Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φωτογραφικής μηχανής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά πήρα την canon την 730 μου βγάζει κάποιον ενθουσιασμό ειδικά με το ζουμ, δυστυχώς δεν με αφήνει εδώ μέσα να ανεβάσω τις φωτογραφίες για να τις δείτε και εσείς αυτό που λίγο με ενοχλεί όσο και να με εντυπωσιάζει το ζουμ είναι όταν τη μεγεθύνω αρχίζει και φαίνεται κάπως περίεργη φωτογραφία, εντάξει για τη χρήση που τη θέλω δεν πειράζει αλλά κάπου μέσα μου με ενοχλεί, σκέφτηκα μετά από συμβουλή να δω και την Fujifilm X-T100,αλλά επειδή δεν έχει μεγάλο zoom τι φακούς μπορώ να πάρω για αυτή τη μηχανή είναι εξειδικευμένη και ποιο θα προτείνατε για αυτή τη μηχανή να έχει μεγάλο zoom, sorry παιδιά είμαι πολύ άσχετος αλλά με έχει πιάσει το πάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, slk200gr είπε

Τελικά πήρα την canon την 730 

Αγόρασες μηχανή ; Την COMPACT canon 730 ;;;;;;

Και ρωτάς τι φακούς να πάρεις για ποιά ;;;;;

Για την compact ;;;;

Η X-T100 που κολλάει ; Σκέφτεσαι να πάρεις κι άλλη φωτογραφική ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Η X-T100 που κολλάει ; Σκέφτεσαι να πάρεις κι άλλη φωτογραφική ;;;; 

Μαλλον ναι. Κοιταει την fuji και ρωταει για φακους. Σωστα slk200gr? :unsure:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάλε ένα όριο τιμής και πες αν θέλεις μεταβλητό ζουμ ή αν θα σου έκανε ένας φακός με μεγάλο ζουμ  σταθερό όμως. 

Σε nikon , π.χ. ο συνδιασμός d7200 και AF Nikkor 180mm f/2.8D IF-ED θα σου δώσει οξύτητα , λεπτομέρεια και ταχύτητα για κινούμενα θέματα που τσακίζει  (και κόστος μηχανής και φακού παίζεις κάπου στα 1500 ευρώ). 

Αλλά είναι σταθερό το ζουμ στα 180mm που λόγω crop ισοδυναμούν με 270mm 

 

Δες ένα δείγμα για τι ζουμ μιλάμε

chosen.jpg

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντυπωσιακες οι φωτο ,μεταβλητο σκεφτομουν εγω ,βασικα σκεφτομουν αυτο το πακετο που ειναι με 2 φακους ,https://www.giannatosfoto.gr/?product=nikon-d3500-af-p-dx-18-55-af-p-dx-70-300-ed-τσάντακάρτα-sd16gbτρίποδοηχεία&skr_prm=WyJiNzRmYmY2Yi0yNjVhLTRlNzQtYWQzYi0yN2NkZmM0OTIyNDMiLDE1NjM1MzI2ODk3NDQseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0, και ειναι σε προσσφορα στα 550 ε (σημερα ειχε και μειωση 10%) απο περιπου 1000ε ,οκ το f/4.5-6.3G του τελεφακου δεν ειναι οτι το καλυτερο αλλα χαρη στην τιμη σκεφτομαι να κανω εναν συμβιβασμο.

μερικα δειγματα me zoom με την canon 730  εδω στο 20χ ,

τις αναλυσεις τις εχω κατεβασει για να μπορεω να τα ανεβασω

20190717181938_IMG_00691.jpg

με ζοομ και κινηση

20190717174604_IMG_00471.jpg

αυτη η φωτο ειναι χωρις ζοομ και ακολουθουν 2 φωτο με ζοομ 40χ και 80 χ (ψηφιακο ) εστιαζουν στην κορυσφη του βουνου

20190717182421_IMG_00781.jpg

20190718184200_IMG_00891.jpg

20190717182414_IMG_00771.jpg

τραβηχτηκαν χωρις τριποδα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα επιλογη ειναι η d3500. Μια ενσταση εχω ως προς τον ζουμ. Θα εχεις μια "τρυπα" απο τα 55χιλ μεχρι 70. Μοιαζει ασημαντο αλλα δεν ειναι. Διαπραγματευσου για τον 55-300.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για  πλήρη γκάμα ζουμ και για να μην αλλάζει φακούς, θα μπορούσε να δει και τον όλα σε ένα 

AF-S DX Nikkor 18-200mm f/3.5-5.6G ED VR II 

 

με τις παραχωρήσεις που συνεπάγεται πάντα μία τέτοια επιλογή (όχι σημαντικές για μη φανατικούς, ρεαλιστές  χομπίστες).

Σε συνδιασμό με τη d3500 . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, allpaple είπε

Αν καταλαβα σωστα μαλλον 18-300 θελει. Μη σου πω τον 18-400 :)

Ο 18-300 είναι καλή επιλογή για όλα σε ένα (με τους συνήθεις περιορισμούς) .  Πιθανό μειονέκτημα τα +200 ευρώ , από τον 18-200  . 

Για τον 18-400 , επειδή δεν είναι ... μαμά , δεν συμφωνώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, slk200gr είπε

εντυπωσιακες οι φωτο ,μεταβλητο σκεφτομουν εγω ,βασικα σκεφτομουν αυτο το πακετο που ειναι με 2 φακους ,https://www.giannatosfoto.gr/?product=nikon-d3500-af-p-dx-18-55-af-p-dx-70-300-ed-τσάντακάρτα-sd16gbτρίποδοηχεία&skr_prm=WyJiNzRmYmY2Yi0yNjVhLTRlNzQtYWQzYi0yN2NkZmM0OTIyNDMiLDE1NjM1MzI2ODk3NDQseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0, και ειναι σε προσσφορα στα 550 ε (σημερα ειχε και μειωση 10%) απο περιπου 1000ε ,οκ το f/4.5-6.3G του τελεφακου δεν ειναι οτι το καλυτερο αλλα χαρη στην τιμη σκεφτομαι να κανω εναν συμβιβασμο.

μερικα δειγματα me zoom με την canon 730  εδω στο 20χ ,

τις αναλυσεις τις εχω κατεβασει για να μπορεω να τα ανεβασω

20190717181938_IMG_00691.jpg

με ζοομ και κινηση

20190717174604_IMG_00471.jpg

αυτη η φωτο ειναι χωρις ζοομ και ακολουθουν 2 φωτο με ζοομ 40χ και 80 χ (ψηφιακο ) εστιαζουν στην κορυσφη του βουνου

20190717182421_IMG_00781.jpg

20190718184200_IMG_00891.jpg

20190717182414_IMG_00771.jpg

τραβηχτηκαν χωρις τριποδα

Αν εξαιρέσεις την εικόνα με το ψηφιακό zoom, οι άλλες μου φαίνονται μια χαρά για compact μηχανή με αισθητήρα 1/2,3". Μήπως να τη μάθεις λίγο καλύτερα ώστε να μπορέσεις σε δεύτερο χρόνο να εκτιμήσεις πιο σωστά αν και σε τι θα σε ωφελήσει επιπλέον μια DSLR;

Αυτό που με προβλημάτισε είναι αυτές οι κηλίδες που σου παραθέτω πιο κάτω και που πιθανό να σχετίζονται με σκόνη στον αισθητήρα.

Σπάνια, μπορεί να σχετίζονται με σκόνη στο φακό και ακόμα σπανιότερα στο εμπρόσθιο κρύσταλλο του φακού. Ας ελπίσουμε να είναι το τελευταίο. Γίνεται εμφανέστερο σε μικρά διαφράγματα, όπως πιθανότατα έχει χρησιμοποιηθεί σε αυτή τη λήψη.

Bird.png

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/7/2019 στις 1:07 ΜΜ, Cntrl+X είπε

Μήπως να τη μάθεις λίγο καλύτερα ώστε να μπορέσεις σε δεύτερο χρόνο να εκτιμήσεις πιο σωστά αν και σε τι θα σε ωφελήσει επιπλέον μια DSLR;

Αυτό που με προβλημάτισε είναι αυτές οι κηλίδες που σου παραθέτω πιο κάτω και που πιθανό να σχετίζονται με σκόνη στον αισθητήρα.

Σπάνια, μπορεί να σχετίζονται με σκόνη στο φακό και ακόμα σπανιότερα στο εμπρόσθιο κρύσταλλο του φακού. Ας ελπίσουμε να είναι το τελευταίο. Γίνεται εμφανέστερο σε μικρά διαφράγματα, όπως πιθανότατα έχει χρησιμοποιηθεί σε αυτή τη λήψη.

 

Είχες πολύ δίκιο σε αυτό που έγραψες τώρα τρεις μέρες που ασχολούμαι με τη μηχανή μπορώ να πω ότι είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος, το μέγεθος της μηχανής είναι πάρα πολύ βολικό στη μετακίνηση,βέβαια και μία δεύτερη για δύσκολες καταστάσεις περνάει και πάλι από το μυαλό μου,ας πούμε πήγα σε μία πίστα με μηχανές η δικιά μου μηχανή δεν έβγαλε τίποτα ,του φίλου μου έβγαζε πολύ καθαρές  αλλά ναι πολύ όγκος. και φοβος όταν κάτσαμε σε μια ταβέρνα μην τον ψειρισουν παρόλο που ήταν στο πορτμπαγκάζ ( λογικό έχει δώσει ένα τσουβαλι χρήματα για σώμα και φακούς).Τα σημαδάκια δεν τα ξαναείδα ,φωτοφρααφισα σε διάφορα φόντα δεν φαίνεται κάτι, ευχαριστώ για τις συμβουλές και τον χρόνο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...