Προς το περιεχόμενο

Φακός για D5300


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, allpaple είπε

:lol: Καταλαβα. Δεν θα συμφωνησουμε ποτε!

Ενα πραγμα θα σου πω. Θα κρατησω τον sigma μεχρι να καταφερω να παρω τον tamron και θα δωσω τον Nikon. :D

Αυτος εχει ακομα πιο λιγα κλικ. Με βελουδινη θηκουλα, στο κουτακι του κλπ. Μηπως σε ενδιαφερει? Θα κανω πολυ καλη τιμη. Δεν κανω πλακα.

Διπλα στον 18-300 δεν εδειξε να υστερει. Μια χαρα γρηγορος γρηγορος και κεφατος ηταν. Και οι δυο ελαχιστα πιο αργοι απο τον 18-55. Τιποτα τραγικο ομως. Ισως κακως το αναφερω. Πιθανολογω οτι η μικρη αυτη διαφορα ειναι λογο, βαρους? :unsure: Εικαζω οτι εχουν χρησιμοποιησει αναλογα κινητηρακια με αυτα του 18-55 και γι αυτο αυτη η αισθηση καθυστερησεως.

Παλι παραθεση απο σαιτ ?.....

Δεν μπηκα στον κοπο να ανοιξω το λινκ. Κοιτα, ξεκαθαρα. Δεν πιστευω κανεναν τους. Ουτε τις εικονες τους, ουτε τις μετρησεις τους. Χιλιες φορες η

παρα τα κατασκευασματα αυτων των .... (δεν χαρακτηριζω για ευνοητους λογους)

Παντως δεν σε καταλαβαινω.

Αφου γουσταρεις τα τεστακια, τις συγκρισεις κλπ, γιατι δεν εκτυπωνεις ενα δικο σου πατερν? Να του ριχνεις οτι κι οσο φως γουσταρεις και να κανεις τα ομορφα αυτα παιχνιδακια των δοκιμων-μετρησεων?

Ποιόν nikon πουλάς; έχασα κάπου το νήμα.

Δυστυχώς έχω φτωχύνει πολύ τον τελευταία χρόνο, αν και υπάρχουν κάποιοι φακοί που θα με ενδιέφερε να αγοράσω, οικογενειακές υποχρεώσεις δε μου το επιτρέπουν.

Δεν υποτιμώ τη σημασία της προσωπικής πείρας αλλά αυτή είναι διαφορετικό πράγμα από τη γνώση. Γνώση είναι η πακεταρισμένη, συστηματοποιημένη συλλογική πείρα. Δε θα υπήρχε εξέλιξη αν βασιζόμασταν μόνο σε ότι μπορούμε να επιβεβαιώσουμε προσωπικά. Από την άλλη, δε μπορούμε και να δεχόμαστε οποιαδήποτε πηγή ως έγκυρη αλλά οι διάφορες πηγές ξεχωρίζουν ως προς την ποιότητα επεξεργασίας της πληροφορίας.

Για παράδειγμα μας ενδιαφέρει πάρα πολύ να γνωρίζουμε τις πειραματικές συνθήκες, τις υποθέσεις εργασίας, το αν υπάρχουν στοιχεία / ομάδες ελέγχου (controls), αν υπάρχει τυχαιοποίηση, αν υπάρχει διπλή τυφλή επιβεβαίωση (double blind) κλπ.

Δε γίνεται να ανακαλύψουμε μόνοι μας τα πάντα από την αρχή, χρειάζεται να αναπτύξουμε ικανότητα να αξιολογούμε τις πληροφορίες. Το "δεν πιστεύω κανέναν τους" δεν είναι αξιόπιστη στάση ζωής για δημιουργία γνώμης. Η διαμόρφωση γνώμης είναι μια δυναμική κατάσταση όπου προσωπική πείρα και συλλογική γνώση αλληλεπιδρούν και αφομοιώνονται κριτικά.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Ποιόν nikon πουλάς; έχασα κάπου το νήμα.

Τον AF-5 DX 55-300 f/4.5-5.6G ED VR. Γι αυτον δεν εγραψες οτι τον βρηκες εξαιρετικο φακο? Η τα μπερδεψα???:rolleyes:

1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

το αν υπάρχουν στοιχεία / ομάδες ελέγχου (controls), αν υπάρχει τυχαιοποίηση, αν υπάρχει διπλή τυφλή επιβεβαίωση

Αυτο ακριβως αμφισβητω απο ολους αυτους τους χαριτωμενους που γραφουν απο δω κι απο εκει στις επιχειρησεις που λεγονται σαιτ.

Ο τιτλος που θα τους εδινα ειναι πληρωμενος προωθητης προιοντων κι οχι reviewer.

Προτιμω την δικια σου/δικια μου/καποιου, αλλου πειραματικη διαταξη, η απλη παρατηρηση, γνωριζοντας πολυ καλα την μεγαλη πιθανοτητα λαθους η παραληψεως.

1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Γνώση είναι η πακεταρισμένη, συστηματοποιημένη συλλογική πείρα.

Συγγνωμη αυτο ειναι πληροφορια, κι απεχει πολυ απο τη γνωση. Το οτι διαβασα ενα σαιτ, ενα φυλλαδιο, ενα βιβλιο και αυριο μπορω να σου πω ακριβως τις προτασεις που διαβασα, η ακομα σε ποια σελιδα αναμεσα στις 1000 γραφει τι, δεν με κανει γνωστη, αλλα ανθρωποgoogle. Οι πληροφοριες δεν ειναι ακομα κτημα μου για να οριστουν ως γνωση.

Θα εγραφα και για τα αλλα, περι σταση ζωης κλπ κλπ αλλα ειναι εκτος θεματος και παραλληλα βαριεμαι.:P

Θες να θεωρεις δεδομενα και σωστα αυτα που γραφουν οι "reviewers"? Οκ παω πασο.

 

 

Επεξ/σία από allpaple
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, allpaple είπε

Τον AF-5 DX 55-300 f/4.5-5.6G ED VR. Γι αυτον δεν εγραψες οτι τον βρηκες εξαιρετικο φακο? Η τα μπερδεψα???

Ναι. Τον βρήκα εξαιρετικό, επειδή τον χρησιμοποιώ 3 χρόνια τώρα. Άποψη που συμφωνεί παρεμπιπτόντως με τη γνώμη γνωστών reviewers.

Τις οποίες παραθέτω εδώ, όχι επειδή έχει κάποια αξία για σένα αλλά για τον οποιονδήποτε έχει κάποιο ενδιαφέρον να αγοράσει το φακό:

 

Photographyblog:

In conclusion, the AF-S Nikkor DX 55-300mm f/4.5-5.6 lens is a good choice if you are looking for good optical performance in an affordable telephoto lens, but if you wish to shoot fast-moving subjects on a regular basis, or plan on moving to full-frame in the future, you might want to look for alternative solutions.

Photographylife:

Overall, I am impressed with this lens – it is fully capable of producing great pictures for those with tight budgets and who are planning to continue using DX cameras in the future”.

Imaging-resource:

Considering the price point, you do get a good deal of lens for the money: it's fairly sharp wide open, sharper when stopped-down, and other traits such as tolerance to chromatic aberration, corner shading and distortion are as good or better than you'd expect for a lens in this class. It's not quite as good as its predecessor 55-200mm, but then, it's not just a matter of tacking on an extra 100mm of focal length; something's got to give, and thankfully, there's nothing that gives too much to make that happen. For the money, the lens makes an excellent companion to an 18-55mm for a two-lens system that runs the full gamut of wide-angle to telephoto.

Kenrockwell:

If you want this 55-300mm VR and don't mind slower AF and clumsy manual focus, its optics and VR system are superb”.

Εδώ πως συγκρίνεται με τον 18-140mm στην ίδια περίπου εστιακή απόσταση

https://www.the-digital-picture.com/Reviews/ISO-12233-Sample-Crops.aspx?Lens=735&Camera=614&Sample=0&FLI=0&API=0&LensComp=916&CameraComp=614&SampleComp=0&FLIComp=3&APIComp=0

Ας δοκιμάσει ο αναγνώστης να αλλάξει τις τιμές διαφράγματος και θα διαπιστώσει ότι ο 55-300 είναι παντού οξύτερος του 18-140mm.

 

Μοναδική γνωστή εξαίρεση το DxO mark. Το οποίο του δίνει σχετικά χαμηλό sharpness. Μιλάμε για ένα site που ακόμα δεν έχει ανακαλύψει την Fujifilm, και που αποφάσισε να αξιολογήσει χρόνια μετά την κυκλοφορία τους κάμερες όπως η Pentax 645Z. Όποια άποψη κι αν έχει κανείς για τις διεθνείς βραβεύσεις, θεωρώ τουλάχιστον ύποπτο ότι έπρεπε να περάσει τόσος καιρός για να ασχοληθεί το DxO με μια κάμερα που είχε βραβευτεί από τα TIPA ως η καλύτερη medium format camera του 2015.

9 ώρες πριν, allpaple είπε

Αυτο ακριβως αμφισβητω απο ολους αυτους τους χαριτωμενους που γραφουν απο δω κι απο εκει στις επιχειρησεις που λεγονται σαιτ.

Ο τιτλος που θα τους εδινα ειναι πληρωμενος προωθητης προιοντων κι οχι reviewer.

Προτιμω την δικια σου/δικια μου/καποιου, αλλου πειραματικη διαταξη, η απλη παρατηρηση, γνωριζοντας πολυ καλα την μεγαλη πιθανοτητα λαθους η παραληψεως.

Τι είναι αυτό ακριβώς που κάνει τη δική μου άποψη εγκυρότερη; Καταρχήν δεν υπογράφω επώνυμα και συνεπώς δε φέρω την ίδια ευθύνη γι' αυτά που λέω. Έπειτα, μπορεί να έχω κι εγώ κάποιο συμφέρον να προωθώ συγκεκριμένες απόψεις. Από πότε είναι εγκυρότερος ισχυρισμός το ότι "το είπε ο Cntrl+X" αντί "το είπε ο Mark Gοldstein"; Δεύτερον, πως ακριβώς μπορεί να είμαι το ίδιο εγώ που δεν έχω να παραθέσω ένα δείγμα φωτογραφίας εδώ (λέμε τώρα, το έχω κάνει κάποιες φορές) από κάποιον που όχι μόνο παραθέτει αλλά και εξηγεί αναλυτικά τη μέθοδό του;

Τρίτον, όχι η ειδοποιός διαφορά της γνώσης με την πληροφορία είναι ότι η πρώτη είναι συστηματοποιημένη. Η πρωτογενής πληροφορία από την οποία έχει προκύψει, έχει οργανωθεί σε ενότητες (υπόθεση εργασίας, μέθοδος, αποτελέσματα, συμπέρασμα) και επίσης, είναι δυνάμει διαψεύσιμη με την έννοια ότι μπορεί να διασταυρωθεί με την αντίστοιχη παράθεση στοιχείων από άλλους ακριβώς επειδή γνωστοποιούνται οι συνθήκες κάτω από τις οποίες προέκυψε. Από τη στιγμή που κάποιος σου παραθέτει τις πειραματικές συνθήκες, το μόνο που μπορεί να καταστήσει το δικό σου συμπέρασμα όχι λιγότερο έγκυρο, είναι να παράξεις διαφορετικά αποτελέσματα στις ίδιες συνθήκες. Και, η οργανωμένη, συλλογική πείρα είναι γνώση, όχι βίωμα. Όταν διαβάζεις σε τρία διαφορετικά άρθρα που επεξηγούν τη μέθοδό τους, τα ίδια περίπου συμπεράσματα, αυτό είναι γνώση. Προσοχή: όχι πεποίθηση ή πίστη. Η γνώση, όσο έγκυρη κι αν είναι υπάγεται κι αυτή σε αμφισβήτηση. Υπό την προϋπόθεση ότι τα στοιχεία που θα οδηγήσουν σε αναθεώρησή της θα έχουν προκύψει από ανάλογης ποιότητας επεξεργασία. Γι' αυτό και δεν θεωρώ "δεδομένα" όπως λες αυτά που γράφουν οι reviewers, αλλά ανάλογα με την ποιότητα των υποθέσεων, των μεθόδων ελέγχου και της σκέψης που καταθέτουν, ιεραρχώ το βαθμό της αξιοπιστίας τους. Επίσης, είμαι προσεκτικός στην αξιολόγηση πολύ μικρών αποκλίσεων και οι οποίες είναι δυνατό να αποδοθούν σε στατιστικά τυχαίες διακυμάνσεις.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/7/2019 στις 8:39 ΠΜ, Cntrl+X είπε

Ναι. Τον βρήκα εξαιρετικό, επειδή τον χρησιμοποιώ 3 χρόνια τώρα.

Τον ξαναχρησιμοποιησα και θυμηθικα γιατι τον εβαλα στο κουτακι του, μετα απο πολυ λιγα κλικ και κατεληξα στον sigma.

Ο φακος δεν εχει ομαλη κινηση. Και στη μεγεθυνση και στην  εστιαση (χειροκινητη) κομπιαζει, ενω με πολυ μικρες κινησεις κανει σχετικα μεγαλα βηματα. Υποθετω λογο της ποιοτητας των πλαστικων. Πολυ αβολο για μενα και για οσους θελουν να χρησιμοποιουν φακους χειροκινητα. Γραφω λοιπον οτι σε σχεση με τον sigma, οπως εγραψα θα τους βαλω διπλα διπλα, υστερει.

Ομως στα χρηματα του, δεν εχω να προτεινω κατι καλλιτερο. Ζητω ο 55-300.:cool:

Στις 15/7/2019 στις 8:39 ΠΜ, Cntrl+X είπε

Photographyblog:

In conclusion, the AF-S Nikkor DX 55-300mm f/4.5-5.6 lens is a good choice if you are looking for good optical performance in an affordable telephoto lens, but if you wish to shoot fast-moving subjects on a regular basis, or plan on moving to full-frame in the future, you might want to look for alternative solutions.

Photographylife:

Overall, I am impressed with this lens – it is fully capable of producing great pictures for those with tight budgets and who are planning to continue using DX cameras in the future”.

Imaging-resource:

Considering the price point, you do get a good deal of lens for the money: it's fairly sharp wide open, sharper when stopped-down, and other traits such as tolerance to chromatic aberration, corner shading and distortion are as good or better than you'd expect for a lens in this class. It's not quite as good as its predecessor 55-200mm, but then, it's not just a matter of tacking on an extra 100mm of focal length; something's got to give, and thankfully, there's nothing that gives too much to make that happen. For the money, the lens makes an excellent companion to an 18-55mm for a two-lens system that runs the full gamut of wide-angle to telephoto.

Kenrockwell:

If you want this 55-300mm VR and don't mind slower AF and clumsy manual focus, its optics and VR system are superb”.

Αυτο κατα τη γνωμη σου δινει καποια ουσιαστικη πληροφορια? :blink:

Ειναι βεβαια ξεκαθαρη η δυνατοτητα του συγγραφεα να γεμισει σελιδα με κατι που θα μπορουσε να γραψει σε δυο γραμμες. :-D

 

Στις 15/7/2019 στις 8:39 ΠΜ, Cntrl+X είπε

Τους φακους τους εχεις, αν καταλλαβα καλα. Πιασε να τον επαλληθευσεις, η να τον διαψευσεις. Αν χρειαζεσαι πατερν να σου στειλω. (φανταζομαι πως οχι). Προσωπικα θα ηθελα να δω τα δικα σου αποτελεσματα.

Στις 15/7/2019 στις 8:39 ΠΜ, Cntrl+X είπε

Τι είναι αυτό ακριβώς που κάνει τη δική μου άποψη εγκυρότερη;

Πουθενα δεν ειπα οτι η αποψη σου ειναι εγκυροτερη. Κατ επαναλληψη ειπα οτι θελω απλα, την δικια σου αποψη και του οποιου αλλου συνφουρμητη εχει επαφη με το οποιο θεμα κουβεντιαζουμε καθε φορα. Οχι καποιου ρεβιουερ. Οταν κι εαν θελησω την αποψη "rewiewer" η "youtuber" θα την βρω στο νετ. Το ιδιο νομιζω οτι θελει ο καθε ενας που θετει μια ερωτηση εδω. Αλλιως δεν χρειαζεται το νημα " Φωτογραφικές Μηχανές & Εξοπλισμός" Μπορει απλα να γινει ενα νημα με λινκς απο ρεβιουερς. :fear:

Στις 15/7/2019 στις 8:39 ΠΜ, Cntrl+X είπε

δε φέρω την ίδια ευθύνη

Μη σκας. Οι ρεβιουερς δεν φερουν καμμια ευθυνη ως προς την ουσια του πραγματος. Φερουν ευθυνη μονο εαν δεν μαζεψουν αρκετους οπαδους ^_^

Στις 15/7/2019 στις 8:39 ΠΜ, Cntrl+X είπε

Έπειτα, μπορεί να έχω κι εγώ κάποιο συμφέρον να προωθώ συγκεκριμένες απόψεις.

Ετσι ειναι. Αλλα διατηρω τις ελπιδες μου οτι στα "φορα" γραφουμε επι το πλειστον οι κολλημενοι με το θεμα κι οχι οι αντιπροσωποι συμφεροντων.

Στις 15/7/2019 στις 8:39 ΠΜ, Cntrl+X είπε

Από πότε είναι εγκυρότερος ισχυρισμός το ότι "το είπε ο Cntrl+X" αντί "το είπε ο Mark Gοldstein"

Για τα ελατηρια που διαμορφωνουν τις "εγκυρες" αποψεις του Μαρκ ειμαι σιγουρος!

Για του Cntrl+X δεν ξερω. Ελπιζω να ειναι ενας απο τους πιο πανω κολλημενους που εγραψα και να σερβιρει τις δικες του "κολλημενες εγκυρες" αποψεις. :D Τις δικες του!

Στις 15/7/2019 στις 8:39 ΠΜ, Cntrl+X είπε

Δεύτερον, πως ακριβώς μπορεί να είμαι το ίδιο εγώ που....

Χαιρομαι παρα πολυ που δεν εισαι.

Στις 15/7/2019 στις 8:39 ΠΜ, Cntrl+X είπε

αλλά και εξηγεί αναλυτικά τη μέθοδό του;

Εδω λοιπον εχω μεγαλες διαφωνιες. Οταν θα εχεις χρονο και διαθεση επεξηγησε τι ειναι αυτο στις μεθοδους, που εχεις δει, ετσι ωστε να δεχεσαι ως ορθες τεκμηριομενες και εγκυρες τις αποψεις του/τους.

 

Στις 15/7/2019 στις 8:39 ΠΜ, Cntrl+X είπε

Τρίτον, όχι η ειδοποιός διαφορά της γνώσης με την πληροφορία είναι ότι η πρώτη είναι συστηματοποιημένη. Η πρωτογενής πληροφορία από την οποία έχει προκύψει, έχει οργανωθεί σε ενότητες (υπόθεση εργασίας, μέθοδος, αποτελέσματα, συμπέρασμα) και επίσης, είναι δυνάμει διαψεύσιμη με την έννοια ότι μπορεί να διασταυρωθεί με την αντίστοιχη παράθεση στοιχείων από άλλους ακριβώς επειδή γνωστοποιούνται οι συνθήκες κάτω από τις οποίες προέκυψε. Από τη στιγμή που κάποιος σου παραθέτει τις πειραματικές συνθήκες, το μόνο που μπορεί να καταστήσει το δικό σου συμπέρασμα όχι λιγότερο έγκυρο, είναι να παράξεις διαφορετικά αποτελέσματα στις ίδιες συνθήκες. Και, η οργανωμένη, συλλογική πείρα είναι γνώση, όχι βίωμα. Όταν διαβάζεις σε τρία διαφορετικά άρθρα που επεξηγούν τη μέθοδό τους, τα ίδια περίπου συμπεράσματα, αυτό είναι γνώση. Προσοχή: όχι πεποίθηση ή πίστη. Η γνώση, όσο έγκυρη κι αν είναι υπάγεται κι αυτή σε αμφισβήτηση. Υπό την προϋπόθεση ότι τα στοιχεία που θα οδηγήσουν σε αναθεώρησή της θα έχουν προκύψει από ανάλογης ποιότητας επεξεργασία. Γι' αυτό και δεν θεωρώ "δεδομένα" όπως λες αυτά που γράφουν οι reviewers, αλλά ανάλογα με την ποιότητα των υποθέσεων, των μεθόδων ελέγχου και της σκέψης που καταθέτουν, ιεραρχώ το βαθμό της αξιοπιστίας τους. Επίσης, είμαι προσεκτικός στην αξιολόγηση πολύ μικρών αποκλίσεων και οι οποίες είναι δυνατό να αποδοθούν σε στατιστικά τυχαίες διακυμάνσεις.

Αληθοφανη φληναφηματα.

Οταν θα θελησεις να στησεις ερευνητικο πειραματικο πρωτοκολλο στειλε μηνυμα. Θα βοηθησω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, allpaple είπε

Τον ξαναχρησιμοποιησα και θυμηθικα γιατι τον εβαλα στο κουτακι του, μετα απο πολυ λιγα κλικ και κατεληξα στον sigma.

Ο φακος δεν εχει ομαλη κινηση. Και στη μεγεθυνση και στην  εστιαση (χειροκινητη) κομπιαζει, ενω με πολυ μικρες κινησεις κανει σχετικα μεγαλα βηματα. Υποθετω λογο της ποιοτητας των πλαστικων. Πολυ αβολο για μενα και για οσους θελουν να χρησιμοποιουν φακους χειροκινητα. Γραφω λοιπον οτι σε σχεση με τον sigma, οπως εγραψα θα τους βαλω διπλα διπλα, υστερει.

Ομως στα χρηματα του, δεν εχω να προτεινω κατι καλλιτερο. Ζητω ο 55-300.:cool:

Αυτο κατα τη γνωμη σου δινει καποια ουσιαστικη πληροφορια? :blink:

Ειναι βεβαια ξεκαθαρη η δυνατοτητα του συγγραφεα να γεμισει σελιδα με κατι που θα μπορουσε να γραψει σε δυο γραμμες. :-D

Τους φακους τους εχεις, αν καταλλαβα καλα. Πιασε να τον επαλληθευσεις, η να τον διαψευσεις. Αν χρειαζεσαι πατερν να σου στειλω. (φανταζομαι πως οχι). Προσωπικα θα ηθελα να δω τα δικα σου αποτελεσματα.

Πουθενα δεν ειπα οτι η αποψη σου ειναι εγκυροτερη. Κατ επαναλληψη ειπα οτι θελω απλα, την δικια σου αποψη και του οποιου αλλου συνφουρμητη εχει επαφη με το οποιο θεμα κουβεντιαζουμε καθε φορα. Οχι καποιου ρεβιουερ. Οταν κι εαν θελησω την αποψη "rewiewer" η "youtuber" θα την βρω στο νετ. Το ιδιο νομιζω οτι θελει ο καθε ενας που θετει μια ερωτηση εδω. Αλλιως δεν χρειαζεται το νημα " Φωτογραφικές Μηχανές & Εξοπλισμός" Μπορει απλα να γινει ενα νημα με λινκς απο ρεβιουερς. :fear:

Μη σκας. Οι ρεβιουερς δεν φερουν καμμια ευθυνη ως προς την ουσια του πραγματος. Φερουν ευθυνη μονο εαν δεν μαζεψουν αρκετους οπαδους ^_^

Ετσι ειναι. Αλλα διατηρω τις ελπιδες μου οτι στα "φορα" γραφουμε επι το πλειστον οι κολλημενοι με το θεμα κι οχι οι αντιπροσωποι συμφεροντων.

Για τα ελατηρια που διαμορφωνουν τις "εγκυρες" αποψεις του Μαρκ ειμαι σιγουρος!

Για του Cntrl+X δεν ξερω. Ελπιζω να ειναι ενας απο τους πιο πανω κολλημενους που εγραψα και να σερβιρει τις δικες του "κολλημενες εγκυρες" αποψεις. :D Τις δικες του!

Χαιρομαι παρα πολυ που δεν εισαι.

Εδω λοιπον εχω μεγαλες διαφωνιες. Οταν θα εχεις χρονο και διαθεση επεξηγησε τι ειναι αυτο στις μεθοδους, που εχεις δει, ετσι ωστε να δεχεσαι ως ορθες τεκμηριομενες και εγκυρες τις αποψεις του/τους.

Αληθοφανη φληναφηματα.

Οταν θα θελησεις να στησεις ερευνητικο πειραματικο πρωτοκολλο στειλε μηνυμα. Θα βοηθησω. 

Μιλώντας για τον 55-300mm θα συμφωνήσω ότι είναι αργός. Πολύ αργός, πολύ πιο αργός από τον Sigma 18-250 OS για παράδειγμα. Ωστόσο η ποιότητά του οπτικά είναι ανώτερη από του Sigma, τουλάχιστον του 18-250 OS. Έχω πολλές φωτογραφίες πορτραίτων και με τους δύο που δε σκοπεύω να ανεβάσω, για λόγους προστασίας προσωπικών δεδομένων. Για όσους με ξέρουν, έχω κατά καιρούς ανεβάσει αρκετό οπτικό υλικό εδώ αλλά ήδη εμπλέκομαι σε αρκετές άλλες δραστηριότητες που μου απορροφούν αρκετό χρόνο, ώστε να μου περισσεύει χρόνος για state of the art μελέτη των φακών από την αρχή. Δεν έχω καμιά διάθεση να ανακαλύψω τον τροχό τη στιγμή που βλέπω πως τα συμπεράσματα της φωτογραφικής κοινότητας που τόσο υποτιμάς, είναι σε απόλυτη συμφωνία με τα δικά μου. Δε χτίζεις από τη μια μέρα στην άλλη την τεράστια απήχηση και φωτογραφική κοινότητα που έχουν ιστοσελίδες όπως το dpreview.

Αυτό το νόημα έχει η παράθεση υπερσυνδέσμων. Είναι σα την παράθεση βιβλιογραφίας. Έχει σκοπό να σε απαλλάξει από περιττό κόπο, πείραμα και πόρους. Εγώ σου παραθέτω τόσο προσωπικές εντυπώσεις και πείρα όσο και ένα σωρό δημοφιλών στη φωτογραφική κοινότητα ιστότοπων που καταλήγουν στα ίδια πάνω κάτω συμπεράσματα κι εσύ θες να πας στο φεγγάρι για να πειστείς ότι πράγματι υπάρχει. Ε, λοιπόν η προσωπική πείρα μπορεί να σε πάει μέχρι ένα σημείο. Από κει και πέρα δε φτάνει. Χρειάζεσαι τη συλλογική πείρα, δηλαδή τη γνώση.

Σε εργαστήριο είμαι κλεισμένος αρκετές ώρες το πρωί, συχνά δε και απόγευμα και έχω όση ερευνητική εκτόνωση και εξοπλισμό χρειάζομαι εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 8/7/2019 στις 6:55 ΠΜ, allpaple είπε

Καλημερα σας

Θα σε παω αλλου.

Οταν εισαι στο πεδιο, συνηθως δεν αλλαζεις φακους. Εχεις κουμπωσει λοιπον εναν επανω και πας. Πολλες φορες το θεμα ερχεται και φευγει σε χρονο dt. Ειναι διπλα σου, η πολυ μακρια σου. Πισω απο καγγελα, στο απεναντι πεζοδρομιο, στο τελιωμα μιας σιδερενιας γυριστης σκαλας. Αυτα δεν πιανεις με εναν πραιμ οσο φωτεινος κι αν ειναι.

Οι προτασεις μου ειναι τρεις.

SIGMA 18-300mm f/3.5-6.3

TAMRON 16-300mm f/3.5-6.3

TAMRON 18-400mm f/3.5-6.3
 
Εχω τον SIGMA. Ελπιζω συντομα να αποκτησω και τον TAMRON 18-400. Ναι, ειναι πολλα τα f/  Αρη :)
 
Αν ομως εσενα σε καλυπτει ο 18-55 τοτε ριξε μια ματια σε καποιους που εχουν και οι 2 εταιριες στα f2,8

Έλα φίλε μου είμαι σε ανάμεσα στους τρεις που γράφεις κ δε ξέρω τι να πάρω. Είμαι ερασιτέχνης κ θέλω αυτό να βάλω φακό  κ να μην βάζω βγάζω συνέχεια. Με βάση τις γνώσεις σου κ είχες τα χρήματα με οποία σειρά θα τους επερνες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Τάσος μπιδης είπε

Έλα φίλε μου είμαι σε ανάμεσα στους τρεις που γράφεις κ δε ξέρω τι να πάρω. Είμαι ερασιτέχνης κ θέλω αυτό να βάλω φακό  κ να μην βάζω βγάζω συνέχεια. Με βάση τις γνώσεις σου κ είχες τα χρήματα με οποία σειρά θα τους επερνες; 

Οπως εγραψα, εχω, η μαλλον μεχρι πριν ενα μηνα ειχα, τον Sigma. Τον Tamron δεν τον εχω χρησιμοποιησει και τελικα δεν προβλεπεται. Αρα θα πω, παρε τον Sigma.

Eλπιζω οτι εχεις ξεκαθαρα στον νου σου, τα προβληματα που θα συναντησεις με τον φακο αυτο και τον οποιο αναλογο του, ειδικα την νυχτα... Να θυμασαι οτι δεν αγοραζεις "φακουδαρα" με αυτα τα χρηματα.

Καλες ληψεις και προσοχη ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, allpaple είπε

Οπως εγραψα, εχω, η μαλλον μεχρι πριν ενα μηνα ειχα, τον Sigma. Τον Tamron δεν τον εχω χρησιμοποιησει και τελικα δεν προβλεπεται. Αρα θα πω, παρε τον Sigma.

Eλπιζω οτι εχεις ξεκαθαρα στον νου σου, τα προβληματα που θα συναντησεις με τον φακο αυτο και τον οποιο αναλογο του, ειδικα την νυχτα... Να θυμασαι οτι δεν αγοραζεις "φακουδαρα" με αυτα τα χρηματα.

Καλες ληψεις και προσοχη ;)

Σε ευχαριστώ πολύ καλές λήψεις με βοηθησες αρκετά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...