Προς το περιεχόμενο

ITX Madness - Sffpc Insomniacs


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Asus ROG Strix B650E-I  (αυτη εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημένος)

2. Corsair SF750. (ισχυει οτι ειναι σκυλι! το εχω και αυτο, αξιζει καθε του ευρω)

3. Για AIO εγω θα διαλεγα AC ειδικά η νεα σειρα τα σπαει, σου δεινει και το contact frame για ΑΜ5

Για το θεμα κουτι θα συμφωνήσω απόλυτα με τον φιλο απο πανω!

αλλα το εχεις ηδη παραγγείλει οποτε κομπλε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Hi--Tech είπε

@tigas1966

1. Asus ROG Strix B650E-I ή Gigabyte B650I Aorus Ultra. Πολύ καλές και οι δύο

2. Corsair SF750. Το καλύτερο και χιλιοδοκιμασμένο PSU

3. Be Quiet Pure Loop 2

Γνώμη μου, δεν θα πήγαινα στο Lian Li A4-H2O αλλά στο καινούριο NR200P V2 ή αν θες μικρότερο στο Meshroom S V2

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Και εγώ προς την Asus βλέπω να καταλήγω.

Το τροφοδοτικό το σκέφτομαι ακόμα, το Corsair είναι όντως το πιο διαδεδομένο αλλά η διαθεσιμότητα του είναι ένα θέμα, είμαι ενδιάμεσα σε αυτό και το Asus.

Για την cooler περιμένω και κάποιο παιδί που έχει το Lian li A4-h20 να μας πει την γνώμη του.

1 ώρα πριν, mandragoraSCR είπε

1. Asus ROG Strix B650E-I  (αυτη εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημένος)

2. Corsair SF750. (ισχυει οτι ειναι σκυλι! το εχω και αυτο, αξιζει καθε του ευρω)

3. Για AIO εγω θα διαλεγα AC ειδικά η νεα σειρα τα σπαει, σου δεινει και το contact frame για ΑΜ5

Για το θεμα κουτι θα συμφωνήσω απόλυτα με τον φιλο απο πανω!

αλλα το εχεις ηδη παραγγείλει οποτε κομπλε.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου , για το case παιδιά δεν διευκρίνισα το επέλεξα λόγο μεγέθους γιατί το κουτί θα μετακινείται αρκετά λόγο υποχρεώσεων δεν θα είναι σταθερό σε ένα σπίτι, άρα έψαχνα case κοντά στα 10-14 λίτρα που να χωράει 240 υδροψυξη και να έχει λογική τιμή και επίσης να είναι διαθέσιμο Ελλάδα, οπότε για αυτό κατέληξα στο Lian li μου άρεσε και εμφανισιακά να που την αλήθεια.

Άμα καταλήξω στο Corsair θα πρέπει να πάρω και αυτό το καλώδιο, άμα πάρω κάρτα της Nvidia https://www.skroutz.gr/s/40475179/Corsair-Premium-Individually-Sleeved-12-4pin-PCIe-Gen-5-12VHPWR-600W-Type-4-Mayro-CP-8920331.html.

Όταν αναφέρεσαι σε AIO η AC πια μάρκα είναι γιατί δεν το κατάλαβα αν μπορείς να δώσεις ένα link θα με βοηθήσεις αρκετά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tigas1966 είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου , για το case παιδιά δεν διευκρίνισα το επέλεξα λόγο μεγέθους γιατί το κουτί θα μετακινείται αρκετά λόγο υποχρεώσεων δεν θα είναι σταθερό σε ένα σπίτι, άρα έψαχνα case κοντά στα 10-14 λίτρα που να χωράει 240 υδροψυξη και να έχει λογική τιμή και επίσης να είναι διαθέσιμο Ελλάδα, οπότε για αυτό κατέληξα στο Lian li μου άρεσε και εμφανισιακά να που την αλήθεια.

Άμα καταλήξω στο Corsair θα πρέπει να πάρω και αυτό το καλώδιο, άμα πάρω κάρτα της Nvidia https://www.skroutz.gr/s/40475179/Corsair-Premium-Individually-Sleeved-12-4pin-PCIe-Gen-5-12VHPWR-600W-Type-4-Mayro-CP-8920331.html.

Όταν αναφέρεσαι σε AIO η AC πια μάρκα είναι γιατί δεν το κατάλαβα αν μπορείς να δώσεις ένα link θα με βοηθήσεις αρκετά.

Το κουτακι που εχεις επιλεξει ειναι παρα πολυ ωραιο και ποιοτικο, μην τρελαθουμε! απλα μια προτιμηση παραπανω στα αλλα δυο που αναφερθηκαν αλλα ετσι οπως το εθεσες με την μετακινηση εκανες τελεια επιλογη!

To aio που ειπα ειναι αυτο. Οτι καλυτερο υπαρχει στα λεφτα αυτο, και βαζει κατω κατι corsair και λοιπες που την εχουν δει 

Για το psu τωρα που το λες βλπεω το SF750 κανει 250ε, εννοειται δεν τα αξιζει για κανεναν λογο (εγω το ειχα παρει μεταχειρα 90ε σχεδον αχρισημοποιητο). Δες αυτο στα 140 που παιζει πιστευω πως ειναι σουπερ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τον JonnyGURU (υπάλληλος Corsair, σχεδιαστής του sf750) όχι μόνο δεν είναι EOL, αλλά και μετά τον Ιούνη (computex, παρουσίαση sf850, sf1000) θα συνεχίσει να παράγεται κανονικά.

Είναι μάλλον υπερβολική η ζήτηση για αυτό είναι εξαφανισμένο.

Βάλτε το στα καλάθια σας απ τα ευρωπαϊκά amazon, ειδικά το ιταλικό και ισπανικό το έχουν συχνά πυκνά στα 150-160.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφορικά για οποιον θέλει thermalright axp120-x67 σε asus b760i και εχει ψηλές μνήμες μπορεί να βάλει με αντίθετη φορα προς heatsink απλα θέλει λίγο λύγισμα  😁 . Η θερμοκρασίες είναι εκπληκτικές σε i5 13500.  Τοποθετήθηκε σε fractal terra. Τιμη αγορας απο αμαζον γερμανια 46 ευρω με μεταφορικα.

IMG_20240413_185322.jpg

IMG_20240413_185327.jpg

IMG_20240413_185331.jpg

IMG_20240413_185341.jpg

IMG_20240413_185355.jpg

  • Like 8
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι να παω σε κουτι γυρω στα 5-6 λιτρα που να παιρνει καρτα γραφικων εως ~230mm. και να ειναι (σχεδον) τετραγωνο σε σχημα. Δηλαδη κατι χοντρικα σε 230x230x100 = 5.3lt

θεωρω οτι αν δεν εχεις απαιτησεις για high-end συστημα ειναι ενας πολυ καλος συνδιασμος που σε πολυ μικρο μεγεθος εχεις τη δυνατοτητα για 600w psu, (flex atx) cpu οχι πολυ θερμη ενεργοβορα οπως ιδανικα ενας 7800X3D και μετα σε καρτα ΟΚ δε βαζεις οτι θες, αλλα ανοιγονται πολλες επιλογες ακομα και για κατι επιπεδου 4070. Και μπορεις να εχεις ενα πυραυλακι σε 5.5 λιτρα που κανει πλακα στα laptops.

H ιδεα μου ξεκινησε βλεποντας το Velka 3 , αλλα δεν θελω να περιοριστω σε single fan gpu γιαυτο κοιταω κατι λιγο μεγαλυτερο που να τετραγωνιζει το κουτι και να ειναι για παραδειγμα σαν το Densium 4 plus ( https://www.overtek.co.uk/collections/densium-sff-cases/products/densium-4-plus-v2-sff-case-mini-itx-with-hardwood-front-panel ). Ομως επειδη το τελευταιο φαινεται πολυ δυσκολο να βρεθει, εχετε υποψιν σας αλλα αντιστοιχα κουτια?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

σκεφτομαι να παω σε κουτι γυρω στα 5-6 λιτρα που να παιρνει καρτα γραφικων εως ~230mm. και να ειναι (σχεδον) τετραγωνο σε σχημα. Δηλαδη κατι χοντρικα σε 230x230x100 = 5.3lt

θεωρω οτι αν δεν εχεις απαιτησεις για high-end συστημα ειναι ενας πολυ καλος συνδιασμος που σε πολυ μικρο μεγεθος εχεις τη δυνατοτητα για 600w psu, (flex atx) cpu οχι πολυ θερμη ενεργοβορα οπως ιδανικα ενας 7800X3D και μετα σε καρτα ΟΚ δε βαζεις οτι θες, αλλα ανοιγονται πολλες επιλογες ακομα και για κατι επιπεδου 4070. Και μπορεις να εχεις ενα πυραυλακι σε 5.5 λιτρα που κανει πλακα στα laptops.

H ιδεα μου ξεκινησε βλεποντας το Velka 3 , αλλα δεν θελω να περιοριστω σε single fan gpu γιαυτο κοιταω κατι λιγο μεγαλυτερο που να τετραγωνιζει το κουτι και να ειναι για παραδειγμα σαν το Densium 4 plus ( https://www.overtek.co.uk/collections/densium-sff-cases/products/densium-4-plus-v2-sff-case-mini-itx-with-hardwood-front-panel ). Ομως επειδη το τελευταιο φαινεται πολυ δυσκολο να βρεθει, εχετε υποψιν σας αλλα αντιστοιχα κουτια?

Κανα midori  θα σου εκανε https://midori-computer.com/ja/products/midori-5l-v2-mini-itx-computer-case-for-10in-length-graphics-card   αλλα αντε να το βρεις πουθενα .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/4/2024 στις 9:25 ΜΜ, stathisgtr είπε

Πληροφορικά για οποιον θέλει thermalright axp120-x67 σε asus b760i και εχει ψηλές μνήμες μπορεί να βάλει με αντίθετη φορα προς heatsink απλα θέλει λίγο λύγισμα  😁 . Η θερμοκρασίες είναι εκπληκτικές σε i5 13500.  Τοποθετήθηκε σε fractal terra. Τιμη αγορας απο αμαζον γερμανια 46 ευρω με μεταφορικα.

IMG_20240413_185322.jpg

IMG_20240413_185327.jpg

IMG_20240413_185331.jpg

IMG_20240413_185341.jpg

IMG_20240413_185355.jpg

Εγώ έχω πάρει αυτή https://www.amazon.de/dp/B0B58SWYG2/ref=pe_27091401_487024491_TE_item?th=1 ειναι μικροτερη αλλα ειναι αρκετα καλη και ψυχει ικανοποιητικά έναν AMD με 45w που εχω. Πιστευω και τον 13500 τον εχει ...ειδικα η full coper εκδοση της.

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, atheatos είπε

Εγώ έχω πάρει αυτή https://www.amazon.de/dp/B0B58SWYG2/ref=pe_27091401_487024491_TE_item?th=1 ειναι μικροτερη αλλα ειναι αρκετα καλη και ψυχει ικανοποιητικά έναν AMD με 45w που εχω. Πιστευω και τον 13500 τον εχει ...ειδικα η full coper εκδοση της.

Εχω την x47 full σε αλλο μηχανημα με ενα 12400f  και η αλήθεια ειναι οτι στα λεφτα της δεν εχει ανταγωνισμο. Γενικα σταματησα να κοιταω noctua,bequiet κτλ μετα τα αποτελεσματα με thermalright.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφέρον κουτί από τη Sharkoon

https://en.sharkoon.com/product/40513

The Rebel C20 ITX is now available at the manufacturer's suggested price of 139.90 euros.

https://www.techpowerup.com/321589/sharkoon-unveils-rebel-c20-itx-mini-itx-pc-case

Rebel_C20_ITX_content_06.jpg

Rebel_C20_ITX_content_04.jpg

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/4/2024 στις 2:23 ΜΜ, Thrylos7 είπε

σκεφτομαι να παω σε κουτι γυρω στα 5-6 λιτρα που να παιρνει καρτα γραφικων εως ~230mm. και να ειναι (σχεδον) τετραγωνο σε σχημα. Δηλαδη κατι χοντρικα σε 230x230x100 = 5.3lt

θεωρω οτι αν δεν εχεις απαιτησεις για high-end συστημα ειναι ενας πολυ καλος συνδιασμος που σε πολυ μικρο μεγεθος εχεις τη δυνατοτητα για 600w psu, (flex atx) cpu οχι πολυ θερμη ενεργοβορα οπως ιδανικα ενας 7800X3D και μετα σε καρτα ΟΚ δε βαζεις οτι θες, αλλα ανοιγονται πολλες επιλογες ακομα και για κατι επιπεδου 4070. Και μπορεις να εχεις ενα πυραυλακι σε 5.5 λιτρα που κανει πλακα στα laptops.

H ιδεα μου ξεκινησε βλεποντας το Velka 3 , αλλα δεν θελω να περιοριστω σε single fan gpu γιαυτο κοιταω κατι λιγο μεγαλυτερο που να τετραγωνιζει το κουτι και να ειναι για παραδειγμα σαν το Densium 4 plus ( https://www.overtek.co.uk/collections/densium-sff-cases/products/densium-4-plus-v2-sff-case-mini-itx-with-hardwood-front-panel ). Ομως επειδη το τελευταιο φαινεται πολυ δυσκολο να βρεθει, εχετε υποψιν σας αλλα αντιστοιχα κουτια?

Nομιζω σου βρηκα ακριβως αυτο που ηθελες    

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Μπράβο τους που τα κατάφεραν, αλλά τώρα πρέπει να ''βγάλουν'' -επιτέλους- στην αγορά τα κουτιά τα οποία ετοιμάζουν εδώ και καιρό, ήτοι το r1 και το rs1. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...