Προς το περιεχόμενο

canon eos m50


mwv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, babisskg είπε

   Δεν τα ξετρυπώνω , για , Panasonic δεν μπορώ να γνωρίζω , αν μιλούσαμε για m42 ένας Helios 44m - 4 είναι παραπάνω από φωτεινός και μαζεμένος σε διαστάσεις . Στις 9 το βράδυ μόνον θα βγάζεις φωτογραφίες με κάτω από 1/4000 ταχύτητα . 

H Panasonic παίρνει ότι και η Olympus που έχεις. Το ίδιο mount χρησιμοποιούν. Έχω υπόψη μου τον Lumix 20mm f1.7 αλλά αν και μικρός, η διάμετρός του είναι μεγαλύτερη από του σώματος της GM1. Υπάρχει ακόμα ο 14mm f2.5. Τελευταία κοιτάω αυτούς τους third party, όπως 7artisans.

Τον Helios τον έχω δοκιμάσει στις Canon του αδερφού μου, εξαιρετικός φακός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

H Panasonic παίρνει ότι και η Olympus που έχεις. Το ίδιο mount χρησιμοποιούν. Έχω υπόψη μου τον Lumix 20mm f1.7 αλλά αν και μικρός, η διάμετρός του είναι μεγαλύτερη από του σώματος της GM1. Υπάρχει ακόμα ο 14mm f2.5. Τελευταία κοιτάω αυτούς τους third party, όπως 7artisans.

Τον Helios τον έχω δοκιμάσει στις Canon του αδερφού μου, εξαιρετικός φακός.

   Αν είναι έτσι , είχα δοκιμάσει έναν Sigma 19 πάνω στην e pl1 , μέγεθος περίπου ενός Canon 50 1.8 STM , δεν θα το έλεγες pancake , πάντως ιδιαίτερα αξιόλογος , φωτεινός κλπ και όχι ακριβός . Ήταν όμως πολύ ευρύς για τις δικές μου συνήθειες και ανταλλαχτηκε με την Sigma DP1 .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Με έναν αντάπτορα της Viltrox που μόλις αγόρασα από Ebay στα 26 ευρώ, χρησιμοποιώ όλους τους φακούς μου με μοντούρα  canon  EF και έχω Af  και κυρίως IS που το θεωρώ πλέον άκρως απαραίτητο όταν δεν υπάρχει τρίποδο. Οι σημερινοί αισθητήρες των 24ΜΡ δεν συγχωρούν το παραμικρό κούνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dnikonian είπε

Με έναν αντάπτορα της Viltrox που μόλις αγόρασα από Ebay στα 26 ευρώ, χρησιμοποιώ όλους τους φακούς μου με μοντούρα  canon  EF και έχω Af  και κυρίως IS που το θεωρώ πλέον άκρως απαραίτητο όταν δεν υπάρχει τρίποδο. Οι σημερινοί αισθητήρες των 24ΜΡ δεν συγχωρούν το παραμικρό κούνημα.

Το θόλωμα λόγω κίνησης δεν επηρεάζεται από τον αριθμό των pixels ανά μονάδα επιφανείας αισθητήρα:

https://www.gdanmitchell.com/2011/05/03/myth-diffraction-and-motion-blur-worsen-with-more-megapixels

https://nikonrumors.com/2012/04/09/motion-blur-diffraction-and-noise-are-not-impacted-by-high-megapixel-count.aspx/

 

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλίμονο αν επηρεαζόταν. Κανείς δεν έχει τόσο ευαίσθητο μάτι.

Απλά όταν πας να ελέγξεις μια φωτό στα 100% (χαζό, αλλά όλοι το κάνουμε) , το παραμικρό κούνημα φαίνεται.

Στην παλιά 40D μου όμως που έχει 10ΜΡ , ακόμα και στο 100% να δεις τις φωτό, μικροκουνήματα δεν φαίνονται.

ΥΓ. Σε μια εκτύπωση 20Χ30 ίσως να μην φαίνεται τίποτα και να μην ενοχλεί.

Επεξ/σία από dnikonian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, dnikonian είπε

Αλίμονο αν επηρεαζόταν. Κανείς δεν έχει τόσο ευαίσθητο μάτι.

Απλά όταν πας να ελέγξεις μια φωτό στα 100% (χαζό, αλλά όλοι το κάνουμε) , το παραμικρό κούνημα φαίνεται.

Στην παλιά 40D μου όμως που έχει 10ΜΡ , ακόμα και στο 100% να δεις τις φωτό, μικροκουνήματα δεν φαίνονται.

ΥΓ. Σε μια εκτύπωση 20Χ30 ίσως να μην φαίνεται τίποτα και να μην ενοχλεί.

 

"The place people seem to get confused is, yet again, when they look at 100% crops on their monitors and, again, forget that they are looking more closely at a smaller portion of the image when they view the image from the high photosite density camera. The blur would, indeed, cover a very slightly larger percentage of their monitor width but this is exactly counteracted by the smaller portion of the image they are viewing.

But, one of them says, “the blur” (whether motion or diffraction caused) “covers more pixel widths!” Right. It does. But that doesn’t change the fact that the size of the blur relative to the size of the print or other final display is no larger at all. That “pixel width” will cover a smaller portion of the print!"

Με άλλα λόγια, όταν συγκρίνουμε το 100% της μεγέθυνσης μιας εικόνας 47mpixels με το 100% της μεγέθυνσης 10mpixels απλώς δε συγκρίνουμε ίδια πράγματα. Η σωστή σύγκριση θα πρέπει να αφορά το ίδιο κλάσμα του συνολικού κάδρου της φωτογραφίας στην οθόνη μας. Και τότε, δεν υπάρχει διαφορά.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D:D:D

ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο λέμε, μόνο που εγώ το λέω με λίγες λέξεις και ελληνικές (Απλά όταν πας να ελέγξεις μια φωτό στα 100% (χαζό, αλλά όλοι το κάνουμε) , το παραμικρό κούνημα φαίνεται).

Είναι καθαρά ψυχολογικό. Ό,τι αισθητήρα κι αν έχουμε, όλοι σπεύδουμε να τσεκάρουμε τις φωτό στο 100% , αν και ξέρουμε ότι δεν θα τυπώσουμε ποτέ μας αφίσες. Το σωστό θα ήταν να τσεκάραμε το αρχείο των 24ΜΡ στα 55% περίπου , ή το αρχείο των 10ΜΡ στα 100%. Και εκεί πράγματι, δεν θα βλέπαμε διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...