Προς το περιεχόμενο

Εγγραφή μέλους στο Οικονομικό Επιμελητήριο Ελλάδας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια βοηθήστε με όσοι ξέρετε. Είμαι απόφοιτος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής σε ΤΕΙ. Στο site του ΟΕΕ ( οικονομικο Επιμελητηριο Ελλαδος), λεει οτι οι αποφοιτοι ΤΕΙ για να γραφτουμε ως μελη του ΟΕΕ πρεπει να εχουμε μεταπτυχιακο στα οικονομικά. Αν κανω ενα μεταπτυχιακο στη Διοικηση επιχειρήσεων, μπορω να εγγραφτω? Τους εχω στειλει ε-μαιλ τους εχω παρει τηλ δεν το σηκωνουν. γνωριζει καποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 10 και 11 του Ν.3912/2011, δικαιούνται να εγγραφούν ως μέλη στο Οικονομικό Επιμελητήριο της Ελλάδας οι πτυχιούχοι των τμημάτων της Λογιστικής, Εμπορίας και Διαφήμισης, Διοίκησης Επιχειρήσεων, Τουριστικών Επιχειρήσεων, Χρηματοοικονομικών Εφαρμογών, Χρηματοοικονομικής και Ελεγκτικής και Χρηματοοικονομικής και Ασφαλιστικής της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Τ.Ε.Ι.) που είναι κάτοχοι μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης στην οικονομική επιστήμη των ελληνικών Α.Ε.Ι. ή ισότιμου μεταπτυχιακού διπλώματος της αλλοδαπής και χρησιμοποιούν το πτυχίο τους ή το μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης για την κατάληψη θέσης στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα ή για την άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος.

 

Πρέπει να κάνεις μεταπτυχιακό. (Τουλάχιστον αυτό μου είπε η γυναίκα που είναι μέλος :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ας καταφέρει πρώτα το ΟΕ να καταλάβει τι πτυχίο έχει ο καθένας και βλέπουμε. Το δικό μου MPhil το θεώρησαν πτυχίο φιλολογίας οι ανίκανοι και με ύφος μου έλεγαν «μα είστε φιλόλογος πως να γραφτείτε». Μετά από ένα σύντομο τσακωμό μου λέει η ανεκδιήγητη υπεύθυνη ακαδημαϊκών τίτλων και ο διευθυντής της ότι εκείνοι θα πουν ότι δεν με γράφουν γιατί είμαι φιλόλογος, εγώ θα κάνω ένσταση και θα αποδεχτεί η επιτροπή τη ένσταση. 

Όλοι οι οργανισμοί έχουν 1-2 άτομα ανίκανα, στο ΟΕ είναι η πλειονότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, colombiano747 είπε

εχεις κανα προνομιο σαν μελος ;

Έχεις το προνόμιο να πληρώνεις ετήσια συνδρομή και να σε σπαμάρουν σε κάθε εκλογική τους διαδικασία. Τους παράτησα και ηρέμησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, colombiano747 είπε

εχεις κανα προνομιο σαν μελος ;

Μόνο ότι υπογράφεις ως λογιστής, αν δε μπορείς να γίνεις μέλος δεν μπορείς να υπογράψεις (και όχι μόνο ισολογισμούς, αλλά γενικά να στείλεις φπα , δηλώσεις και πολλά άλλα που αφορούν το συγκεκριμένο επάγγελμα)

 

Αν δε σε ενδιαφέρει αυτό το κομμάτι δε βρίσκω το λόγο να σε ενδιαφέρει γενικά το επιμελητήριο

5 ώρες πριν, colombiano747 είπε

 

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

Μόνο ότι υπογράφεις ως λογιστής, αν δε μπορείς να γίνεις μέλος δεν μπορείς να υπογράψεις (και όχι μόνο ισολογισμούς, αλλά γενικά να στείλεις φπα , δηλώσεις και πολλά άλλα που αφορούν το συγκεκριμένο επάγγελμα)

Αν δε σε ενδιαφέρει αυτό το κομμάτι δε βρίσκω το λόγο να σε ενδιαφέρει γενικά το επιμελητήριο

Δηλαδη για να καταλαβω, αν δεν εισαι εκει δεν μπορεις να κανεις ακομα και τα πιο απλα λογιστικα αλλα ταυτοχρονα εχουμε δημιουργησει απειρες σχολες λογιστικης επιπεδου ΤΕΙ και ολοι αυτοι ειναι εκτως προδιαγραφων αν δεν κανουν και μεταπτυχιακο? Παρανοια!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

Μόνο ότι υπογράφεις ως λογιστής, αν δε μπορείς να γίνεις μέλος δεν μπορείς να υπογράψεις (και όχι μόνο ισολογισμούς, αλλά γενικά να στείλεις φπα , δηλώσεις και πολλά άλλα που αφορούν το συγκεκριμένο επάγγελμα)

Αν δε σε ενδιαφέρει αυτό το κομμάτι δε βρίσκω το λόγο να σε ενδιαφέρει γενικά το επιμελητήριο

Δεν ισχύει αυτό που λες εν μέρει. Θα σου εξηγήσω τι εννοώ. Εγώ έχω άδεια λογιστή Β κατηγορίας. μπορώ να υπογράψω μεχρι 1,5 μύριο και χωρις να ειμαι μελος του Ο.Ε. Τώρα αν εισαι εργοδοτης και εχεις δικο σου λογιστικο γραφειο, νομιζω οτι εγραφεσαι αυτοματα στο Ο.Ε.Ε και χωρις μεταπτυχιακο στα οικονομικα για να γινουν αυτα που λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Δεν ισχύει αυτό που λες εν μέρει. Θα σου εξηγήσω τι εννοώ. Εγώ έχω άδεια λογιστή Β κατηγορίας. μπορώ να υπογράψω μεχρι 1,5 μύριο και χωρις να ειμαι μελος του Ο.Ε. Τώρα αν εισαι εργοδοτης και εχεις δικο σου λογιστικο γραφειο, νομιζω οτι εγραφεσαι αυτοματα στο Ο.Ε.Ε και χωρις μεταπτυχιακο στα οικονομικα για να γινουν αυτα που λες

Δεν μπορείς να υπογράψεις χωρίς να είσαι μέλος του ΟΕ

 

Χωρίς την υπεύθυνη δήλωση που προϋποθέτει ετήσια συνδρομή πληρωμένη, που επίσης προϋποθέτει να είσαι μέλος δεν μπορείς να βάλεις τον αφμ σου σε δήλωση ως λογιστής, δεν θα τον παίρνει το σύστημα. Αυτά κάθε χρόνο τα κάνουν όλοι

Γενικά αν ο αφμ σου δεν βγαίνει εδώ

https://www1.gsis.gr/gsisapps/gsisinfo/accountantsInfo.htm

 

Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

 

Μπορείς βέβαια να δουλεύεις ως υπάλληλος σε λογιστήριο που υπογράφει άλλος, αλλά ο νούμερο ένα δεν θα γίνεις ποτέ

 

ΥΓ το αν είσαι εργοδότης ή όχι είναι άσχετο, για να πάρεις την α τάξη σήμερα εφόσον έχεις την β πρέπει να έχεις 3 χρόνια λογιστική προϋπηρεσία είτε ως υπάλληλος είτε ως ελεύθερος επαγγελματίας

Από οικονομικό αεί πάντως (που ενδιέφερε εμένα) την β την παίρνεις άμεσα με το που πάρεις πτυχίο

Και μετά από 3 χρόνια δουλειάς δίνεις εξετάσεις και γίνεσαι α.

 

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Δεν μπορείς να υπογράψεις χωρίς να είσαι μέλος του ΟΕ

Χωρίς την υπεύθυνη δήλωση που προϋποθέτει ετήσια συνδρομή πληρωμένη, που επίσης προϋποθέτει να είσαι μέλος δεν μπορείς να βάλεις τον αφμ σου σε δήλωση ως λογιστής, δεν θα τον παίρνει το σύστημα. Αυτά κάθε χρόνο τα κάνουν όλοι

Γενικά αν ο αφμ σου δεν βγαίνει εδώ

https://www1.gsis.gr/gsisapps/gsisinfo/accountantsInfo.htm

Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Μπορείς βέβαια να δουλεύεις ως υπάλληλος σε λογιστήριο που υπογράφει άλλος, αλλά ο νούμερο ένα δεν θα γίνεις ποτέ

ΥΓ το αν είσαι εργοδότης ή όχι είναι άσχετο, για να πάρεις την α τάξη σήμερα εφόσον έχεις την β πρέπει να έχεις 3 χρόνια λογιστική προϋπηρεσία είτε ως υπάλληλος είτε ως ελεύθερος επαγγελματίας

Από οικονομικό αεί πάντως (που ενδιέφερε εμένα) την β την παίρνεις άμεσα με το που πάρεις πτυχίο

Και μετά από 3 χρόνια δουλειάς δίνεις εξετάσεις και γίνεσαι α.

Mισό λεπτό τότε γιατί χρειάζομαι τη βοηθεία σου. Έχω άδεια λογιστή Β κατηγορίας ως απόφοιτος ΤΕΙ, έχω 2 χρόνια προυπηρεσία,  βέβαια τώρα δεν δουλεύω. Θέλω άλλον 1 χρόνο για να γινω Α με εξετάσεις και να πάρω την άδεια. Έίχα δώσει κάτι λεφτά για να βγάλω την άδεια λογιστή β κατηγορίας. Τώρα τι άλλο πρέπει να κάνω, να πληρώσω για να φαίνομαι στο ταξις και ας μη δουλεύω. Πρέπει να μπω με τους κωδικους μου , στις ψηφιακές υπηρεσίες και να κάνω υπευθυνη δηλωση. Γιατί μπήκα μόλις τώρα και μου έβγαλε μια υπευθυνη δηλωση για 15 ευρώ. Τι πρέπει να κάνω για να φαίνετια ο ΑΦΜ μ ου γιατι δεν μου το βγαζει. Αν ειναι να πληρωσω το παραβολο της υπευθυνης δηλωσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 8/8/2019 στις 11:17 ΜΜ, airtrelomike13 είπε

Mισό λεπτό τότε γιατί χρειάζομαι τη βοηθεία σου. Έχω άδεια λογιστή Β κατηγορίας ως απόφοιτος ΤΕΙ, έχω 2 χρόνια προυπηρεσία,  βέβαια τώρα δεν δουλεύω. Θέλω άλλον 1 χρόνο για να γινω Α με εξετάσεις και να πάρω την άδεια. Έίχα δώσει κάτι λεφτά για να βγάλω την άδεια λογιστή β κατηγορίας. Τώρα τι άλλο πρέπει να κάνω, να πληρώσω για να φαίνομαι στο ταξις και ας μη δουλεύω. Πρέπει να μπω με τους κωδικους μου , στις ψηφιακές υπηρεσίες και να κάνω υπευθυνη δηλωση. Γιατί μπήκα μόλις τώρα και μου έβγαλε μια υπευθυνη δηλωση για 15 ευρώ. Τι πρέπει να κάνω για να φαίνετια ο ΑΦΜ μ ου γιατι δεν μου το βγαζει. Αν ειναι να πληρωσω το παραβολο της υπευθυνης δηλωσης. 

και με πτυχιο τει λογιστικης γραφεσαι στο Ο.Ε.  απλα πρεπει να δουλευεις στο τομεα, θα σου ζητησουν προσληψη , επισης απο την μερα που γραφεσαι στο Ο.Ε. και με 3 χρονια προυπηρεσιας και με εξετασεις παιρνεις Α ταξη.
 με την πρωτη εγγραφη αποκτας ταυτοτητα λογιστη β ταξης,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/8/2019 στις 10:28 ΜΜ, fabiars είπε

και με πτυχιο τει λογιστικης γραφεσαι στο Ο.Ε.  απλα πρεπει να δουλευεις στο τομεα, θα σου ζητησουν προσληψη , επισης απο την μερα που γραφεσαι στο Ο.Ε. και με 3 χρονια προυπηρεσιας και με εξετασεις παιρνεις Α ταξη.
 με την πρωτη εγγραφη αποκτας ταυτοτητα λογιστη β ταξης,

 

Με πτυχίο  Λογιστικής ΤΕΙ για να γίνεις μέλος στον ΟΕΕ θα πρέπει να έχεις μεταπτυχιακό. 

Σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 10 και 11 του Ν.3912/2011, δικαιούνται να εγγραφούν ως μέλη στο Οικονομικό Επιμελητήριο της Ελλάδας οι πτυχιούχοι των τμημάτων της Λογιστικής, Εμπορίας και Διαφήμισης, Διοίκησης Επιχειρήσεων, Τουριστικών Επιχειρήσεων, Χρηματοοικονομικών Εφαρμογών, Χρηματοοικονομικής και Ελεγκτικής και Χρηματοοικονομικής και Ασφαλιστικής της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Τ.Ε.Ι.) που είναι κάτοχοι μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης στην οικονομική επιστήμη των ελληνικών Α.Ε.Ι. ή ισότιμου μεταπτυχιακού διπλώματος της αλλοδαπής και χρησιμοποιούν το πτυχίο τους ή το μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης για την κατάληψη θέσης στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα ή για την άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος.

Εγώ απέκτησα μεταπτυχιακό στην Τραπεζική.Πρίν αποκτήσω το μεταπτυχιακό είχα άδεια Λογιστή-Φοροτεχνικού Β' Τάξης.Τώρα μπορώ να γίνω και μέλος.

Νομίζω ως μέλος του   ΟΕΕ μπορώ  να πάρω άδεια άσκησης οικονομολογικού επαγγέλματος.

Εστειλα email στον ΟΕΕ να τους ρωτήσω ποιό όφελος θα έχω αν γίνω  μέλος και με έγραψαν στα @@ τους.

 

 

Στις 8/8/2019 στις 11:00 ΜΜ, logistoulis είπε

Δεν μπορείς να υπογράψεις χωρίς να είσαι μέλος του ΟΕ

Χωρίς την υπεύθυνη δήλωση που προϋποθέτει ετήσια συνδρομή πληρωμένη, που επίσης προϋποθέτει να είσαι μέλος δεν μπορείς να βάλεις τον αφμ σου σε δήλωση ως λογιστής, δεν θα τον παίρνει το σύστημα. Αυτά κάθε χρόνο τα κάνουν όλοι

Γενικά αν ο αφμ σου δεν βγαίνει εδώ

https://www1.gsis.gr/gsisapps/gsisinfo/accountantsInfo.htm

Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Μπορείς βέβαια να δουλεύεις ως υπάλληλος σε λογιστήριο που υπογράφει άλλος, αλλά ο νούμερο ένα δεν θα γίνεις ποτέ

ΥΓ το αν είσαι εργοδότης ή όχι είναι άσχετο, για να πάρεις την α τάξη σήμερα εφόσον έχεις την β πρέπει να έχεις 3 χρόνια λογιστική προϋπηρεσία είτε ως υπάλληλος είτε ως ελεύθερος επαγγελματίας

Από οικονομικό αεί πάντως (που ενδιέφερε εμένα) την β την παίρνεις άμεσα με το που πάρεις πτυχίο

Και μετά από 3 χρόνια δουλειάς δίνεις εξετάσεις και γίνεσαι α.

 

Για να καταλάβω ο άλλος έχει άδεια άσκησης  επαγγέλματος Λογιστή-Φοροτεχνικού Β ή  και Α' τάξης και θα πρέπει να γίνει μέλος για να υπογράψει με την ιδιότητα  του Λογιστή ; Δεν πιστεύω πως ισχύει.

Αλλο  πράγμα το μέλος  του ΟΕΕ όπου πληρώνεις συνδρομές άλλο πράγμα η άδεια άσκησης επαγγέλματος Λογιστή-Φοροτεχνικού.Μην συγχέουμε αυτά τα  δύο.

Επεξ/σία από Mandrivamaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Mandrivamaniac είπε

Με πτυχίο  Λογιστικής ΤΕΙ για να γίνεις μέλος στον ΟΕΕ θα πρέπει να έχεις μεταπτυχιακό. 

Σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 10 και 11 του Ν.3912/2011, δικαιούνται να εγγραφούν ως μέλη στο Οικονομικό Επιμελητήριο της Ελλάδας οι πτυχιούχοι των τμημάτων της Λογιστικής, Εμπορίας και Διαφήμισης, Διοίκησης Επιχειρήσεων, Τουριστικών Επιχειρήσεων, Χρηματοοικονομικών Εφαρμογών, Χρηματοοικονομικής και Ελεγκτικής και Χρηματοοικονομικής και Ασφαλιστικής της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Τ.Ε.Ι.) που είναι κάτοχοι μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης στην οικονομική επιστήμη των ελληνικών Α.Ε.Ι. ή ισότιμου μεταπτυχιακού διπλώματος της αλλοδαπής και χρησιμοποιούν το πτυχίο τους ή το μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης για την κατάληψη θέσης στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα ή για την άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος.

Εγώ απέκτησα μεταπτυχιακό στην Τραπεζική.Πρίν αποκτήσω το μεταπτυχιακό είχα άδεια Λογιστή-Φοροτεχνικού Β' Τάξης.Τώρα μπορώ να γίνω και μέλος.

Νομίζω ως μέλος του   ΟΕΕ μπορώ  να πάρω άδεια άσκησης οικονομολογικού επαγγέλματος.

Εστειλα email στον ΟΕΕ να τους ρωτήσω ποιό όφελος θα έχω αν γίνω  μέλος και με έγραψαν στα @@ τους.

Για να καταλάβω ο άλλος έχει άδεια άσκησης  επαγγέλματος Λογιστή-Φοροτεχνικού Β ή  και Α' τάξης και θα πρέπει να γίνει μέλος για να υπογράψει με την ιδιότητα  του Λογιστή ; Δεν πιστεύω πως ισχύει.

Αλλο  πράγμα το μέλος  του ΟΕΕ άλλο πράγμα η άδεια άσκησης επαγγέλματος.Μην συγχέουμε αυτά τα  δύο.

φίλε μου ειλικρινά δεν με νοιάζει τι πιστεύεις, με νοιάζει αυτό που έχω δει να συμβαίνει. με κάποια αει και από τει τουλάχιστον το λογιστικής που έχω δει στην πράξη είσαι β και στα 3 χρόνια αποδεδειγμένης εργασίας δίνεις εξετάσεις για α 

επίσης για την όλη διαδικασία του να μπορείς να στέλνεις δηλώσεις κτλ εννοείται ότι πρέπει να είσαι μέλος γιατί την άδεια αυτή την παίρνεις μέσω της σελίδας του οεε, όπου αν δεν πληρώσεις και την ετήσια συνδρομή μέλους μεταξύ των άλλων (εκπαίδευση και την υποβολή της υπεύθυνης δήλωσης) δεν στέλνουν κάθε χρόνο τα στοιχεία σου στο taxis οπότε δεν μπορείς να δουλέψεις

τώρα το τι τυχαία πράγματα και από πότε μου αραδιάζεις από το ιντερνετ δεν με ενδιαφέρουν, βρες κάποιον που είναι στη δουλειά και τον πιστεύεις να σου πει αυτά που σου λέω κι εγώ που στην τελική δεν με ξέρεις και δεν σε ξέρω 

 

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

φίλε μου ειλικρινά δεν με νοιάζει τι πιστεύεις, με νοιάζει αυτό που έχω δει να συμβαίνει. με κάποια αει και από τει τουλάχιστον το λογιστικής που έχω δει στην πράξη είσαι β και στα 3 χρόνια δίνεις εξετάσεις για α 

επίσης για την όλη διαδικασία του να μπορείς να στέλνεις δηλώσεις κτλ εννοείται ότι πρέπει να είσαι μέλος γιατί την άδεια αυτή την παίρνεις μέσω της σελίδας του οεε, όπου αν δεν πληρώσεις και την ετήσια συνδρομή μέλους μεταξύ των άλλων (εκπαίδευση και την υποβολή της υπεύθυνης δήλωσης) δεν στέλνουν κάθε χρόνο τα στοιχεία σου στο taxis οπότε δεν μπορείς να δουλέψεις

τώρα το τι τυχαία πράγματα και από πότε μου αραδιάζεις από το ιντερνετ δεν με ενδιαφέρουν, βρες κάποιον που είναι στη δουλειά και τον πιστεύεις να σου πει αυτά που σου λέω κι εγώ 

 

Δεν σου αράδιασα κάτι από το internet. Σου παρέθεσα το τι λέει η ιστοσελίδα του ΟΕΕ.

 

Ας υποθέσουμε ότι κάποιος έχει άδεια άσκησης επαγγέλματος Λογιστή-Φοροτεχνικού Α'τάξης και για κάποιον λόγο δεν είναι μέλος του ΟΕΕ δεν έχει δικαίωμα για τίποτα ;

 

Τότε  για ποιόν λόγο έχει την άδεια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Mandrivamaniac είπε

Δεν σου αράδιασα κάτι από το internet. Σου παρέθεσα το τι λέει η ιστοσελίδα του ΟΕΕ.

Ας υποθέσουμε ότι κάποιος έχει άδεια άσκησης επαγγέλματος Λογιστή-Φοροτεχνικού Α'τάξης και για κάποιον λόγο δεν είναι μέλος του ΟΕΕ δεν έχει δικαίωμα για τίποτα ;

Τότε  για ποιόν λόγο έχει την άδεια ;

 παραπάνω λες ότι έχεις την άδεια β με το πτυχίο σου και σωστά το λες, όταν πήγες να την πάρεις αν πήγες θα γράφτηκες υποχρεωτικά και μέλος στο οεε, αλλιώς άδεια δεν πήρες ποτέ , διαφορετικά μπορείς θεωρητικά να έχεις άδεια αλλά ο αφμ σου δεν μπορεί να μπει σε καμιά δήλωση ή φπα ή οτιδήποτε.. όλα αυτά γίνονται ηλεκτρονικά, το οεε διαβιβάζει τα στοιχεία σου στο taxis εφόσον γραφτείς σε  αυτό, του καταθέσεις αντίγραφο πτυχίο κτλ κτλ και φυσικά πληρώσεις και συνδρομή μέλους, κάθε χρόνο μετά θα πρέπει να δίνεις αυτά τα 15 ευρώ.

 

δεν γίνεται να πάρεις ταυτότητα λογιστή με άδεια χωρίς να γραφτείς στο επιμελητήριο πώς αλλιώς να το πούμε; 

αν θεωρείς ότι επειδή έχεις πτυχίο άρα έχεις και άδεια, όχι δεν έχεις καμία άδεια πρέπει να πας στο οεε για να αποκτήσεις άδεια 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...