεις 14 μισθούς, και αν δουλεύεις και την άδεια σου το καλοκαίρι θα φτάνεις στους 15. Μαζί με διανυκτερεύσεις και τίποτα εξτραδάκια μπορείς να φτάσεις άνετα τα 10+ χιλιάρικα.

Μετά, τα ΚΤΕΛ είναι λίγο πολύ σαν δουλειά Δ.Υ, σταθερά 20-21 μέρες τον μήνα, ωράρια που συνήθως είναι τα νόμιμα και τηρούνται, ξέρεις από πριν ποιες μέρες κάθεσαι και σε συνεννόηση με συναδέλφους μπορείς να φτιάξεις 3μεράκια εύκολα κτλ. Παλιά τα χρήματα ήταν πολύ καλύτερα (1000-1300Χ15) αλλά πλέων και εκεί πάνε με τον κατώτατο. Τα κτέλ είναι κάτι που άμα έχεις όρεξη μπορείς να μείνεις μια ζωή, να επενδύσεις και με τον καιρό να έχεις και δικό σου λεωφορείο. Αν χάσεις την ευκαιρία τώρα δεν ξέρεις αν θα σου ξαναπαρουσιαστεί γιατί οι περισσότεροι ιδιοκτήτες έχουν παιδιά να βάλουν για οδηγούς.Τώρα είσαι 23 και είναι ωραία εμπειρία η σεζόν σε νησί, αργότερα που θα είσαι 28+ και μπορεί και να έχεις κοπέλα τι θα της λες, φεύγω για 6 μήνες, τα λέμε Οκτώβρη; Αν ο φίλος σας δεν έχει παιδί να ανέβει, θα έλεγα μην χάσεις την ευκαιρία.

Από τη μια λέω  χεστο 23 είσαι τα λεφτά είναι καλά στο νησί πάρε τα ρίσκα σου. Από την άλλη ο φίλος εδω με το ποστ του εχει πολυ δίκιο και μιλά πολυ λογικά. 

Επεξ/σία από efo355
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...