Προς το περιεχόμενο

φωτογραφικη μηχανη για vlog κλπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους ξανα... θελω να κανω μια ερωτηση επειδη θελω να αγορασω ολο τον εξοπλισμο για την δουλεια μου... ψαχνω για μια σχετικα οικονομικγη φωτογραφικη μηχανη ετσι ωστε να μπορω να βλογκαρω τις προπονησεις μου τις προπονησεις των πελατων μου κλπ για να δημιουργω βιντεο για το site μου, μπορει καποιος να μου προτεινει καποια φωτογραφικη μηχανη?? σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω θα έχεις φως ημέρας διαθέσιμο. 

Canon G7X. 

Μόλις κυκλοφόρησε η ΙΙΙ που προσφέρει 4Κ βίντεο. 

Η ΙΙ πάντως δίνει αριστο full hd και λογικά θα μπορείς να την βρεις σε προσφορά (όποτε και θα αξίζει κατά τη γνώμη μου). 

Εναλλακτικα Sony RX100 III σε full hd η νεότερη σε 4Κ. 

Πιστευω όμως ότι τις Canon θα τις βρεις πιο φτηνά και θα είναι πιο ζεστές «out of the camera”

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 19/7/2019 στις 8:42 ΠΜ, nickolas είπε

Υποθέτω θα έχεις φως ημέρας διαθέσιμο. 

Canon G7X. 

Μόλις κυκλοφόρησε η ΙΙΙ που προσφέρει 4Κ βίντεο. 

Η ΙΙ πάντως δίνει αριστο full hd και λογικά θα μπορείς να την βρεις σε προσφορά (όποτε και θα αξίζει κατά τη γνώμη μου). 

Εναλλακτικα Sony RX100 III σε full hd η νεότερη σε 4Κ. 

Πιστευω όμως ότι τις Canon θα τις βρεις πιο φτηνά και θα είναι πιο ζεστές «out of the camera”

αν και καθυστερημενα σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση φιλε μου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2019 στις 8:42 ΠΜ, nickolas είπε

Υποθέτω θα έχεις φως ημέρας διαθέσιμο. 

Canon G7X. 

Μόλις κυκλοφόρησε η ΙΙΙ που προσφέρει 4Κ βίντεο. 

Η ΙΙ πάντως δίνει αριστο full hd και λογικά θα μπορείς να την βρεις σε προσφορά (όποτε και θα αξίζει κατά τη γνώμη μου). 

Εναλλακτικα Sony RX100 III σε full hd η νεότερη σε 4Κ. 

Πιστευω όμως ότι τις Canon θα τις βρεις πιο φτηνά και θα είναι πιο ζεστές «out of the camera”

η  RX100 κανει crop στο βιντεο...

ελεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Ntinaras είπε

η  RX100 κανει crop στο βιντεο...

ελεος

το crop τι ειναι?? δεν εχω ιδεα απο αυτα γενικα... και γενικα ηταν λιγο απαγορευμενες οι τιμες για εμενα καθως τωρα ξεκιναω την δουλεια θελω να ξεκινησω με κατι σχετικα οικονομικο και σιγα σιγα να κανω αναβαθμισεις , ας πουμε ψαχνω κατι με 150-160 ευρω τι θα μου προτεινατε απο αυτες εδω??

 https://www.skroutz.gr/c/1671/compact-fwtografikes-mhxanes.html?price_max=200.001

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, iptamenos_ollandos είπε

το crop τι ειναι?? δεν εχω ιδεα απο αυτα γενικα... και γενικα ηταν λιγο απαγορευμενες οι τιμες για εμενα καθως τωρα ξεκιναω την δουλεια θελω να ξεκινησω με κατι σχετικα οικονομικο και σιγα σιγα να κανω αναβαθμισεις , ας πουμε ψαχνω κατι με 150-160 ευρω τι θα μου προτεινατε απο αυτες εδω??

 https://www.skroutz.gr/c/1671/compact-fwtografikes-mhxanes.html?price_max=200.001

Crop σημαίνει ότι για τη λήψη video δε χρησιμοποιείται ολόκληρος ο αισθητήρας αλλά μόνο ένα μέρος του. Εάν η μηχανή χρησιμοποιεί ολόκληρο τον αισθητήρα, δηλαδή και τα 20mpixels αυτού αν μιλάμε π.χ. για την Canon G7X III, τότε για να παραχθεί video ανάλυσης 4Κ (το οποίο έχει ανάλυση περίπου 8mpixels) στη συνέχεια γίνεται downscale. Κάτι που αποδίδει καλύτερα γενικά όσον αφορά την ποιότητα εικόνας σε σχέση με το crop.

Η ποιότητα της εικόνας σχετίζεται με το μέγεθος του αισθητήρα, ειδικά στη φωτογραφία. Με το βίντεο τα πράγματα είναι λίγο πιο σύνθετα γιατί οι πολύ μεγάλοι αισθητήρες συχνά υποφέρουν από άλλα προβλήματα όπως για παράδειγμα το rolling shutter που δίνει κάποιες παραμορφώσεις στο τελικό αποτέλεσμα. Δε νομίζω όμως ότι αυτό αφορά τις μηχανές για τις οποίες συζητάμε εδώ αν και υπάρχουν άλλοι πιο κατάλληλοι από μένα συμφορουμίτες για να απαντήσουν σε αυτό.

Οι κάμερες που αναφέρθηκαν πιο πάνω έχουν αισθητήρα με επιφάνεια περίπου 100 mm3  ενώ αυτές που παραθέτεις είναι μηχανές με επιφάνεια αισθητήρα το πολύ 28 mm3. Αυτή η διαφορά, ειδικά στη φωτογραφία δίνει πολύ μεγάλες διαφορές στην ποιότητα εικόνας.

 

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Crop σημαίνει ότι για τη λήψη video δε χρησιμοποιείται ολόκληρος ο αισθητήρας αλλά μόνο ένα μέρος του. Εάν η μηχανή χρησιμοποιεί ολόκληρο τον αισθητήρα, δηλαδή και τα 20mpixels αυτού αν μιλάμε π.χ. για την Canon G7X III, τότε για να παραχθεί video ανάλυσης 4Κ (το οποίο έχει ανάλυση περίπου 8mpixels) στη συνέχεια γίνεται downscale. Κάτι που αποδίδει καλύτερα γενικά όσον αφορά την ποιότητα εικόνας σε σχέση με το crop.

Η ποιότητα της εικόνας σχετίζεται με το μέγεθος του αισθητήρα, ειδικά στη φωτογραφία. Με το βίντεο τα πράγματα είναι λίγο πιο σύνθετα γιατί οι πολύ μεγάλοι αισθητήρες συχνά υποφέρουν από άλλα προβλήματα όπως για παράδειγμα το rolling shutter που δίνει κάποιες παραμορφώσεις στο τελικό αποτέλεσμα. Δε νομίζω όμως ότι αυτό αφορά τις μηχανές για τις οποίες συζητάμε εδώ αν και υπάρχουν άλλοι πιο κατάλληλοι από μένα συμφορουμίτες για να απαντήσουν σε αυτό.

Οι κάμερες που αναφέρθηκαν πιο πάνω έχουν αισθητήρα με επιφάνεια περίπου 100 mm3  ενώ αυτές που παραθέτεις είναι μηχανές με επιφάνεια αισθητήρα το πολύ 28 mm3. Αυτή η διαφορά, ειδικά στη φωτογραφία δίνει πολύ μεγάλες διαφορές στην ποιότητα εικόνας.

αααα τωρα καταλαβα, σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για την απαντηση, δεν θελω να δωσω αρκετα λεφτα και να μην μου βγει η δουλεια γι αυτο θελω να ξεκινησω με κατι αρκετα low budget και σιγα σιγα να ανεβαινω αν πανε καλα τα πραγματα στην ουσια ψαχνω κατι για τερμα ερασιτεχνικα βιντεο μιας ουτε να κανω edit βιντεο ξερω οποτε τωρα σιγα σιγα θα ξεκινησω να μαθαινω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανενας βρε παιδια?? ξερω οτι εβαλα μηχανες με πολυ λιγα χρηματα οποτε δεν περιμενω κατι τρελο αλλα μην αγορασω και στην τυχη επειδη ειμαι ασχετος το λεω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα καλό κινητό θα δώσει καλυτερο video. Καλύτερα IPhone. 

Σε 7/7+ Το βίντεο ήδη είναι πολύ καλό. 

Θα βοηθήσει και μια ανάλογη εφαρμογή όπως filmic pro η ProMovie. 

Απλα φρόντιζε το φως να είναι καλό και να μην ξεπερνάς το 100 ISO. 

Θα πρέπει να δώσεις 300 ευρώ για να παρεις κάτι καλυτερο από κινητό στο video. 

Με καλό φως όμως είσαι οκ και με το κινητό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...