Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για ιατρική ειδικότητα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είδα το πρόσφατο ΦΕΚ για την ειδικότητα κοινωνικής ιατρικής

http://www.ispatras.gr/wp-content/uploads/2019/06/ΦΕΚ-2503_25-6-2019-τΒ-Εκπαίδευση-στην-ιατρική-ειδικότητα-της-Δημόσιας-Υγείας-Κοινωνικής-Ιατρικής.pdf

στην οποία δέχοται και οδοντιάτρους. Δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη, δεν έχω βρει καν κάποια σελίδα ιατρών αυτής της ειδικότητας. Η ειδικότητα μου αρέσει πολύ σαν αντικείμενο ωστόσο μου φαινεται λίγο τραβηγμένο να είναι 6 χρόνια. Η απορία μου είναι αν αυτά τα χρόνια πληρώνεσαι γιατί διάβασα το εξής. 

"οι ειδικευόμενοι ιατροί θα ασκούνται μόνον στα επιμέρους στάδια εκπαίδευσης (rotation) και θα εφημε- ρεύουν στα αντίστοιχα τμήματα αυτών των Νοσοκομεί- ων από τα οποία θα αποζημιώνονται τις εφημερίες τους"

Υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει αμοιβή για τα προηγούμενα 4 χρόνια που απαιτούνται για να φτάσεις στο κλινικό μέρος της ειδικότητας; Ξέρει κάποιος κάτι για αυτή την ειδικότητα, ή έστω κάποιον φορέα για να απευθυνθώ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες οι ιατρικες ειδικοτητες κυμαινονται μεταξυ 5-6 ετων. Δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως σου φαινεται περιεργο. 

Σε παλαιοτερα ποστ σου ειχες αναφερει οτι εισαι αποφοιτος αλλης σχολης.

Anyway, θεωρεισαι δημοσιος υπαλληλος, τουλαχιστον ως ιατρικη ειδικοτητα πληρωνεσαι κανονικα.

Για οποιαδηποτε απορια ρωτας την περιφερεια που ανηκεις.

Υ.Γ. Δε βρισκω το λογο να ακολουθησει ενας οδοντιατρος αυτη την ειδικοτητα. Περισσοτερες απολαβες θα εχει στο οδοντιατρειο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, -Dimitris- είπε

Ολες οι ιατρικες ειδικοτητες κυμαινονται μεταξυ 5-6 ετων. Δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως σου φαινεται περιεργο. 

Σε παλαιοτερα ποστ σου ειχες αναφερει οτι εισαι αποφοιτος αλλης σχολης.

Anyway, θεωρεισαι δημοσιος υπαλληλος, τουλαχιστον ως ιατρικη ειδικοτητα πληρωνεσαι κανονικα.

Για οποιαδηποτε απορια ρωτας την περιφερεια που ανηκεις.

Υ.Γ. Δε βρισκω το λογο να ακολουθησει ενας οδοντιατρος αυτη την ειδικοτητα. Περισσοτερες απολαβες θα εχει στο οδοντιατρειο του.

(υπάρχουν και αυτοί που έχουν τελειώσει δύο σχολές)

Απλά αυτή μου φαίνεται κάπως ιδιαίτερη επειδή έχει 4 χρόνια θεωρητική κατάρτηση και δεν είμαι και σίγουρος γιατί χρείαζεται να είσαι γιατρός/οδοντίατρος. Δηλαδή τι διαφορετικό θα κάνει σε σχέση με κάποιον άλλον που έχει μεταπτυχιακό και διδακτορικό στη δημόσια υγεία; Για το κομμάτι του οδοντιατρείου και του κέρδους θα συμφωνήσω, ωστόσο είναι και το τι αρέσει στον καθένα. Εγώ θα το έκανα αν είχα κανονικό μισθό, αλλά αν δεν πληρώνεσαι δεν ξέρω κατά πόσο θα ήθελα να δουλεύω παράλληλα με όλο αυτο για τόσα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τη στιγμη θελω ειδικοτητα μικροβιολογιας.

Εαν κανω μεταπτυχιακο και διδακτορικο σε τομεα μικροβιολογιας ειναι το ιδιο;

Το πρωτο σου δινει επαγγελματικα δικαιωματα, το δευτερο οχι (μονο μορια μεσω ΑΣΕΠ).

Αλλιως δε θα καναμε 6 χρονια ειδικοτητα και 3 εφημεριες την εβδομαδα (32 ωρες σερι). 

Επιπλεον, σε μεταπτυχιακα δημοσιας υγειας δεχονται αποφοιτους πολλων σχολων. Η ειδικοτητα ειναι μονο για ιατρους και οδοντιατρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, -Dimitris- είπε

Αυτη τη στιγμη θελω ειδικοτητα μικροβιολογιας.

Εαν κανω μεταπτυχιακο και διδακτορικο σε τομεα μικροβιολογιας ειναι το ιδιο;

Το πρωτο σου δινει επαγγελματικα δικαιωματα, το δευτερο οχι (μονο μορια μεσω ΑΣΕΠ).

Αλλιως δε θα καναμε 6 χρονια ειδικοτητα και 3 εφημεριες την εβδομαδα (32 ωρες σερι). 

Επιπλεον, σε μεταπτυχιακα δημοσιας υγειας δεχονται αποφοιτους πολλων σχολων. Η ειδικοτητα ειναι μονο για ιατρους και οδοντιατρους.

Τα μεταπτυχιακά είναι άλλο. Άντε να μάθεις καμία μοριακή τεχνική να βάζεις PCR και ELISA. Δε θα σε κάνουν μικροβιολόγο προφανώς. Απλά δεν ξέρω κατά πόσο η δημόσια υγεία δε θα μπορούσε να ασκηθεί σαν ειδικότητα και από κάποιουν που απλά εκπαιδεύτηκε σε αυτό. Θα ήθελα να ψάξω και στο εξωτερικό πόσο διαφορετικά αντιμετωπίζουν κάποιον με μεταπτυχιακό στη δημόσια υγεία και κάποιον  γιατρό με αυτή την ειδικότητα. Και έχω και έναν φόβο μην ζητάνε γιατρούς δημόσιας υγείας και πετάνε έξω τους οδοντιάτρους και μετά λες τι έκατσα και έκανα 6 χρόνια ειδικότητα. Πάντως τη θεωρώ πολύ ενδιαφέρουσα και για αυτό το ψάχνω, αλλά όπως προείπα επειδή δεν έχω την πολυτέλεια να μη δουλεύω, μόνο αν έχει μισθό θα το έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως για αυτο σου εξηγω οτι το μεταπτυχιακο δεν ειναι το ιδιο με την ειδικοτητα.

Εχω τελειωσει βιολογικο ως πρωτη σχολη και μπορω να κανω μεταπτυχιακο στη δημοσια υγεια. Ομως θα εχω συμφοιτητες φαρμακοποιους, ιατρους, νοσηλευτες κτλ. Οπως καταλαβαινεις δεν εχουν ολοι το ιδιο backround.

Σα δευτερη σχολη τελειωνω την ιατρικη (6ο ετος αυτη τη στιγμη), πες οτι επιλεγω για παραδειγμα την ειδικοτητα που αναφερεις. Σε βαθος 5-6 ετων που ειναι συνολικα, οι γνωσεις γινονται σαφως πολλαπλασιες. Και οι συναδελφοι μου γνωριζουν πληρως ολη την παθολογια. 

Στα αυτια σου ακουγεται το ιδιο;

Πως μπορει ενας φαρμακοποιος με μεταπτυχιακο στη δημοσια υγεια, να διεκδικησει την ιδια θεση με εναν ιατρο με επισημη ειδικοτητα πανω σε αυτο, τη στιγμη που ο πρωτος δεν γνωριζει ιχνος παθολογιας;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, -Dimitris- είπε

Ακριβως για αυτο σου εξηγω οτι το μεταπτυχιακο δεν ειναι το ιδιο με την ειδικοτητα.

Εχω τελειωσει βιολογικο ως πρωτη σχολη και μπορω να κανω μεταπτυχιακο στη δημοσια υγεια. Ομως θα εχω συμφοιτητες φαρμακοποιους, ιατρους, νοσηλευτες κτλ. Οπως καταλαβαινεις δεν εχουν ολοι το ιδιο backround.

Σα δευτερη σχολη τελειωνω την ιατρικη (6ο ετος αυτη τη στιγμη), πες οτι επιλεγω για παραδειγμα την ειδικοτητα που αναφερεις. Σε βαθος 5-6 ετων που ειναι συνολικα, οι γνωσεις γινονται σαφως πολλαπλασιες. Και οι συναδελφοι μου γνωριζουν πληρως ολη την παθολογια. 

Στα αυτια σου ακουγεται το ιδιο;

Πως μπορει ενας φαρμακοποιος με μεταπτυχιακο στη δημοσια υγεια, να διεκδικησει την ιδια θεση με εναν ιατρο με επισημη ειδικοτητα πανω σε αυτο, τη στιγμη που ο πρωτος δεν γνωριζει ιχνος παθολογιας;

Θα ήθελα γενικά να το δω στην πράξη αλλά η ειδικότητα της κοινωνικής ιατρικής μέχρι τώρα τουλάχιστον ήταν άφαντη. Και η οδοντιατρική είχε ειδικότητα κοινωνικής οδοντιατρικής αλλά όσοι την κάναν κατά βάση στο ιατρείο τους δούλευαν και είχαν και ένα χαρτί ότι κάνανε και αυτό.

Μένει να βρω έναν τρόπο να απαντηθεί το ερώτημα για το αν υπάρχει μισθός κανονικά ή αν τα 4 πρώτα χρόνια που δεν είαι σε νοσοκομείο δεν σου τα αποζημιώνουν.

Επίσης το ΦΕΚ αναφέρει αυτό

"Η πρώτη φάση καλύπτει την έκθεση των ειδικευ- όμενων στα γνωστικά αντικείμενα της ειδικότητας και υλοποιείται στις Πανεπιστημιακές Μονάδες και την ΕΣΔΥ. Ολοκληρώνεται με την απονομή σχετικού τίτλου εξειδί- κευσης από μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα έχει αυτός που θα πάει τον βασικό μισθό και όχι το νοσοκομειακο επίδομα και τις εφημεριες για το διάστημα που δεν είναι στο νοσοκομείο 

Επεξ/σία από Conan2046
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Θα έχει αυτός που θα πάει τον βασικό μισθό και όχι το νοσοκομειακο επίδομα και τις εφημεριες για το διάστημα που δεν είναι στο νοσοκομείο 

500 κάτι ευρώ σαν να λέμε; γιατί φυλλάδια να μοίραζα τα ίδια θα έβγαζα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@kolumvitis

Οπως σου ειπα και προηγουμενως, για οποιαδηποτε απορια ρωτας στην περιφερεια.

Ειδικοτητες δημιουργουνται συνεχως, δεν μπορω να κατανοησω το ''αφαντη'' που γραφεις.

Ηδη σκεφτονται να δημιουργησουν ξεχωριστη ειδικοτητα διαβητολογιας που να μην εμπιπτει στην ενδοκρινολογια.

Εαν εισαι αποφοιτος ΤΕΙ Ιατρικων Εργαστηριων μονο (χωρις πτυχιο οδοντιατρικης η ιατρικης) και αναρωτιεσαι τι παραπανω μπορει να εχεις ενας ιατρος με αυτη ειδικοτητα απο εσενα που θα κανεις μεταπτυχιακο με παραπλησιο ονομα, νομιζω οτι σου απαντησα.

Εκεινος ξερει παθολογια και μπορει να υπογραφει, εσυ οχι.

Υ.Γ. Η πρωτη ειδικοτητα που θα κανει καποιος, πληρωνεται με κανονικο μισθο δημοσιου.

Επεξ/σία από -Dimitris-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, -Dimitris- είπε

@kolumvitis

Οπως σου ειπα και προηγουμενως, για οποιαδηποτε απορια ρωτας στην περιφερεια.

Ειδικοτητες δημιουργουνται συνεχως, δεν μπορω να κατανοησω το ''αφαντη'' που γραφεις.

Ηδη σκεφτονται να δημιουργησουν ξεχωριστη ειδικοτητα διαβητολογιας που να μην εμπιπτει στην ενδοκρινολογια.

Εαν εισαι αποφοιτος ΤΕΙ Ιατρικων Εργαστηριων μονο (χωρις πτυχιο οδοντιατρικης η ιατρικης) και αναρωτιεσαι τι παραπανω μπορει να εχεις ενας ιατρος με αυτη ειδικοτητα απο εσενα που θα κανεις μεταπτυχιακο με παραπλησιο ονομα, νομιζω οτι σου απαντησα.

Εκεινος ξερει παθολογια και μπορει να υπογραφει, εσυ οχι.

Υ.Γ. Η πρωτη ειδικοτητα που θα κανει καποιος, πληρωνεται με κανονικο μισθο δημοσιου.

Έχω κάνει και δεύτερο πτυχίο στην οδοντιατρική. Απλά θα θελα όντως να δω τι παραπάνω θα έκανε κάποιος με αυτή τηνν ειδικότητα. Την είπα άφαντη επειδή ακόμα και στο greekmeds που έψαξα ούτε απάντηση πήρα και μια παλαιότερη ανάρτηση ήταν λίγο απελπισία από αυτά που έγραφαν (χώρια ότι δεν βρήκα καν το site κάποιου φορέα της κοινωνικής ιατρικής. Σκεφτόμουν από παλιά ένα μεταπτυχιακό στη δημόσια υγεία απλά δεν πίστευα ότι με το πρώτο μου πτυχίο μπορούσα να κάνω κάτι αξιόλογο στον τομέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το greekmeds εχει πεθανει εδω και χρονια. Θεωρειται συμβουλευτικη πηγη αλλα ως εκει. Τα δεδομενα αλλαζουν συνεχως.

Μεταπτυχιακο σπανια θα κανει ιατρος (τα 6 χρονια της σχολης θεωρουνται ως πτυχιο + μεταπτυχιακο). Συνηθως πανε ολοι για διδακτορικο απευθειας.

Για να μη σπαμαρω συνεχως, τετοιου ειδους μεταπτυχιακα κανουν ατομα που διεκδικουν συγκεκριμενες θεσεις (βυσμα) και πηγαινουν πολυ στοχευμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...