Προς το περιεχόμενο

Σύνταξη επαγγελματικού βιογραφικού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω προτεινω βιογραηφικο γραμμενο σγτο χερι πρωτοτυπο, οχι φωτοτυπια, προσαρμοσμενο στη θεση κασι στην εταιρεια που απευθυνεται αφου εχει γινει ερευνα για το στυλ μγεθη και σκοπους εταιρειας. Αντιστοιχα να αναδεικυονται τα ενδιαγφεροντα και στοχοι εςργαζομενουο ,  περιλαμβανοντας κοινωνικες εμπειριες...πχ ενεργο τακτικο μελος θυρας 13 για 12 χρονια.

Προσεγγιση του βιογραφικου με φαντασια και πρωτοτυπη σκεψη/δημιουργικοτητα, παραμενοντας εντος θεματος χωρις σαλτσες/μπουρδες.

Τα βιογραφικα πρεπει να γινονται απο ανθρωπους που μπορουν εχουν γνωσεις να μπουν στο σκεπτικο του καθε επαγγελμστια hr, αλλα και να μανατζαρουν τον υπψηφιο στις συνενΤευξεις. Θελει γνωσεις και εμπειρια αυτη η δουλεια. Δεχομαι οτι καποιος ειναι αριστος χημικος αλλα ο ειδικος θα τον ρετουσαρει αναλογα αν παει σε φαρμακευτικη εταιρεια η σε απορρυπαντικα η χρωματα η τροφιμα

Φτιαχνω αρχικα βιογραφικα επαγγελματικα με υψηλο ποσοστο επιτυχιας, και τα ,παρακολουθω εμπλουτιζω για οσο θελει ο πελατης να πληρωνει, σε ετησια βαση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, ELTASSOS είπε

Εγω προτεινω βιογραηφικο γραμμενο σγτο χερι

Αν τα βιογραφικά των προηγούμενων παραδειγμάτων πήγαιναν στον τενεκέ σε 1 δευτερόλεπτο.

Αυτό που προτείνεις εσύ θα πάει στον τενεκέ σε 1 εκατοστό του δευτερολέπτου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
18 λεπτά πριν, ELTASSOS είπε

Εγω προτεινω βιογραηφικο γραμμενο σγτο χερι πρωτοτυπο, οχι φωτοτυπια, προσαρμοσμενο στη θεση κασι στην εταιρεια που απευθυνεται αφου εχει γινει ερευνα για το στυλ μγεθη και σκοπους εταιρειας. Αντιστοιχα να αναδεικυονται τα ενδιαγφεροντα και στοχοι εςργαζομενουο ,  περιλαμβανοντας κοινωνικες εμπειριες...πχ ενεργο τακτικο μελος θυρας 13 για 12 χρονια.

 

Mε πεθανες σατανα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται πάντα για ποιο λόγο κάποιος συντάσει βιογραφικό. 

Αν κάποιος ψάχνει μια απλή δουλειά είναι σχετικά εύκολο να φτιάξει ένα.  Λογική χρειάζεται και σίγουρα παι γνώση υπολογιστή :P

Υπάρχει όμως η περίπτωση να πρέπει να φτιάξεις ένα βιογραφικό για να σε πάρουν σε κάποιο συνέδριο, σε κάποιο μεταπτυχιακό ή να πρέπει να το καταθέσεις (μαζί με άλλα έγγραφα) για να χρηματοδοτηθείς από κάποιο ίδρυμα κτλ. οπότε εκεί σίγουρα παίζει ρόλο το βιογραφικό να είναι όσο το δυνατόν καλύτερο και να μπουν τα σωστά και όχι τα περιττά πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Βασίλης_29 είπε

Αν τα βιογραφικά των προηγούμενων παραδειγμάτων πήγαιναν στον τενεκέ σε 1 δευτερόλεπτο.

Αυτό που προτείνεις εσύ θα πάει στον τενεκέ σε 1 εκατοστό του δευτερολέπτου.

Πολλα αποκαλυπτονται για τον χαρακτηρα, τη συναισθηματικη σταθεροτητα, την οργανωμενη σκεψη  κλπ του γραφοντος απο το χειρογραφο κειμενο...βεβαια αν ξερεις και θελεις  να τα αποκωδικοποιησεις αυτα τα στοιχεια, που ειναι και η δουλεια σου, μηπως ισως να επιλεγει ο πιο καταλληλος?...λεω τωρα εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο ένα ποσοστό αποκαλύπτεται από το βιογραφικό, και οχι όλα από όσα αναφέρεις.

Τα υπόλοιπα στην συνέντευξη. Και ίσως ορισμένα θέματα π.χ ψυχολογικά δεν αρκεί η συνέντευξη για να αποκαλυφτούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BackFromHell είπε

Επειδη βλεπω αρκετα CV, ειλικρινα σκεφτομαι να παρατησω οτι καριερα εχω ως τωρα και να ανοιξω επιχειρηση να φτιαχνω CV μονο, τιποτα αλλο!

Το λοιπόν.. Πρέπει να ανοίξει αντίστοιχο θέμα!

Για θέση μηχανικού μία κοπελίτσα έλεγε εμφανίσιμη στο cv της..

Τρίποντο αλλά Peja...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Το λοιπόν.. Πρέπει να ανοίξει αντίστοιχο θέμα!

Για θέση μηχανικού μία κοπελίτσα έλεγε εμφανίσιμη στο cv της..

Τρίποντο αλλά Peja...

Επειδή στην εταιρία που είμαι τα βιογραφικά έρχονται στο κεντρικό mail της εταιρίας (στο οποίο έχουμε πρόσβαση όλοι), δε φαντάζεσαι τι έχουν δει τα μάτια μου 

Έχω κάνει και ένα folder στο outlook και μαζεύω τα μαργαριτάρια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν απευθύνεσαι σε μεγάλες εταιρείες, αυτό που πρέπει να έχεις υπόψιν σου είναι ότι τα περισσότερα φιλτράρονται πρώτα από ΑΙ εργαλεία (ATS) προτού φτάσουν στο HR τμήμα. Περισσότερα εδώ: https://www.rezrunner.com/blog/applicant-tracking-systems/

Σε αυτή τη περίπτωση καλό θα ήταν να ψάξεις best practice guides από recruiters να καταλάβεις λίγο τι «περιμένουν» από ένα CV και να χρησιμοποιήσεις ένα ATS Checker (έχει μέσα στο λινκ) για να δεις αν πληρεί τις προδιαγραφές των εργαλείων.

Προσωπικά (υποκειμενικό) κρίνω πως δεν είναι απαραίτητο να προσλάβεις κάποιον να σε βοηθήσει με το CV, αρκεί να κάτσεις να ασχοληθείς και να το στήσεις σωστά.

Αν πάλι απευθύνεσαι σε επιχείρηση που δεν έχει HR τμήμα και ειδικά στην Ελλάδα, όλα τα παραπάνω είναι άνευ ουσίας.

Για να μπορέσει ένας επαγγελματίας να αξιολογήσει ένα σωστά δομημένο βιογραφικό, θα πρέπει πρώτα να έχει ο ίδιος τις απαραίτητες γνώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Επειδή στην εταιρία που είμαι τα βιογραφικά έρχονται στο κεντρικό mail της εταιρίας (στο οποίο έχουμε πρόσβαση όλοι), δε φαντάζεσαι τι έχουν δει τα μάτια μου 

Έχω κάνει και ένα folder στο outlook και μαζεύω τα μαργαριτάρια 

πες μας τίποτα έτσι για τον χαβαλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) ο περισσότερος κόσμος όταν ζητάει υπηρεσία σύνταξης βιογραφικού, επί της ουσίας ζητάει και επαγγελματικό προσανατολισμό, δηλαδή να του πουν τι δουλειά να κάνει, να του πουν σε τι είναι καλός, κτλ κτλ... Αυτό γίνεται άμεσα προφανές όταν πάει να γράψει κάποιος την εισαγωγική παράγραφο στο βιογραφικό και δεν έχει ιδέα ποιός είναι και τι θέλει....

2) σε ανταγωνιστικά περιβάλλοντα το βιογραφικό πρέπει να είναι tailor made για την θέση που απευθύνεται και να έχει συγκεκριμένα keywords έτσι ώστε να τον περάσει το αυτοματοποιημένο σύστημα... Ναι, είναι εύκολο να γράψεις σε ένα βιογραφικό ότι δούλεψες στην XYZ εταιρία ως IT manager. Αλλά ποιό κομμάτι αυτής της εμπειρίας σε κάνει τον καταλληλότερο υποψήφιο για μια νέα δουλειά; Το γεγονός ότι συνεργαζόσουν σε μια ομάδα; Το γεγονός ότι μίλαγες με πελάτες; Δυστυχώς αρκετός κόσμος δεν ξέρει ούτε πως να πασάρει τον εαυτό του για μια συγκεκριμένη θέση ούτε τι keywords να χρησιμοποιήσει...

Επεξ/σία από sotirisl
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ELTASSOS είπε

Εγω προτεινω βιογραηφικο γραμμενο σγτο χερι πρωτοτυπο, οχι φωτοτυπια, προσαρμοσμενο στη θεση κασι στην εταιρεια που απευθυνεται αφου εχει γινει ερευνα για το στυλ μγεθη και σκοπους εταιρειας. Αντιστοιχα να αναδεικυονται τα ενδιαγφεροντα και στοχοι εςργαζομενουο ,  περιλαμβανοντας κοινωνικες εμπειριες...πχ ενεργο τακτικο μελος θυρας 13 για 12 χρονια.

Προσεγγιση του βιογραφικου με φαντασια και πρωτοτυπη σκεψη/δημιουργικοτητα, παραμενοντας εντος θεματος χωρις σαλτσες/μπουρδες.

Τα βιογραφικα πρεπει να γινονται απο ανθρωπους που μπορουν εχουν γνωσεις να μπουν στο σκεπτικο του καθε επαγγελμστια hr, αλλα και να μανατζαρουν τον υπψηφιο στις συνενΤευξεις. Θελει γνωσεις και εμπειρια αυτη η δουλεια. Δεχομαι οτι καποιος ειναι αριστος χημικος αλλα ο ειδικος θα τον ρετουσαρει αναλογα αν παει σε φαρμακευτικη εταιρεια η σε απορρυπαντικα η χρωματα η τροφιμα

Φτιαχνω αρχικα βιογραφικα επαγγελματικα με υψηλο ποσοστο επιτυχιας, και τα ,παρακολουθω εμπλουτιζω για οσο θελει ο πελατης να πληρωνει, σε ετησια βαση

Άμα πάει στην βιανεξ μετράει το ενεργό στέλεχος στην θύρα 13......

Μπορει να γράψει ότι έβαψε και κάγκελα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεταμένα λεφτά είναι αν στο συντάξουν αυτοί.
Θα αξίζει αν παρακολουθήσεις κάποιο σεμινάριο/tutorial για το πως συντάσσεται ένα βιογραφικό και τι περιεχόμενο πρέπει να έχει, ανάλογα την θέση πάντα.
Μαζί με το βιογραφικό, σημαντικό ρόλο παίζει και το cover letter.. ίσως πιο σημαντικό και από το βιογραφικό το ίδιο!

Με μια απλή αναζήτηση στο google και στο youtube θα βρεις αρκετό υλικό για να συντάξεις το βιογραφικό.
Όσο πιο πολύ προσπάθεια και "αγάπη" βάλεις τόσο καλύτερο θα βγει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Επειδή στην εταιρία που είμαι τα βιογραφικά έρχονται στο κεντρικό mail της εταιρίας (στο οποίο έχουμε πρόσβαση όλοι), δε φαντάζεσαι τι έχουν δει τα μάτια μου 

Έχω κάνει και ένα folder στο outlook και μαζεύω τα μαργαριτάρια 

Ετσι. GDPR, εμπιστευτικοτητες, εχεμυθειες και μαλακιες. Ολα για ολους.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...