Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φωτογραφικής μηχανής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά Θα ήθελα την βοήθειά σας στην επιλογή φωτογραφικής μηχανής. Ταβάνι 400 €. Με ενδιαφέρει να τραβάω και video (αρκετές δραστηριότητες παιδιών). Δεν έχω πρόβλημα και για μεταχειρισμένη. Δεν έχω ασχοληθεί με dslr και mirrorless. Μέχρι τώρα τραβάω με Olympus C-7070 Wide Zoom και Sony HDR-CX240E. Υποθέτω ότι πάω για mirrorless. Είδα τις παρακάτω:

Canon EOS M100 15-45, Panasonic Lumix DMC-GF7K 12-32, Sony α5100 Kit 16-50

 Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, denaxasjim είπε

Καλημέρα παιδιά Θα ήθελα την βοήθειά σας στην επιλογή φωτογραφικής μηχανής. Ταβάνι 400 €. Με ενδιαφέρει να τραβάω και video (αρκετές δραστηριότητες παιδιών). Δεν έχω πρόβλημα και για μεταχειρισμένη. Δεν έχω ασχοληθεί με dslr και mirrorless. Μέχρι τώρα τραβάω με Olympus C-7070 Wide Zoom και Sony HDR-CX240E. Υποθέτω ότι πάω για mirrorless. Είδα τις παρακάτω:

Canon EOS M100 15-45, Panasonic Lumix DMC-GF7K 12-32, Sony α5100 Kit 16-50

 Ευχαριστώ

    Πολύ καλή η c 7070 , δείτε για Olympus omd em10 mark ii ........ δεν θα το μετανιώσετε ..... καινούρια με τις εκπτώσεις γυρω στα 450 .

   Την καλημέρα μου , καλή επιτυχία ..... αν μπορείτε να πατε στα 590 την έχει το πλαίσιο σε προσφορά με τους δύο φακούς .

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Πολύ καλή η c 7070 , δείτε για Olympus omd em10 mark ii ........ δεν θα το μετανιώσετε ..... καινούρια με τις εκπτώσεις γυρω στα 450 .

   Την καλημέρα μου , καλή επιτυχία ..... αν μπορείτε να πατε στα 590 την έχει το πλαίσιο σε προσφορά με τους δύο φακούς .

Καλημέρα και σε σένα Μπάμπη ευχαριστώ για την βοήθεια , αξίζει μεταχειρισμένη η Olympus omd em10 με τον 14-45 στα 250 € ;  (Οχι η  mark ii)

Επεξ/σία από denaxasjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, denaxasjim είπε

Καλημέρα και σε σένα Μπάμπη, αξίζει μεταχειρισμένη η Olympus omd em10 με τον 14-45 στα 250 € ;  (Οχι η  mark ii)

   Αξίζει αν και θα προτιμουσα την mark ii δλδ να παω προς τα 300 και κατι .

   Φυσικά ισχύει η λογική ότι αν φτάσετε στα 250 τα 450 δεν είναι πολύ μακριά για κατι ολοκαίνουργιο με εγγύηση .

   Καλή επιτυχία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου αρεσε και μενα αυτη η φωτογραφικη ειδικα με τους 2 φακους στα 590 ε,εχω μια απορια ποσο ειναι το ζοομ γιατι δεν ειδα καπου να το γραφει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, slk200gr είπε

μου αρεσε και μενα αυτη η φωτογραφικη ειδικα με τους 2 φακους στα 590 ε,εχω μια απορια ποσο ειναι το ζοομ γιατι δεν ειδα καπου να το γραφει

   Ο 14 - 42 και ο 40 - 150 φυσικά επι δύο σε ότι αφορά το crop ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Τι θα πει στα Ελληνικά ?

Είμαι εντελώς άσχετος και δεν κατάλαβα τι εννοείς με το  14 - 42 και ο 40 - 150 φυσικά επι δύο σε ότι αφορά το crop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Είμαι εντελώς άσχετος και δεν κατάλαβα τι εννοείς με το  14 - 42 και ο 40 - 150 φυσικά επι δύο σε ότι αφορά το crop

   Μάλιστα , τώρα καταλαβα , σύμφωνα με την αναλογία , το crop του αισθητήρα ο οποίος στις Olympus είναι επι δύο , οι φακοί ναι μεν είναι πχ 14 - 42 σαν εστιακές αποστάσεις , ομως για να έχετε την πραγματική εστιακή απόσταση με βαση τον αισθητήρα πολλαπλασιάζετε επι δύο , οπότε οι εστιακές αποστάσεις μετατρέπονται απο 14 - 42 σε 28 - 84 πανω στην μηχανή .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babisskg είπε

   Μάλιστα , τώρα καταλαβα , σύμφωνα με την αναλογία , το crop του αισθητήρα ο οποίος στις Olympus είναι επι δύο , οι φακοί ναι μεν είναι πχ 14 - 42 σαν εστιακές αποστάσεις , ομως για να έχετε την πραγματική εστιακή απόσταση με βαση τον αισθητήρα πολλαπλασιάζετε επι δύο , οπότε οι εστιακές αποστάσεις μετατρέπονται απο 14 - 42 σε 28 - 84 πανω στην μηχανή .

Ευχαριστώ πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/7/2019 στις 8:08 ΠΜ, babisskg είπε

Olympus omd em10 mark ii

Καλημερα σας

Ειναι μηχαναρα αλλα οχι τοσο για βιντεο το οποιο ζητα ο νηματοθετης.

Στις 10/7/2019 στις 6:45 ΠΜ, denaxasjim είπε

Μέχρι τώρα τραβάω με Olympus C-7070 Wide Zoom και Sony HDR-CX240E

Οποιαδηποτε απο αυτες που ειδες , Canon EOS M100 15-45, Panasonic Lumix DMC-GF7K 12-32, Sony α5100 Kit 16-50, ειναι πολυ μπροστα σε σχεση με αυτες που χρησιμοποιεις μεχρι σημερα. Ειμαι ξεκαθαρα υπερ της a5100. Θα προτεινω ομως την α6000. Ο Μονος λογος ειναι το προσοφθαλμιο που εχει, ενω η 5100 δεν εχει.

Οι υπολοιπες διαφορες τους ειναι μικρες κι ανουσιες, με εξαιρεση ισως τα 11fps της 6000.

Μπορεις να ριξεις μια ματια στις αγγελιες αφου δεν σε ενοχλει το μεταχειρισμενο. Π.χ.

 

 

Δεν εχω σχεση με τον πωλητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ψάχνω για μέρες τώρα σε ποια κάμερα να καταλήξω τελικά θα πρέπει να ζητήσω τη βοήθεια του κοινού, ψάχνω μία φωτογραφική όσο το δυνατόν μικρότερη για να μπορώ να τη μεταφέρω εύκολα σχεδόν καθημερινά με μεγάλο zoom και σαφέστατα με ποιοτικές φωτογραφίες,, βασικό κριτήριο είναι το ζουμ γιατί μου αρέσει να φωτογραφίζω ζώα, υπήρχε μία σκέψη μέχρι και να αλλάξω κινητό έχω, το samsung το s10 και να πάρω το huawei το p30 pro λόγω του zoom  αλλά όσες φωτογραφίες είδα δεν με εντυπωσίασαν και πάρα πολύ επίσης δεν θα θελα να αλλάξω το κινητό μου μία και τα χω συνηθίσει τα samsung. Στην αρχή έβλεπα αυτό https://www.amazon.de/dp/B06Y41QH3R/?coliid=IDLFTXCWZ7CM0&colid=14Z4EEQP32BLF&psc=1&ref_=lv_o  αλλά αφού διάβασα τις κριτικές βρήκα και αυτό που φαίνεται να είναι καλύτερο,https://www.amazon.de/dp/B071DNH7PC/?coliid=IT9ZFYGVWLC0U&colid=14Z4EEQP32BLF&psc=1&ref_=lv_, πιστεύετε ότι είναι καλή λύση για αυτό που τη θέλω η υπάρχει κάτι καλύτερο το κόστος με ενδιαφέρει αλλά πρωτεύει το ζουμ και η φορητότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, slk200gr είπε

Αφού ψάχνω για μέρες τώρα σε ποια κάμερα να καταλήξω τελικά θα πρέπει να ζητήσω τη βοήθεια του κοινού, ψάχνω μία φωτογραφική όσο το δυνατόν μικρότερη για να μπορώ να τη μεταφέρω εύκολα σχεδόν καθημερινά με μεγάλο zoom και σαφέστατα με ποιοτικές φωτογραφίες,, βασικό κριτήριο είναι το ζουμ γιατί μου αρέσει να φωτογραφίζω ζώα, υπήρχε μία σκέψη μέχρι και να αλλάξω κινητό έχω, το samsung το s10 και να πάρω το huawei το p30 pro λόγω του zoom  αλλά όσες φωτογραφίες είδα δεν με εντυπωσίασαν και πάρα πολύ επίσης δεν θα θελα να αλλάξω το κινητό μου μία και τα χω συνηθίσει τα samsung. Στην αρχή έβλεπα αυτό https://www.amazon.de/dp/B06Y41QH3R/?coliid=IDLFTXCWZ7CM0&colid=14Z4EEQP32BLF&psc=1&ref_=lv_o  αλλά αφού διάβασα τις κριτικές βρήκα και αυτό που φαίνεται να είναι καλύτερο,https://www.amazon.de/dp/B071DNH7PC/?coliid=IT9ZFYGVWLC0U&colid=14Z4EEQP32BLF&psc=1&ref_=lv_, πιστεύετε ότι είναι καλή λύση για αυτό που τη θέλω η υπάρχει κάτι καλύτερο το κόστος με ενδιαφέρει αλλά πρωτεύει το ζουμ και η φορητότητα

Εγώ θα πρότεινα την Canon SX620. Η ποιότητα εικόνας δεν είναι κατώτερη από τις άλλες δύο, είναι μικρότερη και πολύ φτηνότερη.

χ25 zoom δεν είναι αρκετό;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι μια πολύ καλή λύση στα μισά χρήματα ,το 25 ζοομ μου φτάνει είναι και μικρότερη ,Μασάι καλά αυτήν μάλλον θα πάρω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...