Προς το περιεχόμενο

RX100 mk3 vs mk1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Παλιά είχα την rx100 mk1 και ημουν απόλυτα ικανοποιημένος (την έδωσα πριν μπω στρατο). Τωρα μετά από κάποια χρόνια σκέφτομαι να ξαναπάρω μια φορητή μηχανούλα. Ειμαι ενα βήμα πριν πάρω την mk3 αλλα αναρωτιέμαι αν αξίζει η διαφορά χρημάτων.

Από την μια θα έχει πιο wide φακό αλλά από την άλλη έχει μικρότερο tele (70mm έναντι 100) που μερικές φορές έβρισκα μικρό και της mk1. Βέβαια της mk3, σε χαμηλό φωτισμό θα έχει το ατου του πιο ανοιχτού διαφράγματος (f2.8 έναντι f4.9). Επιπλέον διαβάζω πως επιτέλους έχει ενα IS της προκοπής κάτι που στην mk1 πραγματικά ωρες ωρες απορούσα αν έχει καν σταθεροποιητή. Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο είναι must για μένα το viewfinder ή το wifi (έστελνα μέσω καλωδίου στο κινητό). Στα αρνητικά της mk3 ειναι το μεγαλύτερο μέγεθος/βάρος.

Κατά τη γνώμη σας αξίζουν τα 150 ευρώ διαφορά που έχουν; Πέραν αυτών που ανέφερα, έχει κάποιο άλλο ατού (πχ ταχύτητα εστίασης, ποιότητα αισθητήρα που διαβάζω ειναι BSI κλπ); Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Υ.Γ. Στην mk1 θυμαμαι έπαιζα και με ρεφλε στο φλας. Στην mk3 έχει αυτη τη δυνατότητα; Μπορώ να το παταω να δειχνει προς το ταβάνι ή μπα;

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Antretng είπε

Καλησπέρα παιδιά. Παλιά είχα την rx100 mk1 και ημουν απόλυτα ικανοποιημένος (την έδωσα πριν μπω στρατο). Τωρα μετά από κάποια χρόνια σκέφτομαι να ξαναπάρω μια φορητή μηχανούλα. Ειμαι ενα βήμα πριν πάρω την mk3 αλλα αναρωτιέμαι αν αξίζει η διαφορά χρημάτων.

Από την μια θα έχει πιο wide φακό αλλά από την άλλη έχει μικρότερο tele (70mm έναντι 100) που μερικές φορές έβρισκα μικρό και της mk1. Βέβαια της mk3, σε χαμηλό φωτισμό θα έχει το ατου του πιο ανοιχτού διαφράγματος (f2.8 έναντι f4.9). Επιπλέον διαβάζω πως επιτέλους έχει ενα IS της προκοπής κάτι που στην mk1 πραγματικά ωρες ωρες απορούσα αν έχει καν σταθεροποιητή. Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο είναι must για μένα το viewfinder ή το wifi (έστελνα μέσω καλωδίου στο κινητό). Στα αρνητικά της mk3 ειναι το μεγαλύτερο μέγεθος/βάρος.

Κατά τη γνώμη σας αξίζουν τα 150 ευρώ διαφορά που έχουν; Πέραν αυτών που ανέφερα, έχει κάποιο άλλο ατού (πχ ταχύτητα εστίασης, ποιότητα αισθητήρα που διαβάζω ειναι BSI κλπ); Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Υ.Γ. Στην mk1 θυμαμαι έπαιζα και με ρεφλε στο φλας. Στην mk3 έχει αυτη τη δυνατότητα; Μπορώ να το παταω να δειχνει προς το ταβάνι ή μπα;

Γνωρίζω από διάφορες ιστοσελίδες ότι υπάρχει πράγματι μια διαφορά μεταξύ RX100 m1 και m3 όσον αφορά την ποιότητα εικόνας. Η ποιότητα εικόνας, για κάποιο λόγο δεν έχει βελτιωθεί ουσιαστικά στα μεταγενέστερα μοντέλα, όπου οι βελτιώσεις αφορούν κυρίως τα χαρακτηριστικά.

Τη μηχανή την έχει φίλος και από ότι έχω δει είναι μια πολύ αξιόλογη compact.

Ένα δείγμα από φωτογραφία νυχτερινού τοπίου που έβγαλε πριν μερικά χρόνια:

Sony RX100 m3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πφφφφ σε ησυχια δεν καθομαι :P

Ειδα Canon EOS M100 οτι εχει πολιτικη cashback 40 ευρω. Οπότε βγαίνει κάπου 239. Μαζεμενη φαινεται αλλα σκεφτομαι μηπως είναι ταλαιπωρια να κουβαλαω και εξτρα φακο (λογικα θα αναγκαστω να πάρω και καποιον πιο γρηγορο).

Τι γνώμη έχετε; Αξίζει; Νομιζω ειναι η πιο μαζεμένη mirrorless που μπορω να παρω κρατώντας κάποια χρήματα και για φακό. Αν του περνα και αυτόν τον φακό για χαμηλό φωτισμο/κίνηση αξίζει; https://www.skroutz.gr/s/17072568/7artisans-Photoelectric-25mm-f-1-8-Canon-EF-M.html 

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...