Προς το περιεχόμενο

Αγορά αυτής η εκείνης ........ η της άλλης ....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη τον δουλευω και στην ψηφιακη δεν ειχα θεματα με παραμορφωση που να ενοχλει -ορατη δλδ

Μαλλον κατι εγινε στο σκαναρισμα γιατι σε αλλα καρε δεν ειχα θεμα....θα ανεβασω και κανενα αλλο καρε ενδεικτικα (θα κροπαριστει και θα υποστει και αλλη επεξεργασια απλα το ανεβαζω full frame προχειρα για το θεμα παραμορφωσης)

DSC00006.jpg

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, afterhours είπε

Επειδη τον δουλευω και στην ψηφιακη δεν ειχα θεματα με παραμορφωση που να ενοχλει -ορατη δλδ

Μαλλον κατι εγινε στο σκαναρισμα γιατι σε αλλα καρε δεν ειχα θεμα....θα ανεβασω και κανενα αλλο καρε ενδεικτικα (θα κροπαριστει και θα υποστει και αλλη επεξεργασια απλα το ανεβαζω full frame προχειρα για το θεμα παραμορφωσης)

DSC00006.jpg

     Καλά , ο λόγος που το ανέφερα ήταν επειδή μου κίνησε την περιέργεια , δεν ήταν για ανάλυση σε βάθος . Μου φάνηκε κάπως , αυτό ήταν όλο ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, afterhours είπε

Επειδη τον δουλευω και στην ψηφιακη δεν ειχα θεματα με παραμορφωση που να ενοχλει -ορατη δλδ

Μαλλον κατι εγινε στο σκαναρισμα γιατι σε αλλα καρε δεν ειχα θεμα....θα ανεβασω και κανενα αλλο καρε ενδεικτικα (θα κροπαριστει και θα υποστει και αλλη επεξεργασια απλα το ανεβαζω full frame προχειρα για το θεμα παραμορφωσης)

DSC00006.jpg

Αυτή έχει εμφανέστατο pincusion distortion. Δες τη μαύρη κολώνα αριστερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι ο φακός είναι 24-70.

Όσο για την βαρελοειδή παραμόρφωση, δεν ξέρω αν υπάρχει, ή αν απλά ... έτσι είναι η όχθη. Μόνο σε αυστηρά ευθείες γραμμές μπορείς να κρίνεις.

Είναι ποιοτική μηχανούλα. Αν είχε και ένα προσοφθάλμιο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα κοιτάξω να δω αν αυτές που ανέβασα είναι με scanning and stitching

Μάλλον η παραμόρφωση pincushion η barrel ίσως να οφείλεται στη spherical projection κατά τη διάρκεια της συρραφής

Ευχαριστω ούτως ή άλλως για τις απαντησεις σας

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι φωτογραφιζω (σκαναρω) τα αρνητικα με την dslt (macro rig).... και το τσεκαρα για αυτες που ανεβασα η παραμορφωση ηταν απο την μεθοδο scan and stitch....το τσεκαρα και σε αλλα site θα αλλαξω το λογισμικο που κανω τις συρραφες.Ειναι λιγο υπερβολη βεβαια αυτη η μεθοδος....και με απλη φωτογραφια χωρις stitching,με μια απλη μονη εκθεση οι φωτο βγαινουν ονομαστικα εκει στα 18-19 Mpixel.(κ αυτο παλι overkill ειναι για οσους δεν προκειται να εκτυπωσουν σε μεγαλο μεγεθος)

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...