Προς το περιεχόμενο

O Jony Ive σύμφωνα με αναφορές ένιωθε ότι o Tim Cook δεν ενδιαφερόταν για το ντιζάιν


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, petasis είπε

Νομίζω ξεχνάμε ότι τίποτα δεν γίνεται από έναν άνθρωπο. Τα πάντα γίνονται από αμάδες.

https://www.cultofmac.com/488008/jony-ive-book-excerpt-iphone/

Εντάξει, ο άνθρωπος ήταν πολλά χρόνια σε μια εταιρία, κουράστηκε, τα σχέδιά του σταμάτησαν να ικανοποιούν τους στόχους της εταιρίας, τον απέλυσαν, θα φτιάξει δική του εταιρία.

Λογικό να φοβάται για το μέλλον του, και να προσπαθεί να αυτο-διαφημιστεί. Καλή του επιτυχία στα νέα του σχέδια (με άλλους, από την άπλ δεν θα ξαναδεί παραγγελίες φοβάμαι...)

Αυτός που έχει εκατομμύρια και είναι σύμβολο industrial design δεν φοβάται κάτι. Δεν τον προσλαμβάνουν. Συνεργάζεται.....Απλά όπως λες, κουράστηκε και λογικό είναι να μην μπορείς να δημιουργείς συνεχώς.

31 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Τόσα χρόνια design πούλαγε η apple, τι πούλαγε; specs;

Από τις πολλές φάπες που έχει φάει τελευταία νιώθω ότι χρειάζονται λίγη συμπαράσταση.

Εύλογη κοιλιά μετά από χρόνια δημιουργίας. Το θέμα είναι πως παγκοσμίως η έμπνευση για προϊόντα αιχμής και υψηλής ζήτησης έχει πέσει πολύ. Για αυτό όλοι μετακινούνται στα services. 

Επεξ/σία από jimarass26
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

7 minutes ago, jimarass26 said:

Αυτός που έχει εκατομμύρια και είναι σύμβολο industrial design δεν φοβάται κάτι. Δεν τον προσλαμβάνουν. Συνεργάζεται.....Απλά όπως λες, κουράστηκε και λογικό είναι να μην μπορείς να δημιουργείς συνεχώς.

Εύλογη κοιλιά μετά από χρόνια δημιουργίας. Το θέμα είναι πως παγκοσμίως η έμπνευση για προϊόντα αιχμής και υψηλής ζήτησης έχει πέσει πολύ. Για αυτό όλοι μετακινούνται στα services. 

Όντως. Σε λίγο θα έχουμε συνδρομητικό browser, συνδρομητικό YouTube...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, randomcat είπε

Ωστόσο, μόνο στο μυαλό σας υπάρχει αυτή η σταθερότητα. Όσα άρθρα με bugs και αν δούμε, πάντα σταθερό θα το λέτε.

Bugs που αφορουν την ομαλοτητα του λογισμικου; Η την ασφαλεια;

Μη τα μπερδευεις, εχω δικιο σε αυτο που λεω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petasis είπε

...

Λογικό να φοβάται για το μέλλον του, και να προσπαθεί να αυτο-διαφημιστεί. Καλή του επιτυχία στα νέα του σχέδια (με άλλους, από την άπλ δεν θα ξαναδεί παραγγελίες φοβάμαι...)

Λες να πάει ταμείο ανεργίας; 😟

Αναφορά σε κείμενο

... But with a net worth of $130 million, Ive is clearly one of the world's best paid designers. ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, veider είπε

ios sucks?????????  Μαλλον δεν έχει δει το ios ουτε σε φωτογραφια . Αν και η πιο λογικη εξηγηση σε αυτο που λες ειναι οτι καταβαθος σα τρελλος θα ηθελες ενα iphone  αλλα βολευεσαι με ξιομι και τα σχετικα

Όχι όχι, απλά έχω χρησιμοποιήσει iOS, απέκτησα μια άποψη και αυτό πιστεύω. Είμαι προγραμματιστής και δεν μου αρέσουν τα πολύ κλειδωμένα πράγματα, άρα το Android είναι μονόδρομος για εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω ότι κάποιοι δεν έχουν ιδέα από design και λένε το μακρύ και το κοντό τους για τον  Ive, τον μάθανε και τυχαία από ένα κινητό,  λογικό, ούτε εγώ ξέρω από αυτοκίνητα αλλά δεν το παίζω αυθεντία. Ο Cook είναι τεχνοκράτης και λειτουργεί ακριβώς όπως του έχουν μάθει αλλά δεν σημαίνει ότι μπορεί να είναι και ένας καλός CEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, apos είπε

Έχει, μεγάλη. 

Μόνο αν δεν τα έχεις ζήσει σε πραγματικό χρόνο και απλά κρίνεις με δεδομένα 10 ετών αργότερα, δεν μπορείς να αντιληφθείς πόσο πάταγο έκανε το 2G (ΚΑΙ από εμφανισιακής άποψης), πόσο όμορφο ήταν το 3G σε σχέση με οτιδήποτε κυκλοφορούσε τότε, και τι κόσμημα ηταν το 4άρι στην εποχή του. Το design στα καλύτερά του. 

Παρεμπιπτόντως, τα bezels τους δεν ήταν καθόλου μεγάλα για τα τότε δεδομένα. 

Αν ο φίλος έλεγε για το 5 και μετά, να το συζητήσουμε. Αλλά ο τρόπος που τοποθετήθηκε, προδίδει άγνοια για το την εποχή εκείνη. Εξού και η ερώτησή μου. 

Σωστα ....οταν ειχε βγει το πρωτο iphone ηταν κατι σαν επιστημονικη φαντασια σε τεχολογικο επιπεδο και design... και δεν ειμαι fan σε apple. Απλα ηταν φοβερο!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, belkin είπε

Οτι εχει βγαλει η Apple ειναι ενα χαλι μαυρο, αν δεν ειχε το λειτουργικο της συστημα θα ειχε κλεισει εδω και πολλα χρονια

Τουλαχιστον αστειο το σχολιο, για μια εταιρια που αλλαξε ολοκληρη την αγορα των smartphone και οχι μονο. Ολοκληρες κατηγοριες προιοντων δημιουργηθηκαν, ο ανταγωνισμος ξυπνησε, και πολλα ακομα. Ειτε ειναι το λειτουργικο ειναι ειναι το Design ειτε και τα 2, δεν νομιζω να κρινει ο Mr. Belkin (οπου η BELKIN οφειλει στην APPLE ενα τεραστιο ποσοστο απο το botom line της btw) αν η Apple εχει πετυχει κατι.  Αν ειναι δυνατον. Θα πονεσουν τα ματια μας εδω μεσα με τετοια σχολια...

Επεξ/σία από sikla
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Όχι όχι, απλά έχω χρησιμοποιήσει iOS, απέκτησα μια άποψη και αυτό πιστεύω. Είμαι προγραμματιστής και δεν μου αρέσουν τα πολύ κλειδωμένα πράγματα, άρα το Android είναι μονόδρομος για εμένα.

Προγραμματιστής και δεν σου αρέσει το iOS   Ελπίζω να μην είσαι και app developer κάτι δεν κολλάει οποίος είναι προγραμματιστής και ξέρει κάποια πράγματα δεν θα είχε τέτοια άποψη! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, EmnIT είπε

Προγραμματιστής και δεν σου αρέσει το iOS   Ελπίζω να μην είσαι και app developer κάτι δεν κολλάει οποίος είναι προγραμματιστής και ξέρει κάποια πράγματα δεν θα είχε τέτοια άποψη! 

Και αυτοί που κάνουν ιστοσελίδες με Wordpress προγραμματιστές λένε ότι είναι άσχετα αν δεν ξέρουν καν τι είναι OOP. Στην Ελλάδα ό,τι δηλώσεις είσαι και δυστυχώς πέφτει πολύς παπάς...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, EmnIT είπε

Προγραμματιστής και δεν σου αρέσει το iOS   Ελπίζω να μην είσαι και app developer κάτι δεν κολλάει οποίος είναι προγραμματιστής και ξέρει κάποια πράγματα δεν θα είχε τέτοια άποψη! 

Και γιατί να μην έχω τέτοια άποψη; Πες μου ένα πράγμα που θα με κάνει να αλλάξω από Android και να πάω σε iOS; Για development ειδικά πρέπει να πάρω νέο μηχάνημα(και κινητό), ΠΟΛΎ πιο αδύναμο από το PC που γράφω και να πληρώνω κάθε χρόνο για το "προνόμιο" να ανεβάζω εφαρμογές στο App store. Το iOS είναι κλειδωμένο μέχρι το κόκαλο και εμένα ΔΕΝ μου αρέσει. Επίσης, Kotlin > Swift, fight me.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολα τα iphones ειναι τοσα χρονια ιδια με πολυ μικρες διάφορες. Ποσο να αντέξει καποιος να πληρωνεται και να κάθεται? 

 

 

Βαρεθηκε να κάθεται Μάζεψε λεφτα και έφυγε! 

Επεξ/σία από pacahontas III milagros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προταση προς τους mods, κατω απο τα ονοματα μας που λεει member, senior member κλπ, αριστερα απο καθε απαντησε σε νημα, παιζει να βαλουμε επιπλεον τιτλους οπως analyst, chief designer, chief executive κλπ; 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Πολυ ενδιαφεροντα τα οσα ισχυριζεται ο Ive .Το design οφειλει να ειναι  πρωταρχικος στοχος στα προιοντα της apple  ,ειναι ενας απο τους παραγοντες που τα καθοριζουν .Οποιαδηποτε εκπτωση σε αυτο ειναι πληγμα για την εταιρεια που το καθιερωσε  σε  ενα χωρο που κυριαρχουσαν  ορθογωνια  κουτια  και κακογουστια .

Τωρα οσοι σχολιαζουν το design   των προιοντων της apple   και την γενικοτερη αισθητικη της εταιρειας με τον γνωστο  γραφικο τροπο  , θα ειχε πολυ ενδιαφερον να δουμε τι χρησιμοποιουν στην καθημερινοτητα τους ,πως ντυνονται ,πως ειναι το σπιτι τους εσωτερικα και εξωτερικα κ.ο.κ.

Ειμαι σιγουρος πως θα μας χαριζαν στιγμες απλετου γελιου ... 

Αφου ξερεις πως παει το ποιημα. 

Thread Apple και μπαινουν ολοι να κανουν το χιουμορακι τους μπας και παρουν 5 like και ανεβουν ψυχολογικα.

Ειδα πριν κραξιμο για τα iphone 3G και 4 που πραγματικα επαιζε μπαλιτσα μονη της εκει η apple.

Και εννοειται περα απο ταλενταρες κωμικοι,επιστημονες,προγραμματιστες,μηχανικοι,ηλεκτρολογοι κλπ κλπ τα τρολακια ειναι και influencers πλεον και κοιτανε και σχεδιαστικα πλεον το κομματι κινητο.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...