Προς το περιεχόμενο

Φακος για χειροκινητη χρηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, allpaple είπε

Μαλλον δεν το εχω γραψει κατανοητα.

Δεν ψαχνω φακο/φακους γενικως. Γνωριζω τι χρειαζομαι απο εστιακα μηκη. Ψαχνω φακο, η εστω 2-3 πραιμ, που να εχει/εχουν καλη μηχανικη συμπεριφορα στη χειροκινητη χρηση. Εαν ο prost ειναι η προταση σας θα κοιταξω να τον βρω και να τον δοκιμασω.

Αδιαφορω παντελως για την μαρκα. Ας γραφει youburnme και ας εχει 0 review. Αρκει να δουλευει.
Ευχαριστω

   

1 ώρα πριν, allpaple είπε

Μαλλον δεν το εχω γραψει κατανοητα.

Δεν ψαχνω φακο/φακους γενικως. Γνωριζω τι χρειαζομαι απο εστιακα μηκη. Ψαχνω φακο, η εστω 2-3 πραιμ, που να εχει/εχουν καλη μηχανικη συμπεριφορα στη χειροκινητη χρηση. Εαν ο prost ειναι η προταση σας θα κοιταξω να τον βρω και να τον δοκιμασω.

Αδιαφορω παντελως για την μαρκα. Ας γραφει youburnme και ας εχει 0 review. Αρκει να δουλευει.
Ευχαριστω

    Είναι πολύ πιθανόν να μην διάβασα , εγώ τουλάχιστον , προσεκτικά τα ερωτήματα σας και άθελά μου να σας έδωσα κάποιες προσωπικές απόψεις χωρίς ουσία . 

   Σας εύχομαι καλή επιτυχία στην αναζήτηση σας !

    

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τον χρονο σας, αλλα δεν εχω λαβει απαντηση επι της ουσιας.

Ας το ξαναζητησω.

Ψαχνω μεγαλες διαδρομες στα δακτυλιδια, σφιχτη ομαλη κινηση χωρις δισταγμους και κομπιασματα. Τι εχετε να μου προτεινετε? Θα ηθελα τις προσωπικες αποψεις.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, allpaple είπε

Ψαχνω μεγαλες διαδρομες στα δακτυλιδια, σφιχτη ομαλη κινηση χωρις δισταγμους και κομπιασματα.

Οι παλιοί manual nikon , το είχαν αυτό . 

Ο παλιός NIKKOR 135mm f/2 AI-s , o Nikon 105mm f/2.5 AI-s , o NIKKOR✱ED 180mm f/2.8 AI-s και ο Nikon 85mm f/1.4 AI-s , ο Nikkor 85mm f/2 AI-s

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τις τελευταιες 15 μερες παιζω με αυτον.

http://www.7artisans.com/en/h-col-154.html

Ενα παμφθηνο κατασκευασμα, 79 ευρω αγορα. Εχει ολα τα χαρακτηριστικα που χρειαζονται στην χειροκινητη χρηση. Πολυ βολικος. Οι ρυθμισεις καθονται στη θεση τους. Η κινηση ομαλη, σφιχτη και σταθερη. Φωτεινος, οξυς, δεν εχει να ζηλεψει κατι απο τους ακριβους ανταγωνιστες του, εκτος απο την φιρμα.:P Νομιζω οτι αυτα που γραφει ο κατασκευαστης ισχυουν. Τωρα αν το f δεν ειναι 1.8 σιγουρα ειναι καπου εκει κοντα. Το μονο που μενει να δουμε ειναι η αντοχη στο χρονο. Για την ωρα τον προτεινω.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις γωνιες πως παει οταν κλεινεις σε F8...ανεβαινει η ευκρινεια ή παραμενει σε χαμηλα επιπεδα  ;;

Συνηθως απο οτι εχω δει αυτοι οι κινεζικοι τα πανε καλα στο κεντρο αλλα πασχουν στις γωνιες ακομα και με κλειστο διαφραγμα . (εκτος απο κατι ακριβους κινεζικους που εκει προτιμας να δωσεις την μικρη διαφορα και να πας σε επωνυμο κατασκευαστη)

Αν εχει καλα corners θα τον τσιμπησω και εγω για την NEX 5R για φωτογραφια δρομου 

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικα βελτιωνεται, τωρα το ποσο δεν ειμαι σε θεση να σου πω.

Παντως, δεν εχει τις καλλιτερες γωνιες. Ομως αυτο το προβλημα λιγο πολυ υπαρχει σε ολους τους φακους. Αυτος ειναι αναλογος με καποιους που θα βρεις γυρω στα 250-300 ευρω. Που να δεις τι γινεται με κατι 12αριδες,,, "επωνυμους"...:devil:

Οχι, αξιζει τα χρηματα του. (Για την ωρα):)

Δεν εχω κανει τεστ Α-Β

Επεξ/σία από allpaple
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Επειδη εχω τον 35αρη ξυραφι ειναι κριμα να παω σε κατι κακο σε 24mm...Oταν ερθει η ωρα θα πεσει ερευνα αγορας ενδελεχης.

Επεξ/σία από afterhours
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...