Προς το περιεχόμενο

Ενοίκια στο Άμστερνταμ!


teotsigourakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 18/4/2022 στις 1:00 ΜΜ, filarhos είπε

Ο λόγος είναι η εξέλιξη, κυρίως ότι δεν μαθαίνω καινούρια πράγματα αλλά και μισθολογικά. 

Φοβάμαι ότι σε λίγα χρόνια δεν θα είμαι ανταγωνιστικός και δεν θα μπορώ να βρω δουλειά αν χρειαστεί να φύγω από εδώ που είμαι, που όπως και να έχει δεν πληρώνουν καλά.

Το Βέλγιο το βάζω γιατί έχει αρκετές θέσεις σε μεγάλες επιχειρήσεις στο κομμάτι που με ενδιαφέρει και τουλάχιστον θα μάθω καινούρια πράγματα. Κι επιπλέον φαίνεται να είναι πιο φτηνά από Ολλανδία. Δεν έχω πάει Ολλανδία βέβαια, από ότι ψάχνω, για Βέλγιο έχω καλή άποψη.

Ίσως αυτό που είπα για βελτίωση της ποιότητας της ζωής μου να είναι λίγο γενικό. Προφανώς και θα υπάρχουν δυσκολίες και δεν θα έχω ότι έχω εδώ στην Ελλάδα αλλά για να δω αν αξίζει να κάνω αυτή την αλλαγή με αυτά τα χρήματα ή να ζητήσω περισσότερα.

Δεν είμαι στα 25 μου χωρίς τίποτα στην Ελλάδα και πάω για πρώτη δουλειά. Έχω σχεδόν 10χρόνια εμπειρία και πάω να βρω κάτι με ουσιαστιή βελτίωση. Αντίστοιχα είχα πρόταση να φύγω από εδώ που είμαι και να παώ σε άλλη επιχείρηση στην Ελλάδα με 15% αύξηση στον μισθό μου. Αλλά εκτός των πολλών αρνητικών που θα είχε η αλλαγή το ποσό δεν θα βοηθούσε και πολύ. Αν ήταν στο 30+% το συζητητούσαμε.

 

Υ.Γ. 1 Είμαι σε επιχείρηση που τους κακούς υπαλλήλους τους παρακαλάει να φύγουν μόνοι τους και τους δίνει και λεφτά, σαν την εθελούσια που διαβάζουμε συνέχεια. Αλλά δίνει χαμηλούς μισθούς.

Υ.Γ. 2 Σε ποιά χώρα είσαι;

Εκτός του επαγγελματικού απολαμβάνετε την ζωή σας στην Ελλάδα; Είσαστε δουλειά-σπίτι ή έχετε και κοινωνική ζωή; η γυναίκα σου είναι διατεθειμένη να μην δουλέψει και να κάτσει να μεγαλώσει το παιδί τα πρώτα χρόνια χωρίς να δουλεύει σε ένα κοινωνικό περίγυρο εντελώς διαφορετικό της Ελλάδος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

41 λεπτά πριν, giwfys είπε

Εχεις ενα δικιο, αλλα ειναι πολυ λογικο διοτι το 90% που εφυγε απο την κριση και μετα εφυγαν απο αναγκη και οχι γιατι ηθελαν να ζουνε στο παρκο με το κουρεμενο γρασιδι και στον δρομο χωρις λακουβα. 

Και ναι το 90% των ελληνων κανει παρεα με ελληνες αληθεια ειναι, αλλα και αυτο λογικο ειναι υπαρχει χαοτικη διαφορα νοοτροπιας με τους δυτικοευρωπαικους και αμερικανους.

 

Πως περιμένει κανείς να μείνει σε μια χώρα μακροπρόθεσμα αν δεν ενταχθεί στον κοινωνικό της ιστό? Αν δεν μάθει την γλώσσα της? Αν δεν μάθει τα έθιμα της χώρας και την νοοτροπία των κατοίκων της (ποσο μάλλον αν δεν αφομοίωσει έθιμα και νοοτροπία)? 

Και ρωτάω? Πόσοι από όσους γυρισανε πίσω στην Ελλάδα είχανε μάθει Ολλανδικά όσο ήταν εκεί? (hint σχεδον κανεις τους). Εγω τα εμαθα στον 6μηνο και ας εκατσα μολις 4 χρονια (δε σκοπευα να φυγω απο εκει για Σιγκαπουρη, η ζωη τα εφερε ετσι). Αυτο που θελω να πω ειναι πως αν δεν κανεις προσπαθεια να ενταχθεις στην χωρα που σε φιλοξενει τοτε ποτε δε θα στεριωσεις. 

41 λεπτά πριν, giwfys είπε

Επισης λογικο δεν ειναι να γυρνας στην Ελλαδα ειδικα μετα τα 30? Και εγω ανυπομονω να γυρναω πασχα χριστουγεννα καλοκαιρι. Θελω να δω τους ανθρωπους οχι απαραιτητα την Ελλαδα. Δεν ειμαι 20 ερασμιτης μπακπακερ χωρις αναγκες και υποχρεωσεις. Περιμενω πως και πως να δω τα αδερφια μου και τα ανιψακια μου και τους παππουδες πλεον γονεις μου που δεν ξερω ποσο καιρο ακομα θα τους βλεπω. Δεν παω ελλαδα να πιω φραπε.

Όταν πραγματικά χτίσεις την ζωή σου σε μια άλλη χώρα, και συμμετέχεις στα κοινά τους έθιμα πχ στην περίοδο των χριστουγεννων, τότε το να κατεβαίνεις Ελλάδα για Χριστούγεννα θα σου φαίνεται όλο και περισοτερο ως υποχρέωση και λιγότερο ως κάτι που θα λαχταράς. Ειδικά όσο μεγαλώνεις. Η αλλαγή γίνεται σιγά σιγά. "Μάνα φέτος τα Χριστούγεννα δε θα κατέβω είναι ταλαιπωρία". Κάπως έτσι ήταν πρώτη φορά που δε κατέβηκα Ελλάδα. +1 χρόνο μετά πήγα καλοκαίρι Ισπανία όχι Ελλάδα. Η αλλαγή έρχεται σιγά σιγά

20 λεπτά πριν, giwfys είπε

Και ναι το 90% των ελληνων κανει παρεα με ελληνες αληθεια ειναι, αλλα και αυτο λογικο ειναι υπαρχει χαοτικη διαφορα νοοτροπιας με τους δυτικοευρωπαικους και αμερικανους.

Αυτό είναι ίσως το μεγαλύτερο παραμύθι που λένε οι Έλληνες στον εαυτό τους...

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, papapontikas said:

Πως περιμένει κανείς να μείνει σε μια χώρα μακροπρόθεσμα αν δεν ενταχθεί στον κοινωνικό της ιστό? Αν δεν μάθει την γλώσσα της? Αν δεν μάθει τα έθιμα της χώρας και την νοοτροπία των κατοίκων της (ποσο μάλλον αν δεν αφομοίωσει έθιμα και νοοτροπία)? 

Σε αυτο συμφωνω, οχι μονο μακροπροθεσμα αλλα και για καποια χρονια επιβαλλεται και να κανεις προσπαθεια να μαθεις τη γλωσσα και να ενταχθεις σε κοινωνικα ηθη και εθιμα.

4 minutes ago, papapontikas said:

Όταν πραγματικά χτίσεις την ζωή σου σε μια άλλη χώρα, και συμμετέχεις στα κοινά τους έθιμα πχ στην περίοδο των χριστουγεννων, τότε το να κατεβαίνεις Ελλάδα για Χριστούγεννα θα σου φαίνεται όλο και περισοτερο ως υποχρέωση και λιγότερο ως κάτι που θα λαχταράς. Ειδικά όσο μεγαλώνεις. Η αλλαγή γίνεται σιγά σιγά. "Μάνα φέτος τα Χριστούγεννα δε θα κατέβω είναι ταλαιπωρία". Κάπως έτσι ήταν πρώτη φορά που δε κατέβηκα Ελλάδα. +1 χρόνο μετά πήγα καλοκαίρι Ισπανία όχι Ελλάδα. Η αλλαγή έρχεται σιγά σιγά

Σε αυτο διαφωνω, δεν μπορει να εισαι στα 30+ και ακομα να λες "ρε μανα δε θα κατεβω γιατι βαριεμαι" λες και εισαι φοιτιτακος στα 20. Βασικα μπορει εσυ και καποιοι αλλοι αλλα οι περισσοτεροι θελουν να δουν την οικογενεια τους.

8 minutes ago, papapontikas said:

Αυτό είναι ίσως το μεγαλύτερο παραμύθι που λένε οι Έλληνες στον εαυτό τους...

Δεν ειναι παραμυθι πραγματικοτητα ειναι, τι να σου πω ανετα ξερω καλα 50 ατομα που ειναι χρονια εξωτερικο ουτε ενας μα ουτε ενας δεν εχει ξενους φιλους. Και εννοω φιλους οχι συναδελφους που θα πανε για μπυρα μετα τη δουλεια, ή για μπιλιαρδο ενα απογευμα.. 

Και δεν ειναι "ελληναραδες" , το αντιθετο, απλα ειναι πολυ δυσκολο..

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, giwfys είπε

Σε αυτο διαφωνω, δεν μπορει να εισαι στα 30+ και ακομα να λες "ρε μανα δε θα κατεβω γιατι βαριεμαι" λες και εισαι φοιτιτακος στα 20. Βασικα μπορει εσυ και καποιοι αλλοι αλλα οι περισσοτεροι θελουν να δουν την οικογενεια τους.

Δεν ειναι παραμυθι πραγματικοτητα ειναι, τι να σου πω ανετα ξερω καλα 50 ατομα που ειναι χρονια εξωτερικο ουτε ενας μα ουτε ενας δεν εχει ξενους φιλους. Και εννοω φιλους οχι συναδελφους που θα πανε για μπυρα μετα τη δουλεια, ή για μπιλιαρδο ενα απογευμα.. 

Και δεν ειναι "ελληναραδες" , το αντιθετο, απλα ειναι πολυ δυσκολο..

Μαλλον εγώ δε το έθεσα ίσως σωστά. εννοούσα ότι όσο χτίζεις την ζωή σου σε μια άλλη χώρα και ειδικά όταν την θεωρείς δεύτερο σπίτι σου και αν έχεις και σύντροφο από την χώρα αυτή τόσο πιο δύσκολο είναι να κατεβαίνεις Ελλάδα. Με λίγα λόγια οι φίλοι και οι δικοί σου άνθρωποι σε αυτήν την χώρα γίνονται σαν οικογένεια σου...

2 λεπτά πριν, giwfys είπε

Δεν ειναι παραμυθι πραγματικοτητα ειναι, τι να σου πω ανετα ξερω καλα 50 ατομα που ειναι χρονια εξωτερικο ουτε ενας μα ουτε ενας δεν εχει ξενους φιλους. Και εννοω φιλους οχι συναδελφους που θα πανε για μπυρα μετα τη δουλεια, ή για μπιλιαρδο ενα απογευμα.. 

Και δεν ειναι "ελληναραδες" , το αντιθετο, απλα ειναι πολυ δυσκολο..

ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΗΣ ΧΑΛΙΜΑΣ. Θες να μου πεις δηλαδή ότι κανένας από αυτα τα 50 άτομα δεν έκανε σχέση με με άτομο του αντιθέτου φύλλου? Δεν απέκτησε κανείς τους μια/έναν σύντροφο από εκείνη την χώρα? Δεν γνώρισαν μέσω αυτού/αυτής τον κοινωνικό του/της περίγυρο? Δεν μπόρεσαν να κάνουν έναν/μια φίλο/φίλη? Ούτε ένας/μια από αυτά τα 50 άτομα? Η μήπως επειδή κάνανε παρέα μόνο με Έλληνες (επειδή κατα βάθος δεν θέλανε ποτέ να ενταχθούμε στον κοινωνικό ιστό της χώρας) δε τους δόθηκε η ευκαιρία να συγχρωτιστούνε με "ξένους" (ειρωνικά το λέω ξένους γιατί στην πραγματικότητα αυτοί είναι που είναι ξένοι στην εκάστοτε χώρα).

- Πως γίνεται ο Έλληνας που είναι στην Σαγκάη, στην Σιγκαπούρη, στην Μπρεστ (Γαλλία) η στο Μπουενος Άιρες να μπορεί να κάνει φιλίες με ξένους ενώ ο Έλληνας που είναι στο Λονδίνο, το Παρίσι το Άμστερνταμ ή την Νέα Υόρκη να μην μπορεί?

- Πολύ απλά δεν υπάρχουν πολλοί Έλληνες στην Σιγκαπούρη, στην Σαγκαη και στο Μπρεστ. Όποτε αναγκαστικά βγαίνεις από το καβούκι σου. Στο Λονδίνο και στο Άμστερνταμ κτλ λόγω μεγάλων αριθμών Ελλήνων γινόμαστε γκέτο

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, papapontikas said:

ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΗΣ ΧΑΛΙΜΑΣ. Θες να μου πεις δηλαδή ότι κανένας από αυτα τα 50 άτομα δεν έκανε σχέση με με άτομο του αντιθέτου φύλλου? Δεν απέκτησε κανείς τους μια/έναν σύντροφο από εκείνη την χώρα? Δεν γνώρισαν μέσω αυτού/αυτής τον κοινωνικό του/της περίγυρο? Δεν μπόρεσαν να κάνουν έναν/μια φίλο/φίλη? Ούτε ένας/μια από αυτά τα 50 άτομα? Η μήπως επειδή κάνανε παρέα μόνο με Έλληνες (επειδή κατα βάθος δεν θέλανε ποτέ να ενταχθούμε στον κοινωνικό ιστό της χώρας) δε τους δόθηκε η ευκαιρία να συγχρωτιστούνε με "ξένους" (ειρωνικά το λέω ξένους γιατί στην πραγματικότητα αυτοί είναι που είναι ξένοι στην εκάστοτε χώρα).

- Πως γίνεται ο Έλληνας που είναι στην Σαγκάη, στην Σιγκαπούρη, στην Μπρεστ (Γαλλία) η στο Μπουενος Άιρες να μπορεί να κάνει φιλίες με ξένους ενώ ο Έλληνας που είναι στο Λονδίνο, το Παρίσι το Άμστερνταμ ή την Νέα Υόρκη να μην μπορεί?

- Πολύ απλά δεν υπάρχουν πολλοί Έλληνες στην Σιγκαπούρη, στην Σαγκαη και στο Μπρεστ. Όποτε αναγκαστικά βγαίνεις από το καβούκι σου. Στο Λονδίνο και στο Άμστερνταμ κτλ λόγω μεγάλων αριθμών Ελλήνων γινόμαστε γκέτο

 

Μα δεν ειπα οτι δεν θα κανουν "φιλους". Ειπα οτι προσωπικα δεν ξερω κανεναν μα κανεναν να εχει κανονικους φιλους. Τι να κανουμε δηλαδη.

Προφανως και θα υπαρχουν. Ισως και να ειναι λιγοτερο απο το 5%

Αν παντρευτουν ξενη οπως λες κ εσυ ε προφανως αλλαζει ρε φιλε, εχει και αυτη τους δικους της. Αλλα να ξερεις και φιλους απο την χωρα της θα κανεις. Εχω κολλητο ολλανδια με πολωνεζα ε εχουν πολωνους και ελληνες φιλους. Τι να κανουμε αυτη ειναι η αληθεια.

Ενας αλλος λογος ειναι οτι οι expats αλλαζουν συχνα μερη και δουλειες οποτε δεν ειναι ευκολο να κανεις μεγαλες φιλιες με αλλους ξενους.

Προχτες εβλεπα συνεντευξη Παπαδημητριου https://en.wikipedia.org/wiki/Christos_Papadimitriou . Ελεγε δεν μπορω αν δεν ειμαι ελλαδα σχεδον τον μισο χρονο. Ποιος ο Παπαδημητριου τοσα χρονια εξωτερικο, αυθεντια, μεγαλος επιστημονας. 

Δεν σημαινει οτι εισαι ο ελληναρας που δεν θα κανεις φιλους "επιτηδες" και θα κραζεις τους γερμανους ενω μενεις στη χωρα τους. Καμια σχεση. Λεω απλα οτι κολλαμε πιο ευκολα μεταξυ μας. Απλα αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 18/04/2022 at 12:21, Anonymous11 said:

Παιδί Ολλανδία θες μια μικρή περιουσία. Ενδεικτικά για βρεφονηπιακό σταθμό τον μήνα θέλει 2000 στο Άμστερνταμ (5ημερο) 1600 (4ημερο) και σου δίνουν πίσω ένα επίδομα 150 ευρώ.. λολ

χμμ όχι ακριβώς :)

Υπάρχουν τρια διαφορετικά επιδόματα για παιδιά και το ύψος της επιδότησης εξαρταται από τον συνολικο εισόδημα, αριθμό παιδιών, ώρες εργασίες κτλπ. Πολύ συνοπτικά εδώ: https://www.iamexpat.nl/expat-info/allowances-benefits-netherlands/child-benefits

On 18/04/2022 at 11:39, filarhos said:

60 μου είπε μεικτά αλλά δεν είναι σίγουροι ότι θα πάρουν την έκριση για μείωση της φορολογίας, οπότε κρατάω το 40 καθαρά που είναι το λιγότερο καθαρό.

Καλύτερα να έχω στο μυαλό μου το 40 και να έρθουν περισσότερα παρά το ανάποδο...

Για το σπίτι θέλουμε τα 2 επιπλέον δωμάτια γιατί θέλουμε να κάνουμε και ένα παιδί άμεσα και για όταν μας επισκέπτονται οι γονείς μας. Οπότε δυστυχώς τα δωμάτια δεν είναι διαπραγματεύσιμα.

Εδώ θέλω και περιφραγμένο κήπο για τη σκύλα μας αλλά βλέπω ότι δεν βρίσκες εύκολα τέτοια...

Βέβαια δεν θέλω να μένω μέσα στο Άμστερνταμμ κι ας κάνω χρόνο για να παώ στην δουλειά, τώρα κάνω πάνω από μια ώρα και δεν με ενοχλεί πολύ.

 

Υ.γ. Τώρα για τον μισθό, φαντάζομαι ότι εύκολα θα βρει και η σύζυγος αφού έχει σπουδές στα οικονομικά και ναυτιλιακά. Απλώς πάντα κοιτάω το χειρότερο σενάριο. Ειδικά τώρα που θα παρατήσουμε δύο κάπως σίγουρες δουλειές.

Στα 60 μεικτά περιλαμβάνει το vakantiegeld (δώρο διακοπών) ? Αν δεν ειναι υπολόγιζε έξτρα σχέδον ένα (0,96) μισθό. Επιπλέον ερωτήσεις που μπορείς να κάνει είναι αν υπάρχει κάποιο pension plan? bonus στο τελος της χρονίας?

Δεν ξέρω σε ποιο κλάδο είσαι αλλά το πιο πιθανόν να έχεις και κάποια αύξηση στο μισθό σου κάθε χρόνο .

Γενικά είναι πολύ συνιθέσμενο να μην μένεις στην ίδια πόλη που δουλεύεις και τα μέσα μεταφοράς (λεωφορεία, τρένα, τραμ, μετρό) λειτουργούν όπως πρέπει.

Καλά κάνεις και κοιτάς το worst case scenario για να είσαι προετοιμασμένος :)

Βέβαια αν βρει και η κοπέλα σου δουλειά φτάνετε σίγουρα μαζί τα 100k, Άνετα αποταμιευτε 2κ (αφού βγάλεις όλα τα εξοδα) τον μήνα μαζί.

Επεξ/σία από jakegate7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, peragialos είπε

Εκτός του επαγγελματικού απολαμβάνετε την ζωή σας στην Ελλάδα; Είσαστε δουλειά-σπίτι ή έχετε και κοινωνική ζωή; η γυναίκα σου είναι διατεθειμένη να μην δουλέψει και να κάτσει να μεγαλώσει το παιδί τα πρώτα χρόνια χωρίς να δουλεύει σε ένα κοινωνικό περίγυρο εντελώς διαφορετικό της Ελλάδος;

Θα μπορούσα να πω ναι. Καθημερινές έχουμε τις διάφορες ασχολίες μας. Και τα σκ τριγυρνάμε στην Αθήνα ή πεταγόμαστε στο χωριό. Ικανοποιημένος είμαι από την ζωή μου.

Αν και η δουλειά της συζύγου της παίρνει πολύ ώρα μέσα στην μέρα, τις περισσότερες μέρες δουλεύει από το σπίτι. Σίγουρα μέχρι να βρει κάτι καλό θα είναι σπίτι...  Βέβαια δεν ξέρεις και πότε θα έρθει το παιδί...

7 ώρες πριν, jakegate7 είπε

χμμ όχι ακριβώς :)

Υπάρχουν τρια διαφορετικά επιδόματα για παιδιά και το ύψος της επιδότησης εξαρταται από τον συνολικο εισόδημα, αριθμό παιδιών, ώρες εργασίες κτλπ. Πολύ συνοπτικά εδώ: https://www.iamexpat.nl/expat-info/allowances-benefits-netherlands/child-benefits

Στα 60 μεικτά περιλαμβάνει το vakantiegeld (δώρο διακοπών) ? Αν δεν ειναι υπολόγιζε έξτρα σχέδον ένα (0,96) μισθό. Επιπλέον ερωτήσεις που μπορείς να κάνει είναι αν υπάρχει κάποιο pension plan? bonus στο τελος της χρονίας?

Δεν ξέρω σε ποιο κλάδο είσαι αλλά το πιο πιθανόν να έχεις και κάποια αύξηση στο μισθό σου κάθε χρόνο .

Γενικά είναι πολύ συνιθέσμενο να μην μένεις στην ίδια πόλη που δουλεύεις και τα μέσα μεταφοράς (λεωφορεία, τρένα, τραμ, μετρό) λειτουργούν όπως πρέπει.

Καλά κάνεις και κοιτάς το worst case scenario για να είσαι προετοιμασμένος :)

Βέβαια αν βρει και η κοπέλα σου δουλειά φτάνετε σίγουρα μαζί τα 100k, Άνετα αποταμιευτε 2κ (αφού βγάλεις όλα τα εξοδα) τον μήνα μαζί.

Από ότι κατάλαβα, θα μου τα δώσουν και εγγράφως φαντάζομαι, είναι όλα μέσα. Περιλαμβάνει μισθό, 8% διακοπών, ένα ποσό για μετακίνηση και μπόνους. Για αύξηση μου είπε ότι το όριο είναι 10% αλλά το σύνηθες είναι 5%...

Ξαναμίλησα και πήρα νέες πληροφορίες για το αντικείμενο της δουλειάς... Είναι πάνω κάτω το ίδιο με αυτό που κάνω τώρα και θέλουν να μείνω στο ίδιο αντικείμενο για 2-3 χρόνια... Αυτό είναι λίγο κακό γιατί ήθελα να το πάω προς το πιο τεχνικό... Αλλά αν όλα τα άλλα τα βρούμε τότε δεν με πειράζει, πάλι έχω πολλά να μάθω...

Πάντα έτσι πηγαίνω γιατί μπορεί υπάρχουν γενικά δουλειές αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα βρει κάτι που να της αρέσει. Και ουσιαστικά με αυτή την αλλαγή της την χαλάω, γιατί μόλις υπέγραψε συμβόλαιο αρκετά καλό στο αντικείμενο που της αρέσει. Είναι 100% μαζί μου βέβαια.

Όπως τα είπαμε και με τον @dbrillis είναι καλή "εκπαίδευση", είχα καιρό να κάνω συνεντεύξεις... Η απόφαση της αποχώρησης, έστω και προσωρινά, από την Ελλάδα έχει παρθεί. Τώρα φτάνει να βρω μια πρόταση με αντικείμενο που να με ενδιαφέρει, με μισθό που να με καλύπτει και σε εταιρία που να έχει κάποιο όνομα (πλέον με έπεισαν ότι μετράει).

 

Υ.Γ. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω σκοπό να μείνω για πάντα έξω. Το βλέπω σαν μια εμπειρία που θα με κάνει ανταγωνιστικό στην Ελλάδα, όταν επιστρέψω. Αλλά μην λέω μεγάλα λόγια γιατί έχω φίλο που πήγε με αυτό το σκοπό και είναι ήδη 10 χρόνια και δεν γυρνάει πίσω, αλλά και πολλούς άλλους που επέστρεψαν...

Για την γλώσσα: θέλω όπου και να παώ να την μάθω έστω για τα καθημερινά. Ιδανικά θα ήταν πόλη που να μιλάει, εκτός από Αγγλικά, Γαλλικά αφού κάποτε μάθαινα...

 

Μια σκέψη είναι το αυτοκίνητο που θα πάω με αυτό φορτωμένο... Για κανένα 6μηνο σίγουρα θα το έχω με τις ελληνικές πινακίδες, μετά ίσως το πουλήσω και αγοράσω εκεί κάτι. Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με τα έξοδα του εκεί;

 

Επεξ/σία από filarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγα λίγα μου έρχονται και κακώς δεν το έγραψα από την αρχή, μαζί μας θα έρθει το σκυλάκι μας...

Αυτό ξέρω ότι θα μας δυσκολέψει λίγο αλλά δεν ξέρω το πόσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, filarhos είπε

Λίγα λίγα μου έρχονται και κακώς δεν το έγραψα από την αρχή, μαζί μας θα έρθει το σκυλάκι μας...

Αυτό ξέρω ότι θα μας δυσκολέψει λίγο αλλά δεν ξέρω το πόσο...

Εντός ΕΕ είναι ,δεν είναι τόσο δύσκολο αυτό.Και ειδικά αν πάτε με το αμάξι σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, filarhos είπε

Λίγα λίγα μου έρχονται και κακώς δεν το έγραψα από την αρχή, μαζί μας θα έρθει το σκυλάκι μας...

Αυτό ξέρω ότι θα μας δυσκολέψει λίγο αλλά δεν ξέρω το πόσο...

Αυτο που πιστεύω  ότι πρέπει να κάνεις είναι, να το συζητήσετε πολύ διεξοδικά με την γυναίκα σου και να δείτε όλες τις πιθανότητες. Για σένα δεν θα αλλάξει πολύ η ζωή σου μην σου πω ότι εργασιακά θα νοιώθεις και καλύτερα γιατί θα έχεις αυτό το οποίο ήθελες ακόμα και αν χρειάζεται να δουλεύεις παραπάνω. Για την γυναίκα σου όμως όλα είναι πιθανά. Ειδκά αν έρθει και παιδί. Μιλάω μόνο εκ πείρας από τον οικογενειακό περίγυρο και για διάστημα που μπορεί να φτάσει και 20 χρόνια πίσω αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις  ο άνδρας είχε μία καλή επαγγελματική εξέλιξη που κάλυπτε οικονομικά όλα τα έξοδα της οικογένειας με το παραπάνω και η γυναίκα έμενε στο σπίτι για να μεγαλώσει τα παιδιά και οι δουλειές που έκανε αν έβρισκε ήταν αφου είχαν μεγαλώσει τα παιδιά. Υπάρχουν περιπτώσεις που αυτό το μοντέλο λειτούργησε ευτυχώς και λειτουργεί μια χαρά. Άλλες πιο σπάνιες ο άντρας έμενε στο εξωτερικό και η γυναίκα γύριζε με τα παιδιά Ελλάδα για να μεγαλώσουν εδώ( πότε με διαζύγιο πότε χωρίς διαζύγιο). Άλλες γυρίζαν όλοι μαζί. Κοινή συνισταμένη είναι ότι δεν είχαν ενσωματωθεί αρκετά στην Ολλανδική κοινωνία όπως εδώ π.χ. οι Αλβανοί που πια δεν ξεχωρίζουν. Και δεν πήγαιναν τα παιδιά τους στα ολλανδικά σχολεία.

Βέβαια για να ενσωματωθείς στην Ολλανδική κοινωνιά και ειδικά ως οικογένεια θέλει προσπάθεια, χρόνο, θυσίες και να το θέλεις. Αυτά όμως ότι και να γράψω θα πρέπει να τα βιώσεις για να καταλάβεις.

Επεξ/σία από peragialos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filarhos είπε

Λίγα λίγα μου έρχονται και κακώς δεν το έγραψα από την αρχή, μαζί μας θα έρθει το σκυλάκι μας...

Αυτό ξέρω ότι θα μας δυσκολέψει λίγο αλλά δεν ξέρω το πόσο...

Ίσως να υπάρχει θέμα σε ό,τι αφορά τη διαθεσιμότητα αλλά και την τιμή. Όσοι από το insomnia έχουν ολλανδική εμπειρία μπορεί να βοηθήσουν περισσότερο. Αν ψάχνετε σπίτια/διαμερίσματα δείτε αν λέει κάπου στην περιγραφή huisdieren toegestaan.

44 λεπτά πριν, peragialos είπε

Αυτο που πιστεύω  ότι πρέπει να κάνεις είναι, να το συζητήσετε πολύ διεξοδικά με την γυναίκα σου και να δείτε όλες τις πιθανότητες. Για σένα δεν θα αλλάξει πολύ η ζωή σου μην σου πω ότι εργασιακά θα νοιώθεις και καλύτερα γιατί θα έχεις αυτό το οποίο ήθελες ακόμα και αν χρειάζεται να δουλεύεις παραπάνω. Για την γυναίκα σου όμως όλα είναι πιθανά. Ειδκά αν έρθει και παιδί. Μιλάω μόνο εκ πείρας από τον οικογενειακό περίγυρο και για διάστημα που μπορεί να φτάσει και 20 χρόνια πίσω αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις  ο άνδρας είχε μία καλή επαγγελματική εξέλιξη που κάλυπτε οικονομικά όλα τα έξοδα της οικογένειας με το παραπάνω και η γυναίκα έμενε στο σπίτι για να μεγαλώσει τα παιδιά και οι δουλειές που έκανε αν έβρισκε ήταν αφου είχαν μεγαλώσει τα παιδιά. Υπάρχουν περιπτώσεις που αυτό το μοντέλο λειτούργησε ευτυχώς και λειτουργεί μια χαρά. Άλλες πιο σπάνιες ο άντρας έμενε στο εξωτερικό και η γυναίκα γύριζε με τα παιδιά Ελλάδα για να μεγαλώσουν εδώ( πότε με διαζύγιο πότε χωρίς διαζύγιο). Άλλες γυρίζαν όλοι μαζί. Κοινή συνισταμένη είναι ότι δεν είχαν ενσωματωθεί αρκετά στην Ολλανδική κοινωνία όπως εδώ π.χ. οι Αλβανοί που πια δεν ξεχωρίζουν. Και δεν πήγαιναν τα παιδιά τους στα ολλανδικά σχολεία.

Aντλώντας και πάλι από την προσωπική μου εμπειρία, δε θέλω να γενικεύσω, όταν κάνεις ένα βήμα με τη σύντροφό σου, πόσο μάλλον στο εξωτερικό, το κάνετε μαζί. Ειδικά αν υπάρχει άμεσο πλάνο για οικογένεια. Γιατί ο ένας να συνεχίσει την καριέρα του και τη ζωή του και ο άλλος "να μείνει σπίτι να μεγαλώσει τα παιδιά"; Αυτό μόνο υγιές δεν είναι.

Αναφέρθηκε και πιο πάνω ότι ένας λόγος που οικογένειες επιλέγουν να γυρίσουν Ελλάδα είναι γιατί προτιμάνε τα παιδιά να πάνε σε ελληνικό σχολείο. Τόσο άσχημη είναι η ολλανδική εκπαίδευση; Θα με ενδιέφερε να μάθω λεπτομέρειες. Έχοντας μικρή εμπειρία (παιδικού, προνήπιου, δημοτικού) από το βρυξελλιώτικο σύστημα αλλά και περιβάλλον το θεωρώ μέχρι στιγμής πολύ καλύτερο από το επίπεδο του αντίστοιχου δημόσιου ελληνικού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Speculoos είπε

Ίσως να υπάρχει θέμα σε ό,τι αφορά τη διαθεσιμότητα αλλά και την τιμή. Όσοι από το insomnia έχουν ολλανδική εμπειρία μπορεί να βοηθήσουν περισσότερο. Αν ψάχνετε σπίτια/διαμερίσματα δείτε αν λέει κάπου στην περιγραφή huisdieren toegestaan.

Aντλώντας και πάλι από την προσωπική μου εμπειρία, δε θέλω να γενικεύσω, όταν κάνεις ένα βήμα με τη σύντροφό σου, πόσο μάλλον στο εξωτερικό, το κάνετε μαζί. Ειδικά αν υπάρχει άμεσο πλάνο για οικογένεια. Γιατί ο ένας να συνεχίσει την καριέρα του και τη ζωή του και ο άλλος "να μείνει σπίτι να μεγαλώσει τα παιδιά"; Αυτό μόνο υγιές δεν είναι.

Αναφέρθηκε και πιο πάνω ότι ένας λόγος που οικογένειες επιλέγουν να γυρίσουν Ελλάδα είναι γιατί προτιμάνε τα παιδιά να πάνε σε ελληνικό σχολείο. Τόσο άσχημη είναι η ολλανδική εκπαίδευση; Θα με ενδιέφερε να μάθω λεπτομέρειες. Έχοντας μικρή εμπειρία (παιδικού, προνήπιου, δημοτικού) από το βρυξελλιώτικο σύστημα αλλά και περιβάλλον το θεωρώ μέχρι στιγμής πολύ καλύτερο από το επίπεδο του αντίστοιχου δημόσιου ελληνικού.

Στις Βρυξέλλες νομίζω ότι υπάρχει αρκετά μεγαλύτερη ελληνική κοινότητα με αρκέτα μικρότερη διασπορά. Μια χαρά είναι νομίζω το Ολλανδικό εκπαιδευτικό σύστημα απλώς αν θέλεις να μαθαίνει και ελληνικά/ιστορία/λογοτεχνία(σχολείου) θα πρέπει να πηγαίνει και στο Ελληνικό σχολείο συνήθως ΣΚ όπου είναι και αυτό. Επίσης στην Ελλάδα είναι πολύ πιο εύκολο (από αυτά που έχω δει στην Ολλανδία), σίγουρα κουραστικό και με μικρότερες αποδοχές, να μεγαλώνεις παιδιά και να εργάζονται και οι δύο γονείς κανονικά. Αλλά πάντα υπάρχει η οικογένεια και οι φίλοι κοντά. Σε κάποιες(αρκετές) περιπτώσεις λόγω παροχών(ασφαλιστικών) από την εργασία και το Ολλανδικό κράτος συνέφερε η μητέρα να μένει σπίτι και να μεγαλώνει τα παιδιά από το να εργάζεται κανονικά.

Μπορεί η κατάσταση στην Ολλανδία να έχει αλλάξει προς το χειρότερο μπορεί και όχι.

Επεξ/σία από peragialos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, peragialos είπε

Στις Βρυξέλλες νομίζω ότι υπάρχει αρκετά μεγαλύτερη ελληνική κοινότητα με αρκέτα μικρότερη διασπορά. Μια χαρά είναι νομίζω το Ολλανδικό εκπαιδευτικό σύστημα απλώς αν θέλεις να μαθαίνει και ελληνικά/ιστορία/λογοτεχνία(σχολείου) θα πρέπει να πηγαίνει και στο Ελληνικό σχολείο συνήθως ΣΚ όπου είναι και αυτό. Επίσης στην Ελλάδα είναι πολύ πιο εύκολο (από αυτά που έχω δει στην Ολλανδία), σίγουρα κουραστικό και με μικρότερες αποδοχές, να μεγαλώνεις παιδιά και να εργάζονται και οι δύο γονείς κανονικά. Αλλά πάντα υπάρχει η οικογένεια και οι φίλοι κοντά. Σε κάποιες(αρκετές) περιπτώσεις λόγω παροχών(ασφαλιστικών) από την εργασία και το Ολλανδικό κράτος συνέφερε η μητέρα να μένει σπίτι και να μεγαλώνει τα παιδιά από το να εργάζεται κανονικά.

Μπορεί η κατάσταση στην Ολλανδία να έχει αλλάξει προς το χειρότερο μπορεί και όχι.

Κατάλαβα, η βοήθεια οικογένειας και φίλων είναι σημαντική. Στα του σχολείου, με την εξαίρεση του Ευρωπαϊκού σχολείου στο οποίο έχουν πρόσβαση οι ευρωυπάλληλοι και οι διπλωμάτες καθώς και της ειδικών συνθηκών Κεστεκειδίου σχολής, δεν υπάρχουν άλλα ιδρύματα αμιγούς ελληνικής εκπαίδευσης, οπότε για να μάθει ένα παιδί ελληνικά/ιστορία/λογοτεχνία θα πρέπει να πηγαίνει Τετάρτες και ΣΚ στα επίσημα τμήματα γλωσσομάθειας τα οποία είναι μια μικρογραφία του ελληνικού σχολείου. Αυτά είναι και η μόνη επιλογή για την πλειοψηφία των Ελλήνων που ζουν εδώ. Αλλιώς ιδιαίτερα στο σπίτι. Τα υπόλοιπα πρωινά τα παιδιά πηγαίνουν σε κάποιο ολλανδόφωνο ή γαλλόφωνο σχολείο στις Βρυξέλλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Speculoos said:

Αναφέρθηκε και πιο πάνω ότι ένας λόγος που οικογένειες επιλέγουν να γυρίσουν Ελλάδα είναι γιατί προτιμάνε τα παιδιά να πάνε σε ελληνικό σχολείο. Τόσο άσχημη είναι η ολλανδική εκπαίδευση; Θα με ενδιέφερε να μάθω λεπτομέρειες. Έχοντας μικρή εμπειρία (παιδικού, προνήπιου, δημοτικού) από το βρυξελλιώτικο σύστημα αλλά και περιβάλλον το θεωρώ μέχρι στιγμής πολύ καλύτερο από το επίπεδο του αντίστοιχου δημόσιου ελληνικού.

Δεν έχω προσωπική εμπειρία για το Ολλανδικό σύστημα αλλά αυτά που έχω ακούσει από συγγενείς και γείτονες φαίνεται ανώτερο του Ελληνικού.

  • Στο δημοτικό δεν έχουν (σχεδόν καθόλου) homework και τα παιδιά έχουν χρόνο να παίξουν, να κάνουν κάποιο δραστηριότητα και να κοινωνικοποιηθούν. 
  • Στο γυμνάσιο και λύκειο έχουν ευελιξία να επιλέξουν και να αλλάξουν διαφορετικές βαθμίδες εκπαίδευσης.
  • Δεν χρειάζεσαι φροντιστήριο.
  • Τα παιδιά γενικά μαθαίνουν να είναι ανεξάρτητα και να διαμορφώνουν την γνώμη τους από μικρή ηλικία.
  • Οι υποδομές Στο πανεπιστήμιο δεν συγκρίνονται με της Ελλάδας.
5 hours ago, filarhos said:

Μια σκέψη είναι το αυτοκίνητο που θα πάω με αυτό φορτωμένο... Για κανένα 6μηνο σίγουρα θα το έχω με τις ελληνικές πινακίδες, μετά ίσως το πουλήσω και αγοράσω εκεί κάτι. Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με τα έξοδα του εκεί;

 

Λογικά για να το πουλήσεις θα πρέπει να έχεις ολλανδικές πινακίδες.  Αν έχεις το αυτοκίνητο στο όνομα σου και θέλεις να βγάλεις Ολλανδικές πινακίδες τότε γλυτώνεις το BPM tax.

Τα έξοδα για το αυτοκίνητο:

  • Η βενζίνη περίπου 20-30 λεπτά πιο ακριβή από Ελλάδα, τώρα έχουν την ίδια τιμή γιατί μείωσαν το ΦΠΑ.
  • Road tax, εξαρτάται από την περιοχή που μένεις, αν είναι βενζίνη η πετρέλαιο και το βάρος του αυτοκινήτου
  • Ασφάλεια, πάλι εξαρτάται από την περιοχή που μένεις και την πακέτο θες.
  • Maintenance, όπως φαντάζεσαι το κόστος εργασίας είναι διπλάσιο σε σχέση με την Ελλάδα
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...