Προς το περιεχόμενο

Μάσησε χαρτί και έσπασαν όλα μέσα? HP M501DN


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήμουν σε μια εγκατάσταση σήμερα και με πήρε ο υπευθυνος από την αποθήκη ότι χάλασε ο εκτυπωτής που τυπώνει παραγγελίες. Μάσησε χαρτιά και έγινε ο κακός χαμός

Γενικά τα παιδιά στην αποθήκη αλλάζουν μόνο χαρτί . Τονερ και τέτοια αλλάζω πάντα εγώ γιατί τα παρακολουθώ και δικτυακά . Δεν υπάρχει περιπτωση δηλαδή να έκαναν κάτι

Απότι εμαθα μάσησε 2 σελίδες τις οποίες και έβγαλε με προσοχή,

Πήγα εκεί και είδα οτι είχε φύγει ένα πλαστικό κομμάτι από την πίσω πλευρά του τόνερ το οποίο λογικά τραβάει την σελίδα προς τα πάνω μιας και έχει στις άκρες και στην μέση 3 ροδελίτσες. Η μια είχε φύγει και την έβαλε στην θέση της πάλι αλλά το πλαστικό δεν το ξαναέβαλα

Αυτό που με παρεξένεψε ήταν ότι μέσα ο εκτυπωτής είχε γεμίσει με ένα υλικό σαν σφουγγάρι κόκκινο μαύρο (πιθανόν κάποια ροδέλα) και το οποίο είχε γίνει χίλια κομμάτια 

Γενικά το tray είναι κλειστό και δεν υπάρχει πχ κάποια δίοδος προς τα μέσα ώστε να πέσει κάτι και να προξενήσει πρόβλημα. Το λέω γιατί σε εναν εκτυπωτη που ειχε ενας πελάτης μια φορά του ειχε πεσει ενα στυλό πάνω στις σελίδες (σε ανοιχτό tray) και τα έκανε μέσα σκατά...

Εστειλα βέβαια μήνυμα στην HP και αναμένω να δούμε τι θα μας πουν

Ανεβάζω και φώτος για να δείτε αυτα τα κοκκινόμαυρα κομμάτια μπας και βγάλετε άκρη. Το μαυρο που ειναι πάνω στον εκτυπωτη μπαινει ακριβώς πίσω από το τόνερ

 

HP501-1.jpg

HP501-3.jpg

HP501-2.jpg

HP501-4.jpg

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από φωτογραφίες που ειδα στο ιντερνετ αυτο το κοκκινομαυρο πράγμα πρέπει να ειναι το fuser το οποίο εγινε χίλια κομματια. Μπορεί κάποιος γνώστης να μου πει πως έγινε αυτό στο fuser? Αλλά δεν νομίζω να είναι από σπογγώδες υλικό...μαλλον λάθος κανω

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι fuser ειναι υλικο απο τη ροδα του φουρνου του εκτυπωτη καθως ειναι θερμικος μια πιθανη αιτια ειναι ο φουρνος να ηταν στα τελευταια του να ανεβασε πιο πολυ θερμοκρασια και να λαλησε ολα (στην 3η φωτο παντως εκει στην ακτη φαινεται ακομα χαρτι κολλημενο πανω στον κυλινδρο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ασπρόμαυρος ειναι

Δεν έχω ασχοληθεί ποτε εις βάθος με εκτυπωτές .Εγω το fuser το θυμάμαι να ειναι από σκληρό υλικό. Εκτός αν δεν ειναι fuser. Αλλά τόσο μεγάλη ποσότητα κοκκινόμαυρων κομματιών σαν από σφουγγάρι σίγουρα ειναι από κάτι μεγάλο και όχι από μια μικρή ροδελίτσα που πχ τραβαει το χαρτί. Τον φλεβάρη τον πήραμε με το demo toner το οποίο κράτησε γύρω στις 5000 σελίδες και μετά πήραμε το μεγάλο που βγάζει 18000. Δεν εχω βάλει ιμιτασιον δηλαδή . Μέχρι σήμερα αντε να εχει τυπωσει γυρω στις 10000.

Εχω ενημερώσει την hp με φωτογραφίες και αναμένω την Δευτέρα να μου πει

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα ο εκτυπωτης ειναι αγορασμενος καινουργιος πηγαινε τον στο καταστημα πισω και ας βρουν αυτοι τι ειναι αυτοι το υλικο και γιατι εγινε αν και παντως δεν μοιαζει για ενα απλο μασημα χαρτιου κατι πειρε μαζι παραμασχαλα και με ατσαλο τραβηγμα εγινε της πρωην μου εκει μεσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι το σφουγγαρι του fuser 100%, προφανως ηταν στα τελειωματα του και επειδη μαγκωσε το χαρτι και και το τραβηξαν αρχισαν να φευγουν κομματια μαζι με το χαρτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Υπάρχουν δύο τμήματα στους εκτυπωτές που είναι από σπογγώδες υλικό. Το ένα είναι στο fuser και το άλλο βρίσκεται στο drum στο σημείο που μαζεύει το περισσευούμενο toner από τις εκτυπώσεις. Αλλά αν ήταν το δεύτερο, πέρα από το ότι δεν βλέπω πως θα κομματιαζόταν γιατί δεν έρχεται σε επαφή με το χαρτί παρά μόνο με τον κύλινδρο του drum, θα ήταν κατάμαυρο από την στιγμή που ο εκτυπωτής είναι ασπρόμαυρος.

Πάντως το να διαλυθεί το fuser με μόνο 10.000 εκτυπώσεις είναι ένα θέμα από μόνο του. Κανονικά fuser αλλάζεις μετά από εκατοντάδες χιλιάδες σελίδες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τον πήγα την Δευτέρα στο επισκευαστικό κέντρο. Αύριο θα τον παραλάβω. Άλλαξαν αποτι έμαθα το fuser εντός εγγύησης. Πιθανόν ελαττωματικό από την αρχή. Τέλος καλό όλα καλά. Ευχαριστώ 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...