Προς το περιεχόμενο

Σύμβαση εργασίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.ο εργοδότης μου 10 μερες πριν κλείσει η επιχείρηση για διακοπές μας ενημερώνει ότι και καλά επειδή θα κλείσουμε για 25 με 30 μερες δεν έχει λεφτά να μας πληρώνει ενσημα.η επιχείρηση λειτουργεί 11 μήνες περίπου χωρίς να παιρνουμε δώρα άδειες επιδόματα.γνωριζω ότι το χαρτί που μας ετοιμάζει να υπογράψουμε είναι οικιοθελώς αποχώρηση.τι σημαίνει αυτο;Αφού εγώ δεν Θέλω να φύγω και οι κινήσεις είναι καθαρά δικές του για να καταλάβω με εκβιάζει να υπογράψω νόμιμη παραίτηση ενώ στην ουσία εκείνος με απολύει και με αυτόν τον τρόπο γλιτώνει αποζημιώσεις απόλυσης κλπ;Έχω μπερδευτεί ποια είναι τα μειονεκτήματα.συμφερει να την υπογραψω;Αυτό βέβαια το κάνει σε όλο το προσωπικό φέτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχχαχαχα

δηλαδη εχει επιχειρηση και δεν παιρνετε τιποτα απο όσα θα έπρεπε? να ανοίξω και εγω μια τέτοια, ωραιος ο τυπος. ουσιαστικα εσεις παιρνετε ενα μεροκάματο και τιποτε αλλο. να φανταστω του πατε τα δωρα πάλι πισω μετρητα? 

αν θες να συνεχισεις να δουλευεις εκει σαν θυμα μην κανεις τπτ. αν οχι, καταγγελία στεγνα και με δικηγόρο. να παρεις και τα λεφτα που σου έχει φαει, οχι μονο εσυ, ολοι. οι εργαζόμενοι φταίμε που υπαρχουν αυτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας δίνει μαύρα τα οποία δεν φαίνονται  και μας τα κρατάει σιγά σιγα. Όλοι στην πόλη που ζω στο κομμάτι εστίασης λειτουργούν έτσι. Υπάρχει αναδουλειά. κλείνουν τα εστιατόρια το ένα πίσω από το αλλο. Εάν φύγω από εδώ π εργάζομαι θα αναγκαστώ να ψαχτω  για σαιζον σε νησί η για εξωτερικό. Κάνω υπομονή γιατί έχω δουλειά δίπλα στο σπίτι μου. Έχω ένα άλλο ερώτημα εάν του πω 1 Αυγούστου έως 1 Σεπτέμβρη να με βάλει ταμείο ανεργίας προλαβαίνω χρονικά τα διαδικαστικά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, plomaskost είπε

Τί σκατά χώρος εστίασης είναι που κλείνει την ακμή της σεζόν; 

Ακμή σεζόν ο Ιούλιος και ο Αύγουστος; :) Εκτός αν ο φίλος δουλεύει σε νησί

7ο 8ο βάραινε ολοι μύγες, και ειναι και παχιές :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε την οικιοθελη αποχώρηση ουσιαστικά χάνεις το δικαίωμα της αποζημίωσης όταν αποφασίσει να σε διώξει. Αποζημίωση δικαιούσαι αν δουλεύεις πάνω από 12 μήνες και πάντα αναλογικά με το ποσό καιρό δουλευεις. Με την οικιοθελη ουσιαστικά κάνει reset το timer,  οποτε αν στο κάνει κάθε χρόνο ποτέ δεν θα μπορέσεις να πάρεις αποζημίωση. Αυτά στους μισθωτούς

 Αν είσαι γκαρσόνι δικαιούσαι και κάτω από 12 μήνες άρα του ζητάς απόλυση και παίρνεις την αποζημίωση σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Spyros20199 είπε

Μας δίνει μαύρα 

Μαυρα σας δίνει τα δώρα ή γενικά ?

Πως γίνεται να σας δίνει μαυρα αν είστε κανονικά σε κανονική πρόσληψη εκεί ? (αυτό καταλαβαίνω αφού μιλάς για απόλυση vs οικιοθελής αποχώρηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, DrLo είπε

Μαυρα σας δίνει τα δώρα ή γενικά ?

Πως γίνεται να σας δίνει μαυρα αν είστε κανονικά σε κανονική πρόσληψη εκεί ? (αυτό καταλαβαίνω αφού μιλάς για απόλυση vs οικιοθελής αποχώρηση)

Έχει πολλούς που στα χαρτιά δουλεύουν πχ 2ωρες οπότε βγαίνει και ανάλογος μισθός πχ 150 ευρώ, αν έχουν συμφωνήσει να περνάει 800 πχ ο εργοδότης και νέο 150 τράπεζα και τα άλλα 650 χέρι, οπότε εικάζω όταν είναι για δώρα βάζο το δώρο τράπεζα και τους δίνει λιγότερα στο χέρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Έχει πολλούς που στα χαρτιά δουλεύουν πχ 2ωρες οπότε βγαίνει και ανάλογος μισθός πχ 150 ευρώ, αν έχουν συμφωνήσει να περνάει 800 πχ ο εργοδότης και νέο 150 τράπεζα και τα άλλα 650 χέρι, οπότε εικάζω όταν είναι για δώρα βάζο το δώρο τράπεζα και τους δίνει λιγότερα στο χέρι

Συμβαινει ειτε αυτο που αναφερεις ειτε η επιστροφη δωρων σε μετρητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...