Προς το περιεχόμενο

Φακός για D5300


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, πήρα για πρώτη φορά dslr και θέλω να πάρω και έναν φακό. Κάνω κυρίως φωτογραφήσεις δρόμου, στο κέντρο της Αθήνας, αρχαία, γκράφιτι, αντικείμενα, ανθρώπους,δρομάκια κτλ. Είμαι ανάμεσα σε αυτούς τους δύο:

Nikon AF-S Nikkor 18-140mm 
Nikon AF-S DX Nikkor 35mm f/1.8G

 Για το στυλ που φωτογραφίζω ποιος είναι προτιμότερος;
Αλλαγή
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, perseas13 είπε
Καλησπέρα, πήρα για πρώτη φορά dslr και θέλω να πάρω και έναν φακό. Κάνω κυρίως φωτογραφήσεις δρόμου, στο κέντρο της Αθήνας, αρχαία, γκράφιτι, αντικείμενα, ανθρώπους,δρομάκια κτλ. Είμαι ανάμεσα σε αυτούς τους δύο:

Nikon AF-S Nikkor 18-140mm 
Nikon AF-S DX Nikkor 35mm f/1.8G

 Για το στυλ που φωτογραφίζω ποιος είναι προτιμότερος;
Αλλαγή
 

Ο φακός σου είναι πιθανώς ο δεύτερος αλλά για να σιγουρευτείς πρέπει να πάρεις τον πρώτο 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Cntrl+X είπε

Ο φακός σου είναι πιθανώς ο δεύτερος αλλά για να σιγουρευτείς πρέπει να πάρεις τον πρώτο 😉

Οk, οπότε και οι δύο χαχα :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή έχω την 5300 φοράω τον 18-105vr και μπορώ να πω αξίζει 100%

(άσχετα που τα πουλάω σε αγγελία 😋😋

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Επειδή έχω την 5300 φοράω τον 18-105vr και μπορώ να πω αξίζει 100%

(άσχετα που τα πουλάω σε αγγελία 😋😋

Ξέχασα να αναφέρω ότι έχω τον 18-55, απλά ζητάω καλύτερη ποιότητα κυρίως για street photography. Άμα δέχεσαι δόσεις παίρνω τον 18-105 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, perseas13 είπε

Ξέχασα να αναφέρω ότι έχω τον 18-55, απλά ζητάω καλύτερη ποιότητα κυρίως για street photography. Άμα δέχεσαι δόσεις παίρνω τον 18-105 😋

Δε νομίζω ότι οι 18-105 και 18-140 έχουν καλύτερη ποιότητα για street από τον 18-55mm, τουλάχιστον τον AF-P VR. Ο αδερφός μου αγόρασε μεταχειρισμένο έναν 18-105mm και απογοητεύτηκε. Επιπλέον, το δακτυλίδι zoom πρακτικά δεν υφίστατο. Είχε χαλαρώσει τόσο που απλώς ο φακός γλιστρούσε εντελώς. Είχα ακούσει γι αυτό το χάλι αλλά δε το είχα δει ποτέ τόσο εμφανώς. Τα έλεγε ο Rockwell και εγώ τον θεωρούσα γραφικό και υπερβολικό. Ο 18-140 ήταν καλύτερος, και οπτικά αν και αυτό είναι απλώς υποκειμενική γνώμη, δεν έχουμε κάνει αντικειμενικότερες μετρήσιμες παρατηρήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σας

Θα σε παω αλλου.

Οταν εισαι στο πεδιο, συνηθως δεν αλλαζεις φακους. Εχεις κουμπωσει λοιπον εναν επανω και πας. Πολλες φορες το θεμα ερχεται και φευγει σε χρονο dt. Ειναι διπλα σου, η πολυ μακρια σου. Πισω απο καγγελα, στο απεναντι πεζοδρομιο, στο τελιωμα μιας σιδερενιας γυριστης σκαλας. Αυτα δεν πιανεις με εναν πραιμ οσο φωτεινος κι αν ειναι.

Οι προτασεις μου ειναι τρεις.

SIGMA 18-300mm f/3.5-6.3

TAMRON 16-300mm f/3.5-6.3

TAMRON 18-400mm f/3.5-6.3
 
Εχω τον SIGMA. Ελπιζω συντομα να αποκτησω και τον TAMRON 18-400. Ναι, ειναι πολλα τα f/  Αρη :)
 
Αν ομως εσενα σε καλυπτει ο 18-55 τοτε ριξε μια ματια σε καποιους που εχουν και οι 2 εταιριες στα f2,8
Επεξ/σία από allpaple
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, allpaple είπε

Οι προτασεις μου ειναι τρεις.

SIGMA 18-300mm f/3.5-6.3

TAMRON 16-300mm f/3.5-6.3

TAMRON 18-400mm f/3.5-6.3
 
Εχω τον SIGMA. Ελπιζω συντομα να αποκτησω και τον TAMRON 18-400. Ναι, ειναι πολλα τα f/  Αρη :)

Τι λέει αυτός ο Sigma; Έχεις εικόνα του σε σχέση με τον 18-250;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/7/2019 στις 1:58 ΜΜ, Cntrl+X είπε

Τι λέει αυτός ο Sigma; Έχεις εικόνα του σε σχέση με τον 18-250;

Δεν εχω αποψη για τον 18-250.

Στην πραγματικοτητα ουτε για τον 18-300. Εχω κανει πανω κατω 1000 κλικ, οποτε μονο γενικοτητες μπορω να πω.

Δεν εχω παρατηρησει κατι που δεν μου αρεσει. Ειναι μαλλον ενα απλο φακουδακι της κατηγοριας του, το οποιο γραφει αυτα που περιμενεις. Μεχρι τωρα δουλευει. :-Ρ

Ισως, το ξαναλεω ισως, εστιαζει λιιιιιγο πιο αργα απο τον 18-55. Δεν ειμαι σιγουρος. Μιλαμε για βραδυνες ληψεις, κακο φωτισμο και τα προβληματα εστιασεως ειναι κανονας.

Επεξ/σία από allpaple
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, allpaple είπε

Δεν εχω αποψη για τον 18-250.

Στην πραγματικοτητα ουτε για τον 18-300. Εχω κανει πανω κατω 1000 κλικ, οποτε μονο γενικοτητες μπορω να πω.

Δεν εχω παρατηρησει κατι που δεν μου αρεσει. Ειναι μαλλον ενα απλο φακουδακι της κατηγοριας του, το οποιο γραφει αυτα που περιμενεις. Μεχρι τωρα δουλευει. :-Ρ

Ισως, το ξαναλεω ισως, εστιαζει λιιιιιγο πιο αργα απο τον 18-55. Δεν ειμαι σιγουρος. Μιλαμε για βραδυνες ληψεις, κακο φωτισμο και τα προβληματα εστιασεως ειναι κανονας.

Αν είναι έτσι, ίσως να είναι λίγο καλύτερος από τον Sigma 18-250mm OS που έχω (παρά το γενικό κανόνα ότι όσο μεγαλύτερο το εστιακό εύρος τόσο καλύτερη η ποιότητα εικόνας). Επειδή η διαφορά στην ποιότητα εικόνας ας πούμε σε σχέση με τον AF-P 18-55mm VR είναι εμφανής. Αν συνέβαινε το ίδιο με τον 18-300mm το πιθανότερο να το είχες προσέξει. Αλλά όσον αφορά την ταχύτητα εστίασης του 18-250mm, νομίζω είναι από τα δυνατά του σημεία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

. Επειδή η διαφορά στην ποιότητα εικόνας ας πούμε σε σχέση με τον AF-P 18-55mm VR είναι εμφανής

f ??? ιδιο???  Στο χερι? Τριποδι? Με φλας? Χωρις? Με την 5600?

Λοιπον θα κοιταξω να ξ΄αραχνιασω τον 55-300 (τι παω και παιρνω γ@#$%΅ μου) και θα τσεκαρω επισταμενα εικονα και το θεμα του ζουμ.

Sigma vs Nikkor.

 

Επεξ/σία από allpaple
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, allpaple είπε

f ??? ιδιο???  Στο χερι? Τριποδι? Με φλας? Χωρις? Με την 5600?

Λοιπον θα κοιταξω να ξ΄αραχνιασω τον 55-300 (τι παω και παιρνω γ@#$%΅ μου) και θα τσεκαρω επισταμενα εικονα και το θεμα του ζουμ.

Sigma vs Nikkor.

Η εμπειρία με αυτούς τους φακούς προέρχεται από την D3300. Με τρίποδο έχω χρησιμοποιήσει μόνο τον 18-55mm αλλά εξαιρώ αυτές τις περιπτώσεις. Τους έχω χρησιμοποιήσει σε πολλών ειδών συνθήκες, με διάφορα διαφράγματα. Δεν έχω κάνει διπλή τυφλή, τυχαιοποιημένη μελέτη, οπότε μιλώ εκ πείρας, όσο αξιόπιστη μπορεί τέλος πάντων να είναι μια εμπειρία τακτικής χρήσης 3 ετών.

Το πλησιέστερο σε state of the art συγκριτική παράθεση που έχω δει είναι αυτό:

https://www.the-digital-picture.com/Reviews/ISO-12233-Sample-Crops.aspx?Lens=662&Camera=614&Sample=0&FLI=0&API=4&LensComp=837&CameraComp=736&SampleComp=0&FLIComp=0&APIComp=4

Όπου αν και με μηχανές διαφορετικής ανάλυσης, και με σύγκριση του Sigma 18-250 OS με τον προκάτοχό του AF-P 18-55mm (AF-S), βλέπουμε ότι ο 18-250 OS είναι σαφώς πιο soft ενώ έχει και εμφανές chromatic aberration, εικόνα που συμφωνεί ακριβώς με τις δικές μου εντυπώσεις.

Αντίθετα με τον Sigma 18-250mm OS, τον Nikkor 55-300mm τον βρήκα εξαιρετικό φακό. Απλώς είναι πολύ πιο αργός στην εστίαση από τον Sigma και εστιάζει εξωτερικά, με ότι αυτό συνεπάγεται.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/7/2019 στις 8:45 ΠΜ, Cntrl+X είπε

τον Nikkor 55-300mm τον βρήκα εξαιρετικό φακό

:lol: Καταλαβα. Δεν θα συμφωνησουμε ποτε!

Ενα πραγμα θα σου πω. Θα κρατησω τον sigma μεχρι να καταφερω να παρω τον tamron και θα δωσω τον Nikon. :D

Αυτος εχει ακομα πιο λιγα κλικ. Με βελουδινη θηκουλα, στο κουτακι του κλπ. Μηπως σε ενδιαφερει? Θα κανω πολυ καλη τιμη. Δεν κανω πλακα.

 

Στις 12/7/2019 στις 8:45 ΠΜ, Cntrl+X είπε

πιο αργός στην εστίαση από τον Sigma

Διπλα στον 18-300 δεν εδειξε να υστερει. Μια χαρα γρηγορος γρηγορος και κεφατος ηταν. Και οι δυο ελαχιστα πιο αργοι απο τον 18-55. Τιποτα τραγικο ομως. Ισως κακως το αναφερω. Πιθανολογω οτι η μικρη αυτη διαφορα ειναι λογο, βαρους? :unsure: Εικαζω οτι εχουν χρησιμοποιησει αναλογα κινητηρακια με αυτα του 18-55 και γι αυτο αυτη η αισθηση καθυστερησεως.

 

Στις 12/7/2019 στις 8:45 ΠΜ, Cntrl+X είπε

Το πλησιέστερο σε state of the art συγκριτική παράθεση που έχω δει είναι αυτό:

https://www.the-digital-picture.com/Reviews/ISO-12233-Sample-Crops.aspx?Lens=662&Camera=614&Sample=0&FLI=0&API=4&LensComp=837&CameraComp=736&SampleComp=0&FLIComp=0&APIComp=4

Παλι παραθεση απο σαιτ ?.....

Δεν μπηκα στον κοπο να ανοιξω το λινκ. Κοιτα, ξεκαθαρα. Δεν πιστευω κανεναν τους. Ουτε τις εικονες τους, ουτε τις μετρησεις τους. Χιλιες φορες η

Στις 12/7/2019 στις 8:45 ΠΜ, Cntrl+X είπε

εμπειρία τακτικής χρήσης 3 ετών.

παρα τα κατασκευασματα αυτων των .... (δεν χαρακτηριζω για ευνοητους λογους)

Παντως δεν σε καταλαβαινω.

Αφου γουσταρεις τα τεστακια, τις συγκρισεις κλπ, γιατι δεν εκτυπωνεις ενα δικο σου πατερν? Να του ριχνεις οτι κι οσο φως γουσταρεις και να κανεις τα ομορφα αυτα παιχνιδακια των δοκιμων-μετρησεων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...