Προς το περιεχόμενο

Άνοιγμα επιχείρησης πληροφορικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, RecycleTech είπε

Φίλε μου ξεσπάς προσωπικές σου ανασφάλειες πίσω από την οθόνη σου;;; Πας καλά;;; Σου λείπει κάτι από την ζωή σου;;; Θα κάτσω εγώ σήμερα σε εσένα τον κανέναν(για εμένα) να αξιολογηθώ;;; Πόσο κομπλεξ ρε #$στη μου?

Μήπως ο "κακός" προσπαθεί να σε προφυλάξει...τι θα ήταν καλύτερα....κάποιος σήμερα να σε "μαλώσει" και να "λουφάξεις" στην θεσούλα σου και να συνεχίσεις και σε 1 εξάμηνο που θα έχεις μια "υποχρέωση"...να υπάρχουν λεφτά/ασφάλεια κτλ ή να σου χαιδέψουμε τα αυτιά και σε 1 εξάμηνο να είσαι χρεωμένος στην εφορία/ΤΕΒΕ/συνεργάτες-υπαλληλους/τρέχοντα έξοδα κτλ και οι "γνωστοί" να περνάνε απο το μαγαζί για τζάμπα φραπέ ....και αερολογίες...

Όπως προείπε και κάποιος..ξεκίνα μαύρα...μέτρα τις δυνάμεις σου...εξασφάλισε ότι υπάρχουν 10 νοματαίοι που θα σε πληρώσουν για τις υπηρεσίες σου και μετά το ξανασυζητάμε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Σορρυ αλλα στο αρχικο σου ποστ γραφεις αυτο:

" Στο ψητό, σκέφτομαι να δημιουργήσω μια επιχείρηση που να καλύπτει το κομμάτι της μηχανογράφησης σε μικρο-μεσαίες επιχειρήσεις. Να μπορεί να παρέχει μια ευρεία υποστήριξη σε επίπεδο software/hardware, συστημάτων παρακολούθησης, συστημάτων τηλεοράσεων και όλων αυτών που καθημερινά ο ίδιος καλούμε να φέρνω εις πέρας.Σε συνεργασία με συνεργάτες να μπορεί να αναλάβει μια επιχείρηση εξ ολοκλήρου στο κομμάτι της πληροφορικής ακόμα και το κομμάτι των websites.  "

Δουλειες που τις κανει χαλαρα ενας φοιτητακος πληροφορικης για ευκολο και γρηγορο χαρτζιλικι.

Επισης οσο προχωρας με τα ποστ διακρινω δυο πολυ σημαντικα προβληματα.

Το ενα οτι μεγαλοποιεις στο μυαλο σου πραγματα που ειλικρινα ειναι πολυ απλα, και τα παρουσιαζεις ως επιτευγματα: Παραδειγμα "επιχειρησεις 8 οροφων χωρις προβλεψη για wifi τις εκανα να μην εχουν ουτε ενα νεκρο σημειο".

Μας λες δηλαδη οτι το να περασεις UTP/FTP καλωδιο , οπου χρειαζεται, και να πεταξεις πανω ενα access point ειναι εξειδικευση; Οκ , σου απαντω οτι ανετα τα κανει φοιτητακος αυτα.

Συντηρεις λες 300 τερματικα. Κατσαβιδακιας δηλαδη αντε και κανεναν driver.

Διαχειριζεσαι λες active directory. Να στησεις active directory ξερεις; Διοτι διαχειριση/troubleshoot κανει και ο φοιτητης επισης με google search.

Το αλλο, οτι σε βλεπω λιγο ζορικο . Δηλαδη, δε φτανει που δεν εχεις ενσυναισθηση της αγορας εξω κι οτι αυτα που κανεις τα κανουν ανειδικευτοι αλεξιπτωτιστες στο χωρο, αλλα οταν στο λενε για το καλο σου, αρπαζεσαι κιολας. Αληθεια αν ανοιξεις επιχειρηση που θα εισαι καθημερινα υπο διαφορων ειδων πιεσεις απο πελατες και προμηθευτες, ετσι θα αρπαζεσαι μαζι τους;

Κανένας φοιτητής δεν μπορεί αν αναλάβει μια επιχείρηση. Ο καλύτερος του κόσμου να είναι η επιχείρηση θέλει να κάνει ένα συμβόλαιο και να της κόψουν ένα τιμολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, masteripper είπε

Όσο για Active Directory ...1η επαφή είχα στο ΙΕΚ ...στο οποίο πατούσα για καμμιά ωρίτσα το μεσημέρι και δεν ήταν και κάτι τραγικό....όπως για όλα τα υπόλοιπα μια απλή αναζήτηση στο Google σε χρόνο dt  θα σου φέρει αναλυτικούς οδηγούς με φωτογραφίες/βίντεο ...και ίσως να πετύχεις και να κανένα φιλότιμο παληκάρι να μπει με TeamViewer να στο φτιάξει τσάκα-τσάκα....δεν θα προλάβεις κάν να δεις τι έκανε... :)

Δεν είναι τόσο απλό να το στήσεις, ούτε δύσκολο βέβαια ούτε και τσάκα τσάκα όμως. Το μετά είναι το θέμα. Υποστήριξη, policies και όλα τα καλούδια του AD. Προφανώς στην "καμμιά ωρίτσα το μεσημέρι" δεν είδες καλά τι είναι το AD πραγματικά. Επίσης οι αναλυτικοί οδηγοί είναι γενικής χρήσεως. Όταν θα ξεκινάς την εξατομίκευση δεν θα σε βοηθήσει κανένας οδηγός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 1000 ευρώ που βγάζεις τώρα, είναι με όλες σου τις υποχρεώσεις τακτοποιημένες; ΕΦΚΑ, φορολογία, επιμελητήρια, εισφορές κτλ κτλ; Ή είναι κατάμαυρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μόλις τώρα, unforgiven είπε

Τα 1000 ευρώ που βγάζεις τώρα, είναι με όλες σου τις υποχρεώσεις τακτοποιημένες; ΕΦΚΑ, φορολογία, επιμελητήρια, εισφορές κτλ κτλ; Ή είναι κατάμαυρα;

Τα 800  καθαρά. Τα 200 συν ότι προκύψει μαύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 λεπτά πριν, RecycleTech είπε

Φίλε μου για να νιώσεις εσύ καλά τα έγραψες όσα έγραψες.Μην κοροϊδεύεις τον εαυτό σου.

Dude κάντο ,μέσα ,δωστά όλα, όταν συγκρουστεις με την πραγματικότητα εμείς πάλι εδώ θα είμαστε για την παρηγοριά σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, RecycleTech είπε

Κανένας φοιτητής δεν μπορεί αν αναλάβει μια επιχείρηση. Ο καλύτερος του κόσμου να είναι η επιχείρηση θέλει να κάνει ένα συμβόλαιο και να της κόψουν ένα τιμολόγιο.

Μπορει μαυρα να κανει οτι θελεις. Αν τωρα μιλαμε για επιχειρησεις που δεν μπαινουν σε τετοιες διαδικασιες, ωραια δεν θα σου φαει τη δουλεια ο φοιτητης, θα στη φαει ο μπαρμπα Μητσος ο ηλεκτρολογος που μπορει να κοβει τιμολογια και εμαθε (ή εχει κανενα γνωστο..φοιτητη!) να βαζει SSID και κωδικους σε access points και να θυμαται απεξω τη σειρα απο τα χρωματακια που πρεσαρεις μια RJ-45 φυσα.

Συνεχιζεις να παρουσιαζεις αρνηση πραγματικοτητας.

Πιστευεις οτι το 'χεις λοιπον κι οτι εχεις να δωσεις τοσο value εκει εξω που θα βγαζεις παραπανω απο τα 1.000 που βγαζεις τωρα; Προχωρα. Εγω απλως σου λεω οτι αυτα που θεωρεις εξειδικευση, τα κανει και η πλεμπα μαυρα και οσο-οσο για κανα εξτραδακι χαρτζιλικι. Αν εισαι ετοιμος να τους ανταγωνιστεις με τους ΟΡΟΥΣ ΤΟΥΣ προχωρα .. Διοτι οπως κι εσυ τωρα κανεις μαυρα τα εξτραδακια σου χρεωνοντας ψιχουλα και τρως τη δουλεια απο επιχειρησεις που πληρωνουν φορους, ΙΚΑ, ΦΠΑ, υπαλληλους κλπ, χωρις να μπορουν να κατεβασουν τοσο τις τιμες, ετσι αυριο θα στις τρωνε οι αντιστοιχοι, οταν εσυ δε θα μπορεις πλεον να χρεωνεις τοσο λιγα οσο τωρα. Μην μεγαλοπιανεσαι επειδη αυτη τη στιγμη εχεις μαυρα κουτσοδουλεια παιζοντας με μη ισους ορους τους επαγγελματιες του κλαδου. Η επιχειρηση ειναι μια τελειως διαφορετικη ιστορια και πρεπει να εχεις βαρβατο κυκλο και βαρβατες γνωσεις σε αυτον τον τομεα για να μην βγαινεις εξω εχοντας ζημια απο τα αποδυτηρια...

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή πολλοί λένε για επιχειρήσεις και λεφτά που χαρίζουν με το τσουβάλι...ζωντανό παράδειγμα....τις προάλλες..

Γνωστή μου ...ιδιοκτήτρια μεγάλης επιχείρησης (τινά...είναι λίγο πιο περίπλοκο αλλά επι της ουσίας είναι αφεντικό...και η επιχείρηση σίγουρα ΔΕΝ είναι το μαγαζάκι της γειτονιάς)...έτυχε να τις κάνω μια ρύθμιση στον υπολογιστή της...και οπότε άρχισε να εγκωμιάζει τις γνώσεις μου (ρύθμιση τρίχες...μην νομίζετε τίποτα ιδιαίτερο)...οπότε είπα να κάνω μια κουβέντα για υποστήριξη να βγεί κανά έξτρα...δεν πρόλαβα να ξεκινήσω τον πρόλογο και άρχισε να μου μιλάει για τον πιτσιρικά τον γιό της και πως φτιάχνει στο σπίτι τον υπολογιστή/ρουτερ/τηλεόραση ...και στο φινάλε μου λέει θα τον στείλω μια βόλτα απο την εταιρεία που έχει κάνει το πρόγραμμα διαχείρισης που χρησιμοποιεί η επιχείρηση γιατι "οι κοπέλες δεν σκαμπάζουν"....και θα τον πληρώνω το χαρτζηλίκι που θα του έδινα σαν αμοιβή.......τα συμπεράσματα δικά σας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το λοιπόν, επειδή τα έχω σκεφτεί χίλιες φορές και εγώ τα ιδια ξανά και ξανά. Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω δες το λίγο πιο λογικά για να βγάζεις σήμερα μετα από 8 χρόνια 1000 ευρώ από όσο καταλαβαίνω είσαι σε κάποια εταιρία ΙΤ σε πληρώνουν 8 κατοστάρικα και βγάζεις και εξτρα από δουλειές. ΑΡΑ η εταιρία σε έχει αξιολογήσει στον Μ.Ο και ο κύκλο σου είναι μικρός γιατί 200 μαύρα σημαίνει με απλά μαθηματικά 5 φορματ των 40€ ή 8 των 25€... δεν λέω πως είσαι κακός λέω πως ερμηνεύω τα λεγόμενά σου. Μπορείς να κάνεις σήμερα τα 1000€ 1200??? Αν μπορείς τότε μπορείς να κάνεις και το βήμα για την επιχείρησή σου. Αν δεν μπορείς να πείσεις τον εργοδότη σου ότι αξίζεις  2800€ παραπάνω το χρόνο γι αυτον τότε, προσπάθησε να τον πίσεις ότι αξίζεις 1400€ αν πάλι δεν μπορείς προσπάθησε για 700€ αν και πάλι όχι τότε συνέχισε όπως είσαι, δουλεύεις μόλις 8  χρόνια , διάβασε και έχεις χρόνια μπροστά σου. Γιατί στα γράφω αυτά;;; Γιατί ένας εργοδότης δύσκολα σε πληρώνει 200 ευρώ των μήνα παραπάνω , αν αξίζεις θα σου δώσει ένα κατοστάρικο, αν βλέπει ότι κάτι υπάρχει αλλά θέλει δουλειά θα σε γλυκάνει με ένα 50ρακι αλλά άν δεν μπορείς να πάρεις ούτε αυτό τότε έχεις ακόμα σκαλιά μπροστά σου χωρίς να σημαίνει ότι είσαι κακός...Σκέψου τώρα πόσο δύσκολο είναι να πείσεις πολλούς να σε πληρώσουν...

Επεξ/σία από nikοs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, RecycleTech είπε

Τα 800  καθαρά. Τα 200 συν ότι προκύψει μαύρα.

Προσωπικά ήμουν στην θέση σου το 1996. Αν ανοίξεις επιχείρηση (έξοδα) και κάνεις ότι μπορούν να κάνουν πολλοί δεν θα καταφέρεις πολλά. (στην καλύτερη περίπτωση θα νεροβράζεις με μέτρια εισοδήματα). Η λογική "τα σφάζω όλα και συμφέρω" είναι ψυχοφθόρα και πληρώνεται φθηνά.

Αν μπορείς , κάτσε να παίρνεις τα 800ευρώ μην σπαταλάς τον χρόνο σου σε "μαύρα" και κάτσε ασχολήσου ΣΟΒΑΡΑ με έναν τομέα όπως αυτά που σου πρότεινε ο giotis1982.

Οταν καταλάβεις τι παίζει  , στο μέλλον θα τον ευχαριστείς γι'αυτά που σου είπε. Τα μαύρα που βγάζεις αριστερά-δεξιά είναι γλυκά αλλά αποπροσανατολιστικά. Εχουν ίδια αξία σαν να κάνεις απογευματινό part time delivery με το μηχανάκι. 

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε πέσει να τον φάτε τον άνθρωπο. Απορώ που κρύβονται αυτοί οι πολυτάλαντοι φοιτητές που τα κάνουν όλα και συμφέρουν, ειλικρινά.

Οι δε ερωτήσεις που του κάνανε μερικοί, όπως πως θα κάνει scaling σε cluster και πως θα φτιάξει καινούργιο module για ERP, τελείως εκτός αντικειμένου.

Επί του θέματος, οι δυσκολίες που θα συναντήσεις δεν είναι θέμα γνώσεων, όπως πέσαν να σε φάνε μερικοί, αλλά δυσκολίες φορολογικού χαρακτήρα.

Για να βγάλεις 1500€ καθαρά θα πρέπει να έχεις χοντρικά 3000€ + ΦΠΑ τζίρο. Αυτά χωρίς να υπολογίσουμε την προκαταβολή φόρου.

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι αν δεν θέλεις να μπεις μέσα θα πρέπει να κάνεις έναρξη ενώ έχεις ήδη ένα άλφα πελατολόγιο.

Αυτό συνήθως σημαίνει ότι πρέπει να ξεκινήσεις μαύρα και δεν γνωρίζω αν είναι εφικτό να κλείσεις μεγάλες δουλειές έτσι.

Προσωπική μου γνώμη είναι να το κυνηγήσεις λίγο πρώτα παράλληλα με την δουλειά σου (που απ' ότι βλέπω το κάνεις ήδη) και να σταματήσεις από την κυρίως

δουλειά όταν οι απολαβές που έχεις ως ανεξάρτητος ξεπεράσουν τις απολαβές που έχεις ως μισθωτός.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου πρότεινα να κανείς κατι πιο απλό

Μάθε να κάνεις ceo, cio  η όπως το λενε τέλος πάντων και τράβα και πούλα παππά στις εταιρίες ότι με 200 θα τους κάνεις το site τους  να βγαίνει πρώτο στο google

Σχεδόν ολοι θα δεχτούν

Απλά μαύρα και αραχνα και ανοίγεις και το παράθυρο για καμία extra δουλίτσα στην συγκεκριμένη εταιρία …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...