Προς το περιεχόμενο

Άνοιγμα επιχείρησης πληροφορικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

Ξέρω τι είναι SEO και δεν εχω απολύτως καμία σχέση με πληροφορική. Ο άλλος είναι PM σε ΙΤ εταιρεια χωρις (οπως διαπιστωσαμε χθες) ορθογραφια, συνταξη, γραμματικη, αριθμητικη και (οπως διαπιστωσαμε σημερα) χωρίς να ξέρει ούτε τους πιο βασικούς τεχνικούς όρους πληροφορικής.

καντο ρε φιλε τοτε 

καποτε οταν ξεκινουσα εγω ερχοταν ο προγραμματιστησ και γυριζε την πλατη του για να μην δουμε τι θα γραψει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, kostakis81 είπε

καντο ρε φιλε τοτε 

καποτε οταν ξεκινουσα εγω ερχοταν ο προγραμματιστησ και γυριζε την πλατη του για να μην δουμε τι θα γραψει 

Δεν είπα ότι ξέρω να κάνω SEO. Προφανώς δεν ξέρω, δεν έχω καμία σχέση με πληροφορική. Είπα ξέρω τι σημαίνει SEO, ξέρω πως γράφεται ρε αδελφέ. Εσύ δεν ήξερες αν λέγεται CEO ή SEO, που σημαίνει οτι προφανώς δεν ξέρεις από που προέρχεται και τι σημαίνουν τα αρχικά. Εκτός αν νόμιζες ότι το Search γράφεται Cearch... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

δεν ειμαι κοντα στα λευτα ... το ξερω 

συμφωνω με αυτα που λες για τους pm αλλα τοσα χρονια εμαθα ενα πραγμα ...

προχωρουν μονο οι παπατζηδεσ (αυτοι που λενε πολλα και καμια ουσια)

 

Ισχύει αυτό. Ειδικά στις γκόμενες... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, ktf είπε

Έχετε πέσει να τον φάτε τον άνθρωπο. Απορώ που κρύβονται αυτοί οι πολυτάλαντοι φοιτητές που τα κάνουν όλα και συμφέρουν, ειλικρινά.

Οι δε ερωτήσεις που του κάνανε μερικοί, όπως πως θα κάνει scaling σε cluster και πως θα φτιάξει καινούργιο module για ERP, τελείως εκτός αντικειμένου.

Επί του θέματος, οι δυσκολίες που θα συναντήσεις δεν είναι θέμα γνώσεων, όπως πέσαν να σε φάνε μερικοί, αλλά δυσκολίες φορολογικού χαρακτήρα.

Για να βγάλεις 1500€ καθαρά θα πρέπει να έχεις χοντρικά 3000€ + ΦΠΑ τζίρο. Αυτά χωρίς να υπολογίσουμε την προκαταβολή φόρου.

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι αν δεν θέλεις να μπεις μέσα θα πρέπει να κάνεις έναρξη ενώ έχεις ήδη ένα άλφα πελατολόγιο.

Αυτό συνήθως σημαίνει ότι πρέπει να ξεκινήσεις μαύρα και δεν γνωρίζω αν είναι εφικτό να κλείσεις μεγάλες δουλειές έτσι.

Προσωπική μου γνώμη είναι να το κυνηγήσεις λίγο πρώτα παράλληλα με την δουλειά σου (που απ' ότι βλέπω το κάνεις ήδη) και να σταματήσεις από την κυρίως

δουλειά όταν οι απολαβές που έχεις ως ανεξάρτητος ξεπεράσουν τις απολαβές που έχεις ως μισθωτός.

Αυτο ακριβως. Το προβλημα ειναι κυριως φορολογικο, πελατολογιου και ρευστοτητας, οποτε ψαξε πολυ καλα τα φορολογικα (θα χρειαστει να πληρωσεις καλο λογιστη για τις συμβουλες του, ισως και καποιον συμβουλο επιχειρησεων), επισης θα πρεπει (με καποιον μαγικο τροπο*) να εχεις ετοιμο, μεγαλο, πελατολογιο.

Δες το προγραμμα επιδοτησης του ΟΑΕΔ για νεους επιχειρηματιες μηπως σου ταιριαζει, ισως σε βοηθησει στο θεμα της ρευστοτητας (σε περιπτωση που σου καλυψει τα αρχικα εξοδα τοτε μπορεις να χρησιμοποιησεις το κεφαλαιο σου ως κεφαλαιο κινησης).

*Εγω δεν θα προτεινω να δουλεψεις μαυρα για αρχη ετσι ωστε να χτισεις πελατολογιο, θα ηταν παρανομο να κανω τετοια προταση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 λεπτά πριν, tsioulak είπε

*Εγω δεν θα προτεινω να δουλεψεις μαυρα για αρχη ετσι ωστε να χτισεις πελατολογιο, θα ηταν παρανομο να κανω τετοια προταση.

Μη σε προβληματίζει αυτό. Εδώ κάνεις καταγγελία στη ΣΔΟΕ και δεν ασχολούνται, νομίζεις θα δουν τι προτείνει ένας τύπος στο insomnia?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

Δεν είπα ότι ξέρω να κάνω SEO. Προφανώς δεν ξέρω, δεν έχω καμία σχέση με πληροφορική. Είπα ξέρω τι σημαίνει SEO, ξέρω πως γράφεται ρε αδελφέ. Εσύ δεν ήξερες αν λέγεται CEO ή SEO, που σημαίνει οτι προφανώς δεν ξέρεις από που προέρχεται και τι σημαίνουν τα αρχικά. Εκτός αν νόμιζες ότι το Search γράφεται Cearch... 

γιατι να ξερω ρε φιλε ? αν το θελω θα προσλαβω καποιον για να το κανει για εμενα ...

ο χρονοσ ειναι κατι που τιμολογείτε να ξερεισ και ειναι πιο συμφερων να πληροσω καποιον απο το να σπαταλησω καποιεσ ωρεσ για να μαθω να το κανω μονοσ μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostakis81 είπε

γιατι να ξερω ρε φιλε ? αν το θελω θα προσλαβω καποιον για να το κανει για εμενα ...

ο χρονοσ ειναι κατι που τιμολογείτε να ξερεισ και ειναι πιο συμφερων να πληροσω καποιον απο το να σπαταλησω καποιεσ ωρεσ για να μαθω να το κανω μονοσ μου 

Οκ τοτε, δεκτό. Μόνο πρόβλημα ότι θα γκουγκλάρεις CEO και θα χασεις τον πολύτιμο τιμολογημένο χρόνο να διαβάζεις για CEOs. 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ακομα λυση ειναι να ανοιξεις βιβλια ενω δουλευεις.. (πληρωνεις πολυ λιγοτερο  ΕΦΚΑ) και δηλωνεις εδρα το σπιτι σου.

Ετσι μπορεις να αρχισεις να κοβεις κανονικα τιμολογια κτλ.

Εαν δεις οτι αυξανεται το κερδος σου απο την δικη σου δουλεια ζητας για αρχη να γινεις 4ωρος στην πρωτη σου δουλεια για να δωσεις περισσοτερο βαρος.

Εαν αρχισει και αποδιδει περισσοτερα πλεον παραιτησε απο την δουλεια σου και συνεχιζεις μονος σου...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντελώς καλοπροαίρετα και συμβουλευτικά:

Ετοιμάζεσαι να κάνεις ενα βήμα στο επιχειρείν, το οποιο πέραν των τεχνικών σου skills θα απαιτησει και άλλου είδους (διαπροσωπικά, διαχειριστικά, οικονομικά).

Αυτά τα άλλα skills θα πρέπει είτε να τα αναπτύξεις μονος σου είτε να εκπαιδευτείς σε αυτά (το ιδανικο ειναι συνδυασμος).

Η νοοτροπια που εχεις δειξει στο παρον topic, δειχνει οτι έχεις ένα mentality το οποιο καταρχήν δεν θα σε βοηθησει με την επιχειρηση σου.

Ακομα και αν τα λεγομενα του συν-φορουμιτη τα θεωρεις προσβλητικα, γράφτηκαν με σκοπο να σε επαγρυπνησουν / βοηθησουν.

Αν δεν μπορεις να διαχειριστεις τον θυμο σου με εναν συναδελφο που θεωρει οτι σε βοηθαει, πώς θα το κανεις αυριο με εναν πελατη που θα εχει τις οποιες περιεργες απαιτησεις απο εσενα σαν επιχειρηματια;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TS μου θυμιζεις ενα παλικαρι που ηθελε να παει Κινα χωρις πτυχιο, γνωσεις, χωρις να ξερει τη γλωσσα επειδη του γυαλισε μια Κινεζουλα και δεν ακουγε τιποτα απ οσα του γραφανε επειδη "τον ψυχοπλακωναν".

Ετοιμαζεσαι να κανεις ενα μεγαλο βημα στη ζωη σου, σωστα; Ε λοιπον, αυτο το βημα, καποιοι το εχουμε κανει, δε νομζεις οτι ξερουμε απο πρωτο χερι τα μειον και τις δυσκολιες; Θα σου προτεινα να ακουσεις τι σου λενε εδω τα παιδια, αν καποιος σ γραφει οτι ειναι δυσκολο να πετυχεις, μαλλον ετσι θα ναι.. Δεν ειναι κανας κομπλεξικος κακιασμενος για τον Θεο δλδ.. Τι θελεις να σου γραφουμε; Προχωρα φατους ολους κλπ; Σε κανα χρονο θα ανοιγεις νημα να ζητας συμβουλες νομικων για χρεη στην Εφορια με αυτη τη λογικη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όλοι ωραία τα λέτε δεν διαφωνώ, όλοι έχετε κάτι να πείτε και σωστά κάνετε και τα λέτε.

Εγώ απλά θα σου πω φίλε μου απ' την προσωπική μου εμπειρία ότι να είσαι 24 ώρες διαθέσιμος, να ξέρεις ότι εκεί αποκτάς πελατεία και εκεί βγάζεις και καλά λεφτά.

Για παράδειγμα, πελάτης μου με παραγγελιοληψία του κάηκε ο δίσκος στις 1 την νύχτα και το πρωί 8 έπρεπε να δουλέψει. Και ήταν και 50 χλμ μακριά. 8 το πρωί το είχε στημένο το POS με νέο δίσκο, στήσιμο απ' την αρχή τα πάντα και δούλευε. Το εκτιμά αυτό ο πελάτης (δεν υπάρχει συμβόλαιο συντήρησης) και πιστεύω ότι στην Αθήνα αυτό δεν γίνεται πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καθε επιχειρηση ειναι στατιστικα καταδικασμενη σε βαθος χρονου,η δε νηπιακη περιοδος ειναι συχνα η πλεον κρισιμη.

Ομως αν καποιος ειναι διατεθειμενος να ξεχασει τι σημαινει προσωπικος χρονος και να παλεψει σαν να εξαρταται η ζωη του απο αυτο,εχει καποιες πιθανοτητες επιτυχιας.

Παντα θα υπαρχει χωρος για καποιον που κανει καλα τη δουλεια του,θα ακουει τι θελουν/χρειαζονται οι πελατες και ταυτοχρονα θα τρεχει σαν τον Βεγγο.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, The Spirit είπε

Για παράδειγμα, πελάτης μου με παραγγελιοληψία του κάηκε ο δίσκος στις 1 την νύχτα και το πρωί 8 έπρεπε να δουλέψει. Και ήταν και 50 χλμ μακριά. 8 το πρωί το είχε στημένο το POS με νέο δίσκο, στήσιμο απ' την αρχή τα πάντα και δούλευε. Το εκτιμά αυτό ο πελάτης (δεν υπάρχει συμβόλαιο συντήρησης) και πιστεύω ότι στην Αθήνα αυτό δεν γίνεται πουθενά.

οχι μονο δεν το εκτιμα το σωτηριο ετος 2019 --- ΑΛΛΑ το κυριοτερο που μας ενδιαφερει, ΔΕΝ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ.

υγ - ειμαι κλειδαρας, δουλευα 24/7 για καποιο διαστημα. ε, καλυτερα να εισαι κλειδωμενος στην τουαλετα στις 3 το πρωι παρα να ερθω να σου ανοιξω με 15 ή 25 ευρω.

1 λεπτό πριν, vagos789 είπε

Ομως αν καποιος ειναι διατεθειμενος να ξεχασει τι σημαινει προσωπικος χρονος και να παλεψει σαν να εξαρταται η ζωη του απο αυτο,εχει καποιες πιθανοτητες επιτυχιας.

Παντα θα υπαρχει χωρος για καποιον που κανει καλα τη δουλεια του,θα ακουει τι θελουν/χρειαζονται οι πελατες και ταυτοχρονα θα τρεχει σαν τον Βεγγο.

+10000000.

Επεξ/σία από mclein²
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, mclein² είπε

οχι μονο δεν το εκτιμα το σωτηριο ετος 2019 --- ΑΛΛΑ το κυριοτερο που μας ενδιαφερει, ΔΕΝ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ.

υγ - ειμαι κλειδαρας, δουλευα 24/7 για καποιο διαστημα. ε, καλυτερα να εισαι κλειδωμενος στην τουαλετα στις 3 το πρωι παρα να ερθω να σου ανοιξω με 15 ή 25 ευρω.

+10000000.

ωστε κλειδαρας ειστε ? εχθεσ μου κανατε κυριγμα για το σωματειο πληροφορικησ ενω το δικο σασ σωματειο κλειθροποιων ολα οκ ετσι ?? τιμες στο θεο ετσι? και γιατι δηλαδη να θεσ πανω απο 25 ευρο για μια δουλεια 20 δευτερολεπτων δηλαδη ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

ωστε κλειδαρας ειστε ? εχθεσ μου κανατε κυριγμα για το σωματειο πληροφορικησ ενω το δικο σασ σωματειο κλειθροποιων ολα οκ ετσι ?? τιμες στο θεο ετσι? και γιατι δηλαδη να θεσ πανω απο 25 ευρο για μια δουλεια 20 δευτερολεπτων δηλαδη ...

δεν ειμαι στο σωματειο γιατι ειναι αχρηστοι & δεν εχουν να μου προσφερουν κατι.

θελω 50€ γιατι :

α. ξερω να γραφω το ονομα μου

β. με το που κοψω αποδειξη, το 45% ειναι του κρατους

γ. με ξυπνησες και ειχα κοιμηθει

δ. κινδυνευω με το μηχανακι απο αναπηρους εγκεφαλικα & θες να ερθω στο χωρο σου σε 10' και οχι σε 60'~90'.

ε. ξερω να υλοποιησω την εργασια 

στ. δε θα κανω ζημιες

και καμια 5αδα λογοι ακομη που δε τους λεω για να μη τους μαθαινουν οι ανταγωνιστες :D 

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 8
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...