Προς το περιεχόμενο

canon eos m50


mwv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

Δεν έχω ιδέα πως έγινε και βρέθηκα καταχρεωμένη 🤐 με μια eos m50.

Ξεκινάω δυναμικά κι ελπιδοφόρα αν και μια μικρή φοβία την έχω μιας κ βαριέμαι εύκολα αλλά θα το παλέψω 🤩

Αρχικά την έχει κανείς να μου πει αν έκανα καλά και την παρήγγειλα ή ήταν πεταμένα λεφτά...θα μπορούσα να πάρω κάποια άλλη mirrorless; Προλαβαίνω να ακυρώσω.

Δευτερον αν τελικά αξίζει να μείνω σε αυτήν για τοπία ποιο φακό χρειάζομαι;

υπάρχει κανα site ετσι για μαθήματα αρχάριου;

ειχα επαφη με μια slr αλλα δεν ήταν πρακτική και τη βαρέθηκα γρηγορα. Αυτήν ελπίζω να μπορώ να την παίρνω στα ταξιδια γιατί γι' αυτό την πήρα!

ευχαριστω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη μηχανή την έχει ο αδερφός μου και είναι ενθουσιασμένος. Χάρη στο focus peaking που έχει, η εστίαση είναι παιχνιδάκι ακόμα και για παλιούς φακούς. Με αντάπτορα των 10 ευρώ.

Θεωρητικά, για τοπία κατάλληλοι φακοί είναι ο κιτ (15-45), ο EF-M 11-22 και ο EF-M 22 f2 αλλά καλύτερα να εξασκηθείς με τον κιτ πρώτα για να δεις τι χρειάζεσαι.

Δε σε ζηλεύω καθόλου που βαριέσαι εύκολα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, εμψυχωθηκα για την απόφασή μου!

Επομένως για αρχή να δουλέψω με τον 15-45 ..επειδή όμως συντομα θα ψαχτώ για Βόρειο Σέλας ξέρεις τι χρειάζομαι απο άποψη φακού για να το πετύχω σωστά αν βρεθεί μπροστα μου; Για να εκπαιδευτώ να είμαι προετοιμασμένη! 😍 ένας απο αυτούς που προανέφερες θα βόλευε;

Ναι δεν είμαι αξιοζήλευτη, μου έχει δημιουργήσει πάμπολλα προβλήματα σε πολλές εκφάνσεις της ζωής!Το δουλεύω όμως🤸‍♀️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, mwv είπε

συντομα θα ψαχτώ για Βόρειο Σέλας

Για Καναδά, Ισλανδία , Νορβηγία , Ρωσία, Σουηδία,  Φινλανδία , Γροιλανδία , Αλάσκα, μιλάς ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/7/2019 στις 10:57 ΠΜ, mwv είπε

Καλημέρα!

Δεν έχω ιδέα πως έγινε και βρέθηκα καταχρεωμένη 🤐 με μια eos m50.

Ξεκινάω δυναμικά κι ελπιδοφόρα αν και μια μικρή φοβία την έχω μιας κ βαριέμαι εύκολα αλλά θα το παλέψω 🤩

Αρχικά την έχει κανείς να μου πει αν έκανα καλά και την παρήγγειλα ή ήταν πεταμένα λεφτά...θα μπορούσα να πάρω κάποια άλλη mirrorless; Προλαβαίνω να ακυρώσω.

Δευτερον αν τελικά αξίζει να μείνω σε αυτήν για τοπία ποιο φακό χρειάζομαι;

υπάρχει κανα site ετσι για μαθήματα αρχάριου;

ειχα επαφη με μια slr αλλα δεν ήταν πρακτική και τη βαρέθηκα γρηγορα. Αυτήν ελπίζω να μπορώ να την παίρνω στα ταξιδια γιατί γι' αυτό την πήρα!

ευχαριστω!

    Καλά έκανες , προχώρα άφοβα ...... 

11 ώρες πριν, mwv είπε

Ευχαριστώ, εμψυχωθηκα για την απόφασή μου!

Επομένως για αρχή να δουλέψω με τον 15-45 ..επειδή όμως συντομα θα ψαχτώ για Βόρειο Σέλας ξέρεις τι χρειάζομαι απο άποψη φακού για να το πετύχω σωστά αν βρεθεί μπροστα μου; Για να εκπαιδευτώ να είμαι προετοιμασμένη! 😍 ένας απο αυτούς που προανέφερες θα βόλευε;

Ναι δεν είμαι αξιοζήλευτη, μου έχει δημιουργήσει πάμπολλα προβλήματα σε πολλές εκφάνσεις της ζωής!Το δουλεύω όμως🤸‍♀️

    Μείνε στην σειρά των φακών EF - M , σιγά σιγά ...... θα πέσουν και οι τιμές .

Επεξ/σία από babisskg
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/7/2019 στις 10:57 ΠΜ, mwv είπε

Καλημέρα!

Δεν έχω ιδέα πως έγινε και βρέθηκα καταχρεωμένη 🤐 με μια eos m50.

Ξεκινάω δυναμικά κι ελπιδοφόρα αν και μια μικρή φοβία την έχω μιας κ βαριέμαι εύκολα αλλά θα το παλέψω 🤩

Αρχικά την έχει κανείς να μου πει αν έκανα καλά και την παρήγγειλα ή ήταν πεταμένα λεφτά...θα μπορούσα να πάρω κάποια άλλη mirrorless; Προλαβαίνω να ακυρώσω.

Δευτερον αν τελικά αξίζει να μείνω σε αυτήν για τοπία ποιο φακό χρειάζομαι;

υπάρχει κανα site ετσι για μαθήματα αρχάριου;

ειχα επαφη με μια slr αλλα δεν ήταν πρακτική και τη βαρέθηκα γρηγορα. Αυτήν ελπίζω να μπορώ να την παίρνω στα ταξιδια γιατί γι' αυτό την πήρα!

ευχαριστω!

     Οι φακοί που λειτούργησαν για μένα , σε συνδυασμό με την mirrorless της Canon ήταν ενας 135αρης prime , 200αρης περίπου σύμφωνα με το crop του αισθητήρα καθώς και ένας παμφθηνος CCTV φακός της Fujian 35 f1.7 γύρωστα 25 ευρώ όπου έδωσε πολύ όμορφα αποτελέσματα . Για τις ποιο wide καταστάσεις , των οποίων δεν είμαι πολύ λάτρης , ο κιτ 15 - 45 είναι παραπάνω από ικανοποιητικός .

    Επίσης καλά αποτελέσματα θα δώσουν γενικά οι prime πενηνταρηδες , όμως αυτό είναι μία προσωπική εκτίμηση .

   Το M mount παραμένει λόγω μάρκας το πιο φιλικό και οικονομικό για συνδυασμούς με φακούς πάσης φύσεως και μορφής . Μην ξεχάσετε να βάλετε στα settings το shoot without lens για χρήση με παλιούς φακούς .

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

   ...ένας παμφθηνος CCTV φακός της Fujian 35 f1.7 γύρωστα 25 ευρώ...

Αυτός δεν είναι φακός m43; Το image circle του κάλυψε χωρίς βινιετάρισμα τον αισθητήρα της Canon; Και με τι αντάπτορα τον κούμπωσες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Αυτός δεν είναι φακός m43; Το image circle του κάλυψε χωρίς βινιετάρισμα τον αισθητήρα της Canon; Και με τι αντάπτορα τον κούμπωσες;

   Στην τιμή υπήρχαν lens hood μεταλλικό , πουγκί , ανταπτορας για em mount και δύο δαχτυλίδια για macro λειτουργία .

   Κανένα πρόβλημα στον 35 , όπως και στον 50αρη 1.4 που πήρα στην συνέχεια .

    Βινιεταρισμα εμφανίστηκε στην Olympus e pl1 όπου η αναλογία είναι επί 2 , όχι τρομακτικό αλλά εμφανίστηκε . Στην Canon όχι .

    Προσωπικά διατηρώ τις καλύτερες εντυπώσεις , ειδικά από τον 35 όπου το focus peaking είναι στα καλύτερά του .

Επεξ/σία από babisskg
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αν και θα προσανατολιστω σε δεύτερο χρονο σε αυτόν  https://www.skroutz.gr/s/3972886/Canon-EF-M-22mm-f-2-STM.html

για να χρησιμοποιησω απλους φακούς που μπορώ να βρω δευτερο χερι φανταζομαι θελω αυτόν τον ανταπτορα https://www.amazon.com/gp/product/B00R8JNCTM/ref=as_li_qf_asin_il_tl?ie=UTF8&tag=bmillermagic-20&creative=9325&linkCode=as2&creativeASIN=B00R8JNCTM&linkId=657259f19765bc49aacbb24d12ad8684

και για παραδειγμα αυτόν;

https://www.amazon.com/gp/product/B00X8MRBCW/ref=as_li_qf_asin_il_tl?ie=UTF8&tag=bmillermagic-20&creative=9325&linkCode=as2&creativeASIN=B00X8MRBCW&linkId=149aa2af5afea815be29940ec615786a

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, mwv είπε

παιδια αν και θα προσανατολιστω σε δεύτερο χρονο σε αυτόν  https://www.skroutz.gr/s/3972886/Canon-EF-M-22mm-f-2-STM.html

για να χρησιμοποιησω απλους φακούς που μπορώ να βρω δευτερο χερι φανταζομαι θελω αυτόν τον ανταπτορα https://www.amazon.com/gp/product/B00R8JNCTM/ref=as_li_qf_asin_il_tl?ie=UTF8&tag=bmillermagic-20&creative=9325&linkCode=as2&creativeASIN=B00R8JNCTM&linkId=657259f19765bc49aacbb24d12ad8684

και για παραδειγμα αυτόν;

https://www.amazon.com/gp/product/B00X8MRBCW/ref=as_li_qf_asin_il_tl?ie=UTF8&tag=bmillermagic-20&creative=9325&linkCode=as2&creativeASIN=B00X8MRBCW&linkId=149aa2af5afea815be29940ec615786a

     Ο φθηνότερος με πλήρη επικοινωνία στα ηλεκτρονικά είναι της Fotga τον οποίο πούλησα πρόσφατα , για να κουμπώσετε φακούς EF / EF - S στην M50 . Από κει και πέρα αναλόγως τι θέλετε να προσαρμόσετε . Πάντως οι ανταπτορες της Fotga έχουν πολύ καλή εφαρμογή , ειδικά αυτοί που προορίζονται να κουμπωσουν φακούς M42 .

     Σημ. Δεν βρίσκω σκόπιμη την  συνδυαστική χρήση μιας M50 με φακούς EF / EF - S διότι η σειρά φακών EF - M είναι προτιμότερη σαν κίνηση μια και καλή . Για χρήση με άλλους διαφορετικούς φακούς θα συμφωνήσω .

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, babisskg είπε

   Στην τιμή υπήρχαν lens hood μεταλλικό , πουγκί , ανταπτορας για em mount και δύο δαχτυλίδια για macro λειτουργία .

   Κανένα πρόβλημα στον 35 , όπως και στον 50αρη 1.4 που πήρα στην συνέχεια .

    Βινιεταρισμα εμφανίστηκε στην Olympus e pl1 όπου η αναλογία είναι επί 2 , όχι τρομακτικό αλλά εμφανίστηκε . Στην Canon όχι .

    Προσωπικά διατηρώ τις καλύτερες εντυπώσεις , ειδικά από τον 35 όπου το focus peaking είναι στα καλύτερά του .

Ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Πως γίνεται όμως να έχεις βινιετάρισμα στην Olympus και όχι στην Canon; Αφού η Canon έχει μεγαλύτερο αισθητήρα. Ποιόν 50άρη πήρες μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Πως γίνεται όμως να έχεις βινιετάρισμα στην Olympus και όχι στην Canon; Αφού η Canon έχει μεγαλύτερο αισθητήρα. Ποιόν 50άρη πήρες μετά;

   Τον Fujian 50 f 1.4 ........ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mwv είπε

παιδια αν και θα προσανατολιστω σε δεύτερο χρονο σε αυτόν  https://www.skroutz.gr/s/3972886/Canon-EF-M-22mm-f-2-STM.html

για να χρησιμοποιησω απλους φακούς που μπορώ να βρω δευτερο χερι φανταζομαι θελω αυτόν τον ανταπτορα https://www.amazon.com/gp/product/B00R8JNCTM/ref=as_li_qf_asin_il_tl?ie=UTF8&tag=bmillermagic-20&creative=9325&linkCode=as2&creativeASIN=B00R8JNCTM&linkId=657259f19765bc49aacbb24d12ad8684

και για παραδειγμα αυτόν;

https://www.amazon.com/gp/product/B00X8MRBCW/ref=as_li_qf_asin_il_tl?ie=UTF8&tag=bmillermagic-20&creative=9325&linkCode=as2&creativeASIN=B00X8MRBCW&linkId=149aa2af5afea815be29940ec615786a

Εγώ για αρχή δε θα έπαιρνα αντάπτορα με ηλεκτρονικά. Αρκούν 10 ευρώ για έναν απλό, όπως αυτός που λέει ο Μπάμπης. Ο λόγος είναι ότι χάρη στο focus peaking της M50 δε θα χρειάζεσαι και τόσο το Autofocus. Αν αποφασίσεις ότι είναι σημαντικό για σένα, πάντα υπάρχει ο αντάπτορας που έδειξες, αλλά ακόμα κι αυτός δεν εγγυάται ότι τα ηλεκτρονικά θα λειτουργούν απρόσκοπτα με όλους τους φακούς.

Τώρα, παλιοί φακοί ωραίοι άλλων κατασκευαστών υπάρχουν, αλλά προσωπικά δεν υποτιμώ την ανάγκη συμβατότητας με το EF-S mount. Κρίνοντας από αυτά που είδα από τους φακούς 50mm f1.8 STM και 85mm f1.8, πρόκειται για απίθανους φακούς. Ένας αντάπτορας για EF-S mount θα σου ανοίξει πόρτες για το οπλοστάσιο φακών DSLR της Canon.

5 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Τον Fujian 50 f 1.4 ........ 

Που τα ξετρυπώνεις όλα αυτά!

Μια που ψάχνεσαι θέλω να ρωτήσω, ξέρεις κανέναν καλό φωτεινό pankake για την Panasonic GM1? Θέλω να μην έχει μεγαλύτερη διάμετρο από τον Panasonic 12-32mm O.I.S.

Sorry για το offtopic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Εγώ για αρχή δε θα έπαιρνα αντάπτορα με ηλεκτρονικά. Αρκούν 10 ευρώ για έναν απλό, όπως αυτός που λέει ο Μπάμπης. Ο λόγος είναι ότι χάρη στο focus peaking της M50 δε θα χρειάζεσαι και τόσο το Autofocus. Αν αποφασίσεις ότι είναι σημαντικό για σένα, πάντα υπάρχει ο αντάπτορας που έδειξες, αλλά ακόμα κι αυτός δεν εγγυάται ότι τα ηλεκτρονικά θα λειτουργούν απρόσκοπτα με όλους τους φακούς.

Τώρα, παλιοί φακοί ωραίοι άλλων κατασκευαστών υπάρχουν, αλλά προσωπικά δεν υποτιμώ την ανάγκη συμβατότητας με το EF-S mount. Κρίνοντας από αυτά που είδα από τους φακούς 50mm f1.8 STM και 85mm f1.8, πρόκειται για απίθανους φακούς. Ένας αντάπτορας για EF-S mount θα σου ανοίξει πόρτες για το οπλοστάσιο φακών DSLR της Canon.

Που τα ξετρυπώνεις όλα αυτά!

Μια που ψάχνεσαι θέλω να ρωτήσω, ξέρεις κανέναν καλό φωτεινό pankake για την Panasonic GM1? Θέλω να μην έχει μεγαλύτερη διάμετρο από τον Panasonic 12-32mm O.I.S.

Sorry για το offtopic.

   Δεν τα ξετρυπώνω , για , Panasonic δεν μπορώ να γνωρίζω , αν μιλούσαμε για m42 ένας Helios 44m - 4 είναι παραπάνω από φωτεινός και μαζεμένος σε διαστάσεις . Στις 9 το βράδυ μόνον θα βγάζεις φωτογραφίες με κάτω από 1/4000 ταχύτητα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...