Προς το περιεχόμενο

Φοιτήτρια - θελω να νοικιασω σπίτι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. Ειμαι 18μισο, ενήλικη και περασα ΑΠΘ. Οι γονείς μου ειναι Χ. Α. και λιγο γκαου και ο πατέρας μου δεν αφήνει τη μανα μου να μου δωσει χρήματα για ενοικίαση σπιτιού κλπ. Σε λίγες μέρες μπορεί να αλλαξουν γνωμη μα δεν μπορώ να στηρίχτω για τίποτα πανω τους μετα τα χουνερια που μου εχουν κάνει. Μου καταστρέφουν την ψυχολογία, ειναι τοξικοι. Δεν εχω καθόλου χρήματα στην παρούσα φαση δυνανται μονο κάποιοι θείοι να βοηθήσουν για τα πρωτα ενοικια. Σκέφτηκα λοιπόν να γραφτω στη σχολή και να ξεκινήσω απο Σεπτέμβρη δουλειά αλλα να μην παω απο το πρώτο εξάμηνο σχολή για να μπορώ να κανω για λιγο καιρο δυο δουλειές μαζι. Η μια που θα κανω, επειδή σχεδιαζω, ειναι μαγαζι με ταττου, και αυτη που θα συνεχισω δηλαδή, και η άλλη σκέφτομαι να ειναι πωλήτρια σε κάποιο κατάστημα ρούχων η γραμματεια η να μιλαω απο τηλ για προγραμματα, κατι τέτοιο. Το πρόβλημα μου ειναι οτι πρπεει να υπογραψω το συμβόλαιο ενοικίασης αλλα δεν βγαζω καθόλου χρηματα ως τωρα απλώς πρόκειται να ξεκινήσω. Επίσης δεν εχω κανει ποτε φορολογική δηλωση δεν γνωριζω πώς. Η μητέρα μου δουλεύει στην εθνική τραπεζα και ειμαι ασφαλισμένη εκει σαν προστατευομενο μελος. Μπορεί καααποιος  να με διαφωτίσει λιγο στο θεμα αυτο; γιατι δεν γνωρίζω τίποτα. Ευχαριστώ πολύ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ υποθέτω δεν είσαι από τη Θεσσαλονίκη? 

Για αρχή ψάξε να μείνεις σε εστία ~ έχει και το ΑΠΘ. 

Αν δεν βρεις ψάξε για συγκατοίκηση. 

Χωρίς βοήθεια και χωρίς λεφτά στη άκρη είναι μάλλον λίγο δύσκολο να τα καταφέρεις σε ανθρώπινες συνθήκες,ειδικά τον πρώτο καιρό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς στην Ελλάδα (και σε πολλές άλλες χώρες βέβαια)είναι πολύ δύσκολο να σπουδάσεις αν δεν έχεις στήριξη από τους γονείς.Αν κάνεις δυο δουλειές για να πληρώνεις τα έξοδα σου τότε δύσκολα θα τα καταφέρεις με τη σχολή σου.Για το πώς θα νοικιάσεις σπίτι θα σε βοηθήσει κάποιος λογιστής.Αν έχεις τις προϋποθέσεις να μείνεις εστία πάντως κοίταξε το γιατί τα έξοδα του σπιτιού (ειδικά αν μένεις μόνος σου) είναι πολλά και στην ουσία θα δουλεύεις όλη μέρα για να πληρώνεις τα έξοδα του σπιτιού και το φαγητό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι οργανωσεις βοηθανε πολυ σε διαμονη φαγητο μαθηματα, αρκει να γραφτεις και να συνεισφερεις εθελοντικη / οργανωτικη / διεκπαιρεωτικη εργασια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Εσύ υποθέτω δεν είσαι από τη Θεσσαλονίκη? 

Για αρχή ψάξε να μείνεις σε εστία ~ έχει και το ΑΠΘ. 

Αν δεν βρεις ψάξε για συγκατοίκηση. 

Χωρίς βοήθεια και χωρίς λεφτά στη άκρη είναι μάλλον λίγο δύσκολο να τα καταφέρεις σε ανθρώπινες συνθήκες,ειδικά τον πρώτο καιρό 

2700 ευρω το μηνα βγαζουν απλα δε θέλουν να μου δώσουν τα φασιταρια δεν αντέχουν που καταφερα και περασα εκει που ηθελα.. Μου εχουν διαλυσει την ψυχολογία. Μπαίνει Αύγουστος σιγα σιγα και πρπεει να δω τι θα κανω.. Δεν παλεύονται οι άνθρωποι αυτοί και η λογική είναι δυο παράλληλες γραμμές που δεν συναντιουνται ποτε. Τους εχω κανει ρεζίλι στη μισή πόλη και σε φίλους τους δεν πιάνει ουτε αυτο πίστευα οτι θα ντρεποντουσαν μετα το ρεζιλικι και θα εδιναν

48 λεπτά πριν, ELTASSOS είπε

Οι οργανωσεις βοηθανε πολυ σε διαμονη φαγητο μαθηματα, αρκει να γραφτεις και να συνεισφερεις εθελοντικη / οργανωτικη / διεκπαιρεωτικη εργασια. 

Μπορείς να μου εξηγήσεις λιγο παραπάνω; ποιες οργανώσεις; 

1 ώρα πριν, andrapos είπε

Δυστυχώς στην Ελλάδα (και σε πολλές άλλες χώρες βέβαια)είναι πολύ δύσκολο να σπουδάσεις αν δεν έχεις στήριξη από τους γονείς.Αν κάνεις δυο δουλειές για να πληρώνεις τα έξοδα σου τότε δύσκολα θα τα καταφέρεις με τη σχολή σου.Για το πώς θα νοικιάσεις σπίτι θα σε βοηθήσει κάποιος λογιστής.Αν έχεις τις προϋποθέσεις να μείνεις εστία πάντως κοίταξε το γιατί τα έξοδα του σπιτιού (ειδικά αν μένεις μόνος σου) είναι πολλά και στην ουσία θα δουλεύεις όλη μέρα για να πληρώνεις τα έξοδα του σπιτιού και το φαγητό σου

 

35χιλ το χρονο βγάζουν οι δικοί μου.. Έχουν λεφτα, να τα δωσουν για μενα δε θέλουν.. Μου εχουν γαμησει την ψυχολογία εχω παει 33 κιλα μεσα σε λίγες μέρες... Οχι οτι ειμαι πολλα γενικά αλλα αλλο 40 που ειναι το κανονικό μου(ειμαι κοντουλα) και αλλο αυτο.. Γυμνάζομαι κιόλας αλλα τωρα φυσικά με τέτοια ψυχολογο οχι.. Κ εχω γρήγορο μεταβολισμό τα χανω ολα πανευκολα.. Ειδικα μςε ττο άγχος μου τωρα.. Εχουν λεφτα τα χρυσαυγουλα, δε νιώθουν καμια ενοχή γι αυτο που κάνουν πανε διακοπές τωρα αυτη τη βδομάδα 5 μερες σσε ενα κωλονησι θα πληρώσουν 600 ευρω ξενοδοχείο και σίγουρα χιλιαρικο για τα υπόλοιπα ειναι τρελά σπαταλοι

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηγαινε στον εισαγγελεα κατευθειαν. Ειναι υποχρεωμενοι εφοσον ειναι και οικονομικα ανετοι να χρηματοδοτησουν τις σπουδες σου.

Η μητερα σου θα λαμβανει και ειδικο επιδομα τεκνου μεχρι να τελειωσεις τις σπουδες σου, εφοσον περασες, κανονικα αυτα τα χρηματα ειναι για σενα

Εναλλακτικα, κανε αιτηση στην εστια και γραψε ακριβως την περιπτωση σου, αν δε σε βοηθησουν, πηγαινε το παραπανω (πρυτανεια, κλπ) 

Το να σου δωσουν  δωματιο στις εστιες ειναι πολυ απλο, εχει παρα πολλα δωματια και δινονται σχετικα ευκολα

υ.γ. σε ποια σχολη περασες αν επιτρεπεται; ρωταω γιατι καθε σχολη εχει διαφορετικες απαιτησεις (εργαστηρια, κλπ)

Επεξ/σία από archer100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, archer100 είπε
 
 
0
 Advanced issues found
 
 
 
19 λεπτά πριν, archer100 είπε

Πηγαινε στον εισαγγελεα κατευθειαν. Ειναι υποχρεωμενοι εφοσον ειναι και οικονομικα ανετοι να χρηματοδοτησουν τις σπουδες σου.

Φυσικά και δεν ισχύει αυτό.

Κατά τα άλλα, ψάξε το θεμα εστία και αν μπορείς βρες κάποιον από ΑΠΘ να σε καθοδηγήσει για το τι υποστηρικτικές δομές υπάρχουν εκεί.

Γράψου στη σχολή ακομα και αν πας να δώσεις μόνο 1 μάθημα το 1ο εξάμηνο.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω με κάτι χειροπιαστό. Θα σου πω απλά ΣΥΓΧΑΡΗΤΉΡΙΑ, είσαι πάρα πολύ γενναία. Όπως είπε και ο/η φίλος/η πιο πάνω. Μην τα παρατάς, με τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
23 λεπτά πριν, archer100 είπε

Αν δε κάνω λάθος αυτό είναι μόνο για περιπτώσεις που οι γονείς είναι διαζευγμένοι και κυρίως κατά του γονιού ο οποίος δε μένει με το παιδί, εάν δε πληρώνει διατροφή

Με τη λογική οτι οι γονείς θα πρεπει να επιμερίζονται τα έξοδα του παιδιού, μέχρι να μπορεί να συντηρηθεί μόνο του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, archer100 είπε

Αυτό που παραθέτεις δεν ταυτίζεται με τη συγκεκριμένη περίπτωση. Αναφέρει όταν ο ενήλικος ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ (εδώ κάνει πρακτική). 

2ον αναφέρεται στο αν διακόπτεται η ήδη υπάρχουσα διατροφή κατά την ενηλικίωση. Δε μιλά για τις ενσυνείδητης επιλογές ενός ενήλικου ατόμου. Εγώ είμαι 40+ ετών και η μάνα μου 70+ . Εννοείς ότι αν εγώ δώσω πανελλήνιες μπορώ να υποχρέωσω τη μάνα μου να μου νοικιάσει σπίτι?

3ον μιλά για διατροφή. Αν και δεν αναφέρεται ρητά θα υπεθετα ότι δε καλύπτει κάθε είδους έξοδο. Μια πιθανή νομική άμυνα θα ήταν "είμαστε καθόλα πρόθυμη να την στηρίξουμε αν σπουδάσει στην ίδια της την πόλη, μέχρι εκεί φτάνουμε"

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...