Προς το περιεχόμενο

Canon M50 - Χαρακτηριστικά και φακοί


MyWSP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ όλους όσους διαβάσουν ή κάνουν τον κόπο να απαντήσουν σε αυτό το θέμα.

Πρόσφατα αγόρασα μια M50 και ως άσχετος με τη φωτογραφία άρχισα να πειραματίζομαι για να μάθω τα βασικά.

Δεν έχω καταφέρει ακόμα να εξελίξω σημαντικά τις γνώσεις μου αλλά το παλεύω και θα ήθελα γνώμη για ένα νέο φακό πέρα από τον κιτ.

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι χρειάζομαι ένα σύστημα πιο μικρό από αυτό που παρέχεται με τον κιτ γιατί θέλω να μπορώ να βγάζω φώτο χωρίς να γίνομαι και πολύ αντιληπτός αλλά και να μεταφέρεται πολύ εύκολα και σκέφτομαι τον 22mm 2f.

Επίσης καθώς το κόστος αγοράς είναι ~250 αναρωτιέμαι αν αντί για αυτό τον φακό αγόραζα μια μεταχειρισμένη RX100 mark I-III όπου με λιγότερα ή κάπου κοντά στα ίδια χρήματα θα είχα ένα πολύ φορητό σύστημα για αντίστοιχες ανάγκες, αλλά και για backup σε περίπτωση που κάτι γίνει με την Canon.

Έχει κανείς άποψη επί του θέματος; Αν ναι, έχετε κάποια συμβουλή για την αγορά μιας μεταχειρισμένης Sony RX100?


Ευχαριστώ,

Επεξ/σία από MyWSP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που χρειάζεσαι είναι να βελτιωθείς στο τεχνικό κομμάτι αρχικά.

Φακούς και δευτερα σωματα τα ψάχνεις σε κανένα χρόνο που θα έχεις αρχίσει να κατανοείς τις ανάγκες σου αλλα και τους περιορισμούς του εξοπλισμού σου.

Προς το παρόν ο ανασταλτικός παράγοντας δεν είναι η μηχανή σου αλλα εσύ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, MyWSP είπε

Χαιρετώ όλους όσους διαβάσουν ή κάνουν τον κόπο να απαντήσουν σε αυτό το θέμα.

Πρόσφατα αγόρασα μια M50 και ως άσχετος με τη φωτογραφία άρχισα να πειραματίζομαι για να μάθω τα βασικά.

Δεν έχω καταφέρει ακόμα να εξελίξω σημαντικά τις γνώσεις μου αλλά το παλεύω και θα ήθελα γνώμη για ένα νέο φακό πέρα από τον κιτ.

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι χρειάζομαι ένα σύστημα πιο μικρό από αυτό που παρέχεται με τον κιτ γιατί θέλω να μπορώ να βγάζω φώτο χωρίς να γίνομαι και πολύ αντιληπτός αλλά και να μεταφέρεται πολύ εύκολα και σκέφτομαι τον 22mm 2f.

Επίσης καθώς το κόστος αγοράς είναι ~250 αναρωτιέμαι αν αντί για αυτό τον φακό αγόραζα μια μεταχειρισμένη RX100 mark I-III όπου με λιγότερα ή κάπου κοντά στα ίδια χρήματα θα είχα ένα πολύ φορητό σύστημα για αντίστοιχες ανάγκες, αλλά και για backup σε περίπτωση που κάτι γίνει με την Canon.

Έχει κανείς άποψη επί του θέματος; Αν ναι, έχετε κάποια συμβουλή για την αγορά μιας μεταχειρισμένης Sony RX100?


Ευχαριστώ,

    Μείνετε στη σειρά φακών EF - M , αργότερα ....... ένας manual 135αρης είναι κάτι που θα σας προσφέρει κάτι ιδιαίτερο , αφού έχω δοκιμάσει ουκ ολιγους πάνω στην M10 . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...