Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις κάμερας από αρχάριο! (+software lightroom)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παίδες!

Να ρωτήσω τι είναι προτιμότερο, να παίζω αυτόματα με φλας (αν χρειαστεί) ή να παίζω με shutter priority και όλα τα άλλα αυτόματα; (Το φλας θα το ανοίγω αν θέλω); (Αναλόγως τι διαθέσιμο φως θα χω; Πχ αν είναι βράδυ να παίξω με shutter?)

Επίσης το color space που έχει η κάμερα το αφήνω sRGB ή Adobe sRGB?

Τραβάω raw και μετά τις φορτώνω στο lightroom..Υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνουν export σε raw πάλι; Αν τις βγάλω JPEG κάνει μπαμ η ποιότητα που λογικό άλλωστε που πέφτει και αν τις βγάλω σε dng έχω θέμα με την προβολή μετά, δε μου τις δείχνει σωστές (εννοώ ότι κάνω ζουμαρισμα και οσο ζουμαρω η ποιότητα φαίνεται σαν να είναι thumbnail)

Όταν κάνω export (από lightroom πάλι) έχει κάποιο πλεονέκτημα το να πειράξω το color space? (Δηλαδή το κλασσικό είναι το sRGB, και έχει άλλα 3, Adobe sRGB, ProPhoto RGB και ένα άλλο που δε θυμάμαι)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Επεξ/σία από olimpiakos 7
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπήρχε κάποια ρύθμιση (πχ Shutter Priority, Aperture Priority, Sensitivity Priority κλπ) ή ένα color space που να ήταν η τέλεια για όλες τις δουλειές να είσαι σίγουρος ότι ο κατασκευαστής θα είχε αφήσει μόνο αυτό στη μηχανή του. Κάθε πρόγραμμα έκθεσης έχει τους λόγους του που υπάρχει, και είναι πολλοί.

 Το ίδιο ισχύει και για το flash.

STFW.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, olimpiakos 7 είπε

Καλησπέρα παίδες!

Να ρωτήσω τι είναι προτιμότερο, να παίζω αυτόματα με φλας (αν χρειαστεί) ή να παίζω με shutter priority και όλα τα άλλα αυτόματα;

Manual ; Έχεις δοκιμάσει ; Τα πάντα όλα !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο για το color space της καμερας ειμαι διατεθειμενος να βοηθησω και να προτεινω να το αφησεις σε sRGB. Για τα αλλα, καλο κουραγιο στο διαβασμα σου και μη ζητας μασημενη τροφη, ειδικα οταν δεν υπαρχει ασπρη-μαυρη απαντηση αλλα 50 αποχρωσεις του γκρι

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, olimpiakos 7 είπε

Καλησπέρα παίδες!

Να ρωτήσω τι είναι προτιμότερο, να παίζω αυτόματα με φλας (αν χρειαστεί) ή να παίζω με shutter priority και όλα τα άλλα αυτόματα; (Το φλας θα το ανοίγω αν θέλω); (Αναλόγως τι διαθέσιμο φως θα χω; Πχ αν είναι βράδυ να παίξω με shutter?)

Επίσης το color space που έχει η κάμερα το αφήνω sRGB ή Adobe sRGB?

Τραβάω raw και μετά τις φορτώνω στο lightroom..Υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνουν export σε raw πάλι; Αν τις βγάλω JPEG κάνει μπαμ η ποιότητα που λογικό άλλωστε που πέφτει και αν τις βγάλω σε dng έχω θέμα με την προβολή μετά, δε μου τις δείχνει σωστές (εννοώ ότι κάνω ζουμαρισμα και οσο ζουμαρω η ποιότητα φαίνεται σαν να είναι thumbnail)

Όταν κάνω export (από lightroom πάλι) έχει κάποιο πλεονέκτημα το να πειράξω το color space? (Δηλαδή το κλασσικό είναι το sRGB, και έχει άλλα 3, Adobe sRGB, ProPhoto RGB και ένα άλλο που δε θυμάμαι)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

      Συνυπογράφω με χέρια και πόδια σε ότι αφορά το sRGB αρχικά αλλά και στον βαθμό σύγχυσης που καταφέρατε να μας προσφέρετε , εξηγώντας επακριβώς τι είναι αυτό που έχετε στο μυαλό , τον εξοπλισμό που σκοπεύετε να χρησιμοποιήσετε , το κάδρο που έχετε στο μυαλό σας ........ διότι αν σας πω τι κάνω εγώ με το σώμα μιας Canon EOS M10 και έναν Fujian 25 1.4 ....... 

     Αναμένουμε ...... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!

Τα color space τα αφήνω όπως είναι....

Δε ζητάω 'μασημενη τροφη' ίσα ίσα χαζοερωτησεις ήταν! Εννοείται ότι θα κάτσω να ψάξω, ίσα ίσα κάθε μέρα βρίσκω και κάτι καινούριο, απλά επειδή βρήκα απαντήσεις από δω και από κει 'χαθηκα' λιγο, και εξού και το νήμα..!

Τώρα manual δε θέλω να παίξω επειδή γίνεται ένα χάος..και παίζω shutter τουλάχιστον να ρυθμίζω το κλείστρο!

Και για την πρώτη ερώτηση, την είπα με την έννοια ότι μήπως η μηχανή στο αυτόματο είναι πιο έξυπνη από μένα σε θέμα μετρήσεων (shutter, iso ,aperture) πάντα με καλό φώς! 

Τώρα τα βράδια εννοείται δεν παίζεις αυτόματο (θα μου πείτε manual) αλλά θα παίξω shutter..

Τουλάχιστον αντιδράτε που αντιδράτε εξηγήστε και το λόγο να καταλάβω και γω τι και πώς!

+Πάντα ο γραπτός λόγος παρεξηγείται εύκολα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, olimpiakos 7 είπε

Ωραία σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!

Τα color space τα αφήνω όπως είναι....

Δε ζητάω 'μασημενη τροφη' ίσα ίσα χαζοερωτησεις ήταν! Εννοείται ότι θα κάτσω να ψάξω, ίσα ίσα κάθε μέρα βρίσκω και κάτι καινούριο, απλά επειδή βρήκα απαντήσεις από δω και από κει 'χαθηκα' λιγο, και εξού και το νήμα..!

Τώρα manual δε θέλω να παίξω επειδή γίνεται ένα χάος..και παίζω shutter τουλάχιστον να ρυθμίζω το κλείστρο!

Και για την πρώτη ερώτηση, την είπα με την έννοια ότι μήπως η μηχανή στο αυτόματο είναι πιο έξυπνη από μένα σε θέμα μετρήσεων (shutter, iso ,aperture) πάντα με καλό φώς! 

Τώρα τα βράδια εννοείται δεν παίζεις αυτόματο (θα μου πείτε manual) αλλά θα παίξω shutter..

Τουλάχιστον αντιδράτε που αντιδράτε εξηγήστε και το λόγο να καταλάβω και γω τι και πώς!

+Πάντα ο γραπτός λόγος παρεξηγείται εύκολα....

     Δεν ήταν χαζοερωτησεις , δεν ήταν καν ερωτήσεις , ξεκινήστε βάζοντας μια παράμετρο κάθε φορά .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...