Προς το περιεχόμενο

Ανθεκτικός εκτυπωτής ή άλλη βιώσιμη λύση


pirmen56

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα έναν WF 2540 της Epson(100 και κάτι ευρώ τιμή) στον οποίο δεν του έκανα ιδιαίτερη χρήση. Πέρναγε και δίμηνο χωρίς να εκτυπώσω σελίδες πέρα από κάποιες λίγες έγχρωμες για λόγους συντήρησης των μελανιών. Τον πρόσεχα πάρα πολύ. Στα 4 χρόνια όμως πάπαλα βγάζοντας ένα απροσδιόριστο μήνυμα λάθους που φαίνεται να αφορούσε το ADF. Το έκλεισα ,το έβγαλα από την πρίζα, έκανα δοκιμές, αλλά τίποτα. Επισκευή δεν ήθελα με τίποτα να κάνω.

Έψαξα στο νετ και είδα ότι πολλά από αυτά τα μοντέλα είναι προγραμματισμένα να βγάζουν βλάβες ή "βλάβες" στα 4 χρόνια. Υπάρχουν μάλιστα sites που σου δίνουν επί πληρωμή κωδικούς reset και τα σχετικά. Με άλλα λόγια αν το καρτέλ της "ελεύθερης" αγοράς και της ανάπτυξης θέλει να σε τιμωρήσει θα το κάνει ό,τι χρήση και να κάνεις.

Σκέφτομαι τώρα δύο λύσεις:

1) Εκτυπωτής που θα κοστίζει κάτι έως πολύ παραπάνω, αλλά θα με βγάλει για τουλάχιστον 8 χρόνια. Υπάρχουν αλήθεια τέτοιοι εκτυπωτές σήμερα; Ή θα είναι μια οριακά καλύτερη κατάσταση;

2) Η λύση του εκτυπωτή των 60-90€ μαξ καταπίνοντας την ανάγκη προγραμματισμένης αλλαγής κάθε 4 έτη. Αν σε αυτή την περίπτωση αποφασίσω να τους πετάξω την εγγύηση στα μούτρα(άλλωστε τα γνήσια μελάνια είναι ο εκτυπωτής ο ίδιος), αγοράζοντας μαϊμού μελάνια, υπάρχει περίπτωση δήθεν πρόωρης βλάβης σαν τιμωρία; Έχετε διαπιστώσει/διαβάσει κάτι τέτοιο;

Τι συμφέρει περισσότερο;

υ.γ.: Δεν με ενδιαφέρει η τοπ φωτογραφική ποιότητα. Πιο πολύ για έγγραφα τον θέλω(π.χ. για νόμους, εφορία, εκτύπωση χάρτη αν χρειαστεί, κτλ.).

Διευκρίνιση: Λέγοντας εκτυπωτή εννοώ πολυμηχάνημα σαν αυτό που είχα πρώτα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Είχα έναν WF 2540 της Epson(100 και κάτι ευρώ τιμή) στον οποίο δεν του έκανα ιδιαίτερη χρήση. Πέρναγε και δίμηνο χωρίς να εκτυπώσω σελίδες πέρα από κάποιες λίγες έγχρωμες για λόγους συντήρησης των μελανιών. Τον πρόσεχα πάρα πολύ. Στα 4 χρόνια όμως πάπαλα βγάζοντας ένα απροσδιόριστο μήνυμα λάθους που φαίνεται να αφορούσε το ADF. Το έκλεισα ,το έβγαλα από την πρίζα, έκανα δοκιμές, αλλά τίποτα. Επισκευή δεν ήθελα με τίποτα να κάνω.

Έψαξα στο νετ και είδα ότι πολλά από αυτά τα μοντέλα είναι προγραμματισμένα να βγάζουν βλάβες ή "βλάβες" στα 4 χρόνια. Υπάρχουν μάλιστα sites που σου δίνουν επί πληρωμή κωδικούς reset και τα σχετικά. Με άλλα λόγια αν το καρτέλ της "ελεύθερης" αγοράς και της ανάπτυξης θέλει να σε τιμωρήσει θα το κάνει ό,τι χρήση και να κάνεις.

Σκέφτομαι τώρα δύο λύσεις:

1) Εκτυπωτής που θα κοστίζει κάτι έως πολύ παραπάνω, αλλά θα με βγάλει για τουλάχιστον 8 χρόνια. Υπάρχουν αλήθεια τέτοιοι εκτυπωτές σήμερα; Ή θα είναι μια οριακά καλύτερη κατάσταση;

2) Η λύση του εκτυπωτή των 60-90€ μαξ καταπίνοντας την ανάγκη προγραμματισμένης αλλαγής κάθε 4 έτη. Αν σε αυτή την περίπτωση αποφασίσω να τους πετάξω την εγγύηση στα μούτρα(άλλωστε τα γνήσια μελάνια είναι ο εκτυπωτής ο ίδιος), αγοράζοντας μαϊμού μελάνια, υπάρχει περίπτωση δήθεν πρόωρης βλάβης σαν τιμωρία; Έχετε διαπιστώσει/διαβάσει κάτι τέτοιο;

Τι συμφέρει περισσότερο;

υ.γ.: Δεν με ενδιαφέρει η τοπ φωτογραφική ποιότητα. Πιο πολύ για έγγραφα τον θέλω(π.χ. για νόμους, εφορία, εκτύπωση χάρτη αν χρειαστεί, κτλ.).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αφόυ εκτυπώνεις λίγες σελίδες το χρόνο γιατί να αγοράσεις εκτυπωτή? Όταν θέλεις να εκτυπώσεις πήγαινε σε ένα φωτοτυπείο που έχουν απόλα και θα σου εκτυπώσουν εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Αφόυ εκτυπώνεις λίγες σελίδες το χρόνο γιατί να αγοράσεις εκτυπωτή? Όταν θέλεις να εκτυπώσεις πήγαινε σε ένα φωτοτυπείο που έχουν απόλα και θα σου εκτυπώσουν εκεί.

Τον θέλω για όταν χρειαστεί. Δεν είναι οικονομικός ο λόγος που πολλοί άνθρωποι σήμερα έχουν στο σπίτι τους εκτυπωτή/scanner. Υπάρχουν και περίοδοι που μπορεί να εκτυπώσω 10δες σελίδες για να τις έχω άμεσα μέσα στο ΣΚ π.χ..

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε έναν φθηνό hp laser με φθηνά ιμιτασιόν τόνερ και δεν θα ξανά ασχοληθείς ποτέ...Ή και κανέναν refurbish πιο καλό μοντέλο, κυκλοφορούν πολλά lexmark. Σκυλιά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Τον θέλω για όταν χρειαστεί. Δεν είναι οικονομικός ο λόγος που πολλοί άνθρωποι σήμερα έχουν στο σπίτι τους εκτυπωτή/scanner. Υπάρχουν και περίοδοι που μπορεί να εκτυπώσω 10δες σελίδες για να τις έχω άμεσα μέσα στο ΣΚ π.χ..

Όσο καλό εκτυπωτή και να πάρεις αν δεν τον χρησιμοποιείς επαγγελματικά, είναι πέταμα χρημάτων. Είναι φτιαγμένοι για χρήση όχι για να κάθονται. Πάρε laser αν θες μεγαλύτερη αξιοπιστία αλλά μην περιμένεις θαύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Πάρε έναν φθηνό hp laser με φθηνά ιμιτασιόν τόνερ και δεν θα ξανά ασχοληθείς ποτέ...Ή και κανέναν refurbish πιο καλό μοντέλο, κυκλοφορούν πολλά lexmark. Σκυλιά!

Έπειδή έψαχνα ένα all in one μηχάνημα(και scanner και έγχρωμη εκτύπωση) όμως θα με καλύψει; Απ'όσο ξέρω τα κάπως προσιτά AIO είναι με μελάνια. Βρίσκεις τα μελάνια κακή λύση γενικώς και από ποια άποψη;

16 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Όσο καλό εκτυπωτή και να πάρεις αν δεν τον χρησιμοποιείς επαγγελματικά, είναι πέταμα χρημάτων. Είναι φτιαγμένοι για χρήση όχι για να κάθονται. Πάρε laser αν θες μεγαλύτερη αξιοπιστία αλλά μην περιμένεις θαύματα.

Δηλαδή καλύτερη η λύση 2) στο αρχικό μου ποστ από την 1) ; 

Βγάζω εκτός το φωτοτυπείο, στο οποίο θα πάω όταν συμφέρει πραγματικά(π.χ. πάκος εκατοντάδων σελίδων σε λίγο χρόνο), για πολλούς λόγους.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Έψαξα στο νετ και είδα ότι πολλά από αυτά τα μοντέλα είναι προγραμματισμένα να βγάζουν βλάβες ή "βλάβες" στα 4 χρόνια. Υπάρχουν μάλιστα sites που σου δίνουν επί πληρωμή κωδικούς reset και τα σχετικά. Με άλλα λόγια αν το καρτέλ της "ελεύθερης" αγοράς και της ανάπτυξης θέλει να σε τιμωρήσει θα το κάνει ό,τι χρήση και να κάνεις.

Για να μην ασχολείται κανενας απο τους readers με αυτά, προφανως ισχύουν ε; 

Πραγματικα,

7A2E56C5-A57D-4BA6-A3EE-655439FF21D6.gif.84bce030281444a9df146be73d0ecceb.gif

Για ποσο απατεώνες μιλαμε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Για να μην ασχολείται κανενας απο τους readers με αυτά, προφανως ισχύουν ε; 

Πραγματικα,

7A2E56C5-A57D-4BA6-A3EE-655439FF21D6.gif.84bce030281444a9df146be73d0ecceb.gif

Για ποσο απατεώνες μιλαμε;

Ξέρεις πολλές ηλεκτρονικές συσκευές που δουλεύουν απροβληματιστα για πάνω από 4 χρόνια? Αν οι εταιρίες έφτιαχναν μια συσκευή που θα κρατούσε μια ζωή θα εκλειναν σε 3 χρόνια.

Κάνε τον κόπο και googlare την πιο παλιά λάμπα στον κόσμο. Λέγεται centennial light. Ίδιο concept.

Επεξ/σία από zx1234r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Για να μην ασχολείται κανενας απο τους readers με αυτά, προφανως ισχύουν ε; 

Πραγματικα,

7A2E56C5-A57D-4BA6-A3EE-655439FF21D6.gif.84bce030281444a9df146be73d0ecceb.gif

Για ποσο απατεώνες μιλαμε;

Δεν έπιασα ακριβώς το νόημα, αλλά φθηνό μοντέλο της Epson σε ντοκυμαντέρ για planned obsolescence είχε μικροτσιπ(μάλλον το firmware) που έβγαζε μήνυμα βλάβης μετά από Χ εκτυπώσεις. Με επαναπρογραμματισμό του ο εκτυπωτής επανερχόταν. Το έκαναν live επίδειξη. Δεν ξέρω αν το ντοκυμαντέρ ήταν απάτη. Ξέρω όμως ότι τέτοιες πρακτικές εσκεμμένης απαξίωσης τις έχουν παραδεχθεί δημόσια μεγάλες εταιρείες. Η εταιρεία έχει απόλυτο έλεγχο πάνω στο προϊόν της.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Δεν έπιασα ακριβώς το νόημα, αλλά φθηνό μοντέλο της Epson σε ντοκυμαντέρ για planned obsolecence είχε μικροτσιπ(μάλλον το firmware) που έβγαζε μήνυμα βλάβης μετά από Χ εκτυπώσεις. Με επαναπρογραμματισμό του ο εκτυπωτής επανερχόταν. Το έκαναν live επίδειξη. Δεν ξέρω αν το ντοκυμαντέρ ήταν απάτη. Ξέρω όμως ότι τέτοιες πρακτικές εσκεμμένης απαξίωσης τις έχουν παραδεχθεί δημόσια μεγάλες εταιρείες. Η εταιρεία έχει απόλυτο έλεγχο πάνω στο προϊόν της.

Και για πες μας ποιο είναι το ντοκιμαντέρ μιας που φαίνεται ενδιαφέρον. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, pirmen56 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

25:10, αλλά και 12:05

Ας πούμε όμως και κάτι επί του θέματος.

Προσωπικα επειδή ξέρω οτι πράγματι χαλάνε αργα η γρήγορα (για τις προγραμματισμένες βλάβες δεν το γνώριζα ως «επίσημη φαση»), χρόνια τώρα παίρνω τον πιο φτηνό εκτυπωτή κ τέλος. Μολις χαλάσει, επόμενος. Βέβαια εκτυπωνω πολύ πολύ λίγο και μόνο έγγραφα απλά πρέπει να υπάρχει αυτό το μαραφετι στο σπιτι όταν χρειαστεί... Απλά περιμένω για την καλύτερη δυνατή προσφορά και μολις δω κάτι στο 30-40€ το αγοράζω, το κρατάω μέχρι να χαλάσει, έχω το νου μου για νεα προσφορά κοκ. 

Μόνο κάτι Dot Matrix κράταγαν χρόνια. 

Επισης, πολύ σπάνια αγοράζω μελάνια, συνηθως αγοράζω νεο εκτυπωτή για να έχω την οποία εγγύηση...

Δεν ξέρω παντως αν ειναι η καλύτερη τακτική όλα αυτά... 😀

 
Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Προσωπικα επειδή ξέρω οτι πράγματι χαλάνε αργα η γρήγορα (για τις προγραμματισμένες βλάβες δεν το γνώριζα ως «επίσημη φαση»), χρόνια τώρα παίρνω τον πιο φτηνό εκτυπωτή κ τέλος. Μολις χαλάσει, επόμενος. Βέβαια εκτυπωνω πολύ πολύ λίγο και μόνο έγγραφα. 

Μου είχε χαλάσει και hp των ~200€ στα ~6 χρόνια. Η κεφαλή του σκάνερ συγκεκριμένα μούγκριζε πηγαίνοντας μπρος πίσω και μετά έβγαζε σφάλμα. Σκόνη μέσα δεν είχε πιάσει ποτέ αφού το σκέπαζα. Τελικά ήταν σύνηθες πρόβλημα για το συγκεκριμένο μοντέλο και υπήρχε λύση αλλά ήθελε ολόκληρη περιπέτεια.

Τώρα και 'γω λέω να πάω σε έναν των ~70€ πλην Epson για δύο λόγους. Πρώτον, δεν θέλω να επιβραβεύσω την ίδια εταιρεία του καρτέλ(Epson) δίνοντάς της τόσο γρήγορα λεφτά. Δεύτερον, γιατί βλέπω ότι με 70€ κάνεις τα βασικά. Σκέφτομαι όμως αν θα 'χω προβλήματα βάζοντας day one ιμιτασιόν μελάνια(όχι για την εκτύπωση). Η εγγύηση δεν έχει νόημα με τόσο ακριβά μελάνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χυμα μελανακι για να γεμιζεις μονος σου και αγορα του φθηνοτερου εκτυπωτη που καλυπτει τις αναγκες σου και οσο ζησει.

Τα λεφτα απο τα μελανια τα βγαζουν,οχι απο τον εκτυπωτη.Οποτε και τους χαλας τη ζαχαρενια και εχεις μικρο κοστος.

Πχ πηρα εναν 2620 20Ε.Ας πεθανει μετα τα 2 χρονια της εγγυησης,τα λεφτα του θα τα εχει βγαλει μιας και μελανια μια φορα αγορασα και τα ξαναγεμιζω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τελικά έναν HP 3835 με το σκεπτικό του Dante. Ένα αρνητικό που έχει σχετικά με τον Epson είναι η τάση του, όταν είναι κάπως παραφορτωμένος με χαρτί(δεν παίρνει και πολύ δυστυχώς), να βγάζει μαζί με την εκτυπωμένη σελίδα και λευκές. Αυτό δημιουργεί πρόβλημα όταν εκτυπώνεις με χειροκίνητο duplex πολλές σελίδες. Το είχα παρατηρήσει και στον παλιότερο HP των 200€ που είχα.

@Dantε 

Εκείνο που με ανυσηχεί τώρα είναι αν παίζει καμιά μπινιά στο firmware τους για να σου δημιουργούν πρόβλημα με τα ιμιτασιόν μελάνια . Στην αναγνώριση των μελανιών , στην εκτύπωση ή ό,τι άλλο. Θα τα δούμε στην πορεία. Λογικά αυτός θα έχει προγραμματισμένη λήξη κάπου στα 3 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...