Προς το περιεχόμενο

Επιλογή φωτογραφικής μηχανης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας για αγορά φωτογραφικής μηχανής. Η χρήση της μηχανής θα είναι κυρίως για φωτογραφίες, βίντεο σε ταξίδια έχω χαμηλό badget για αυτό έχω καταλήξει σε αυτές τις τρεις CANON EOS M100 ΣΤΑ 279 EURO, PANASONIC LUMIX DMC-GF7 ΣΤΑ 299 EURO ΚΑΙ FUTZIFILM X-A3 ΣΤΑ 339. Αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση σε αυτά τα λεφτά είναι επίσης καλοδεχουμενη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Stavros. είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας για αγορά φωτογραφικής μηχανής. Η χρήση της μηχανής θα είναι κυρίως για φωτογραφίες, βίντεο σε ταξίδια έχω χαμηλό badget για αυτό έχω καταλήξει σε αυτές τις τρεις CANON EOS M100 ΣΤΑ 279 EURO, PANASONIC LUMIX DMC-GF7 ΣΤΑ 299 EURO ΚΑΙ FUTZIFILM X-A3 ΣΤΑ 339. Αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση σε αυτά τα λεφτά είναι επίσης καλοδεχουμενη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Αν αυτό που σε ενδιαφέρει είναι η φορητότητα σε συνδυασμό με όσο γίνεται καλύτερη ποιότητα εικόνας σε τέτοια τιμή, νομίζω πως κοιτάς στη σωστή μεριά. Αυτές είναι οι επιλογές σου.

Νομίζω πως όποια και να διαλέξεις δε θα κάνεις λάθος. Σε αυτό το εύρος τιμών βέβαια, ξεχνάς το σκόπευτρο.

Τώρα, επειδή λες ότι σε ενδιαφέρει το βίντεο, από ότι ξέρω σε αυτό το budget η Fujifilm, αν και γενικά έχει πολύ καλή ποιότητα εικόνας, δε φημίζεται για το βίντεο.

Αν σε δεύτερο χρόνο σκέφτεσαι την απόκτηση και άλλων φακών, το πράγμα περιπλέκεται κάπως. H Fujifilm έχει εξαιρετικούς αλλά ακριβούς φακούς, η Canon έχει επίσης εξαιρετικούς φακούς αλλά για το σύστημα EF-M δεν έχεις πολλές επιλογές φακών (εκτός κι αν χρησιμοποιήσεις αντάπτορα για φακούς DSLR) ενώ στο m43 mount της Panasonic θα βρεις πολύ μεγάλη ποικιλία φακών.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τι futjifilm και στο YouTube που είδα διαφορά βίντεο αυτό λεν απλά μου άρεσε περισσότερο από τις άλλες στο χέρι όταν πήγα και τις είδα από κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Stavros. είπε

Για τι futjifilm και στο YouTube που είδα διαφορά βίντεο αυτό λεν απλά μου άρεσε περισσότερο από τις άλλες στο χέρι όταν πήγα και τις είδα από κοντά.

Δεν είναι και λίγο πράγμα αυτό. Για μένα, είναι πολύ σημαντικό κριτήριο, περισσότερο ίσως και από τις μικροδιαφορές στην ποιότητα εικόνας, την εστίαση κλπ.

Η μηχανή πρέπει και να σε εμπνέει να παίξεις μαζί της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...