Προς το περιεχόμενο

Το Huawei Mate 30 ενδέχεται να διαθέτει τριπλή κάμερα με δύο αισθητήρες 40MP και έναν 8MP


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως συνηθίζει, τον Οκτώβριο, η Huawei αναμένεται να παρουσιάσει τη νέα σειρά Mate 30 που θα αποτελείται από δύο –τουλάχιστον- συσκευές, τα Mate 30 και Mate 30 Pro.

Τα smartphones αναμένεται κατά πάσα πιθανότητα να διατηρήσουν το τετράγωνο πλαίσιο με την τριπλή κύρια κάμερα της σειράς Mate 20, ωστόσο σύμφωνα με έναν leakster, η τελευταία θα βασίζεται σε δύο αισθητήρες των 40 Megapixels και σε έναν των 8,0 Megapixels.

Η βασική κάμερα από τις τρεις, θα διαθέτει σύστημα φακών με «μεταβλητό» διάφραγμα f:/1.6-f:/1.4, πίσω από το οποίο θα βρίσκεται ένας αισθητήρας 1/1.5” με διάταξη εικονοστοιχείων RYYB και θα υποστηρίζει διάφορα Cine lens χαρακτηριστικά κατά τη λήψη βίντεο. Η δεύτερη κάμερα, που είναι υπερευρυγώνια 120⁰ θα βασίζεται σε έναν αισθητήρα 1/1.7” στα 40 Megapixels και θα υποστηρίζει επίσης Cine lens χαρακτηριστικά σαν τις δυνατότητες Cinema Pro του Xperia 1. Η τρίτη κάμερα στα 8,0 Megapixels είναι «telephoto» με 5x zoom.

H νέα σειρά Mate 30 αναμένεται να διαθέτει στο εσωτερικό της το Kirin 985 SoC. Ένα τουλάχιστον κινητό ή μία έκδοση από αυτές που θα παρουσιαστούν θα υποστηρίζει και δίκτυα 5G. Επίσης περιμένουμε να υποστηρίζεται γρήγορη φόρτιση 55W και 10W wireless reverse charging.

mate30pro.jpg.fe365f97047e2df4bab09a5da4743169.jpg

GSMArena

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Είναι σίγουρο ότι θα φέρει και φέτος την καλύτερη ποιότητα στις φωτογραφίες όπως είχε φέρει πέρσι το p20 pro. Ένας τομέας που πάντα η Huawei έφερνε καινοτομίες. Χαίρομαι που κρατάει το 5X οπτικό ζουμ του p30 Pro. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι  δεν λέω έχουν τρομερή φωτογραφική αλλά, έχουν άλλα θεματάκια. 

Για παράδειγμα εγώ που έχω το Ρ20 αλλά και στο Ρ20 PRO που είχε η σχέση μου όταν είναι στη δόνηση το τηλέφωνο αρχίζει να δονείται χωρις να υπάρχει κάποια ειδοποίηση. Σε επικοινωνία που είχαμε με την Huawei η απάντηση ήταν να γίνει επαναφορά γιατί το κάνει  κάποια εφαρμογή. Το κάναμε πάνω από 3 φορές και φυσικά το πρόβλημα παραμένει ακόμα και χωρίς περασμένες εφαρμογές... Οπότε πλέον έχω αρχίσει να την φοβάμαι ως εταιρεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Marduk1 είπε

το pixel 3 xl μια μονο καμερα χορευει την huawei,φανταστειτε στο pixel 4 που μπαινει και αλλη καμερα τι εχει να γινει..

Για αυτό και με gcam αρκετά κινητά μεταμορφωνονται στην κάμερα. Το software κάνει όλη τη δουλειά. Το p30pro παραμένει το καλύτερο κινητό σε κάμερα πάντως. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θα μπορούσαν να καινοτομήσουν αυτή τη φορά στο software της κάμερας και να πάνε προς τα φυσικά χρώματα κλπ, αποφεύγοντας σε αυτό το μοντέλο το oversaturation, πέρα από την αισχρή τιμολόγηση που (και) αυτοί ακολουθούν, θα με έβαζε σε σκέψεις να ήταν το πρώτο μου Huawei...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Για αυτό και με gcam αρκετά κινητά μεταμορφωνονται στην κάμερα. Το software κάνει όλη τη δουλειά. Το p30pro παραμένει το καλύτερο κινητό σε κάμερα πάντως. 

λαθος..ημουν κατοχος  τριων mate 20 pro κ ειχα p30 pro.σε πληροφορω οτι το mate 20 pro με τα τα τελευταια update που πηρε σε καποια το ξεπερναει το p30 pro.εκτος  το optical zoom.το pixel 3 αποδιδει πολυ καλυτερα και σε χρωματα κ σε selfie.η gcam θελει μονο snapdragon που και παλι ολες οι λειτουργιες δεν δουλευουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Marduk1 είπε

λαθος..ημουν κατοχος  τριων mate 20 pro κ ειχα p30 pro.σε πληροφορω οτι το mate 20 pro με τα τα τελευταια update που πηρε σε καποια το ξεπερναει το p30 pro.εκτος  το optical zoom.το pixel 3 αποδιδει πολυ καλυτερα και σε χρωματα κ σε selfie.η gcam θελει μονο snapdragon που και παλι ολες οι λειτουργιες δεν δουλευουν

Αν μπορείς να βάλεις κάποια δείγματα γιατί θεωρώ ότι το mate 20 Pro είναι ένα σκαλί κατω από το p30 Pro. Σε φωτογραφίες τουλάχιστον σε βίντεο δεν γνωρίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αν μπορείς να βάλεις κάποια δείγματα γιατί θεωρώ ότι το mate 20 Pro είναι ένα σκαλί κατω από το p30 Pro. Σε φωτογραφίες τουλάχιστον σε βίντεο δεν γνωρίζω. 

εχουν ερθει 2 update στο mate 20 pro εχουμε κανεισυκριτικο.σε καποια υπερτερει το mate 20pro

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, purespyros είπε

Ναι  δεν λέω έχουν τρομερή φωτογραφική αλλά, έχουν άλλα θεματάκια. 

Για παράδειγμα εγώ που έχω το Ρ20 αλλά και στο Ρ20 PRO που είχε η σχέση μου όταν είναι στη δόνηση το τηλέφωνο αρχίζει να δονείται χωρις να υπάρχει κάποια ειδοποίηση. Σε επικοινωνία που είχαμε με την Huawei η απάντηση ήταν να γίνει επαναφορά γιατί το κάνει  κάποια εφαρμογή. Το κάναμε πάνω από 3 φορές και φυσικά το πρόβλημα παραμένει ακόμα και χωρίς περασμένες εφαρμογές... Οπότε πλέον έχω αρχίσει να την φοβάμαι ως εταιρεία.

Είχα το p20 pro και δεν είχα κανένα θέμα, αυτό που αναφέρεις δεν το έχω ξανά ακούσει. Ο λόγος που πήρα το p30 pro είναι γιατί ήμουν υπερευχαριστημενος με το p20 pro. Όλες οι εταιρίες έχουν θεματακια με τα κινητά τους αλλά επίσημη έρευνα έδειξε ότι για την ώρα η huawei έχει τις συσκευές με τις λιγότερες ζημιές με 2η την Apple(iPhone) 

1 ώρα πριν, Marduk1 είπε

εχουν ερθει 2 update στο mate 20 pro εχουμε κανεισυκριτικο.σε καποια υπερτερει το mate 20pro

Σε ιδανικές συνθήκες "εύκολου " φωτισμου σφάζονται όπως τα περισσότερα flagship, αλλά στο 90%  των φωτογραφιών το p30 pro υπερτερεί εύκολα. Στο μόνο που υπερτερεί το mate 20 pro είναι στην απόδοση του πορτοκαλί. Και το p30 pro εχει πάρει πολύ βελτίωση απ τις αναβαθμίσεις. Το mate 20 pro είναι σχεδόν ισάξιο με p20 pro. Τα είχα όλα by the way. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλώνει και αλλο ο αισθητήρας ενω ανοιγει και το διάφραγμα.

Αυτο θα δωσει σίγουρα καλύτερα αποτελέσματα σε δύσκολο φωτισμό οχι μόνο φωτογραφία αλλα και βίντεο.

Απο εκει και πέρα το τι κανει η jpeg engine είναι άλλο θέμα.

Ενα θεμα στο οποίο εύκολα επεμβαίνει ο χρήστης που αγαπά την εικόνα.

Είτε παρακάμπτοντας της τελείως μεσο raw αρχείου ειτε με 2 κλικ σε μια μπάρα φτιαχνει κορεσμο και wb εαν κατι τον χαλάει.

Η huawei παίρνει τον αφρο απο την sony στους αισθητήρες μαζι με την leica στα software διάταξη και γυαλιά φακούς και οδηγεί την κούρσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgerapp είπε

Μεγαλώνει και αλλο ο αισθητήρας ενω ανοιγει και το διάφραγμα.

Αυτο θα δωσει σίγουρα καλύτερα αποτελέσματα σε δύσκολο φωτισμό οχι μόνο φωτογραφία αλλα και βίντεο.

Απο εκει και πέρα το τι κανει η jpeg engine είναι άλλο θέμα.

Ενα θεμα στο οποίο εύκολα επεμβαίνει ο χρήστης που αγαπά την εικόνα.

Είτε παρακάμπτοντας της τελείως μεσο raw αρχείου ειτε με 2 κλικ σε μια μπάρα φτιαχνει κορεσμο και wb εαν κατι τον χαλάει.

Η huawei παίρνει τον αφρο απο την sony στους αισθητήρες μαζι με την leica στα software διάταξη και γυαλιά φακούς και οδηγεί την κούρσα.

Μπορεί. 

Αλλά το πιο εύκολο (και σωστό) είναι, ειδικά με μεγάλους αισθητήρες που φαίνεται να χρησιμοποιήσει, να δίνει φυσικά αποτελέσματα και αν θέλει ο χρήστης να επέμβει επί αυτών. Το φυσικό αποτέλεσμα εύκολα γίνεται saturated αν θες, το ανάποδο όχι (και τόσο εύκολα)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελα ρε συ γίνεται το ιδιο ευκολα.

Αφου ξέρεις οτι ολα αυτά γίνονται για social media.

Ξέρει οτι εχει και λάτρεις της φωτογραφίας γενικά αλλά πόσοι είναι;

Όλοι θέλουν αυτο το κατι παραπάνω αυτη την ουτοπία σε καθε κλίκ.

Το hdr πάει άνεμος.

Μα γίνεται να βγάζω φωτογραφία με τον ηλιο πανω πισω απο τα σπίτια και αυτα να φαίνονται λες και ειναι απέναντι;

Και ομως αυτό θέλουν όλοι.

Edit:

Και μη ξεχνας οτι τις βλέπεις σε κορεσμενες οθόνες,και τα κινητά και οι tv λένε ψέματα προς τον κορεσμό μεριά.

Εγω την οθονη στο κινητο οπου και επεξεργαζομαι της φωτό την εχω στο mode ας πούμε επαγγελματικό.

Δεν είναι ωραία η οθονη εξ πρώτης όψεως και πιασαρικη αλλα επειδή εκτυπώνω της φωτογραφίες των παιδιων και φτιάχνω αλμπουμ θελω να ξέρω (πανω κατω) που βρισκομαι .

Επεξ/σία από georgerapp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, eemix είπε

Μπορεί. 

Αλλά το πιο εύκολο (και σωστό) είναι, ειδικά με μεγάλους αισθητήρες που φαίνεται να χρησιμοποιήσει, να δίνει φυσικά αποτελέσματα και αν θέλει ο χρήστης να επέμβει επί αυτών. Το φυσικό αποτέλεσμα εύκολα γίνεται saturated αν θες, το ανάποδο όχι (και τόσο εύκολα)...

Αν είσαι τόσο λάτρης γιατί δεν τραβάς σε raw να κάνεις bypass όλα τα φίλτρα και ουαλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...