Προς το περιεχόμενο

H Huawei ανακοίνωσε το HarmonyOS, το δικό της cross-platform λειτουργικό σύστημα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου κάνει εντύπωση που η Huawei πάει να συναγωνιστεί την Google στα mobile λειτουργικά, απο την μια έχεις το ban και απο την άλλη τη σχετικά σύντομα μετάβαση της google στο νέο της project Fuchsia... βρε μήπως το θεωρεί ευκαιρία μπας και πάρει κομμάτι της πίτας των λειτουργικών...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

 Έξω από το μαντρί (Google services) σε τρώει ο λύκος.

Ο βασικότερος λόγος που το iOS ζει και βασιλεύει εκεί που όλοι όσοι δοκιμασαν απέτυχαν είναι ότι πρόλαβε να λανσάρει ένα λειτουργικό και κερδοφόρο AppStore πριν το Android.

Αν καταφέρει να διεισδύσει το HarmonyOS στο 0,00012% των συσκευων εκεί έξω θα το θεωρήσω επιτυχία, μετά το παρακάτω πινακάκι( δώστε βάση στους κυριους developer και στην προτελευταία στήλη) :

 

Στιγμιότυπο 2019-08-09, 16.09.35.png

Όντως. Εδώ που τα λέμε η microsoft δεν μπορούσε να κάνει τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, mordred said:

Σημαίνει όμως ότι ο κώδικας είναι ανοιχτός για τον καθένα να τον ελέγξει για όποιες ευπάθειες...

αν ασχοληθεί κανείς, και αν ανακαλύψει και αν ιδρώσει το συτί κανενός

και πάλι όμως, open source δεν αποκλείει κακόβουλες πολιτικές χρήσης του κατασκευαστή του λογισμικού

 

19 minutes ago, kakomirogloy said:

Σαν ένας από τους τελευταίους χρήστες Windows Phone (Nokia Lumia 925) ακόμα και τώρα ένα πράγμα δεν έχω καταλάβει, χλευάζετε και κριτικάρετε οποιοδήποτε διαφορετικό OS κάνει απόπειρα να εδραιωθεί πέραν Android & iOS άρα σας αρέσει το μονοπωλιακό σύστημα?

Όλοι ξέρουμε σε τι αποτελέσματα καταλήγουν τέτοιες πρακτικές και με προβληματίζει πως ένα τεράστιο ποσοστό το επικροτεί, είμαστε άξιοι της μοίρας μας τότε.. λυπάμαι πολύ.

Υ.Γ. Τα Windows Phone έφαγαν τον μεγαλύτερο πόλεμο από τα "καλά παιδιά" τους Development γιατί παιζόταν μεγάλο παιχνίδι αλλά τι να λέμε τώρα, κάθε φορά πάντως που ακούω/διαβάζω ένα περιστατικό από αυτές της 2 εταιρίες ένα χαζό χαμόγελο κολλάει στη φάτσα μου.

+1 αλλά εδώ δεν έχεις καν Windows phone

ως χρήστης και WP και iOS και Android, συμφωνώ ότι τα Windows phone ήταν το καλύτερο λειουργικό από πολλές απόψεις

και ανοιχτός θα ήμουν σε νέες προτάσεις, αλλά εδώ με τη Huawet πρόκειται για τελείως διαφορετική περίπτωση

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, mordred είπε

Σημαίνει όμως ότι ο κώδικας είναι ανοιχτός για τον καθένα να τον ελέγξει για όποιες ευπάθειες...

Open source μπορει να είναι, το kill switch όμως θα το κρατάει ο  Κινέζος...ο ίδιος Κινέζος που κάθε χρόνο στις 4 Ιουνίου (ημιπαρανομη στη χωρα επέτειος της εξέγερσης στην Τιενανμεν) έχει καθιερώσει "internet maintenance day"...

 

25 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μου κάνει εντύπωση που η Huawei πάει να συναγωνιστεί την Google στα mobile λειτουργικά, απο την μια έχεις το ban και απο την άλλη τη σχετικά σύντομα μετάβαση της google στο νέο της project Fuchsia... βρε μήπως το θεωρεί ευκαιρία μπας και πάρει κομμάτι της πίτας των λειτουργικών...?

Δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι η Google έχει όντως σκοπο να μεταβεί στο Fuchsia τελικά...όσο βλέπει ότι η αγελάδα που ακούει στο όνομα Android βγάζει γαλα, αυτή θα αρμέγει και θα καταλήξει πιστεύω τελικά το Fuchsia σε μόνιμο pre-alpha state, ίσα-ίσα για να αποπροσανατολίζονται οι πιθανοί μελλοντικοί ανταγωνιστές και να συντηρείται το hype του πρωτοπόρου/οραματιστή του αύριο της ανθρωπότητας...

To μπρελόκ που τώρα κρατάνε άλλοι θέλει η Huawei.

 

Επεξ/σία από MAFAKA
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, kakomirogloy είπε

Σαν ένας από τους τελευταίους χρήστες Windows Phone (Nokia Lumia 925) ακόμα και τώρα ένα πράγμα δεν έχω καταλάβει, χλευάζετε και κριτικάρετε οποιοδήποτε διαφορετικό OS κάνει απόπειρα να εδραιωθεί πέραν Android & iOS άρα σας αρέσει το μονοπωλιακό σύστημα?

Όλοι ξέρουμε σε τι αποτελέσματα καταλήγουν τέτοιες πρακτικές και με προβληματίζει πως ένα τεράστιο ποσοστό το επικροτεί, είμαστε άξιοι της μοίρας μας τότε.. λυπάμαι πολύ.

Υ.Γ. Τα Windows Phone έφαγαν τον μεγαλύτερο πόλεμο από τα "καλά παιδιά" τους Development γιατί παιζόταν μεγάλο παιχνίδι αλλά τι να λέμε τώρα, κάθε φορά πάντως που ακούω/διαβάζω ένα περιστατικό από αυτές της 2 εταιρίες ένα χαζό χαμόγελο κολλάει στη φάτσα μου.

Ναι οι Developers είχαν συμφέρον να μην πάνε καλά τα Windows Phone. Που ξόδεψαν χρήματα και χρόνο π.χ. για εφαρμογές στα 7.5 και μετά η MS τους σήκωσε το μεσαίο δάχτυλο και τις έκανε μη συμβατές με τα 8. 

Όπως έχει δείξει η ιστορία με TIZEN, WebOS, Firefox OS, Amazon Fire, Facebook Home, Vodafone 360 και πολλά άλλα, δύσκολα μπορεί να αλλάξει την κατάσταση όπως έχει διαμορφωθεί από Android & iOS. Ίδωμεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η microsoft δεν είχε ήδη συσκευές στην αγορά και προσπάθησε από το μηδέν. Η Huawei έχει πολύ μεγάλο fan base και θα είναι πολύ πιο εύκολο αν το χειριστεί σωστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Looter είπε

Το εξελίσσουν λέει από το 2017 αλλά ούτε σε ένα ρολόι τους δεν το έβαλαν δοκιμαστικά μέχρι σήμερα...

Σκεφτειτε λοιπόν ποιες οι πιθανότητες να το δείτε σε σοβαρή συσκευή...

Το παπατζιλικι του αιώνα  πάνε να πουλήσουν αλλά δεν τσιμπάει κανεις..

 

Το Hongmeng OS προορίζοταν τελικά για έξυπνα ψυγεία. Αυτό ίσως να είναι για έξυπνες τοστιέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, valkon είπε

Οι κινέζοι δεν φτιάχνουν software, μακριά και αγαπημένοι.

ολες αυτες ειναι πολυεθνικές δεν ειναι πλεων μονο κινα-κινα απο εκει κ περα  λιγο δυσκολο να μπει σφηνα στα software στα Android & iOS  αλλα για να δουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, KoreanW είπε

.

εκεί που απέτυχαν οι άλλοι (Blackberry, Windows phone, FireOS, Tizen κλπ)

θα έχει ο άλλος Android στο Samsung smartphone και θα βάλει Harmony....

Ξέρεις ποια είναι μια μεγάλη διαφορά....? Ότι οι άλλοι έβγαλαν συσκευές αμέσως με το λογισμικό  τους δεν τους ήξεραν.. Αν μπορέσουν να δώσουν σε ένα ποσοστό  της εφαρμογές τους android... πίστεψε με θα πάνε πολύ μπροστά... Γιατί είδη πουλάνε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, fytotech said:

Αντίθετα με την Google, την Apple και την Microsoft, που δεν κάνουν τέτοια πράγματα. 

Κάνεις λάθος. Η μεγάλη διαφορά είναι ότι η Huawei με την Κινέζικη κυβέρνηση συνεργάζονται όσο δεν φαντάζεσαι, σε αντίθεση με τη Google που αρνείται να δώσει προσωπικά δεδομένα στην Αμερικανική κυβέρνηση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Χαβάη δεν είναι Microsoft, φτιάχνει δικά της κινητά, και μάλιστα έχει κινητά που συναγωνίζονται στα ίσια τους άλλους δύο μεγάλους, για μένα μακάρι να τα καταφέρει, εμάς τους καταναλωτές θα μας ωφελήσει να υπάρχει άλλος ένας παίκτης στην αγορά

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το καλό να μας έρθει.

Για τους ημιμαθείς:

Το άρθρο λέει ότι θα υπάρχει συμβατότητα με android εφαρμογές. Οπότε για ποια έλλειψη εφαρμογών κράζετε προκαταρκτικά; 

Open Source σημαίνει ότι αν υπάρχει κινέζικη σαβούρα (spy spy), παίρνω τον κώδικα, την βγάζω, και τον κάνω recompile και τον ανεβάζω στο xda για να τον φλασάρει κι η κουτσή Μαρία (sorry Μαράκι, έκφραση είναι).

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ασχέτως μεγαλείου κουλτούρας, επτευγμάτων, λαού κλπ υπάρχει ύπερμετρα μεγάλο θεμελιώδες πρόβλημα με το τρέχον Κινέζικο Καθεστώς και το να βάλω αυτό το λειτουργικό στην τσέπη μου είναι η ύστατη προδοσία στις ιδέες που δολοφονήθηκαν στην Τιεν-Α-Μεν. Ακόμα θυμάμαι τις ζωντανές μεταδόσεις όταν συνέβαινε η συγκέντρωση.

’Ηδη ψωνίζω ένα σκασμό πράματα από Κϊνα συντηρώντας την τρέχουσα διεστραμμένη κατάσταση [κομμουνισμός-να-δουλεύετε-όλοι-σας-καπιταλισμός-να-ντερλικώνω-μόνος-μου] αλλά το να βάλω και ηθελημένα αυτό το διανοητικό πόνημα στην τσέπη μου παραπάει, δε θα το κάνω ποτέ και ας κερδίσει όλα τα άλλα λειτουργικά.

Οι μάζες πάντα τελούμε υπό έλεγχο αλλά το κάνει με επαίσχυντο τρόπο η τρέχουσα γενιά Μεγάλων Τιμονιέρηδων και πλέον τους αντιγράφουν και οι περιφερειακοί παίκτες Βιετνάμ κλπ και εμείς ψωνίζουμε, ψωνίζουμε...

Επεξ/σία από Mi_ka
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...