Προς το περιεχόμενο

Αγορά φθηνού soft box set


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θέλω να φτιάξω μια σειρά από κωμικά βίντεο  ( τύπου stand up comedy), τα οποία θα βιντεοσκοπησω μέσα σε σπίτι ( ενα άδειο σαλόνι). Εχω βρει ενα σετ με δυο soft boxes απο γερμανια μέσω Ebay στα 40€.

Υπάρχει κατι που πρέπει να προσέξω? 

Δεν ψάχνω για κατι το τρομερό, απλά να κάνουν τη δουλειά τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραια! Το τσιμπας μονο και μονο για τις βασεις και την βαλιτσουλα.

Γνωριζεις φυσικα οτι τον ανεμιστηρα του air condition θα τον εχεις χαμηλα γιατι θα τα παρει ο αερας :P

Μετα θα πεταχτεις μεχρι το leroy merlin και θα παρεις μερικα τετοια.

https://www.leroymerlin.gr/gr/ilektrologika/exoplismos-fotistikon/doui/metatropeas-ntoui-e27-2e27-telco-e27-se-2xe27-plastikos-leukos-61551763/

Και καπου αλλου εχω δει σε τετραδα αλλα δεν θυμαμαι:unsure:

Τα 135 wattακια, για μια λαμπιτσα φθορισμου σαν αυτη του σετ, ειναι πολυ λιγα.

Βαλε μεσα μια τετραδα στο καθ ενα, απο ~1500  λουμεν, λεντ λαμπιτσες (10~15watt), με ενα μεσο χρωμα, ας πουμε 4000Κ και θα εισαι οκ για τα

                                                                                                                           Ε Ι Σ Α Γ Ω Γ Ι Κ Α.

Μην βιαστεις να πας στην μπλεδουρα των 5500 η των 6000. Δες πρωτα πως γραφει ο χωρος σου και μετα αποφασισε αν θα κατεβεις η θα ανεβεις χρωματικα.

Το πιθανοτερο ειναι οτι θα χρειαστεις περισσοτερα η μεγαλυτερα σοφτ αλλα,,,,,,,, σμολ μουβς.;)

Οτι χρειαστεις εδω ειμαστε.

Καλη αρχη!

Επεξ/σία από allpaple
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/7/2019 στις 10:32 ΠΜ, vagosofron είπε

μάλλον θα επιλέξω πέτου, διότι τα χώρου ειναι ακριβά

Θα επιλεξεις πετου η κεφαλης, διοτι με τα αλλα θα γραφεις πολυ χωρο, εκτος,,,,,, εαν μου πεις οτι θα εχεις μπουμ και μπουμαν κατι για το οποιο αμφιβαλλω! :lol:

Προτεινω κεφαλης διοτι το κολλας στο στομα και εχεις οοοοσο το δυνατον καλλιτερη σταθμη σηματος προς θορυβο. Απο την αλλη με του πετου εχουν τυχει προβληματα με κατι περιεργα ρουχα και τιποτα ατσουμπαλες κινησεις του ομιλητη.  Μαντααααρα ο ηχος.

Αυτο το νουμερακι σου πεφτει βαρυ?

https://www.athensproaudio.gr/el/proel-hcm-23-ak.html

Επεξ/σία από allpaple
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, allpaple είπε

Θα επιλεξεις πετου η κεφαλης, διοτι με τα αλλα θα γραφεις πολυ χωρο, εκτος,,,,,, εαν μου πεις οτι θα εχεις μπουμ και μπουμαν κατι για το οποιο αμφιβαλλω! :lol:

Προτεινω κεφαλης διοτι το κολλας στο στομα και εχεις οοοοσο το δυνατον καλλιτερη σταθμη σηματος προς θορυβο. Απο την αλλη με του πετου εχουν τυχει προβληματα με κατι περιεργα ρουχα και τιποτα ατσουμπαλες κινησεις του ομιλητη.  Μαντααααρα ο ηχος.

Αυτο το νουμερακι σου πεφτει βαρυ?

https://www.athensproaudio.gr/el/proel-hcm-23-ak.html

Μια χαρά τιμή. Αλλά μάλλον θα έχω μπουμ και μπουμαν! Θα δω πρώτα πως θα είναι τα φώτα και μετά θα λύσω τα του ήχου,  ευχαριστώ 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά τα φώτα ήταν πολύ ποιοτικά, τουλάχιστον έτσι μου φάνηκανε, απλά θα χρειαστεί να βάλω και δεύτερη λάμπα στο καθένα γιατί είχαν από μια μεγάλη.

Στο θέμα καμερών τώρα...τα βίντεο θα είναι κωμικά, ενός ατόμου, δύο ή και τριών.

Με ένα πρώτο δοκιμαστικό που γυρίσαμε με κινητά, καταλάβαμε οτι δεν μπορούμε να προχωρήσουμε έτσι αν θέλουμε να βγει κάτι επαγγελματικό.

Θέλουμε 3 κάμερες να τραβάνε ταυτόχρονα κοντινά και μία για γενικό πλάνο.

Έχουμε μια βιντεοκάμερα panasonic (δεν θυμάμαι το μοντέλο) η οποία τραβάει 1080p και την οποία σίγουρα θα κρατήσουμε για κοντινά πλάνα.

Για γενικό πλάνο σκέφτηκα να πάρουμε μια τύπου gopro ( ή και gopro), την οποία θα έχουμε είτε στο homemade gimbal, είτε στο homemade 2μετρο slider.

Άρα θέλουμε και δύο ακόμη κάμερες για κοντινά. 

Επειδή τα μετρητά είναι ελάχιστα, αλλά παίζει πιστωτική, τι προτείνετε για τέτοιου τύπου βιντεοσκόπηση? 

Όσο πιο οικονομικές τόσο το καλύτερο...

Ευχαριστώ και συγγνώμη το μακροσκελές κείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vagosofron είπε

τι προτείνετε για τέτοιου τύπου βιντεοσκόπηση?

Μονοκαμερο.

Ξεκινατε με αυτο και βλεπεις πως θα παει. Θα χρειαστεις λιγοτερο μονταζ και θα μπορεσεις να φτιαχνεις ακριβως τα πλανα που θες σε καθε προζα. Θελει λιγο παραπανω σχεδιασμο αλλα  γλυτωνεις τα εξοδα και εχεις λιγοτερο καθαρισμα απο αχρηστα πλανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονοκαμερο θα μας δυσκολέψει πολύ όμως. Θα πρέπει να  δουλέψουμε με εντελώς διαφορετικό τρόπο απο αυτόν που έχουμε στο μυαλό μας. Και δεν θα βγει και τόσο ενδιαφέρον αποτέλεσμα κατα τη γνώμη μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, vagosofron είπε

Θα πρέπει να  δουλέψουμε με εντελώς διαφορετικό τρόπο απο αυτόν που έχουμε στο μυαλό μας.

Μην ψαρωνεις. Συνηθεια ειναι. Θελει λιγο παραπανω ταξη. Και οπως παντα το πρωτο βημα μιας επιτυχιας ειναι το σεναριο κι οχι το τρικαμερο.;)

3 ώρες πριν, vagosofron είπε

Και δεν θα βγει και τόσο ενδιαφέρον αποτέλεσμα κατα τη γνώμη μου.

Καταλαβαινεις οτι αναιρεις ενα σωρο τηλεοπτικες σειρες και τον παγκοσμιο κινηματογραφο? :P

 

Τα καμερακια τυπου gopro δεν νομιζω να σε καλυψουν.

Επεξ/σία από allpaple
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα εννοείς να γυρίζουμε καθε σκηνή 2 κ 3 φορές απο διαφορετικές γωνίες?

Ναι αυτό θα βόλευε στο θέμα των καμερών, αλλά θα μας δυσκόλευε στα γυρίσματα μιας και το σενάριο είναι περισσότερο αυτοσχεδιαστικο

( έχοντας βέβαια εναν μπούσουλα).

Καμερουλα τύπου gopro σκεφτόμουν να χρησιμοποιηθεί μόνο για γενικά πλάνα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας

19 ώρες πριν, vagosofron είπε

καθε σκηνή 2 κ 3 φορές απο διαφορετικές γωνίες

Συνηθως μια γωνια για τον καθε ενα ειναι αρκετη αλλα.....

Ποσοι θα εισαστε στο γενικο? Θα κοιτατε καμερα? Ο ενας τον αλλον? Καποιον τριτο? Κατι, καπου, στα βαθη του χωροχρονου?:D

(ω ρε μεγαλε σκηνοθεσια απο φορουμ! Ποιος τη χαρη σου :lol:)

Ο μπουμαν ξερει να πλασαρεται χωρις να μπαινει το μικροφωνο στο πλανο? Εισαι σιγουρος οτι δεν θα γραψεις τιποτα σκιες να περιφερονται?

19 ώρες πριν, vagosofron είπε

σενάριο είναι περισσότερο αυτοσχεδιαστικο

Αλλο το σεναριο και αλλο αυτοσχεδιασμος. Προσπαθησε να αποφυγεις το δευτερο.

19 ώρες πριν, vagosofron είπε

Καμερουλα τύπου gopro σκεφτόμουν να χρησιμοποιηθεί μόνο για γενικά πλάνα

Αλλος τυπος καμερας = αλλη εικονα. Αλλα χρωματα, αλλο φως, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ιδέα για φόρουμ  σκηνοθεσίας 😂😂😂

Είμαστε 3, αλλά οχι πάντα. Μπορεί να παίξουμε και 2 ατομα ή ακομη και μόνο εγώ σε κάποια "επεισόδια ".

Θα κοιτάμε παντού λογικά,  δεν το ξεκαθαρίσαμε ακόμη!

Ο μπουμαν θέλουμε να μπαίνει και αυτος στο πλάνο,  δε μας πειράζει. 

Αυτοσχεδιασμό εννοώ  οτι αν κάτσει κατι αστείο το οποίο δεν ηταν γραμμένο,  θα παίξει κανονικά. 

Κατάλαβα,  οχι action camera...

 

Επεξ/σία από vagosofron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...