Προς το περιεχόμενο

πανεπιστήμια Κύπρου vs Ελλάδας


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια θεωρείτε καλύτερα πανεπιστήμια. Της Κύπρου ή της Ελλάδος. Ρωτάω για μεταπτυχιακές σπουδές κυρίως αλλά και γενικά βλέπω τα τελαυταία 5 χρόνια τα Πανεπιστήμια της Κύπρου έχουν ανέβει παρα πολύ και προτιμούνται ειτε απο προπτυχιακούς ειτε απο μεταπτυχιακους φοιτητές.

 

Το θεμα ειναι , μηπως ειναι λιγο υπερτιμημένα και δεν έχουν φτασει καν σε επίπεδο τα Ελληνικά Πανεπιστήμια ( βλέπε ΕΚΠΑ, ΑΠΘ)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ενα απο τα δυο μεγαλα προτερηματα που εχουν τα πανεπιστημια της Κυπρου ειναι οτι (ειδικα για ΠΜΣ) προσφρρουν εξ απαστασεως μαθηματα, εδω στην Ελλαδα μονο το ΕΑΠ προσφερει ποικιλια εξ απαστασεως μαθηματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsioulak είπε

Το ενα απο τα δυο μεγαλα προτερηματα που εχουν τα πανεπιστημια της Κυπρου ειναι οτι (ειδικα για ΠΜΣ) προσφρρουν εξ απαστασεως μαθηματα, εδω στην Ελλαδα μονο το ΕΑΠ προσφερει ποικιλια εξ απαστασεως μαθηματων.

ναι αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο αυτό. Τι νοειται εξ αποστασεως μεταπτυχιακο. Μοιαζει σαν σεμιναριο οπωςς το θετουν. Άσε που ειδα οτι ειναι πανακριβα 6500 ευρώ. Βαλε μετα τα λεφτα που θα δωσεις στο ΔΟΑΤΑΠ για αναγνωριση και το χρονο που θα περιμενεις, συν τα ταξιδια που θα κανεις στην Αθηνα για τις εξεταστικες αν δεν εισαι απο εκεί. Εκτος αυτού πιστεύω ότι εξαρτάτια από το τμήμα. Δηλ για θετικές επιστημες η Κύπρος μοιαζει ιδανικη. Για οικονομικες επιστημες θα ελεγα καλύτερα Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, m.gial είπε

ναι αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο αυτό. Τι νοειται εξ αποστασεως μεταπτυχιακο. Μοιαζει σαν σεμιναριο οπωςς το θετουν. Άσε που ειδα οτι ειναι πανακριβα 6500 ευρώ. Βαλε μετα τα λεφτα που θα δωσεις στο ΔΟΑΤΑΠ για αναγνωριση και το χρονο που θα περιμενεις, συν τα ταξιδια που θα κανεις στην Αθηνα για τις εξεταστικες αν δεν εισαι απο εκεί. Εκτος αυτού πιστεύω ότι εξαρτάτια από το τμήμα. Δηλ για θετικές επιστημες η Κύπρος μοιαζει ιδανικη. Για οικονομικες επιστημες θα ελεγα καλύτερα Ελλάδα

καταρχας απο την αρχη του θεματος βλεπω προκαταληψη οσο αφορα το επιπεδο, να αναφερω οτι στη κυπρο το συστημα εκπαιδευσης φερει περισοτερο προς το αγγλικο παρα προς το ελληνικο με οτι συνεπαγεται, εχοντας δει και τα δυο και οχι με θεωρητικες προσεγγισεις να αναφερω οτι και τα δυο εχουν και τα θετικα τους και τα αρνητικα τους, εγω προτιμω το ελληνικο λογο της μη πολυτελειας χρονου να εκπονω εργασιες και να καθομαι ανα μηνα σε εξετασεις με 10% της βαθμολογιας του εξαμηνου, ωστοσο και τα δυο συστηματα μαθησης ειναι εξισου αποδοτικα , στη κυπρο το πανεπιστημιο κυπρου ειναι το δημοσιο τα δε αλλα ειναι ιδιωτικα πανεπιστημια. Τα διδακτρα ειναι ακριβα οπως και το κοστος ζωης , προτεινω μεταπτυχιακο εξ αποστασεως αν εχεις τα χρηματα για διδακτρα, πλεον τα πτυχια ειναι απλα χαρτια  που δεν τα υπολογιζουν, πχ αν και πλεονασμος μεταπτυχιακο για μια θεση θα το θεωρησουν απαραιτητο λες και το αποκτας απλα ,οποτε για μενα οτι πιο οικονομικο τοσο το καλυτερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, forgotten είπε

καταρχας απο την αρχη του θεματος βλεπω προκαταληψη οσο αφορα το επιπεδο, να αναφερω οτι στη κυπρο το συστημα εκπαιδευσης φερει περισοτερο προς το αγγλικο παρα προς το ελληνικο με οτι συνεπαγεται, εχοντας δει και τα δυο και οχι με θεωρητικες προσεγγισεις να αναφερω οτι και τα δυο εχουν και τα θετικα τους και τα αρνητικα τους, εγω προτιμω το ελληνικο λογο της μη πολυτελειας χρονου να εκπονω εργασιες και να καθομαι ανα μηνα σε εξετασεις με 10% της βαθμολογιας του εξαμηνου, ωστοσο και τα δυο συστηματα μαθησης ειναι εξισου αποδοτικα , στη κυπρο το πανεπιστημιο κυπρου ειναι το δημοσιο τα δε αλλα ειναι ιδιωτικα πανεπιστημια. Τα διδακτρα ειναι ακριβα οπως και το κοστος ζωης , προτεινω μεταπτυχιακο εξ αποστασεως αν εχεις τα χρηματα για διδακτρα, πλεον τα πτυχια ειναι απλα χαρτια  που δεν τα υπολογιζουν, πχ αν και πλεονασμος μεταπτυχιακο για μια θεση θα το θεωρησουν απαραιτητο λες και το αποκτας απλα ,οποτε για μενα οτι πιο οικονομικο τοσο το καλυτερο. 

Kάθόλου προκατάληψη. Απλά έχω κακές εμπειρίες από το Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου.

 

Για το εξ αποστάσεως που λες και ειναι και ακριβα και αποτελουν ρισκο. Το να δώσω 6500 ευρώ για το Πανεπιστημιο Λευκωσίας συν οτι θα θελω αλλα 300 ευρω παραβολο και αλλο εναν χρονο να περιμενω το ΔΟΑΤΑΠ για να το αναγνωρισει ειναι υπεραρκετά. Σόρυ αλλα καλύτερα να παω να το κανω στο ΠΑΜΑΚ με 4200 και να ξοδεψω τη διαφορα που προκύπτει απο την αφαίρεση στα ενοίκια 10 μηνών. Έτσι θα έχω και το καθηγητή δίπλα μου, και το πανεπιστήμιο και θα μπορώ να προσαρμοστώ καλύτερα στις ανάγκες του μεταπτυχιακού. απλα τα εξ αποστασεως βολευουν τα παιδια που εργαζονται, ή εκείνα που ειναι μακρυά.

 

Εγώ δουλευα όμως λόγω μετακόμισης σε άλλη πόλη, προτιμώ να κάνω το ΜΒΑ στο ΠΑΜΑΚ και με ένα part time job για 1 χρονο να τα βγαζω περα. Έτσι και αλλιώς για 1 χρονο με 1,5 δεν ειναι τίποτα. απλα η αδερφη μ δεν εγραψε καλα πανελληνιες και θελει να σπουδασει κυπρο και εχουμε θεματα στο σπιτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν λες έχω κακές εμπειρίες τότε αυτό υπονοεί προκατάληψη... Επειδή έχω κακές εμπειρίες, αποδείξετε μου ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα.

 

2 ώρες πριν, m.gial είπε

Για το εξ αποστάσεως που λες και ειναι και ακριβα και αποτελουν ρισκο. Το να δώσω 6500 ευρώ για το Πανεπιστημιο Λευκωσίας συν οτι θα θελω αλλα 300 ευρω παραβολο και αλλο εναν χρονο να περιμενω το ΔΟΑΤΑΠ για να το αναγνωρισει ειναι υπεραρκετά. Σόρυ αλλα καλύτερα να παω να το κανω στο ΠΑΜΑΚ με 4200 και να ξοδεψω τη διαφορα που προκύπτει απο την αφαίρεση στα ενοίκια 10 μηνών.

Συγκρίνεις τα δίδακτρα ενός ιδιωτικού πανεπιστημίου σε μια άλλη χώρα, με το κόστος να σπουδάσεις κάτι σε δημόσιο πανεπιστήμιο στη χώρα σου.... Δεν υπάρχει γενική σύγκριση εδώ αλλά τι βολεύει εσένα συγκεκριμένα, όπως και τι βολεύει περισσότερο την αδερφή σου (οικονομικά, προσωπικά κλπ) οπότε εάν θέλεις βοήθεια σε κάτι, πρέπει να αναφέρεις τι θέλεις να μάθεις συγκεκριμένα και όχι γενικά και αόριστα ποια είναι τα καλύτερα.

Επεξ/σία από Whargoul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα μεταπτυχιακά οπου πληρώσεις εισαι πελάτης, δεν υπάρχουν διαφορες σε δυσκολία κτλ.

Και ειδικα στα εξ' αποστάσεως νομιζω δύσκολα θα μπορέσεις να εμβαθυνεις με δική σου πρωτοβουλία, όσο μερακι και αν έχεις.

Τωρα για προπτυχιακες σπουδες, αν εχεις ενα 150.000 να καθεται, why not?

Επεξ/σία από xgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...