Προς το περιεχόμενο

ITX Madness - Sffpc Insomniacs


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, mandragoraSCR είπε

2 x slim 280mm ενα πανω και ενα κατω τα παιρνει? πως το βλεπεις?

Δυσκολο το βλεπω....Θα το τσεκαρω το Σαββατοκυριακο που θα εχω χρονο

Προς το παρων δεν εχω hardware για αυτο

Επεξ/σία από dalain
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mandragoraSCR είπε

2 x slim 280mm ενα πανω και ενα κατω τα παιρνει? πως το βλεπεις?

Επανω δεν πρεπει να εχει περιθωριο για ψυγειο, λογω του τροφοδοτικου, αλλα κατω και πλαϊ πρεπει να χωρανε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, mixed feelings.

1) No bottom+rear panel. Πώς; Τι; Γιατί; Δεν κατανοώ τη λογική της επιλογής τους αυτής.

2) Εμφανείς γρατζουνιές και misalignment των δοκών οι οποίες ενώνουν το μπροστινό με το πίσω μέρος του κουτιού.

3) Γιατί τόσες βίδες; Το terra κι η Lian Li έδειξαν πώς μπορείς να κάνεις τη ζωή του end user πιο εύκολη όσον αφορά την αλλαγή parts/το typical maintenance. Έρχεται τώρα η Louqe και σε βάζει να ξεβιδώνεις και να ξαναματαξεβιδώνεις μέχρι να φτάσεις στο εσωτερικό του κουτιού.

4) Ποιος σκέφτηκε ότι η θέση για το power cord είναι καλή; Έχεις ένα καλώδιο να κρέμεται, άσε που είναι κοντό και δημιουργεί απ' το πουθενά προβλήματα στο cable management.

5) Περιέργως, ο M&M δεν είχε τίποτα καλό να πει για το φινίρισμα και την επιλογή των υλικών κατασκευής του κουτιού. Το s1 είναι απαράμιλλης ποιότητας, εδώ μάλλον έχουμε να κάνουμε με nothing to see here, please disperse.

6) Το traditional layout είναι doa, φαίνεται ότι το flipped layout is the way to go.

Θετικά: θερμοκρασίες/hardware compatibility/potential.

Ειλικρινά, δεν ξέρω αν μπορούν ν' αλλάξουν τα πράγματα μέχρι τον Οκτώβρη. Θα κριθούν, πάντως, πολύ αυστηρά, καθώς έχουν μια δεύτερη ευκαιρία, την οποία φαίνεται ότι δεν εκμεταλλεύονται. Όταν κάνεις ένα νέο ξεκίνημα, οφείλεις να παρουσιάσεις ένα ολοκληρωμένο προϊόν, διότι "χτίζεις" απ' την αρχή τη φήμη της εταιρείας.

 

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DEADLAZARUS είπε

Δυστυχώς, mixed feelings.

1) No bottom+rear panel. Πώς; Τι; Γιατί; Δεν κατανοώ τη λογική της επιλογής τους αυτής.

2) Εμφανείς γρατζουνιές και misalignment των δοκών οι οποίες ενώνουν το μπροστινό με το πίσω μέρος του κουτιού.

3) Γιατί τόσες βίδες; Το terra κι η Lian Li έδειξαν πώς μπορείς να κάνεις τη ζωή του end user πιο εύκολη όσον αφορά την αλλαγή parts/το typical maintenance. Έρχεται τώρα η Louqe και σε βάζει να ξεβιδώνεις και να ξαναματαξεβιδώνεις μέχρι να φτάσεις στο εσωτερικό του κουτιού.

4) Ποιος σκέφτηκε ότι η θέση για το power cord είναι καλή; Έχεις ένα καλώδιο να κρέμεται, άσε που είναι κοντό και δημιουργεί απ' το πουθενά προβλήματα στο cable management.

5) Περιέργως, ο M&M δεν είχε τίποτα καλό να πει για το φινίρισμα και την επιλογή των υλικών κατασκευής του κουτιού. Το s1 είναι απαράμιλλης ποιότητας, εδώ μάλλον έχουμε να κάνουμε με nothing to see here, please disperse.

6) Το traditional layout είναι doa, φαίνεται ότι το flipped layout is the way to go.

Θετικά: θερμοκρασίες/hardware compatibility/potential.

Ειλικρινά, δεν ξέρω αν μπορούν ν' αλλάξουν τα πράγματα μέχρι τον Οκτώβρη. Θα κριθούν, πάντως, πολύ αυστηρά, καθώς έχουν μια δεύτερη ευκαιρία, την οποία φαίνεται ότι δεν εκμεταλλεύονται. Όταν κάνεις ένα νέο ξεκίνημα, οφείλεις να παρουσιάσεις ένα ολοκληρωμένο προϊόν, διότι "χτίζεις" απ' την αρχή τη φήμη της εταιρείας.

 

συμφωνω με ολα! Δυστυχώς!

οσο καλο ηταν το s1 αλλο τοσο χαλια ειναι αυτο

το layout δεν μου αρεσει καθοοοοοοοολου. ειδικα αν θες να βελεις AIO (που θα βαλουν οι περισσοτεροι) εχεις το ψυγειο στο πλλαι και στα κρυβει ολα! mega fail! 1000 φορες να εβγαζε παλι sandwitch layout σαν το s1 απλα με καποιες εξτρα προσθηκες/προσθηκες βελτιωσεις. Για μενα το s1 (ειδικα με την συνατοτητα προσθηκης top/botom hat) αποτελει ΚΟΥΤΑΡΑ ακομα και τωρα....πολλα χρονια μπροστα απο την εποχη του. Και επειδη το εχει φιλος και το εχω δει απο κοντα, εχει απιστευτη ποιοτητα

Ghost R1=απογοητευση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν το Prime AP201 της ASUS θεωρείται "SFF", πάντως είναι αρκετά μαζεμένο, μου βγήκε η πίστη για να χωρέσω 4090 + 360 ΑΙΟ + full ATX PSU και χρειάστηκαν και κάποιες παραχωρήσεις - δεν χώρεσε το 3ο φαν της ΑΙΟ, γιατί δεν μπορούσα να κατεβάσω το τροφοδοτικό πιο χαμηλά, λόγω μήκους. Με το RM750 χωρούσε κ το φαν, αλλά δεν ήθελα να αφήσω την 4090 με 750w PSU.

prime201_fullbuild.jpg.38c5e002efcd925e33c1804ddcf599a4.jpg

Spoiler

Εδώ το πλαϊνό που φαίνονται τα καλώδια με το φλας (και η σύγκριση μεγέθους με το 901):

prime201_sidevs901.jpg.b403dccd72ed68e281208465610c7737.jpg

Εδώ το πλάι χωρίς το TG:

prime201_noglass.jpg.fe32a33e29b78fbe6759301610fcbec2.jpg

Και η μπροστά όψη του κουτιού:

prime201_front.jpg.ef57eec043780fc6f033f9bf2de54493.jpg

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Δεν ξέρω αν το Prime AP201 της ASUS θεωρείται "SFF", πάντως είναι αρκετά μαζεμένο, μου βγήκε η πίστη για να χωρέσω 4090 + 360 ΑΙΟ + full ATX PSU και χρειάστηκαν και κάποιες παραχωρήσεις - δεν χώρεσε το 3ο φαν της ΑΙΟ, γιατί δεν μπορούσα να κατεβάσω το τροφοδοτικό πιο χαμηλά, λόγω μήκους. Με το RM750 χωρούσε κ το φαν, αλλά δεν ήθελα να αφήσω την 4090 με 750w PSU.

prime201_fullbuild.jpg.38c5e002efcd925e33c1804ddcf599a4.jpg

  Απόκρυψη περιεχομένων

Εδώ το πλαϊνό που φαίνονται τα καλώδια με το φλας (και η σύγκριση μεγέθους με το 901):

prime201_sidevs901.jpg.b403dccd72ed68e281208465610c7737.jpg

Εδώ το πλάι χωρίς το TG:

prime201_noglass.jpg.fe32a33e29b78fbe6759301610fcbec2.jpg

Και η μπροστά όψη του κουτιού:

prime201_front.jpg.ef57eec043780fc6f033f9bf2de54493.jpg

 

πολυ μου αρεσει αυτο το κουτακι. κατα την γνωμη μου στην κατηγορια που (mAtx case) ειναι το καλυτερο σε ολους τους τομεις, και για το κοστος του δεν το συζηταμε, ειναι σουπερ επιλογη.

το build σου ειναι πολυ ωραιο, αλλα πιστευω με ενα sfx psu θα ολοκληρωθει. ωστοσο καλα εκανες και δεν αφησες το 750αρι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλα την aio ,ησυχασε το κεφαλι απο τη φασαρια :lol:

spacer.png

spacer.png

 

@Xoroxronis ειχες δικιο για το coolermaster σε idle που τα αλλα ανεμιστηρακια παιζουν χαμηλα ειναι ενοχλητικο 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@akoinonitos

Ποιο κουτάκι έχεις αγαπητέ να ρίξω μια ματιά? Κοίταξα στις προηγούμενες σελίδες που το έδειχνες αλλά δε βρήκα όνομα. Είμαι με ένα silverstone z02 από το 2019 και επειδή χτες πέθανε η rx570 που είχα πάνω λέω να πάω σε νέο κουτί μαζί με τη νέα κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, true_lucif3r είπε

@akoinonitos

Ποιο κουτάκι έχεις αγαπητέ να ρίξω μια ματιά? Κοίταξα στις προηγούμενες σελίδες που το έδειχνες αλλά δε βρήκα όνομα. Είμαι με ένα silverstone z02 από το 2019 και επειδή χτες πέθανε η rx570 που είχα πάνω λέω να πάω σε νέο κουτί μαζί με τη νέα κάρτα.

https://streacom.com/products/da2-mini-itx-case/

 

Δεν ξερω αν αξιζει τα λεφτα του, ειναι τσιμπημενο ,υπηρχε ενα στις αγγελιες εδω σε μαυρο μαζι με sf750. Σε περιοριζει πολυ στις καρτες ,πρεπει να βρεις καποια να χωραει ,εγω γιαυτο το αλλαξα και το εφτιαξα αυτο για τον ανηψιο μου.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...