Προς το περιεχόμενο

Εγγραφή μέλους στο Οικονομικό Επιμελητήριο Ελλάδας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, logistoulis είπε

 παραπάνω λες ότι έχεις την άδεια β με το πτυχίο σου και σωστά το λες, όταν πήγες να την πάρεις αν πήγες θα γράφτηκες υποχρεωτικά και μέλος στο οεε, αλλιώς άδεια δεν πήρες ποτέ , διαφορετικά μπορείς θεωρητικά να έχεις άδεια αλλά ο αφμ σου δεν μπορεί να μπει σε καμιά δήλωση ή φπα ή οτιδήποτε.. όλα αυτά γίνονται ηλεκτρονικά, το οεε διαβιβάζει τα στοιχεία σου στο taxis 

δεν γίνεται να πάρεις ταυτότητα λογιστή με άδεια χωρίς να γραφτείς στο επιμελητήριο πώς αλλιώς να το πούμε; 

 

Και όμως  έχω άδεια Λογιστή-Φοροτεχνικού Β'τάξης και δεν πληρώνω   συνδρομές ώς  μέλος του  ΟΕΕ.

Τώρα που απέκτησα το μεταπτυχιακό μπορώ να γραφτώ και ως μέλος.

https://oe-e.gr/προϋποθέσεις-εγγραφής-μέλους/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Mandrivamaniac είπε

Και όμως  έχω άδεια Λογιστή-Φοροτεχνικού Β'τάξης και δεν πληρώνω   συνδρομές ώς  μέλος του  ΟΕΕ.

Τώρα που απέκτησα το μεταπτυχιακό μπορώ να γραφτώ και ως μέλος.

https://oe-e.gr/προϋποθέσεις-εγγραφής-μέλους/

το ότι δεν πληρώνεις συνδρομή είναι πρόβλημά σου, αλλά όταν πήγες να πάρεις την άδεια και γράφτηκες και συνδρομή για εκεινή τη χρονιά πλήρωσες , αλλιώς ή δεν κατάλαβες τι έκανες ή απλά δεν πήρες την άδεια 

το αν μετά δεν ασχολήθηκες ξανά με το θέμα είναι δική σου υπόθεση , αλλά όσοι πρέπει να χρησιμοποιούν την άδειά τους πληρώνουν κάθε χρόνο 

 

πάντως άτομο που γνωρίζω είναι κανονικά στο οεε και α΄ και υπογράφει απλά με πτυχίο τει λογιστικής, δεν έχει κανένα μεταπτυχιακό

καλό είναι να πάρετε κάνα τηλέφωνο να σας εξηγήσουν τι και πώς αν σας ενδιαφέρει να δουλέψετε πάνω στο θέμα, αλλιώς είναι να χαμε να λέγαμε η όλη συζήτηση , εγώ προσωπικά δε βρίσκω κανένα λόγο να είναι κανείς γραμμένος για να λέει ότι είναι αν δεν πρόκειται να το κάνει υποχρεωτικά λόγω της δουλειάς του και η δουλειά που απαιτεί την όλη διαδικασία είναι αυτή του λογιστή 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, logistoulis είπε

το ότι δεν πληρώνεις συνδρομή είναι πρόβλημά σου, αλλά όταν πήγες να πάρεις την άδεια και γράφτηκες και συνδρομή για εκεινή τη χρονιά πλήρωσες , αλλιώς ή δεν κατάλαβες τι έκανες ή απλά δεν πήρες την άδεια 

το αν μετά δεν ασχολήθηκες ξανά με το θέμα είναι δική σου υπόθεση , αλλά όσοι πρέπει να χρησιμοποιούν την άδειά τους πληρώνουν κάθε χρόνο 

To Link που σε παρέθεσα για τις προυποθέσεις εγγραφής μέλους δεν το διάβασες μάλλον. https://oe-e.gr/προϋποθέσεις-εγγραφής-μέλους/

Γνωρίζεις πως  πτυχιούχοι ΤΕΙ χωρίς μεταπτυχιακό δικαιούνται άδεια αλλά δεν μπορούν να γραφτούν ως μέλη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Mandrivamaniac είπε

To Link που σε παρέθεσα για τις προυποθέσεις εγγραφής μέλους δεν το διάβασες μάλλον. https://oe-e.gr/προϋποθέσεις-εγγραφής-μέλους/

Γνωρίζεις πως  πτυχιούχοι ΤΕΙ χωρίς μεταπτυχιακό δικαιούνται άδεια αλλά δεν μπορούν να γραφτούν ως μέλη ;

και τότε γιατί τους βεβαιώνεται συνδρομή; η συνδρομή αυτή τι αφορά; γιατί μέσω της σελίδας του οεε γίνεται όλη αυτή η φάση

επίσης ακόμα και έτσι όπως το λες να είναι ποιος νοιάζεται να είναι μέλος του όποιου επιμελητηρίου; ποιο το νόημα εφόσον δεν τον ενδιαφέρουν τα επαγγελματικά δικαιώματα;

δηλαδή θα πας να κάνεις ένα master για να γίνεις premium μέλος; γιατί μέλος με τον κάποιον τρόπο σίγουρα είσαι αφού τους πληρώνεις συνδρομές και εκπαιδεύσεις

εγώ πάντως μέσα στο λογαριασμό στη σελίδα δεν θυμάμαι να έχω δει διαφορά μεταξύ τει και αει (εγώ είμαι αει) 

 

τέσπα κάνε ένα τηλεφωνακι να μη βασανίζεσαι με απορίες, πάντα το σηκώνουν και είναι και εξυπηρετικοί 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν έστειλα email και στην περιφερειακή υπηρεσία του ΟΕΕ γιατί στην κεντρική υπηρεσία δεν απάντησαν.

Από την περιφερειακή υπηρεσία μου  απάντησαν πως με το μεταπτυχιακό στην Τραπεζική ως  Πτυχιούχος Λογιστικής  ΤΕΙ δικαιούμαι εγγραφή και ως  μέλος και θα είμαι και Οικονομολόγος.

Το μεταπτυχιακό στην Τραπεζική δεν υπολογίζεται όμως στην μείωση των χρόνων που απαιτούνται για απόκτηση Α'Τάξης.Δηλαδή έχω δουλέψει 1 χρόνο οπότε χρειάζομαι άλλα 2.

Επεξ/σία από Mandrivamaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α το αν θα είσαι οικονομολόγος είναι το θέμα; Καλά κλαιν..

 

Η τριετία ναι από όσο ξέρω κι εγώ είναι στάνταρ δεν αλλάζει με κανένα θεό

Τους τυπώνεις ένσημα από το ΙΚΑ για να το αποδείξεις και στέλνεις το pdf

Αν έχεις κάνει έναρξη απλά τους σκαναρεις απλά  την έναρξη νομίζω

Και οποιοδήποτε λογιστικό ένσημο κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...