Προς το περιεχόμενο

Άνοιγμα επιχείρησης πληροφορικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το ιδιο σκεπτικό και εγω λοιπόν θελω οι πληροφορικοι  να ξεκινάμε από 1000 καθαρά και να μην δουλεύουν για λιγότερα…

Επεξ/σία από kostakis81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, kostakis81 είπε

Με το ιδιο σκεπτικό και εγω λοιπόν θελω οι πληροφορικοι  να ξεκινάμε από 1000 καθαρά και να μην δουλεύουν για λιγότερα…Με το ιδιο σκεπτικό και εγω λοιπόν θελω οι πληροφορικοι  να ξεκινάμε από 1000 καθαρά και να μην δουλεύουν για λιγότερα…

εδω κανεις copy paste απο word τα κειμενα για να διορθωθουν στο auto και εχεις απαιτησεις ; 

κωστακη, σε γουσταρει η χωριατισσα ; ; ; :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

ωστε κλειδαρας ειστε ? εχθεσ μου κανατε κυριγμα για το σωματειο πληροφορικησ ενω το δικο σασ σωματειο κλειθροποιων ολα οκ ετσι ?? τιμες στο θεο ετσι? και γιατι δηλαδη να θεσ πανω απο 25 ευρο για μια δουλεια 20 δευτερολεπτων δηλαδη ...

Για τον ιδιο λογο που κι εσυ ζητουσες χθες να αμοιβεσαι με κατωτατο πλαφον μισθου ως πληροφορικαριος αφου πρωτα κλεισει το επαγγελμα και συμπεριληφθουν σε αυτο τυποι που δεν μπορουν να γραψουν πανω απο 3 λεξεις σωστα.

Πλερω τωρα τον κλειδαρα και μη γκρινιαζεις. Αυτο ζητουσες χθες, αυτο σου κανει ο κλειδαρας. Τι διαμαρτυρεσαι;

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 ώρες πριν, RecycleTech είπε

Καλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα την συμβουλή σας σε ένα θέμα που με απασχολεί ιδιαίτερα τον τελευταίο καιρό.

Λοιπόν εργάζομαι τα τελευταία  8 χρόνια επάνω στην πληροφορική, συγκεκριμένα ως ΙΤ σε διάφορες εταιρίες και παράλληλα ως εξωτερικός συνεργάτης(τεχνικός η/υ) σε μερικές ακόμα. Παράλληλα με τα παραπάνω έκανα και κάποια έξτρα σέρβις σε pc, laptop κλπ. Δεν μπορώ να πω ότι είμαι οικονομικά ζορισμένος αλλά ούτε και άνετος για να γίνω πιο σαφής και ξεκάθαρος βγάζω ένα ποσό οριακά πάνω από τα 1000/μήνα καθαρά για τα οποία πρέπει όλη μέρα να τρέχω, δεν με κουράζει καθόλου να τρέχω αλλά θεωρώ πως δεν ανταποκρίνεται το τρέξιμο στα λεφτά που καταφέρνω να συγκεντρώσω.

Δεν θα αναλύσω εκτενώς τις δεξιότητες που έχω επάνω στην πληροφορική αλλά θα αναφέρω μεταξύ άλλων πως εκτός από το τεχνικό κομμάτι , το κομμάτι του it support/it administration και των δικτύων αναγκαστικά μέσα από την δουλειά μου ασχολήθηκα με τα ολοκληρωμένα συστήματα παρακολούθησης(εγκατάσταση , διαχείρισης καμερών και καταγραφικών) , τηλεφωνικά κέντρα , συστήματα τηλεοράσεων, digital signage και γενικά οτιδήποτε μπορούσα να κάνω ο ίδιος ώστε ο εργοδότης μου να μην χρειάζεται εξωτερική συνεργασία.

Προφανώς υπάρχουν πολλοί που ξέρουν να κάνουν τα ίδια και καλύτερα από εμένα και σίγουρα αυτό που σκέφτομαι δεν είναι εύκολο γιατί έχει γεμίσει ο κόσμος πληροφορικάριους και τεχνικούς. Στο ψητό, σκέφτομαι να δημιουργήσω μια επιχείρηση που να καλύπτει το κομμάτι της μηχανογράφησης σε μικρο-μεσαίες επιχειρήσεις. Να μπορεί να παρέχει μια ευρεία υποστήριξη σε επίπεδο software/hardware, συστημάτων παρακολούθησης, συστημάτων τηλεοράσεων και όλων αυτών που καθημερινά ο ίδιος καλούμε να φέρνω εις πέρας.Σε συνεργασία με συνεργάτες να μπορεί να αναλάβει μια επιχείρηση εξ ολοκλήρου στο κομμάτι της πληροφορικής ακόμα και το κομμάτι των websites. 

Δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό , αν είναι ρίσκο ή αν θα μπορεί να σταθεί. Σίγουρα δεν ξέρω ο ίδιος να κάνω τα πάντα, γι αυτό αναφέρω παραπάνω πως μερικά πράγματα θα γίνονται από συνεργάτες για λογαριασμό της εταιρίας μου. 

Εσείς τι άποψη έχετε; Τι κεφάλαιο χρειάζεται για κάτι τέτοιο; Υπάρχει χώρος στην αγορά ή θα κλαίμε στο τέλος;;;

τι θελουν οι εταιρείες? κερδος. απο τη στιγμη που η καθε εταιρεια εχει βρει καποιον να της βγαζει τη δουλεια (και οχι μονο στο αντικειμενο το οποιο προσληφθηκαν) με 1000 ευρω, τι σε κανει να πιστευεις θα βγαλεις περισσοτερα ως ελευθερος επαγγελματιας, με φορους, συνεργατες και παγια εξοδα?

επισης, εστω και βγαλεις κατιτις παραπανω ποσο πιστευεις οτι θα ναι μετα τα ασφαλιστρα κλπ? 1200? 1500? πιστευεις αμα δε σ αρκουν τα 1000 για το τρεξιμο που ριχνεις τωρα θα σου αρκουν τα 1500 οταν θα χεις το διπλασιο τρεξιμο και καθημερινο αγχος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mclein² είπε

οχι μονο δεν το εκτιμα το σωτηριο ετος 2019 --- ΑΛΛΑ το κυριοτερο που μας ενδιαφερει, ΔΕΝ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ.

υγ - ειμαι κλειδαρας, δουλευα 24/7 για καποιο διαστημα. ε, καλυτερα να εισαι κλειδωμενος στην τουαλετα στις 3 το πρωι παρα να ερθω να σου ανοιξω με 15 ή 25 ευρω.

+10000000.

Εμένα πάντως όχι απλά με πλήρωσε αλλά μου είπε και χίλια ευχαριστώ. 3ψήφιο νούμερο οπότε θεωρώ ότι πληρώθηκα καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς να έχω γνώσεις πληροφορικής ή οικονομικών. Αν αποφάσιζα να 'νοιξω την οποιαδήποτε επιχείρηση, το πρώτο πράγμα που θα εξασφάλιζα, θα ήταν  να βγώ αλώβητος σε  περίπτωση που το εγχείρημα μου δεν "περπατήσει".

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, fork είπε

Αν αποφάσιζα να 'νοιξω την οποιαδήποτε επιχείρηση, το πρώτο πράγμα που θα εξασφάλιζα, θα ήταν  να βγώ αλώβητος σε  περίπτωση που το εγχείρημα μου δεν "περπατήσει".

Αυτο γινεται σε fantasy games οχι στη πραγματικη ζωη

Στη πραγματικη ζωη κλεινεις χρωστώντας στο ΙΚΑ,σε προμηθευτες και κυνηγας ρυθμισεις με δοσεις για να μην πας φυλακη

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Αυτο γινεται σε fantasy games οχι στη πραγματικη ζωη

Στη πραγματικη ζωη κλεινεις χρωστώντας στο ΙΚΑ,σε προμηθευτες και κυνηγας ρυθμισεις με δοσεις για να μην πας φυλακη

Αν ανοίγεις επιχείρηση χωρίς να έχεις τα απαιτούμενα κεφάλαια ώστε να καλύψεις την πιθανότητα αποτυχίας, τότε είναι λογικό να καταλήξεις να χρωστάς. Τέτοια ρίσκα, μόνο σε παιχνίδια.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σύμφωνα με τα δικά σας λεγόμενα κανείς δεν πρέπει να τολμάει για τίποτα... Όλοι take away cafe να ανοίξουμε και γυράδικα να ζήσουν κάπως και οι τυλιχτές και τα ντελίβεριμπόι... Τι το στέλνεις το άλλο 4 χρόνια να σπουδάζει άδικα , βγάλε του εκεί μια άδεια για παπάκι , αγόρασε του και ένα 50ρι κινέζικο και κάπως θα βγάλει τα 500 ευρώ του...

Άνοιξα ένα θέμα και βγαίνει ο άλλος να μου κάνει ερωτήσεις για το τι ξέρω λες και δίνουμε πανελλαδικές εδώ μέσα, βγαίνει ο επόμενος και με λέει "δεν θα πετύχεις γιατί είσαι νευρικός και ο πελάτης θέλει υπομονή" δεν θα πετύχω επειδή αντιδράω στην ειρωνεία του κάθε πουθενά σε ένα forum;;; Σοβαρά τώρα λες να μην ξέρω να ξεχωρίζω πότε πρέπει να οπλιστώ υπομονή και πότε όχι;;;

Πραγματικά πάντως κάθε φορά που κάποιος ανοίγει κάτι παρόμοιο όλοι πέφτουν να τον κατασπαράξουν. Δεν βγήκε ένας να πει εγώ έχω επιχείρηση , πάω ΣΚΑΤΑ γιατί έκανα αυτα τα λάθη ή κάποιος άλλος να πεi εγω πάω καλά γιατί έκανα 1,2,3 πράγματα σωστά.Όλοι το παίζουν σύμβουλοι , ειδικοί και όλοι μαζί καταστροφολογία και κακό...δεν υπάρχει δηλαδή κανείς που να μπορεί αν μην είναι υπάλληλος σήμερα;;;πρέπει εκεί με το ζόρι να ζούμε όπως εσείς βολευτήκατε να ζείτε και αν πάει κάποιος να σκεφτεί κάτι άλλο τότε σας ξενίζει και πρέπει να αποτύχει και αυτός για να νιώσετε λιγότερες ενοχές που δεν τολμήσατε εσείς;;;

 

Επεξ/σία από RecycleTech
  • Like 7
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα μεινω σε αυτα τα σημεια που ανεφεραν αλλοι σχολιαστες:

1. Φτιαξε ενα καλο business plan

2. Αν μπορεις παρε επιδοτηση

3. Αν μπορεις, ζητα απ την τωρινη δουλεια σου να συνεχισεις να δουλευεις part time (πχ 3 μερες τη βδομαδα η 5ωρο καθημερινα) και παραλληλα ανοιξε μπλοκακι. Ουσιαστικα η τωρινη σου εταιρια θα ειναι ο πρωτος σου πελατης

Επιπλεον:

4. Κανε πολυ καλη ερευνα της αγορας. Ποιες εταιριες θα ειναι πιθανοι πελατες σου, τι ανταγωνισμο εχεις, τι τιμες παιζουν κλπ

5. Πρεπει να αναπτυξεις προσοντα που πιθανο να μην εχεις καλλιεργησει ποτε μεχρι τωρα. Πχ πρεπει να μαθεις να πουλας (η αρχη του παντος), πρεπει να μαθεις να μανατζαρεις, πρεπει να γινεις ο λογιστης της επιχειρησης σου, ο υπευθυνος πρσωπικου, κ.ο.κ. 

6. Ξεκινα με το ελαχιστο δυνατο κοστος, πχ εδρα το σπιτι σου, κλπ

7. Μη σταματας ποτε να διευρυνεις τις γνωσεις σου στον τομεα

8. Μην κλεισεις ποτε την πορτα στην εταιρια που δουλευεις τωρα

9. Μην σκεφτεις ποτε να συνεταιριστεις με αλλον, και αν το κανεις, φροντισε καποιος να εχει το 51% και οχι 50-50

10. Μην ξεχνας ποτε οτι ο τζιρος ειναι ο Θεος. Υπολογισε τι τζιρο θα κανεις μετα απο εναν χρονο. Για μια τετοια δουλεια, θεωρησε λογικο να σου μενει ενα 20-30% καθαρο στην τσεπη, δηλαδη θες περιπου 70.000 το χρονο τζιρο, για να πεις οτι αξιζει να κανεις την κινηση

(πως βγαινει το 70.000:

Κοστιζεις στον τωρινο σου εργοδοτη περιπου 800 καθαρα το μηνα, δηλαδη περιπου 1100 μεικτα πλεον της εργοδοτικης εισφορας με την οποια παμε στα 1300 περιπου μεικτα. Επι 14 μισθους το χρονο = 18000 το χρονο. Συν 2400 απο τα μαυρα = τελικο ποσο 20000 το χρονο περιπου. Αρα θες περιπου 70.000 τζιρο για να πιασεις αυτο το ποσο με ενα 20-30% αν σου μενουν καθαρα). 

Επεξ/σία από archer100
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά δεν χρειάζεται να τα ξέρει όλα ο ίδιος του σε τέλειο βαθμό. Μπορεί να προσλάβει δυο τρία τσακαλακια για πράγματα τα οποία δεν έχει εξειδίκευση ο ίδιος ( αλλά να έχει μια γενική εικόνα). 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Στα σοβαρά τώρα , παίρνεις 800 ευρώ ως εσωτερικός ΙΤ σε μια εταιρεία και κάνεις και τα εξτραδάκια σου φτάνοντας τα 1000. Σκέφτεσαι πως μπορείς να κάνεις κάτι καλύτερο αφού έχεις γνώσεις. Σε ρωτάω τι γνώσεις έχεις και μου απαντάς. Σου κάνω δυο-τρεις ερωτήσεις και τσατίζεσαι και με αποκαλείς κομπλεξικό και πουθενά. Δεκτόν, αλλά μόλις έχασες έναν πελάτη. Φαντάσου ότι αυτά μπορεί να τα ρωτούσε ο πιτσιρίκος ανηψιός ενός αφεντικού. Θα τον έλεγες πουθενά;

Σου εξηγούν οι υπόλοιποι πως είναι μεγάλη αλλαγή και από εκεί που είχες μόνο τη δουλειά σου τώρα θα έχεις επιταγές, ΕΦΚΑ να κυνηγάς πελάτες για πληρωμή και τα λοιπά εκτός του ότι πρακτικά θα γίνεις Consultant με ότι σημαίνει αυτό. Projects ,χαρτούρα Etc.  Λες ότι σε αποθαρρύνουν. Σου εξηγούν πως αν είχες τα Skill θα έβγαζες περισσότερα ήδη. Τους κράζεις.  

Αναφέρεις πως θα εμβαθύνεις σε Servers/Δίκτυα. Ξέρεις πόσους έχεις να ανταγωνιστείς; Που στην τελική μπορεί απλά να πήραν το χαρτί με dumps. 

Και στην τελική άντε πες περάσαν τα χρόνια και τα κατάφερες, πόσα περισσότερα θα βγάζεις νομίζεις; 

Είναι σαν να λέω εγώ από το Σεπτέμβριο θα βγαίνω με τη Σταρ Ελλάς. Δεν πειράζει που δε ξέρω τίποτα από μοντέλες , θα κάνω προπόνηση.... 

Χωρίς ίχνος ειρωνείας αυτή τη φορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, Thaninho said:

Ρε παιδιά δεν χρειάζεται να τα ξέρει όλα ο ίδιος του σε τέλειο βαθμό. Μπορεί να προσλάβει δυο τρία τσακαλακια για πράγματα τα οποία δεν έχει εξειδίκευση ο ίδιος ( αλλά να έχει μια γενική εικόνα). 

Στην περιπτωση που δεν τρολαρεις, θα εχει στο κεφαλι του δλδ 2-3 μισθους ακομα δεν ξεκινησε. Συν ολα τα υπολοιπα παγια εξοδα

Επεξ/σία από Kostasspil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Thaninho είπε

Ρε παιδιά δεν χρειάζεται να τα ξέρει όλα ο ίδιος του σε τέλειο βαθμό. Μπορεί να προσλάβει δυο τρία τσακαλακια για πράγματα τα οποία δεν έχει εξειδίκευση ο ίδιος ( αλλά να έχει μια γενική εικόνα). 

Eισαι λαρτζ εσυ! Οχι εναν, αλλα δυο τρεις κιολας να βαρανε μυγες ολοι μαζι παρεα. Κατσε να βρει πρωτα πελατες να δημιουργησει μια ροη εσοδων και αμα βγαινει η φαση, φερνει και τον πρωτο βοηθο...ουτε καν υπαλληλο. Καλα για τσακαλακι δε το συζηταμε καν, διοτι το τσακαλακι το εξειδικευμενο (που θεωρητικα θα του φερει και επιπλεον δουλειες καθως θα επεκτεινει το γνωσιακο οριζοντα της επιχειρησης), θα ζητησει περισσοτερα απο οσα παιρνει αυτη τη στιγμη στη δουλεια του ο ανερχομενος CEO.

Ασε που αν κρινω απο soft skills και attitude του TS εδω μεσα, κανενα τσακαλακι δε βλεπω να αντεχει πανω απο 3μηνο να δουλευει υπο τις οδηγιες του... (σβηστηκαν καποια ποστ που εβριζε αυτους που τον συμβουλευαν με βαση το πως εχει ο κλαδος αυτη τη στιγμη εξω, σε πραγματικες συνθηκες, απλως επειδη δε γουσταρε τις συμβουλες...Για σκεψου "τσακαλακι" να διαφωνει με το ιδιο ατομο σε ρολο αφεντικου αυτη τη φορα, για ενα θεμα δουλειας/χρηματων/ωραριων κλπ...).

Οταν ειπα στη πρωτη σελιδα οτι ο TS πριν απ'ολα τα αλλα πρεπει να δουλεψει τα soft skills του γιατι πασχει φανερα σε αυτο το θεμα, ισως περισσοτερο κι απο τις ελλιπεις τεχνικες του γνωσεις, δεν το ελεγα ουτε για να ειρωνευτω ουτε για πλακα. Επιχειρηματιας στο κλαδο της πληροφορικης χωρις στοιχειωδη soft skills, δεν γινεσαι ουτε στην κατω ραχουλα πλεον.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ktf είπε

Έχετε πέσει να τον φάτε τον άνθρωπο. Απορώ που κρύβονται αυτοί οι πολυτάλαντοι φοιτητές που τα κάνουν όλα και συμφέρουν, ειλικρινά.

Οι δε ερωτήσεις που του κάνανε μερικοί, όπως πως θα κάνει scaling σε cluster και πως θα φτιάξει καινούργιο module για ERP, τελείως εκτός αντικειμένου.

Επί του θέματος, οι δυσκολίες που θα συναντήσεις δεν είναι θέμα γνώσεων, όπως πέσαν να σε φάνε μερικοί, αλλά δυσκολίες φορολογικού χαρακτήρα.

Για να βγάλεις 1500€ καθαρά θα πρέπει να έχεις χοντρικά 3000€ + ΦΠΑ τζίρο. Αυτά χωρίς να υπολογίσουμε την προκαταβολή φόρου.

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι αν δεν θέλεις να μπεις μέσα θα πρέπει να κάνεις έναρξη ενώ έχεις ήδη ένα άλφα πελατολόγιο.

Αυτό συνήθως σημαίνει ότι πρέπει να ξεκινήσεις μαύρα και δεν γνωρίζω αν είναι εφικτό να κλείσεις μεγάλες δουλειές έτσι.

Προσωπική μου γνώμη είναι να το κυνηγήσεις λίγο πρώτα παράλληλα με την δουλειά σου (που απ' ότι βλέπω το κάνεις ήδη) και να σταματήσεις από την κυρίως

δουλειά όταν οι απολαβές που έχεις ως ανεξάρτητος ξεπεράσουν τις απολαβές που έχεις ως μισθωτός.

καλά τα είπες, νομίζω τέτοιες συμβουλές θέλει να ακούσει ο άνθρωπος και όχι αν έχει τα skills... Αν έχει ή όχι τα  skills είναι δικό του πρόβλημα και είναι κατι που το ξέρει μόνο αυτός, είναι κάτι που όταν του παρουσιαστεί θα βρει τρόπο να το διαχειριστεί και να μάθει μέσα από την εμπειρία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...