Προς το περιεχόμενο

Εκτύπωση λευκό με laser


rafinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά,

γνωρίζω ότι εκτός από κάποιους πολύ ακριβούς εκτυπωτές με ειδικά toner, οι laser δεν εκτυπώνουν άσπρο. Αν αντί για μαύρο αλλάξω το χρώμα σε απαλό γκρι θα το εκτυπώσει;

Ρωτάω γιατί είμαι σε σκέψεις αγοράς και δεν έχω ήδη έναν για να το δοκιμάσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί εννοείς να "αλλάξεις" το χρώμα;

Οι εκτυπωτές laser χρησιμοποιούν γραφίτη σε σκόνη. Οι "ασπρόμαυροι" χρησιμοποιούν μαύρο γραφίτη ενώ οι "έγχρωμοι" μαύρο, κυανό, ματζέντα και κίτρινο.

Για να τυπώσει κάτι σε γκρι, απλά θα χρησιμοποιήσει το μαύρο γραφίτη με πιο "αραιό" στρώσιμο ώστε σε συνδυασμό με το άσπρο χαρτί να φαίνεται γκρι. Πάντα ανάλογα με την δυνατότητα ποιότητας εκτύπωσης του συγκεκριμένου εκτυπωτή, όπως είπε κι ο από πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, georgeadams είπε

Τί εννοείς να "αλλάξεις" το χρώμα;

 Οι εκτυπωτές laser χρησιμοποιούν γραφίτη σε σκόνη. Οι "ασπρόμαυροι" χρησιμοποιούν μαύρο γραφίτη ενώ οι "έγχρωμοι" μαύρο, κυανό, ματζέντα και κίτρινο.

 Για να τυπώσει κάτι σε γκρι, απλά θα χρησιμοποιήσει το μαύρο γραφίτη με πιο "αραιό" στρώσιμο ώστε σε συνδυασμό με το άσπρο χαρτί να φαίνεται γκρι. Πάντα ανάλογα με την δυνατότητα ποιότητας εκτύπωσης του συγκεκριμένου εκτυπωτή, όπως είπε κι ο από πάνω.

Εννοώ να αλλάξω το χρώμα στην εικόνα που θέλω να εκτυπώσω και αντί για άσπρο να είναι πολύ απαλό γκρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα στην εικονα εχεις ασπρο χρωμα δεν θα τυπωσει τιποτα σε εκεινο το σημειο. Αμα ειναι απαλο γκρι θα βαλει ελαχιευο γραφιτη για να βγει ανοιχτο γκρι. Αν βαλεις σκουρο γκρι ή μαυρο θα βαλει μπολικο γραφιτη να βγαλει πιο σκουρα εικονα σε εκεινο το σημειο

Και οι ακριβοι λειζερ με τον ιδιο τροπο δουλεουν απλα ανακατευουν γραφιτες με διαφορα χρωματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, stratosw είπε

Αμα στην εικονα εχεις ασπρο χρωμα δεν θα τυπωσει τιποτα σε εκεινο το σημειο. Αμα ειναι απαλο γκρι θα βαλει ελαχιευο γραφιτη για να βγει ανοιχτο γκρι. Αν βαλεις σκουρο γκρι ή μαυρο θα βαλει μπολικο γραφιτη να βγαλει πιο σκουρα εικονα σε εκεινο το σημειο

 Και οι ακριβοι λειζερ με τον ιδιο τροπο δουλεουν απλα ανακατευουν γραφιτες με διαφορα χρωματα

Όταν ανέφερα εκτυπωτές με ειδικά toner εννοώ σαν αυτούς τους ΟΚΙ με το white toner.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 23/7/2019 στις 11:30 ΠΜ, rafinos είπε

γνωρίζω ότι εκτός από κάποιους πολύ ακριβούς εκτυπωτές με ειδικά toner, οι laser δεν εκτυπώνουν άσπρο. Αν αντί για μαύρο αλλάξω το χρώμα σε απαλό γκρι θα το εκτυπώσει;

Θα ηθελες να εξηγησεις σε ποια εφαρμογη θα ηθελες να τον χρησιμοποιησεις.
Υπαρχουν λυσεις αλλα εξαρταται για που τον θες.
Μια ευκολη λυση ειναι να τυπωσεις 50% κιτρινο (ισως με προσθηκη γκρι).

Επεξ/σία από John31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, John31 είπε

Θα ηθελες να εξηγησεις σε ποια εφαρμογη θα ηθελες να τον χρησιμοποιησεις.
Υπαρχουν λυσεις αλλα εξαρταται για που τον θες.
Μια ευκολη λυση ειναι να τυπωσεις 50% κιτρινο (ισως με προσθηκη γκρι).

Σκέφτομαι να πάρω έναν εκτυπωτή για να τυπώνω κανένα μπλουζάκι. Τα χαρτιά για τους laser είναι μακράν καλύτερα, αλλά παράλληλα δεν μπορείς να εκτυπώσεις λευκό χρώμα, εκτός και αν επενδύσεις μια περιουσία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, rafinos είπε

Σκέφτομαι να πάρω έναν εκτυπωτή για να τυπώνω κανένα μπλουζάκι. Τα χαρτιά για τους laser είναι μακράν καλύτερα, αλλά παράλληλα δεν μπορείς να εκτυπώσεις λευκό χρώμα, εκτός και αν επενδύσεις μια περιουσία. 

Ουτε με inkjet μπορεις να τυπωσεις λευκο.
Στις περισσοτερες περιπτωσεις χρειαζεται να τυπωσεις ξεχωριστα πρωτα το λευκο (κιτρινο + γκρι) και μετα πανω σ' αυτο τα εγχρωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, John31 είπε

Ουτε με inkjet μπορεις να τυπωσεις λευκο.
Στις περισσοτερες περιπτωσεις χρειαζεται να τυπωσεις ξεχωριστα πρωτα το λευκο (κιτρινο + γκρι) και μετα πανω σ' αυτο τα εγχρωμα.

Στους inkjet δεν τυπώνεται το λευκό; Αυτό δεν το γνώριζα.

Επεξ/σία από rafinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα, ψάχνω να βρω υλοποίηση laser εκτυπωτή με λευκό τόνερ στην Ελλάδα αλλά όπου κι αν έχω ρωτήσει με κοιτάνε σαν εξωγήινο, οι δε αναζητήσεις στο web καταλήγουν πάντα σε dealers εξωτερικού.

Αν γνωρίζει κάποιος θα ήθελα να ρωτήσω τα ακόλουθα:

1) Υπάρχει κατάστημα εντός συνόρων που να διαθέτει τέτοια τόνερ; Όπως ανέφερα θα αγοραστεί και εκτυπωτής μαζί οπότε δεν με νοιάζει κατασκευαστής.

2) Έστω ότι θέλω να τυπώσω λευκό σε μία διαφάνεια, έχω καταλάβει σωστά πως πρέπει πρώτα να τυπώσω το χρώμα και μετά να βάλω το λευκό τόνερ στη θέση του μαύρου για να τυπώσω το λευκό; Αν θέλω να τυπώσω πρώτα ένα λευκό layer του σχεδίου που έχω κάνει και μετά να τυπώσω σε αυτό επάνω το έγχρωμο layer (ώστε να μην είναι διάφανο αλλά να έχει λευκό από κάτω) γίνεται;

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Narayan είπε

Καλησπέρα, ψάχνω να βρω υλοποίηση laser εκτυπωτή με λευκό τόνερ στην Ελλάδα αλλά όπου κι αν έχω ρωτήσει με κοιτάνε σαν εξωγήινο, οι δε αναζητήσεις στο web καταλήγουν πάντα σε dealers εξωτερικού.

Αν γνωρίζει κάποιος θα ήθελα να ρωτήσω τα ακόλουθα:

1) Υπάρχει κατάστημα εντός συνόρων που να διαθέτει τέτοια τόνερ; Όπως ανέφερα θα αγοραστεί και εκτυπωτής μαζί οπότε δεν με νοιάζει κατασκευαστής.

2) Έστω ότι θέλω να τυπώσω λευκό σε μία διαφάνεια, έχω καταλάβει σωστά πως πρέπει πρώτα να τυπώσω το χρώμα και μετά να βάλω το λευκό τόνερ στη θέση του μαύρου για να τυπώσω το λευκό; Αν θέλω να τυπώσω πρώτα ένα λευκό layer του σχεδίου που έχω κάνει και μετά να τυπώσω σε αυτό επάνω το έγχρωμο layer (ώστε να μην είναι διάφανο αλλά να έχει λευκό από κάτω) γίνεται;

Ευχαριστώ.

Στην Ελλάδα θα βρεις μόνο απευθείας τους επίσημους εκτυπωτές τις OKI οι οποίοι είναι και οι μόνοι με άσπρο toner αν δεν κάνω λάθος. Για οποιαδήποτε πατέντα μόνο στο εξωτερικό. Αν βρεις πατέντα από το εξωτερικό για OKI εκτυπωτές πες μου και εμένα. Το μόνο που βρήκα είναι τα HP με ghost toner.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Narayan είπε

2) Έστω ότι θέλω να τυπώσω λευκό σε μία διαφάνεια, έχω καταλάβει σωστά πως πρέπει πρώτα να τυπώσω το χρώμα και μετά να βάλω το λευκό τόνερ στη θέση του μαύρου για να τυπώσω το λευκό; Αν θέλω να τυπώσω πρώτα ένα λευκό layer του σχεδίου που έχω κάνει και μετά να τυπώσω σε αυτό επάνω το έγχρωμο layer (ώστε να μην είναι διάφανο αλλά να έχει λευκό από κάτω) γίνεται;

Μπορεις να τυπωσεις με οποια σειρα θελεις. Λευκο-εγχρωμο για χαρτια, διαφανειες και εγχρωμο-λευκο ειναι για σιδεροτυπα.


> Υπάρχει κατάστημα εντός συνόρων που να διαθέτει τέτοια τόνερ;

Δυστυχως στην Ελλαδα οχι. Εδω και δυο χρονια ηθελα να ασχοληθω και να πουλαω...
Α! ναι, ξεχασα, ειναι οι καποιοι Oki οπως ανεφερε και ο rafinos. Εκτος του οτι ειναι ακριβοι εχουν και πανακριβα αναλωσιμα. Υπαρχουν και σε αλλες μαρκες, Ricoh, Xerox, Minolta, ... Αυτοι ειναι πανακριβοι και τα αναλωσιμα υποφερτα.

Επεξ/σία από John31
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Έχω βρει λευκό τόνερ και για άλλες μάρκες και μοντέλα εκτός από ΟΚΙ (HP, Canon) που είναι πιο προσιτές σαν λύσεις. Όταν λέω πιο προσιτές εννοώ πως ο εκτυπωτής στοιχίζει €250 και το λευκό τόνερ για 2500 σελίδες άλλα τόσα, το θετικό είναι πως ορισμένα μοντέλα πωλούνται και εντός συνόρων οπότε γλιτώνω τα μεταφορικά εκεί.

Για το τόνερ αναγκαστικά αγορά από έξω διαφαίνεται.

Τον χρειάζομαι για να φτιάχνω χαλκομανίες (water transfers) για στατικό μοντελισμό καθώς η αγορά έτοιμων είναι αρκετά ακριβή. Αυτή τη στιγμή εκτυπώνω σε διάφανο water transfer paper αλλά αν το μοντέλο μου δεν είναι λευκό ή άλλο ανοιχτό χρώμα, λόγω του ότι δεν έχει λευκό από πίσω η εκτύπωση δεν φαίνονται σωστά τα χρώματα μετά την εφαρμογή.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...