Προς το περιεχόμενο

ITX Madness - Sffpc Insomniacs


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα πάρω τώρα για την ανηψιά μου ένα 7600 με μία 7800XT, υπάρχει κάποιο sff κουτί που να έχει airflow κατάλληλο για αυτό το setup; Ρωτάω στο forum γιατί οι youtubers δείχνουν ότι στο NR200 μπορείς να βάλεις 4090RTX και εγώ έβαλα μία 2060 με ένα 3700X και όποτε παίζει ο μικρός αναγκάζομαι να ανοίγω το πλαϊνο καπάκι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, elpenor είπε

Θα πάρω τώρα για την ανηψιά μου ένα 7600 με μία 7800XT, υπάρχει κάποιο sff κουτί που να έχει airflow κατάλληλο για αυτό το setup; Ρωτάω στο forum γιατί οι youtubers δείχνουν ότι στο NR200 μπορείς να βάλεις 4090RTX και εγώ έβαλα μία 2060 με ένα 3700X και όποτε παίζει ο μικρός αναγκάζομαι να ανοίγω το πλαϊνο καπάκι....

Ζεστενεται η καρτα η η cpu? Με τζαμι το εχεις το nr200 ?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, akoinonitos said:

Ζεστενεται η καρτα η η cpu? Με τζαμι το εχεις το nr200 ?

Δεν χρησιμοποιώ το τζάμι γιατί δεν κλείνει με τη NH-U12A. Το πρόβλημα είναι ότι μετά από κάποια ώρα gaming έχω και σε CPU και σε GPU αισθητά μεγαλύτερες θερμοκρασίες από ότι στα μεγάλα κουτιά. Το ίδιο το κουτί είναι ζεστό όταν το πιάνω να ανοίξω το πλαϊνό και με το που το ανοίγω νοιώθεις τη ζέστη να βγαίνει από μέσα και ακούς σιγά σιγά να μειώνονται τα rpm και στη U12A και στη GPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, elpenor είπε

Δεν χρησιμοποιώ το τζάμι γιατί δεν κλείνει με τη NH-U12A. Το πρόβλημα είναι ότι μετά από κάποια ώρα gaming έχω και σε CPU και σε GPU αισθητά μεγαλύτερες θερμοκρασίες από ότι στα μεγάλα κουτιά. Το ίδιο το κουτί είναι ζεστό όταν το πιάνω να ανοίξω το πλαϊνό και με το που το ανοίγω νοιώθεις τη ζέστη να βγαίνει από μέσα και ακούς σιγά σιγά να μειώνονται τα rpm και στη U12A και στη GPU.

Κοιτα για εμενα τα μικρα κουτια θελουν aio ,θεωρω το καλυτερο aio κουμπωμενη στο πλαι και 2 φανς πανω να βγαζουν . η αεροψυκτρα δεν μπορει να σταθει σε τοσο μικρο κουτι. Η aio στο πλαι να βαζει βοηθαει σε ολα ,ψυξη cpu , vrm ,δισκους και μνημες.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, elpenor said:

Δεν χρησιμοποιώ το τζάμι γιατί δεν κλείνει με τη NH-U12A. Το πρόβλημα είναι ότι μετά από κάποια ώρα gaming έχω και σε CPU και σε GPU αισθητά μεγαλύτερες θερμοκρασίες από ότι στα μεγάλα κουτιά. Το ίδιο το κουτί είναι ζεστό όταν το πιάνω να ανοίξω το πλαϊνό και με το που το ανοίγω νοιώθεις τη ζέστη να βγαίνει από μέσα και ακούς σιγά σιγά να μειώνονται τα rpm και στη U12A και στη GPU.

  1. Γυρνα την NH-U12A να βαζει αερα απο την πισω πλευρα του NR200 και να το σπρωχνει προς το μπροστινο μερος του κουτιου
  2. οι επανω fans πρεπει να βγαζουν τον αερα προς τα πανω και ρυθμισε τους να ανεβαζουν RPM και για την CPU ( μεσω BIOS ) και για την GPU (με το fan control)
  3. αν εχεις slim fans στο κατω μερος θα πρεπει να βαζουν αερα και να το σπρωχνουν πανω στην GPU

αν κατι απο τα παραπανω δεν το εχεις, καντο και θα δεις διαφορα προς τα κατω, ιδιως με το 1.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόψιν ότι άλλο τα fans να βάζουν αέρα από κάτω και άλλο από μπροστά. Η εισροή αέρα από κάτω είναι πολύ πιο περιορισμένη και δεν συνίσταται. Όμως σε αυτά τα μικρά κουτιά είναι αναπόφευκτο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NCASE M2

https://ncased.com/collections/m-series/products/m2-round?variant=49330357698728

(!) Διαθέσιμο σε μαύρο χρώμα , αρκετό στοκ (ημερομηνίες αποστολής)

Τελική τιμή (+συμπεριλαμβανομένων και των μεταφορικών) ανέρχεται στα €176

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά! 

Έχει κάποιος υπόψιν μια οθονίτσα που να κουμπώνει στο κουτί της asus το Ap201 Prime; Ιδανικα να χωραει το πλαινό πλαίσιο του κουτιού και να μπορεί να κουμπώσει από πάνω το τζάμι.

Παραθέτω ενδεικτικά μερικά builds που έχω βρει:
Build 1

Build 2

Build 3

Ευχαριστώ πολύ! 

Επεξ/σία από InspectoR95
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@DEADLAZARUS

Όμορφο και λιτό κουτακι,οχι βέβαια πολύ μικρό,αρκετά ευρύχωρο και με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής!

 

PXL_20240811_070639571.PORTRAIT(1)_copy_2222x1951.jpg

Επεξ/σία από dalain
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο το ΕΡΑ2 δεν λεω. και σιγουρα καλυτερα απο το 1

αλλα και παλι δεν με πειθει. υπαρχει πολυ ανεκμεταλευτος χωρος στο εσωτερικο του κουτιου

σαν ποιοτητα κατασκευης και εμφανησιακα ειναι αριστο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/4/2024 στις 2:05 ΜΜ, Xoroxronis είπε

Δε ξέρω αν το έχετε παρακολουθήσει καθόλου αυτό από Billet Labs. Έχει ενδιαφέρον.

Θέλω να δω όταν θα φτάσουν σε σωλήνες, fittings, καλώδια κτλ..

spacer.png

spacer.png

 

Η συνέχεια

spacer.png

 

 

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...