Προς το περιεχόμενο

Άνοιγμα επιχείρησης πληροφορικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
6 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

Εγω θα σου πρότεινα να κανείς κατι πιο απλό

Μάθε να κάνεις ceo, cio  η όπως το λενε τέλος πάντων και τράβα και πούλα παππά στις εταιρίες ότι με 200 θα τους κάνεις το site τους  να βγαίνει πρώτο στο google

Σχεδόν ολοι θα δεχτούν

Απλά μαύρα και αραχνα και ανοίγεις και το παράθυρο για καμία extra δουλίτσα στην συγκεκριμένη εταιρία …

Θα σχολιάσω κατι γιατί δε μπορω .. χτες ελεγες να συνδικαλιστουμε στο ΙΤ για να μη μας κοροϊδεύουν και δεν ξέρεις τι είναι το SEO; Και συνεχίζεις να δίνεις συμβουλές; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, giotis1982 είπε

Θα σχολιάσω κατι γιατί δε μπορω .. χτες ελεγες να συνδικαλιστουμε στο ΙΤ για να μη μας κοροϊδεύουν και δεν ξέρεις τι είναι το SEO; Και συνεχίζεις να δίνεις συμβουλές; 

ειμουνα σιγουροσ οτι θα πεταχτεις 

... ναι ρε δεν ξερω πωσ ακριβοσ γραφετε αλλα μην μασασ θα ρωτησω καποιον που παιρνει 600 για να μου το κανει ...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

ειμουνα σιγουροσ οτι θα πεταχτεις 

... ναι ρε δεν ξερω πωσ ακριβοσ γραφετε αλλα μην μασασ θα ρωτησω καποιον που παιρνει 600 για να μου το κανει ...?

Ο ορισμός του Project manager.....Κοίτα κάθε Κυριακή να ανάβεις κεράκι στα αφεντικά σου και στην γιορτή τους λαμπάδα...αν κάτι στραβώσει....δεν θα ήθελα να το σκέφτομα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, masteripper είπε

Ο ορισμός του Project manager.....Κοίτα κάθε Κυριακή να ανάβεις κεράκι στα αφεντικά σου και στην γιορτή τους λαμπάδα...αν κάτι στραβώσει....δεν θα ήθελα να το σκέφτομα...

Και στο κάτω κάτω γιατί χρειάζεται να ξερω ?

Εσύ ξέρεις πολλούς ceo να γνωρίζουν περισσότερα από τους υπάλληλους τους (τεχνικα)

Εξ αλλου ολοι το λενε ότι αν θελεις να πετυχεις θα πρεπει να προσλαμβάνεις άτομα περισσότερο έξυπνα από εσένα για να σκεφτονται για εσενα και να προωθούν τις υποθέσεις σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, kostakis81 είπε

Και στο κάτω κάτω γιατί χρειάζεται να ξερω ?

Εσύ ξέρεις πολλούς ceo να γνωρίζουν περισσότερα από τους υπάλληλους τους (τεχνικα)

Εξ αλλου ολοι το λενε ότι αν θελεις να πετυχεις θα πρεπει να προσλαμβάνεις άτομα περισσότερο έξυπνα από εσένα για να σκεφτονται για εσενα και να προωθούν τις υποθέσεις σου

Είναι τεχνικό το να ξέρεις την ορολογία; Σκέτο λεκτικό δηλαδή; Όχι τεχνικές λεπτομέρειες. Ασχετοσύνη λέγεται, όχι delegation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, masteripper είπε

Ο ορισμός του Project manager.....Κοίτα κάθε Κυριακή να ανάβεις κεράκι στα αφεντικά σου και στην γιορτή τους λαμπάδα...αν κάτι στραβώσει....δεν θα ήθελα να το σκέφτομα...

Μην αγχώνεσαι εσύ φίλε μου πάντα θα υπάρχει κάποιος υπάλληλος να του δώσεις 500 να κάνει την δουλειά που δεν ξέρεις εσύ (βέβαια αυτό προϋποθέτει ότι εσύ κάνεις τα υπόλοιπα (pr klp) αλλα στην Ελλάδα είμαστε σωστά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

Και στο κάτω κάτω γιατί χρειάζεται να ξερω ?

Εσύ ξέρεις πολλούς ceo να γνωρίζουν περισσότερα από τους υπάλληλους τους (τεχνικα)

Εξ αλλου ολοι το λενε ότι αν θελεις να πετυχεις θα πρεπει να προσλαμβάνεις άτομα περισσότερο έξυπνα από εσένα για να σκεφτονται για εσενα και να προωθούν τις υποθέσεις σου

Δεν εχεις άδικο...και σε αυτό όμως θα πρέπει να ευγνωμονείς τη τυχη σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, RecycleTech είπε

Καλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα την συμβουλή σας σε ένα θέμα που με απασχολεί ιδιαίτερα τον τελευταίο καιρό.

Λοιπόν εργάζομαι τα τελευταία  8 χρόνια επάνω στην πληροφορική, συγκεκριμένα ως ΙΤ σε διάφορες εταιρίες και παράλληλα ως εξωτερικός συνεργάτης(τεχνικός η/υ) σε μερικές ακόμα. Παράλληλα με τα παραπάνω έκανα και κάποια έξτρα σέρβις σε pc, laptop κλπ. Δεν μπορώ να πω ότι είμαι οικονομικά ζορισμένος αλλά ούτε και άνετος για να γίνω πιο σαφής και ξεκάθαρος βγάζω ένα ποσό οριακά πάνω από τα 1000/μήνα καθαρά για τα οποία πρέπει όλη μέρα να τρέχω, δεν με κουράζει καθόλου να τρέχω αλλά θεωρώ πως δεν ανταποκρίνεται το τρέξιμο στα λεφτά που καταφέρνω να συγκεντρώσω.

Δεν θα αναλύσω εκτενώς τις δεξιότητες που έχω επάνω στην πληροφορική αλλά θα αναφέρω μεταξύ άλλων πως εκτός από το τεχνικό κομμάτι , το κομμάτι του it support/it administration και των δικτύων αναγκαστικά μέσα από την δουλειά μου ασχολήθηκα με τα ολοκληρωμένα συστήματα παρακολούθησης(εγκατάσταση , διαχείρισης καμερών και καταγραφικών) , τηλεφωνικά κέντρα , συστήματα τηλεοράσεων, digital signage και γενικά οτιδήποτε μπορούσα να κάνω ο ίδιος ώστε ο εργοδότης μου να μην χρειάζεται εξωτερική συνεργασία.

Προφανώς υπάρχουν πολλοί που ξέρουν να κάνουν τα ίδια και καλύτερα από εμένα και σίγουρα αυτό που σκέφτομαι δεν είναι εύκολο γιατί έχει γεμίσει ο κόσμος πληροφορικάριους και τεχνικούς. Στο ψητό, σκέφτομαι να δημιουργήσω μια επιχείρηση που να καλύπτει το κομμάτι της μηχανογράφησης σε μικρο-μεσαίες επιχειρήσεις. Να μπορεί να παρέχει μια ευρεία υποστήριξη σε επίπεδο software/hardware, συστημάτων παρακολούθησης, συστημάτων τηλεοράσεων και όλων αυτών που καθημερινά ο ίδιος καλούμε να φέρνω εις πέρας.Σε συνεργασία με συνεργάτες να μπορεί να αναλάβει μια επιχείρηση εξ ολοκλήρου στο κομμάτι της πληροφορικής ακόμα και το κομμάτι των websites. 

Δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό , αν είναι ρίσκο ή αν θα μπορεί να σταθεί. Σίγουρα δεν ξέρω ο ίδιος να κάνω τα πάντα, γι αυτό αναφέρω παραπάνω πως μερικά πράγματα θα γίνονται από συνεργάτες για λογαριασμό της εταιρίας μου. 

Εσείς τι άποψη έχετε; Τι κεφάλαιο χρειάζεται για κάτι τέτοιο; Υπάρχει χώρος στην αγορά ή θα κλαίμε στο τέλος;;;

 

Νομίζω αυτή την περίοδο τρέχει ένα πρόγραμμα από τον ΟΑΕΔ, το οποίο είναι επιδότηση για νέους επιχειρηματίες. Σου δίνει δηλαδή κάποια χρήματα με σκοπό να ανοίξεις την δικιά σου επιχείρηση. Δεν ξέρω αν μπορεί να βρει εφαρμογή στην περίπτωση σου αλλά όπως και να έχει ψάξε το.

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

...αλλα στην Ελλάδα είμαστε σωστά ?

Που κολλάει η χώρα όταν project manager σε ΙΤ εταιρία δε γνωρίζει καν βασικούς όρους της αγοράς της πληροφορικής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Που κολλάει η χώρα όταν project manager σε ΙΤ εταιρία δε γνωρίζει καν βασικούς όρους της αγοράς της πληροφορικής;

 

Χωρίς να θέλω προσβάλλω τον άνθρωπο και γενικά μιλώντας κολλάει. Έχεις ακουστά το "μέσον"; Πόσοι βρίσκουν δουλειά έτσι ακόμα και στον τομέα της Πληροφορικής;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Που κολλάει η χώρα όταν project manager σε ΙΤ εταιρία δε γνωρίζει καν βασικούς όρους της αγοράς της πληροφορικής;

Ακόμη δεν έχει καταλάβει πως αυτός που ξέρει θα του αραδιάζει ορολογίες όπως "2πρ σε τριγωνική διάσπαση" και ότι το site πετσικαρει και θα γελά τα βράδια βγάζοντας 600 ευρώ χωρίς να κάνει τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Που κολλάει η χώρα όταν project manager σε ΙΤ εταιρία δε γνωρίζει καν βασικούς όρους της αγοράς της πληροφορικής;

Μα Project manager είναι ...δεν είναι υπαλληλάκος που ονειρεύεται να γίνει Project manager...(παρεπιμπτόντως θα έπρεπε ήδη να είναι ήδη Project manager...οπότε ποτέ δεν θα γίνει αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία)

Ίσως με βάση την χθεσινή κουβεντούλα που τερματίστηκε τόσο άδοξα...ίσως ο Συνδικαλισμός να είχε τελικά νόημα .....αλλά διαφορετικά...να συνδικαλιστούν οι "μικροί" εναντίον των "μεγάλων"....έτσι μια 3μηνη απεργιούλα να παίζουμε Elite Dangerous και τα μεγαλοστελέχη να ιδρώνουν γιατί στα διαγράμματα απλώς οι κουκίδες είναι σπίτι ...θα άλλαζε πολλά...χώρια που κάποιοι θα κάναμε μια περιουσία απο εικονικά λεφτά ....και που ξέρεις..άλλοι ζουν απο αυτό...

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, giotis1982 είπε

Ακόμη δεν έχει καταλάβει πως αυτός που ξέρει θα του αραδιάζει ορολογίες όπως "2πρ σε τριγωνική διάσπαση" και ότι το site πετσικαρει και θα γελά τα βράδια βγάζοντας 600 ευρώ χωρίς να κάνει τίποτα. 

Εδώ μιλάμε δε ξέρεις τα 'στοιχειώδη' και είσαι project manager σε ΙΤ εταιρία. Μπράβο σου και μαγκιά σου για τα λεφτά που παίρνεις, αυτό δεν αλλάζει κάτι στην διαπίστωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ξερω αυτά που πρεπει να ξερω και μια χαρα τις κανω τις δουλειες μου

Εγω καμία  φορα προκαλώ για να κάνω τους συνομιλητές μου να σκεφτούν λιγο παραπάνω και ν ξεκολλήσουν

Εσυ φιλε ξερεις τι δουλειά κανει ο pm ?

Σε πληροφορώ μια και μοναδική δουλειά του είναι ν κυνηγήσει τον κόσμο με το  καλάμι που λενε

Δεν χρειάζεται να ξέρει και πολλά

Άλλα να σα αναφέρω ότι (αληθινό παράδειγμα) εταιρία αρνήθηκε την προαγωγή σε υπάλληλο με την δικαιολογία ότι αν αυτός που ήξερε την δουλειά ανέβαινε τοτε δεν θα την εκανε κανένας άλλος γιατι δεν θα ηξερε να την κανει τοσο καλα  και καναν manager έναν που δεν σκαμπαζε και τοσα …φυσικά αυτος δεν έμαθε ποτε το λόγο

Βέβαια ισχύει το βασικό ρητό

Οσο πιο μακριά είσαι από την παραγωγή τοσο περισσότερα βγάζεις … σκεφτείτε το λιγο και θα καταλάβετε …

Ποιος παίρνει τα περισσότερα λεφτά αυτος που είναι στην latza και δουλευει (ας εχει τις περισοτερες γνωσεις πιστοποιησεις κλπ) η αυτος που γυρναει στα τραπεζια και στα meeting

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
14 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Χωρίς να θέλω προσβάλλω τον άνθρωπο και γενικά μιλώντας κολλάει. Έχεις ακουστά το "μέσον"; Πόσοι βρίσκουν δουλειά έτσι ακόμα και στον τομέα της Πληροφορικής;;

Ναι ρε το έχω ακούσει και το έχω ζήσει. Δεν αλλάζει όμως τη διαπίστωση που έκανα. Μια διαπίστωση, τίποτα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...