Προς το περιεχόμενο

ryzen 5 3600 vs 3600x


preditor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
15 hours ago, EddieObscurant said:

Δεν θα υπάρξουν zen 2+, oι ryzen 4x00 θα ειναι zen 3 και φυσικα θα μπαινουν στις χ570 και σε οσες am4 πάρουν bios

pcie 5.0 και ddr5 ram τέλος του 2021 με zen 4 και ryzen 5x00 και καινουριο socket

Link? Θα έχουμε δηλαδή του χρόνου μεγάλες αλλαγές πάλι όπως και φέτος;

12 hours ago, ikaruga24 said:

είναι ότι απλά πρόκειται και για καλύτερη σιλικόνη. 

Θερμή σιλικόνη? 😂 Πυρίτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ο 3600χ πρόσφερε υψηλότερα ρολόγια π. Χ 4.5 - 4.6all core θα άξιζε τα έξτρα χρήματα που ζητάει, τώρα δεν βλέπω λόγο ύπαρξης αν και παράγγειλα τον χ

Επεξ/σία από johnmt2
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, EddieObscurant είπε

Δεν θα υπάρξουν zen 2+, oι ryzen 4x00 θα ειναι zen 3 και φυσικα θα μπαινουν στις χ570 και σε οσες am4 πάρουν bios

pcie 5.0 και ddr5 ram τέλος του 2021 με zen 4 και ryzen 5x00 και καινουριο socket

Δεν ισχυει αυτό που λες. 

Οι Ryzen 4000 (zen 2 refresh δλδ) θα είναι ΑΜ4 και θα παίζουν κανονικά στις υπάρχουσες υλοποιήσεις. 

Οι Zen 3 (άρα Ryzen 5000 series) θα πάνε σε ΑΜ5 με ddr5 και αναμένονται το 2021.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Crus είπε

Δεν ισχυει αυτό που λες. 

Οι Ryzen 4000 (zen 2 refresh δλδ) θα είναι ΑΜ4 και θα παίζουν κανονικά στις υπάρχουσες υλοποιήσεις. 

Οι Zen 3 (άρα Ryzen 5000 series) θα πάνε σε ΑΜ5 με ddr5 και αναμένονται το 2021.

Το 2021 η amd θα έρθει με πολλά πενταρια 

Am5 ,ddr5,5nm ,ryzen 5xxx series !

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν είδα κάποια νουμεράκια, είναι γύρω στο 3% (μόλις) όντως καλύτερος ο 3600Χ από τον 3600. Ίσως σε ελάχιστα σενάρια (πχ 1% lows σε επιλεγμένα games) να πιάνει το 4-5%.

Δεν αξίζει με την καμία. Από την άλλη δεν είδα ούτε ένα review να πιάνει 4.4GHz, αλλά και να τα έπιανε 4.4 vs 4.2 είναι σχεδόν 5% διαφορά, άσχετα με το πώς κάθεται στο μάτι.

Ο 3600 επωφελείται από το PBO του ryzen master ή είναι not effective? Αν επωφελείται, τότε δεν αξίζει σε καμία περίπτωση ο Χ, ούτε θα αξίζει ποτέ στο μέλλον, εκτός αν έχουν διαφορά 10-20€ κάποια στιγμή...

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

Το 2021 η amd θα έρθει με πολλά πενταρια 

Am5 ,ddr5,5nm ,ryzen 5xxx series !

Να προσέχει μόνο μην έρθει και με 5 φάσκελα 😛

31 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Λοιπόν είδα κάποια νουμεράκια, είναι γύρω στο 3% (μόλις) όντως καλύτερος ο 3600Χ από τον 3600. Ίσως σε ελάχιστα σενάρια (πχ 1% lows σε επιλεγμένα games) να πιάνει το 4-5%.

Δεν αξίζει με την καμία. Από την άλλη δεν είδα ούτε ένα review να πιάνει 4.4GHz, αλλά και να τα έπιανε 4.4 vs 4.2 είναι σχεδόν 5% διαφορά, άσχετα με το πώς κάθεται στο μάτι.

Ο 3600 επωφελείται από το PBO του ryzen master ή είναι not effective? Αν επωφελείται, τότε δεν αξίζει σε καμία περίπτωση ο Χ, ούτε θα αξίζει ποτέ στο μέλλον, εκτός αν έχουν διαφορά 10-20€ κάποια στιγμή...

Αν παίξεις με το pbo από κάποιους που είδα φτάνει τα Ρολόγια του 3600x ,για εσένα που έχεις και νεράκι δεν αξίζει τα παραπάνω φράγκα ο 3600x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Link? Θα έχουμε δηλαδή του χρόνου μεγάλες αλλαγές πάλι όπως και φέτος;

τα περισσοτερα απο αυτά που ποσταρω ή/και που βγάζουν τα wccftech και αλλα site σαν ειδήσεις ειναι απο καμια 20αρια ατομα στο twitter. Στο #silicongang βρισκεις τους περισσότερους

Θα ναι σίγουρα καινουριο chip, και οχι το ιδιο με μεγαλυτερη συχνοτητα ή port σε μικροτερα nm, οπως οι zen+. O tage predictor πχ ηταν αρχικα στους zen 3 αλλα επειδή τον ειχαν ετοιμο απο πιο πριν τον φερανε στους zen 2. Mιλανε για 4 threads per core αλλά αυτο ισως να το κρατησουν για τους epyc και να μην εμφανιστει στους ryzen.

Aντιστοιχα στους ιντελ στο καινουριο chipset που θα χουν comet lake και rocket lake θα χει dmi x8 lanes αντι για χ4 που ειναι τώρα αλλα λογω οτι το google translate απο τα κινεζικα δεν ειναι και οτι καλυτερο δεν ειναι σιγουρο αν θα ειναι ενεργοποιημενο στους comet lake ή αν το chipset θα παρουσιαζει pcie 4.0 x4 lanes αλλα εσωτερικα θα επικοινωνει με cpu pcie 3.0 x8 lanes το dmi.

 

3 ώρες πριν, Crus είπε

Δεν ισχυει αυτό που λες. 

Οι Ryzen 4000 (zen 2 refresh δλδ) θα είναι ΑΜ4 και θα παίζουν κανονικά στις υπάρχουσες υλοποιήσεις. 

Οι Zen 3 (άρα Ryzen 5000 series) θα πάνε σε ΑΜ5 με ddr5 και αναμένονται το 2021.

προφανως ούτε εγώ, ουτε εσύ μπορουμε να το αποδειξουμε αυτή τη στιγμή, οποτε μονο ο χρόνος θα δείξει. Σε καθε περιπτωση , τουλαχιστον στην περιπτωση μου, εικασίες κάνω με βάση τις πληροφορίες που έχω.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, EddieObscurant είπε

τα περισσοτερα απο αυτά που ποσταρω ή/και που βγάζουν τα wccftech και αλλα site σαν ειδήσεις ειναι απο καμια 20αρια ατομα στο twitter. Στο #silicongang βρισκεις τους περισσότερους

Θα ναι σίγουρα καινουριο chip, και οχι το ιδιο με μεγαλυτερη συχνοτητα ή port σε μικροτερα nm, οπως οι zen+. O tage predictor πχ ηταν αρχικα στους zen 3 αλλα επειδή τον ειχαν ετοιμο απο πιο πριν τον φερανε στους zen 2. Mιλανε για 4 threads per core αλλά αυτο ισως να το κρατησουν για τους epyc και να μην εμφανιστει στους ryzen.

Aντιστοιχα στους ιντελ στο καινουριο chipset που θα χουν comet lake και rocket lake θα χει dmi x8 lanes αντι για χ4 που ειναι τώρα αλλα λογω οτι το google translate απο τα κινεζικα δεν ειναι και οτι καλυτερο δεν ειναι σιγουρο αν θα ειναι ενεργοποιημενο στους comet lake ή αν το chipset θα παρουσιαζει pcie 4.0 x4 lanes αλλα εσωτερικα θα επικοινωνει με cpu pcie 3.0 x8 lanes το dmi.

προφανως ούτε εγώ, ουτε εσύ μπορουμε να το αποδειξουμε αυτή τη στιγμή, οποτε μονο ο χρόνος θα δείξει. Σε καθε περιπτωση , τουλαχιστον στην περιπτωση μου, εικασίες κάνω με βάση τις πληροφορίες που έχω.

Πάντα το tik ακολουθεί το tok. Zen - - Zen+, Zen 2 -- Zen 2+...

Συν ότι έχουν οι ίδιοι πει πως το AM4 platform θα είναι supported μέχρι 2020 και δεν γίνεται να αφήσει 2 χρόνια χωρίς να κάνει launch CPU, ειδικά από την στιγμή που η Intel θα απαντήσει μέσα στο 2020.

Επισης, επειδή θα κρατήσει το consistency ddr5, 5nm, Ryzen 5000 κλπ αυτό θα σημαίνει ότι θα πρέπει να πηδηξει το 4000.

Γενικά όλα συγκλίνουν προς τα εκεί και δεν έχει νόημα να γίνει κάτι διαφορετικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Crus είπε

Πάντα το tik ακολουθεί το tok. Zen - - Zen+, Zen 2 -- Zen 2+...

Συν ότι έχουν οι ίδιοι πει πως το AM4 platform θα είναι supported μέχρι 2020 και δεν γίνεται να αφήσει 2 χρόνια χωρίς να κάνει launch CPU, ειδικά από την στιγμή που η Intel θα απαντήσει μέσα στο 2020.

Επισης, επειδή θα κρατήσει το consistency ddr5, 5nm, Ryzen 5000 κλπ αυτό θα σημαίνει ότι θα πρέπει να πηδηξει το 4000.

Γενικά όλα συγκλίνουν προς τα εκεί και δεν έχει νόημα να γίνει κάτι διαφορετικό. 

Σταματα να επιμενεις το φελεκι σου μεσα...

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι αν ο TS έλεγε ότι πήρε μια b450/x470 μητρική θα είχε πάρει αυτή την τροπή η συζήτηση; 

Από το 3600 vs 3600x η κουβέντα πήγε στο 2021 😄

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2019 στις 4:22 ΜΜ, preditor είπε

καλησπερα ειναι ετοιμος για αναβαθμιση εχω την μητρικη MSI Motherboard X570-A Pro  και ειμαι ανάμεσα σε ryzen 5 3600 και 3600x  το pc ειναι μονο gaming εχω μια gpu rx 580 , να σας αναφέρω οτι δεν θέλω να κανω overclock, αξίζει να δώσω τα παραπανω λεφτα για τον 3600x ? η να παρω τον 3600 

Αφού δεν θα κάνεις OC εγώ θα πήγαινα στον Χ , αν τον βρεις κοντά στα 250 Ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...