Προς το περιεχόμενο

Επιλογη φωτογραφικης


hid3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γρηγορη ερωτηση! Για φιλο που ενδιαφερεται για dslr all around και ειναι αναμεσα στις 800d και d5600 που παει? Πρωτη του μηχανη δεν θελει τα τελειως entry lvl. Επισης δεν ενδιαφερεται για mirrorless γτ εχει πανακριβους φακους μετα. Και θελει να μπορει να δοκιμασει διαφορα εστιακα μηκη χωρις καθε φορα να ξεφευγει πολυ στο κοστος. Ευχαριστω εκ των προτερων.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, hid3 είπε

Γρηγορη ερωτηση! Για φιλο που ενδιαφερεται για dslr all around και ειναι αναμεσα στις 800d και d5600 που παει? Πρωτη του μηχανη δεν θελει τα τελειως entry lvl. Επισης δεν ενδιαφερεται για mirrorless γτ εχει πανακριβους φακους μετα. Και θελει να μπορει να δοκιμασει διαφορα εστιακα μηκη χωρις καθε φορα να ξεφευγει πολυ στο κοστος. Ευχαριστω εκ των προτερων.

 Ας απαντήσουν οι κάτοχοι των παραπάνω μηχανών ..... δεν ενδιαφέρεται για mirrorles γιατί έχουν πανάκριβους φακούς ? ποιες είναι αυτές οι mirrorless  ? και θέλει να μπορεί να δοκιμάσει διάφορα εστιακά μήκη χωρίς κάθε φορά να ξεφεύγει πολύ στο κόστος ? ποια εστιακά μήκη είναι αυτά ? πόσες είναι αυτές οι φορές ? ποιοί είναι αυτοί οι πανάκριβοι φακοί ? τι συνταγή είναι αυτή που ζητάει ? No offense ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, babisskg είπε

 Ας απαντήσουν οι κάτοχοι των παραπάνω μηχανών ..... δεν ενδιαφέρεται για mirrorles γιατί έχουν πανάκριβους φακούς ? ποιες είναι αυτές οι mirrorless  ? και θέλει να μπορεί να δοκιμάσει διάφορα εστιακά μήκη χωρίς κάθε φορά να ξεφεύγει πολύ στο κόστος ? ποια εστιακά μήκη είναι αυτά ? πόσες είναι αυτές οι φορές ? ποιοί είναι αυτοί οι πανάκριβοι φακοί ? τι συνταγή είναι αυτή που ζητάει ? No offense ....... 

 Καλα εγω μια gf7 εχω και για να παρω 2 φακους πχ θελω ενα 500αρικο. Ασχετα αν δεν ασχολουμαι ιδιαιτερα και την πηρα αντι    compact απο φιλο σχετικα φθηνα. Απο οσο εχω δει στις dslr υπαρχει απειρη γκαμα φακων και σε καινουργιους και ιδιαιτερα σε μεταχειρισμενους που τους βρισκεις φθηνα και μπορεις να κανεις το   hobby σου χωρις καθε φορα να πρεπει να ξηλωνεις το παντελονι σου. Μπορει να κανω και λαθος γιαυτο ρωτησα αλλωστε και εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, babisskg είπε

 Ας απαντήσουν οι κάτοχοι των παραπάνω μηχανών ..... δεν ενδιαφέρεται για mirrorles γιατί έχουν πανάκριβους φακούς ? ποιες είναι αυτές οι mirrorless  ? και θέλει να μπορεί να δοκιμάσει διάφορα εστιακά μήκη χωρίς κάθε φορά να ξεφεύγει πολύ στο κόστος ? ποια εστιακά μήκη είναι αυτά ? πόσες είναι αυτές οι φορές ? ποιοί είναι αυτοί οι πανάκριβοι φακοί ? τι συνταγή είναι αυτή που ζητάει ? No offense ....... 

:) Ελατε τωρα. Γνωριζετ πολυ καλα οτι δεν εχει δυνατοτητα να θεσει σωστα ερωτηματα καποιος που δεν εχει ουτε το βαπτισμα του πυρος. Προφανως οι αποψεις του φιλου μας θα διαμορφωθουν στην πορεια.

@hid3

Προσεξτε τα ερωτηματα που θετει ο babisskg. Βοηθανε:cool:

Canon vs Nikon

Ως  προς την ουσια ειναι ιδιες, μα παααρα πολυ ιδιες, για εναν αρχαριο. Με ελαχιστες ασημαντες λεπτομερειες. Οποια του αρεσει κι οποια αντεχει η τσεπη του.

A πατε για Nikon, να βλεπατε και την d3300. Πολυ αξιολογη. Αναλογη της d5600. Της λειπουν βεβαια πολλα γκατζετακια αλλα παραλληλα λειπουν αρκετα ευρω απο την τιμη.;)

 

Επεξ/σία από allpaple
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, hid3 είπε

 Καλα εγω μια gf7 εχω και για να παρω 2 φακους πχ θελω ενα 500αρικο. Ασχετα αν δεν ασχολουμαι ιδιαιτερα και την πηρα αντι    compact απο φιλο σχετικα φθηνα. Απο οσο εχω δει στις dslr υπαρχει απειρη γκαμα φακων και σε καινουργιους και ιδιαιτερα σε μεταχειρισμενους που τους βρισκεις φθηνα και μπορεις να κανεις το   hobby σου χωρις καθε φορα να πρεπει να ξηλωνεις το παντελονι σου. Μπορει να κανω και λαθος γιαυτο ρωτησα αλλωστε και εδω.

    Όπως είπα , no offense ....... όμως πρέπει να γίνει περισσότερο κατανοητό τι σημαίνει πολλοί φακοί διότι αυτή η συνθήκη οδηγεί απευθείας σε mirrorless .

   Από την άλλη ειπώθηκε πως δεν ενδιαφέρει κάτι τέτοιο .

  Σε σώματα DSLR η Canon είναι πολύ πιο φιλική για κάτι τέτοιο , παρόλαυτα δεν είναι ιδανικός συνδυασμός για να ασχοληθεί κανείς με πολλούς φακούς γι αυτό και ρώτησα τι θα πει πολλοί φακοί .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Όπως είπα , no offense ....... όμως πρέπει να γίνει περισσότερο κατανοητό τι σημαίνει πολλοί φακοί διότι αυτή η συνθήκη οδηγεί απευθείας σε mirrorless .

   Από την άλλη ειπώθηκε πως δεν ενδιαφέρει κάτι τέτοιο .

  Σε σώματα DSLR η Canon είναι πολύ πιο φιλική για κάτι τέτοιο , παρόλαυτα δεν είναι ιδανικός συνδυασμός για να ασχοληθεί κανείς με πολλούς φακούς γι αυτό και ρώτησα τι θα πει πολλοί φακοί .

Συγνωμη,λαθος διατυπωση. Πολλους φακους εννοω δεν θα τους κουβαλαει μαζι ολους. Και εννοειται οχι αμεση αγορα. Αλλα πχ αν θελει prime φακο αν βρισκει οικονομικα, αν θελει tele το ιδιο. Δεν εχω και γνωσεις πανω στο αντικειμενο αλλα πιστευω σαν αρχαριος που δεν ξερει ακριβως τι θελει κσλο εινσι να μπορει να πειραματιστει στο μελλον με φακους που δεν κοστιζουν μια περιουσια. Αν υπαρχει και σε  mirrorless κατι αντιστοιχο τοτε δεκτο να του το πω. Οσον αφορα το θεμα ογκου, τσαντα οπως και να χει χρειαζεσαι. Και γω με την gf7 οποτε την παιρνω τσαντα κουβαλαω. Που θεωρειται και απο τις μικροτερες. Το βασικο λοιπον ζητημα ειναι οπως το βλεπω εγω το συστημα φακων που  ας πουμε θα δεσμευτει με οσο το δυνατον μικροτερο κοστος. 

Επεξ/σία από hid3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2019 στις 2:37 ΜΜ, hid3 είπε

Συγνωμη,λαθος διατυπωση. Πολλους φακους εννοω δεν θα τους κουβαλαει μαζι ολους. Και εννοειται οχι αμεση αγορα. Αλλα πχ αν θελει prime φακο αν βρισκει οικονομικα, αν θελει tele το ιδιο. Δεν εχω και γνωσεις πανω στο αντικειμενο αλλα πιστευω σαν αρχαριος που δεν ξερει ακριβως τι θελει κσλο εινσι να μπορει να πειραματιστει στο μελλον με φακους που δεν κοστιζουν μια περιουσια. Αν υπαρχει και σε  mirrorless κατι αντιστοιχο τοτε δεκτο να του το πω. Οσον αφορα το θεμα ογκου, τσαντα οπως και να χει χρειαζεσαι. Και γω με την gf7 οποτε την παιρνω τσαντα κουβαλαω. Που θεωρειται και απο τις μικροτερες. Το βασικο λοιπον ζητημα ειναι οπως το βλεπω εγω το συστημα φακων που  ας πουμε θα δεσμευτει με οσο το δυνατον μικροτερο κοστος. 

     Επανέρχομαι μιας και οι υπόλοιπες υποχρεώσεις τρέχουν , η όλη προσέγγιση είναι υπό εξέταση δλδ με ποιον τρόπο κάποιος που δεν έχει ασχοληθεί με το αντικείμενο να έχει καταλήξει ότι του κάνουν δυο συγκεκριμένα μάλιστα μοντέλα μηχανών , όταν ας πούμε εγώ ακόμη αλληθωριζω μεταξύ mirrorless , DSLR αλλά και άλλων συστημάτων .

    Σαφώς δεν μιλάω με την ιδιότητα κάποιου γκουρού του είδους , όμως σήμερα μπορώ να πω πως , σύμφωνα με τις φωτογραφικές μου συνήθειες , μου ταιριάζει καλύτερα ένας 40κατι έως 150κατι σε ζουμ έκδοση φυσικά και λιγότερο ένας prime . 

   Σήμερα θα πει , μετά από αρκετά χρόνια , πολύ πανω από δεκα , αφού δοκίμασα μηχανές εταιρειών , φακούς κλπ .

   Η ένσταση μου ήταν βασισμένη πάνω στην αίσθηση που μου δημιουργήθηκε , οτι οσο γρήγορα ο φίλος σας αποφάσισε να ασχοληθεί , άλλο τόσο γρήγορα θα εγκαταλείψει το είδος , ήταν όμως μια αίσθηση .

   Αν το μαζέψω , αυτός που ενδιαφέρεται γενικά να δοκιμάσει φακούς η mirrorles είναι μονόδρομος , εννοείται πως θα δουλέψει και με manual φακούς παλαιότερων εποχών . Μια DSLR δεν είναι τόσο κατάλληλη για τέτοια χρήση , αν όμως επιμείνετε το EF/EF - S mount είναι το πλέον κατάλληλο .

  Πείτε μου αν θέλετε να συνεχίσω αυτή την συζήτηση .

    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@hid3 Ο φίλος σου αν του δώσεις τη δικιά σου και τη βάλει στο manual θα καταφέρει να τραβήξει καμιά φωτό της προκοπής? 

Μήπως νομίζει πως με μια dslr θα βγάζει κατευθείαν τέλειες φωτό για το ινστα σαν αυτές που βλέπει?

Το λέω μην σκάσει τόσα λεφτά και απογοητευτεί απ' το αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Xacti είπε

@hid3 Ο φίλος σου αν του δώσεις τη δικιά σου και τη βάλει στο manual θα καταφέρει να τραβήξει καμιά φωτό της προκοπής? 

Θεωρείς δηλαδή ότι είναι πολύ δύσκολο ;

Θα το πήγαινα αντίστροφα, αν βάλει σε μια dslr manual ρυθμίσεις (f/8 , 1/125 , iso 100)  και βγει έξω (φαντάζομαι οι περισσότεροι που γράφουμε εδώ, ζούμε στην ελλάδα) και αρχίσει και βγάζει φωτογραφίες, πόσες θα χάσει ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα τα συγκεκριμενα μοντελα ισως φταιω και γω γιατι μου ζητησε να εχει touch οθονη, wifi κλπ. και απο οσο ειδα ειναι τα πιο φθηνα μοντελα dslr που τα διαθετουν. Και γω δεν πιστευω πως θα ασχοληθει ιδιαιτερα ( με ενα κινητο φωτογραφιζει) αλλα στην τελικη δεν μου πεφτει και λογος. Και γω την gf7  για να ξεκινησω την πηρα αλλα τελικα παρεμεινα με τον 12-32 και την χρησιμοποιω σε συγκεκριμενες περιπτωσεις. Αυτο το οτι η mirrorless ειναι μονοδρομος δεν το καταλαβα. Γιατι αν εξαιρεσω εναν 20αρη φακο π ειχα σκοπο να αγορασω ολοι οι αλλοι ειναι σε τιμες ας πουμε τσιμπημενες για καποιον που ακομα ψαχνεται. Σε Dslr αν εξαιρεσεις τον ογκο που στην προκειμενη δεν ενδιαφερει και ιδιαιτερα βλεπω και φακους μεχρι 250 ευρω και ειδικοτερα σε μεταχειρισμενα υπαρχει τεραστια διαφορα στο τι μπορεις να βρεις. Το θεμα ειναι οτι δεν κανει ενα account να βγαλει ακρη και με εχει βαλει εμενα να ασχοληθω! 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Θεωρείς δηλαδή ότι είναι πολύ δύσκολο ;

Για αυτόν δεν ξέρω αν είναι ή όχι. Πρέπει να μπεις στη θέση του. Το ότι καταφέρνει και βγάζει φωτό με το κινητό δε λέει κάτι. 

 

5 λεπτά πριν, hid3 είπε

Και γω δεν πιστευω πως θα ασχοληθει ιδιαιτερα ( με ενα κινητο φωτογραφιζει) αλλα στην τελικη δεν μου πεφτει και λογος

Πέστου τότε να πάρει κινητό με καλύτερη κάμερα/ανάλυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Xacti είπε

@hid3 Ο φίλος σου αν του δώσεις τη δικιά σου και τη βάλει στο manual θα καταφέρει να τραβήξει καμιά φωτό της προκοπής? 

Μήπως νομίζει πως με μια dslr θα βγάζει κατευθείαν τέλειες φωτό για το ινστα σαν αυτές που βλέπει?

Το λέω μην σκάσει τόσα λεφτά και απογοητευτεί απ' το αποτέλεσμα.

Το μονο που ξερω ειναι οτι βλεπει συνεχεια βιντεακια για αρχαριους φωτογραφους. Αλλα σου λεω δεν ειναι κριτηριο γιατι και γω καπως ετσι ημουν οταν πηρα την gf7 και κατεληξα να μεινω με τον κιτ φακο. Θες κατι οι τιμες που τις εβλεπα στο θεο, θες οτι μου εφυγε η καψα(το πιο πιθανο) το αποτελεσμα ειναι το ιδιο.

1 λεπτό πριν, Xacti είπε

Για αυτόν δεν ξέρω αν είναι ή όχι. Πρέπει να μπεις στη θέση του. Το ότι καταφέρνει και βγάζει φωτό με το κινητό δε λέει κάτι. 

Πέστου τότε να πάρει κινητό με καλύτερη κάμερα/ανάλυση

ε το P20pro εχει τι να παρει? Εγω του ειπα να παρει μια μικρη mirrorless μεταχειρισμενη να δει πως θα παει. Αφου δεν θελει δεν θα ασχοληθω και ιδιαιτερα να τον μεταπεισω. Θελει να χει οφθαλμοσκοπια και ιστοριες. Το θεμα ειναι απλα σε πιο συστημα να μπει για να εχει πιο πολλες επιλογες σε οικονομικους φακους υστερα αν παραμεινει με αυτην την τρελα. Προφανως μετεπειτα θα καταλαβει τι χρειαζεται και μπορει να αλλαξει και εξολοκληρου συστημα αν  συνεχισει να ασχολειται αλλα το θεμα ειναι οσο το δυνατον να κανει σωστοτερη αρχικη επιλογη. Αν βοηθαει του αρεσει περισσοτερο  να φωτογραφιζει κεντρο αθηνα κλπ οπως και τοπια. Αλλα νομιζω ειναι και ψιλοστανταρ αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, hid3 είπε

touch οθονη, wifi κλπ

ΑΑααα τα θελει εεε?? Τεσπα.

Παντως οπου κι αν καταληξει φωτογραφιες θα βγαλει. Επανω της θα μαθει και θα την χαρει. Με τα συγχρονα μεσα δυσκολα βγαινουν κακες φωτογραφιες. Οχι παντα αψογες, αλλα απλα μετριες προς καλες. Μη πολυσκας. Ειναι δεδομενο. Εαν γινει ενας απο τους κολλημενους, θα διαπιστωσει οτι ενα συστημα δεν φτανει.:D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, allpaple είπε

ΑΑααα τα θελει εεε?? Τεσπα.

Παντως οπου κι αν καταληξει φωτογραφιες θα βγαλει. Επανω της θα μαθει και θα την χαρει. Με τα συγχρονα μεσα δυσκολα βγαινουν κακες φωτογραφιες. Οχι παντα αψογες, αλλα απλα μετριες προς καλες. Μη πολυσκας. Ειναι δεδομενο. Εαν γινει ενας απο τους κολλημενους, θα διαπιστωσει οτι ενα συστημα δεν φτανει.:D

 Ε αμα πας απο κινητο σε φωτογραφικη δεν θες να χασεις κατι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...