Προς το περιεχόμενο

CANON EF 24-70mm f/4L IS USM Lens


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, 

Ποια είναι η απόψη σας για τον συγκεκριμένο φακό? Σκέφτηκα να πουλήσω τον kit 18-55mm και να αγοράσω αυτόν, σαν ποιο all around. Έχω ήδη απο prime και τον 24mm f2.8 που μου πρότεινε, όταν πήρα την κάμερα, ο @Dr_73. Η αγορά θα γίνει απο Σεπτέμβρη. Η τιμή του έχω την αίσθηση ότι είναι πολύ καλή στο enfinity. Μέχρι στιγμής, ασχολούμαι περισσότερο με κοντινά θέματα (πρόσωπα κλπ) αλλά βγάζω και μερικές σε μεσαία απόσταση. wide δεν χρησιμοποιώ τόσο. Για αυτό και σκέφτηκα πως το 18mm του kit δεν μου χρησιμεύει και τόσο αφού έχω και τον 24mm για τέτοιου είδους φωτογραφίες (και ας μην είναι IS), και θα ήθελα να το κερδίσω σε παραπάνω zoom. Παίρνοντας υπόψιν και το crop factor της κάμερας θα μου δώσει ένα καλό zoom. Επίσης, με καλύπτει το f2.8 του 24mm οπότε και το f4 του συγκεκριμένου (που είναι και σταθερό) θα με βοηθούσε πολύ στα θέματα μου (Άλλωστε είναι και της σειράς L). 

Επίσης, εάν γνωρίζετε κάποιο ελληνικό site για να πουλήσω τον kit, θα με βοηθούσε πολύ, αφού θα ήθελα να αποφύγω όλη την διαδικασία με το ebay ή με ανάλογα site. 

Κάποιες ενδεικτικές: 

46958560614_eaa18a02f5_h.jpgWood Plane by Angelos Mo, on Flickr 

47747960281_b17ffb9388_h.jpgMountain pavewalking by Angelos Mo, on Flickr

47645757492_9f63d8b20d_h.jpgDusk Dust by Angelos Mo, on Flickr

(οι φωτογραφίες έχουν υποστεί ελάχιστη επεξεργασία στο lightroom) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Agmourk είπε

Καλησπέρα σας, 

Ποια είναι η απόψη σας για τον συγκεκριμένο φακό? Σκέφτηκα να πουλήσω τον kit 18-55mm και να αγοράσω αυτόν, σαν ποιο all around. Έχω ήδη απο prime και τον 24mm f2.8 που μου πρότεινε, όταν πήρα την κάμερα, ο @Dr_73. Η αγορά θα γίνει απο Σεπτέμβρη. Η τιμή του έχω την αίσθηση ότι είναι πολύ καλή στο enfinity. Μέχρι στιγμής, ασχολούμαι περισσότερο με κοντινά θέματα (πρόσωπα κλπ) αλλά βγάζω και μερικές σε μεσαία απόσταση. wide δεν χρησιμοποιώ τόσο. Για αυτό και σκέφτηκα πως το 18mm του kit δεν μου χρησιμεύει και τόσο αφού έχω και τον 24mm για τέτοιου είδους φωτογραφίες (και ας μην είναι IS), και θα ήθελα να το κερδίσω σε παραπάνω zoom. Παίρνοντας υπόψιν και το crop factor της κάμερας θα μου δώσει ένα καλό zoom. Επίσης, με καλύπτει το f2.8 του 24mm οπότε και το f4 του συγκεκριμένου (που είναι και σταθερό) θα με βοηθούσε πολύ στα θέματα μου (Άλλωστε είναι και της σειράς L). 

Επίσης, εάν γνωρίζετε κάποιο ελληνικό site για να πουλήσω τον kit, θα με βοηθούσε πολύ, αφού θα ήθελα να αποφύγω όλη την διαδικασία με το ebay ή με ανάλογα site. 

Κάποιες ενδεικτικές: 

46958560614_eaa18a02f5_h.jpgWood Plane by Angelos Mo, on Flickr 

47747960281_b17ffb9388_h.jpgMountain pavewalking by Angelos Mo, on Flickr

47645757492_9f63d8b20d_h.jpgDusk Dust by Angelos Mo, on Flickr

(οι φωτογραφίες έχουν υποστεί ελάχιστη επεξεργασία στο lightroom) 

    Το εστιακό εύρος είναι σαφώς πιο χρήσιμο από τον 18 55 , έχοντας κάποια προηγούμενη κακή εμπειρία από θέματα ποιότητας με τους ζούμε φακούς της εταιρείας , αν και ο συγκεκριμένος είναι μάλλον σειράς L , παρόλαυτα θα έριχνα μια ματιά για τυχόν γνωστά προβλήματα που επισήμαναν άλλοι χρήστες , έτσι για το ου μη γένοιτο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, babisskg said:

    Το εστιακό εύρος είναι σαφώς πιο χρήσιμο από τον 18 55 , έχοντας κάποια προηγούμενη κακή εμπειρία από θέματα ποιότητας με τους ζούμε φακούς της εταιρείας , αν και ο συγκεκριμένος είναι μάλλον σειράς L , παρόλαυτα θα έριχνα μια ματιά για τυχόν γνωστά προβλήματα που επισήμαναν άλλοι χρήστες , έτσι για το ου μη γένοιτο !

Χμμ.. Μέχρι στιγμής είδα δείγματα στο flickr και κάποια video απο youtube, αλλά παίρνοντας υπόψιν την συμβουλή σας, μου φαίνεται θα διαβάσω περίσσοτερα για τον φακό σε forum του εξωτερικού, για να είμαι σίγουρος 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Agmourk είπε

Χμμ.. Μέχρι στιγμής είδα δείγματα στο flickr και κάποια video απο youtube, αλλά παίρνοντας υπόψιν την συμβουλή σας, μου φαίνεται θα διαβάσω περίσσοτερα για τον φακό σε forum του εξωτερικού, για να είμαι σίγουρος 100%.

     Έχω ήδη κακή εμπειρία , μια αναζήτηση με κριτήριο " known problems φακός τάδε " ίσως βγάλει κάποια πράγματα , μακάρι όχι βέβαια . Φυσικά να μην ξεχνάμε ότι η επισκευή είναι πάντα εφικτή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Ntinaras said:

Ποιο σωμα εχεις και τι φωτογραφιζεις?

Canon 80D έχω. 

Περισσότερο σε προτραίτο και λίγο macro, αλλά βγάζω και αρκετές μεσαίου focal length φωτογραφίες απο τοπία (30-40mm). Με wide δεν έχω ασχοληθεί προς το παρόν, τύπου landscape δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eαν εχεις τα φραγκα και σε καλυπτει το εστιακο μηκος σε κροπ ξεκινας δλδ απο τα 38.4mm.... τοτε παρτον να μην τον εχεις αχτι :mrgreen: 

Εγω σε κροπ ειμαι επισης αντικατεστησα τον κιτ με τον Ταμρον 17-50 F2.8(δεν εχω canon συστημα ομως) ....για πορτραιτα εχω αλλον φακο

Σε εκανα και follow στο φλικρ :)

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, afterhours said:

Eαν εχεις τα φραγκα και σε καλυπτει το εστιακο μηκος σε κροπ ξεκινας δλδ απο τα 38.4mm.... τοτε παρτον να μην τον εχεις αχτι :mrgreen: 

Εγω σε κροπ ειμαι επισης αντικατεστησα τον κιτ με τον Ταμρον 17-50 F2.8(δεν εχω canon συστημα ομως) ....για πορτραιτα εχω αλλον φακο

Σε εκανα και follow στο φλικρ :)

Ευχαριστώ. Δεν ανεβάζω συχνά λόγω χρόνου αλλά έχω μαζέψει πολύ πράμα που πρέπει να το επεξεργαστώ κάποια στιγμή. Πιάνω τον εαυτό μου κάποιες φορές να θέλω κάτι παραπάνω σε zoom οπότε από Σεπτέμβρη, όπως τα υπολόγισα θα μπορώ να διαθέσω περίπου 500 για έναν φακό.

4 hours ago, Ntinaras said:

Ποσο τον βρισκεις?

Τσεκαρε αν ειναι και τον Tamron 24-70 2.8 G2

Ναι θα κοιτάξω και άλλους. Και από sigma θα κοιτάξω επιλογές. Αλλά μου κάνει κλικ λόγω του ότι είναι σειρά L και από όσο διάβασα έχει κορυφαίο γυαλί σε αυτούς τους φακούς ή canon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, afterhours είπε

Eαν εχεις τα φραγκα και σε καλυπτει το εστιακο μηκος σε κροπ ξεκινας δλδ απο τα 38.4mm.... τοτε παρτον να μην τον εχεις αχτι :mrgreen: 

Εγω σε κροπ ειμαι επισης αντικατεστησα τον κιτ με τον Ταμρον 17-50 F2.8(δεν εχω canon συστημα ομως) ....για πορτραιτα εχω αλλον φακο

Σε εκανα και follow στο φλικρ :)

    Ποιος είναι ο λογαριασμός σου στο Flickr ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

'Εχεις σκεφτεί τον 50mm f1.8 STM; O φακός αυτός είναι εξαιρετικός. Όπως επίσης και ο 85mm f1.8. Από τους δύο αυτούς φακούς - αν και δεν είναι αυτή η χρήση τους - ο 50άρης βγάζει καλύτερες macro.

Μέχρι τώρα macro και πορτραίτο με τι φακούς βγάζεις;

Παρενθετικά, θα ήθελα να σε ρωτήσω εγώ για την 80D. Πως καταφέρνεις να χρησιμοποιείς τον πολυεπιλογέα (τα "βελάκια") στο πίσω μέρος της μηχανής; Το λέω επειδή η στρογγυλή ροδέλα που είναι γύρω από αυτόν, προεξέχει πολύ και εμποδίζει την πίεση στα βελάκια.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Cntrl+X said:

'Εχεις σκεφτεί τον 50mm f1.8 STM; O φακός αυτός είναι εξαιρετικός. Όπως επίσης και ο 85mm f1.8. Από τους δύο αυτούς φακούς - αν και δεν είναι αυτή η χρήση τους - ο 50άρης βγάζει καλύτερες macro.

Μέχρι τώρα macro και πορτραίτο με τι φακούς βγάζεις;

Παρενθετικά, θα ήθελα να σε ρωτήσω εγώ για την 80D. Πως καταφέρνεις να χρησιμοποιείς τον πολυεπιλογέα (τα "βελάκια") στο πίσω μέρος της μηχανής; Το λέω επειδή η στρογγυλή ροδέλα που είναι γύρω από αυτόν, προεξέχει πολύ και εμποδίζει την πίεση στα βελάκια.

Ναι τον 50mm τον έχω δει και είναι εξαιρετικός και γρήγορος. Αλλά επειδή θεωρώ δεδομένο πως θα δώσω τον kit είπα να μην μείνω με δύο prime.. Βέβαια θα μου πεις σιγά την ιστορία. Αλλά σε μια γρήγορη βόλτα (έχω πάντα την κάμερα στο αυτοκινητο) βάζεις πάνω τον ζουμ και βγάζεις. 

Για πορτραίτα και macro βάζω τον kit. Για όλα τα υπόλοιπα έχω τον 24mm και κάνω βόλτες. Για αυτό και το σκεπτικό να έδινα τον έναν ζουμ και να πάρω έναν καλύτερο. 

Για την 80d Ναι είναι ένα θέμα αυτό που γράφεις, ειδικά αν θες να αλλάζεις γρήγορα προφίλ. Έχω προσαρμόσει έτσι τα κουμπιά ώστε να έχω την ελάχιστη εξάρτηση (Μόνο πλοήγηση στις ρυθμίσεις δηλαδή). Αυτό που δεν μπορώ να συνηθίσω είναι το AF εκεί που το έχουν βάλει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Agmourk είπε

Ναι τον 50mm τον έχω δει και είναι εξαιρετικός και γρήγορος. Αλλά επειδή θεωρώ δεδομένο πως θα δώσω τον kit είπα να μην μείνω με δύο prime.. Βέβαια θα μου πεις σιγά την ιστορία. Αλλά σε μια γρήγορη βόλτα (έχω πάντα την κάμερα στο αυτοκινητο) βάζεις πάνω τον ζουμ και βγάζεις. 

Για πορτραίτα και macro βάζω τον kit. Για όλα τα υπόλοιπα έχω τον 24mm και κάνω βόλτες. Για αυτό και το σκεπτικό να έδινα τον έναν ζουμ και να πάρω έναν καλύτερο. 

Για την 80d Ναι είναι ένα θέμα αυτό που γράφεις, ειδικά αν θες να αλλάζεις γρήγορα προφίλ. Έχω προσαρμόσει έτσι τα κουμπιά ώστε να έχω την ελάχιστη εξάρτηση (Μόνο πλοήγηση στις ρυθμίσεις δηλαδή). Αυτό που δεν μπορώ να συνηθίσω είναι το AF εκεί που το έχουν βάλει. 

Μάλλον δε θα κάνεις λάθος με τον 24-70 f4 τότε. Μόλις είδα ότι έχει και εξαιρετικό magnification ratio για μη-macro φακό (x0,7). Πολύ μεγαλύτερο του κιτ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, allpaple είπε

Tι προβλημα υπηρξε?

   Συνηθως πάσχουν από τσακισμα της εύκαμπτης ταινίας εσωτερικα , η οποία λογω κατασκευής ζοριζεται σε ενα σημείο εσωτερικα , από το βαρέλι που πάει μπρος πισω , τσακίζει , αν δεν κοπεί διακοπτει το κύκλωμα σε ενα σημείο και πετάει στην οθόνη το παγκοσμίου φημης lens error ....... αλλάζεται βέβαια με κάποιο κόστος .

   Αν δείτε πολλά βίντεο σχετικά με επισκευή σε εναν συγκεκριμένο φακό , περί αυτού πρόκειται .....

  Γράψτε απλως το όνομα του φακού στο YouTube με τον ορο repairing ταδε ......... 

Επεξ/σία από babisskg
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...