Προς το περιεχόμενο

Η Huawei θα χρησιμοποιήσει περισσότερα Kirin SoCs στα κινητά της για να μειώσει την εξάρτηση της από τις Qualcomm και MediaTek


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Talepwros είπε

Θα έβλεπα ολα αυτα που λεει ο @Fulgore και συμφωνώ μαζι του, στο οτι ο μέσος χρήστης δεν καταλαβαίνει τιποτα. 

Δεν βγαζω την ουρα μου απ' εξω, ειμαι και εγω θυμα και θελω το ωραιο και τη ναυαρχίδα αλλα ξερω οτι δεν μου χρειάζεται. 

Συμφωνω οτι τα flagship cpu ειναι σχεδον ισοδυναμα ολα τους πανω-κατω αλλα ξαναλεω οτι η καταναλωση και οι θερμοκρασιες των chip διαφερουν και αυτοι σιγουρα ειναι παραγοντες για να επιλεξεις αυτο που νομιζεις οτι ταιριαζει καλυτερα σε εσενα

Επεξ/σία από tapitas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Talepwros είπε

Θα έβλεπα ολα αυτα που λεει ο @Fulgore και συμφωνώ μαζι του, στο οτι ο μέσος χρήστης δεν καταλαβαίνει τιποτα. 

Δεν βγαζω την ουρα μου απ' εξω, ειμαι και εγω θυμα και θελω το ωραιο και τη ναυαρχίδα αλλα ξερω οτι δεν μου χρειάζεται. 

Προσωπικα δεν θα ασχολιομουν με τα των cpu και την huawei,αλλα περυσι μας ειχε φαει το κεφαλι οταν ηταν να βγαλει το δικο της τσιπακι στην αγορα.

Και που το εβγαλε τελικα,δεν καταφερε να ξεπερασει τον ανταγωνισμο. Εκει πηγαινε το σχολιο μου.

Να σου θυμισω μερικα παλιοτερα αρθρα που ειχαν ανεβει και στο forum αποκλειστικα και μονο για το προσφατο τσιπακι της τον Kirin980

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vkngs είπε

Αυτό το πράγμα με τους kirin δεν μπορώ να το καταλάβω.. Χειρότερο τσιπακι γιατί; Ειναι αργό μήπως; Σταμάτηστε να υποστηρίζεται ότι προσπαθούν να προωθήσουν. Έλεος. Έχω honor 10 με 970 και πάει ΣΦΑΊΡΑ. 

Πες τα ρε φιλε πες τα έλεος με την καραμέλα με τα cpu... Το σχόλιο σου τα λέει όλα. 

Ο kirin δεν εχει δυνατη GPU εχει οπως οι αντιστοιχοι Snapdragon,Exynos και σειρα Α. Επισης αν δεις εχουν και αυτοι τα προβληματακια τους. Αρκετα P30 παγωναν ξαφνικά κατα τη λειτουργια τους.

Σε επιδοσεις ο φετινος 980 ειναι εφάμιλλο του περσινου 845.

Βιντεο 4Κ @60 fps δεν μπορουν να τραβήξουν και γενικα στο θεμα βιντεο πάσχουν αν δεις και τα σχετικα συγκριτικά.

Drivers στους devs η Huawei δε δινει οπως η Qualcomm με τους Snapdragon.

Επισης η CPU αν δεν ειχε σημασια τοτε δε θα κοιταγαν καθε χρονο να τη βελτιωσουν. Θα μεναμε στα 40 νανομετρα οπως ηταν οι πρωτοι επεξεργαστές και θα ηταν όλοι χαρούμενοι.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ εν ετη 2019 δεν θα καταλάβεις διαφορά αλλά αν είσαι απο αυτούς που αλλάζουν κινητά κάθε 2 με 3 χρόνια όπως εγώ τοτε απο την 2ετια και πάνω που οι εφαρμογές γίνονται όλο και πιο απαιτητικές θα την καταλάβεις μια χαρά την διάφορα. Και τα test έδειξαν Kirin 980<Exynos 9820<Snapdragon 855. Αν αλλάζεις κινητό κάθε τρεις και λίγο ή κάθε χρόνο πάρε οποίο ναναι όντως δεν θα καταλάβεις τίποτα, όλα σφαίρα πάνε, όσο είναι φρέσκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το throttling στα παιχνίδια ειναι απίστευτα σημαντικό. 

Εκει ο kirin και ο exynos ειναι για πεταμα! 

 

 

 

 

8 ώρες πριν, Black Demis είπε

γιατί πόσα κινητά δεν έχουν kirin? μονο y7/y6 εχουν low end qualcomm και αντίστοιχα  honor 7a/7c
στην πράξη δυο κινητά....

δεν νομίζω να είναι κάτι δύσκολο από τα 2 να πάει 0

 

 

Ενας ανθρωπος με λογικη λεω δε θα βρεθει να το πει.... Έλεος ομως για οσους το θεωρούν αυτο εξελιξη και ειδηση... Έλεος πια

Επεξ/σία από pacahontas III milagros
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε μάντεψε φίλτατε Trump ποιος χάνει. Αλλά τι περιμένεις από έναν αποτυχημένο επιχειρηματία (οι Αμερικάνοι τον χαρακτηρίζουν έτσι όχι εγώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, pacahontas III milagros είπε

Το throttling στα παιχνίδια ειναι απίστευτα σημαντικό. 

Εκει ο kirin και ο exynos ειναι για πεταμα! 

Ενας ανθρωπος με λογικη λεω δε θα βρεθει να το πει.... Έλεος ομως για οσους το θεωρούν αυτο εξελιξη και ειδηση... Έλεος πια

+1000 αν καποιος δεν λιωνει στα παιχνιδακια θα ειναι ευχαριστιμενος οσο δεν παει αν καποιος θελει παιχνιδακια και εχει λεφτα να δωσει παει apple (δεν εχει ανταγονισμο το gpu της) αν καποιος θελει παιχνιδακια και δεν εχει λεφτα vfm χιοαμ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Regulus είπε

Οπότε μάντεψε φίλτατε Trump ποιος χάνει. Αλλά τι περιμένεις από έναν αποτυχημένο επιχειρηματία (οι Αμερικάνοι τον χαρακτηρίζουν έτσι όχι εγώ).

Επίσης το 70% των Αμερικανών πιστεύουν ότι έχουν απαχθεί από εξωγήινους. Οπότε δεν είναι και τόσο σοβαρό το επιχείρημα σου για την γνώμη των Αμερικανών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κινητά με το ίδιο chip πάντως μπορεί να έχουν διαφορά στο throttle, ανάλογα πως έχει φτιαχτεί το σασί του κινητού για να μοιράζει την θερμότητα. Άρα πάλι δεν βγάζουμε άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Runner25 είπε

καλα νεα υπαρχει ποικιλια απο σαμσουνκ με το εχυνος απο αππλε ο εξαιρετικος Α--  και τωρα χουαγουει,

ελπιζω να ανταποκρινονται σε απλες καθημερινες συνθηκες οι cpu τους και να μην κολανε μετα απο λιγη χρηση

εχω ακουσει ασχημες ιστοριες για τους exynos sasmusg αλλα ποτε δεν ειχα

Τι είναι οι exynos sasmusg? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, baiosss είπε

Επίσης το 70% των Αμερικανών πιστεύουν ότι έχουν απαχθεί από εξωγήινους. Οπότε δεν είναι και τόσο σοβαρό το επιχείρημα σου για την γνώμη των Αμερικανών.

Δεν περιμένω τους Αμερικάνους για να σχηματίσω γνώμη για τον πρόεδρο τους. Ξέρω να διαβάζω και από άλλες πηγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Regulus είπε

Δεν περιμένω τους Αμερικάνους για να σχηματίσω γνώμη για τον πρόεδρο τους. Ξέρω να διαβάζω και από άλλες πηγές.

Και τι περισσότερο έχετε κάνει εσύ και οι πηγές σου, από τον Trump; Γιατί όταν μου λέει ένας Regulus στο Insomnia ότι ο Trump είναι ένας αποτυχημένος επιχειρηματίας, καταλαβαίνεις ότι δημιουργείται γέλωτας.

Επεξ/σία από baiosss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/7/2019 στις 12:43 ΠΜ, baiosss είπε

Και τι περισσότερο έχετε κάνει εσύ και οι πηγές σου, από τον Trump; Γιατί όταν μου λέει ένας Regulus στο Insomnia ότι ο Trump είναι ένας αποτυχημένος επιχειρηματίας, καταλαβαίνεις ότι δημιουργείται γέλωτας.

Sorry που σου θίξαμε τον ήρωα. Δεν θα ξανασυμβεί. Ξέρω πότε να σταματάω για να μην κατέβω επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...