Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με kali linux


killertol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγκατεστησα το kali linux σε εναν δευτερο δισκο στο pc και οταν αρχιζει το boot μου βγαζει αυτο




εχω ενεργοποιημενο το Virtualization 

IMG_20190712_194309.jpg

Επεξ/σία από killertol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκανα ξανα εγκατασταση γιατι ξανα εβγαζε τα ιδια οτι και να εκανα και οταν παω να το τρεξω μου βγαζει αυτα και δεν κανει κατι αλλο

1563025835469.jpg

1563025852256.jpg

Επεξ/σία από killertol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην μας πεις τι μηχανημα εχεις , τι cpu , gpu , ram δισκους κλπ..ειναι περιττες πληροφοριες..παλι καλα που μας αξιωσε ο καλος Θεουλης με 10 νυχια να μυριζουμε ...

Το 1ο μηνυμα (ccp 0000:0b:00.2) αναφερεται στο kvm_amd module , αρα μιλαμε για amd cpu?Αν ναι τοτε πολλα προβληματα υπαρχουν ακομα με την σωστη υποστηριξη των amd cpus (των τελευταιων μοντελων) στο λινουξ...θες διανομη με το τελευταιο κερνελ για να πεις οτι εχεις ελπιδες.

Το 2ο μηνυμα (ldm_parse_toc block() cannot find tocblock) ισως να εχει σχεση με το secure boot option στο bios...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισχυουν οσα εγραψα παραπανω.Επισης βλεπω οτι "χτυπαει" και ο nouveau.Μην μας πεις για την καρτα γραφικων..δεν γαμιεται...

Λογικα αυτο το προβλημα ισως το ξεπερασεις με το να βαλεις στο grub το "nomodeset nouveau.modeset=0".Πως και τα σχετικα , ο γοογλης ειναι ο φιλος σου.
Προσωπικη μου γνωμη ειναι ασε τις χακιες για αλλους και δοκιμασε καμμια αλλη διανομη , πιο ευκολη , να μαθεις τα βασικα.Και επειδη μπορει να εχεις περιεργο hardware ξεκινα με κανα manjaro (προσφατο iso) που λογικα εχει τον τελευταιο κερνελ και ευκολη διαχειριση των drivers για τις καρτες γραφικων...

 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αν και συμφωνώ με τα όσα λέει ο @mphxths, για το virtualization, θα πρέπει να το ενεργοποιήσεις, στο bios της μητρικής σου. Παρόλα αυτά και τα δύο προβλήματα θα έπρεπε να τα προσπερνάει και για το μεν πρώτο να μην βρίσκεις το kvm στο /dev σου, το δε δεύτερο να μην έχεις γραφικό περιβάλλον, δηλαδή θα έτρεχε τερματικό. Ο 2700x υποστηρίζεται εδώ και καιρό από τον πυρήνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GPU: RTX AORUS 2080

το ετρεξα και σε live περιβαλον αλλα παλι μου εβγαζε μια μαυρη οθονη και χωρις να γραφει τιποτα 

Επεισης εγκατεστησα  το ubuntu και τρεχει κανονικα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι οτι το χριαζομαι περισοτερο απο περιέργεια θελω να δω πως ειναι

2 λεπτά πριν, mphxths είπε

Τελειωσαν τα λεφτα του ιντερνετ ... μα τι ρωτας και συ τωρα :)

Θα ηταν καλη ιδεα αλλα μένω σε μονοκατοικία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, killertol είπε

δεν ειναι οτι το χριαζομαι περισοτερο απο περιέργεια θελω να δω πως ειναι

Θα ηταν καλη ιδεα αλλα μένω σε μονοκατοικία 

αυτο δεν σε εμποδιζει στο να σπασεις των γειτονων. τελος παντων. μια απλη διανομη debian based ειναι οπως οι αλλες και τα εργαλεια που εχει μεσα, μπορεις να τα περασεις και στο ubuntu. πχ airgeddon. λεπτομεριες ξεχνα τες. θα κλειδωθει

Επεξ/σία από Alex-V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...