Προς το περιεχόμενο

Αγορά αυτής η εκείνης ........ η της άλλης ....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

   Αφού πέρασε στα χέρια μου λοιπόν , οφείλω να κάνω μία αναφορά , έχοντας προηγούμενη ευχάριστη εμπειρία από την Samsung NX 2000 , μια ιδιαίτερα αξιόλογη μηχανουλα η οποία εγκαταλείφθηκε άδοξα από μένα μιας και μπορούσε αφενός να δουλέψει συνδυαστικά με πληθώρα φακών ως γνήσια μιρορλες , από την άλλη όμως η παραξενια του NX mount δεν έδινε περιθώρια για να βρεθούν οι κατάλληλοι ανταπτορες ......... 

   Οι μνήμες λοιπόν οδήγησαν στο ψάξιμο μιας Samsung εν γένει , κομπακτοειδους επί το πλείστον , βρέθηκε κάποια στιγμή μια NV κάτι ....... δεν θυμάμαι , μάλλον δεν τόλμησα να το ρισκάρω , οπότε βρέθηκε η περί ούσα ο λόγος ex2f , μια κόμπακτ με φακό Schneider Kreuznach παρακαλώ , περιστρεφόμενη amoled οθόνη 3 ιντσών , για τα μεγαπίξελ ανάλυσης του αισθητήρα η σκοτουρα μου ήταν ανέκαθεν τεραστίων διαστάσεων αλλά αφού επιμένετε είναι 12 ονομαστικά , 11 και κάτι ψιλά effective , έχει μπροστινή ρόδα τύπου sub command dial , όχι δεν είναι touch screen , δεν έχει viewfinder , ο φακός είναι 28 κάτι έως 82 κάτι σε εύρος ζουμ , όμως ξεκινάει από μέγιστο διάφραγμα 1.4 και καταλήγει σε 2.8 στο αποτερο άκρο . 

    Έχει και WB με αποτίμηση Kelvin , ταχύτητα κλείστρου δεν θυμάμαι αλλά μάλλον δεν θα ξεπερνάει το 1/2000 κάτι λογικό για την κατηγορία .

   Στο δια ταύτα , όλοι βρήκαν να την υποτιμήσουν για το μικρό εύρος ζουμ , σκασιλα μου μεγάλη και δέκα παπαγάλοι , όμως αυτό που μου κέντρισε το ενδιαφέρον ήταν τα λόγια κάποιου όπου την βρήκε να έχει μια τάση για υπερέκθεση ........ αυτό ήταν αρκετό ώστε να φτάσει στα χέρια μου για τα περαιτέρω .

   Αύριο εικόνες , με δανεική κάρτα μνήμης από την αγαπημένη μου PowerShot a540 , με την εκπληκτική χωρητικότητα του ενός GB , η κανονική κάρτα μία SanDisk είναι στο δρόμο , μέχρι τότε ....... 

  Κάθε σχολιασμός ευπρόσδεκτος .

  Η πίσω ρόδα , δεν ξέρω πως το λέτε εσείς , αυτή που έχει γύρω γύρω τα τέσσερα γνωστά κουμπιά είναι γυριστερή παρακαλώ ........ οχι παίζουμε δηλαδή ....

   Σε έκτακτη εμφάνιση η πολυαγαπημένη PowerShot a540 ........ μικρή στο μάτι , μεγάλη στο μονοπάτι ....... το δαχτυλίδι γύρω από το φακό είναι αφαιρούμενο , βάζετε ανταπτορα και ρίχνετε φίλτρα , φακούς μετατροπής κλπ κλπ ......

   Μία από τις πρώτες εικόνες δεν δείχνουν πως πάσχει από τάση για υπερεκθεση , WB και ISO στο auto , έγινε εξισορρόπηση της έκθεσης ακριβώς στην μέση ......

IMG_20190628_070948_690.jpg

sketch-1559719738524.jpg

SAM_1660.JPG

SAM_1674.JPG

PhotoPictureResizer_190630_194440654-1200x1600.jpg

PhotoPictureResizer_190630_194804791-2250x3000.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, babisskg είπε

περί ούσα ο λόγος ex2f , μια κόμπακτ με φακό Schneider Kreuznach

EX2F με αισθητήρα BSI 1/1,7"; Και πλήρως αρθρωτή οθόνη σε compact;

φακοί Schneider Kreuznach;

Πως στο καλό δεν είχα ιδέα ότι υπήρχαν τέτοια πράγματα;

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

EX2F με αισθητήρα BSI 1/1,7"; Και πλήρως αρθρωτή οθόνη σε compact;

φακοί Schneider Kreuznach;

Πως στο καλό δεν είχα ιδέα ότι υπήρχαν τέτοια πράγματα;

     Κυκλοφορούσαν ανέκαθεν ....... ειδικά η Samsung είχε ξεκινήσει συνεργασία σε αρκετά μοντέλα με την σειρά φακών αυτής της εταιρείας ........ ειδωμεν .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φαινεται αρκετα ενδιαφερουσα περιπτωση...μου αρεσει που εχει και RAW και M mode....αναμενουμε τα αποτελεσματα

Σε καλο φως πρεπει να κανει παπαδες αν μπορεις με το ND να μην σε πεταει στην diffraction zone και να δουλευεις με ενα δυο στοπ κατω απο το μεγιστο διαφραγμα.Aνετα θα αγοραζα κατι παρομοιο η σε πιο μεγαλο σενσορα τυπου RX100 αλλα μαζευω λεφτα για φιλματη 6x9

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, afterhours είπε

Φαινεται αρκετα ενδιαφερουσα περιπτωση...μου αρεσει που εχει και RAW και M mode....αναμενουμε τα αποτελεσματα

Σε καλο φως πρεπει να κανει παπαδες αν μπορεις με το ND να μην σε πεταει στην diffraction zone και να δουλευεις με ενα δυο στοπ κατω απο το μεγιστο διαφραγμα.Aνετα θα αγοραζα κατι παρομοιο η σε πιο μεγαλο σενσορα τυπου RX100 αλλα μαζευω λεφτα για φιλματη 6x9

    Άσε την RX100 , τέτοιες θα υπάρχουν πάντα , την 6 επί 9 θα βλέπεις μπροστά ώστε να έχουμε κι' εμείς εντυπώσεις με την σειρά μας , εικόνες , παραξενιές κλπ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εχεις αδικο.... απλα πριν αγορασω το "θηριο" :mrgreen: πρεπει να βρω τον ποιο οικονομικο( γεωγραφικα κοντα επισης/ταχυδρομικα εξοδα  για αποστολη+επιστροφη )  για εμφανιση C41 και Ε6 για μεσαιο φορμα (120 film) .Προσφατα εμφανισα για πρωτη φορα Ektar και εμεινα σουπερ ευχαριστημενος(βεβαια δεν ειναι φτηνο φιλμ).Μπορει να ανεβασω κανενα δειγμα στο αλλο θεμα με την D1

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, afterhours είπε

Δεν εχεις αδικο.... απλα πριν αγορασω το "θηριο" :mrgreen: πρεπει να βρω τον ποιο οικονομικο( γεωγραφικα κοντα επισης/ταχυδρομικα εξοδα  για αποστολη+επιστροφη )  για εμφανιση C41 και Ε6 για μεσαιο φορμα (120 film) .Προσφατα εμφανισα για πρωτη φορα Ektar και εμεινα σουπερ ευχαριστημενος(βεβαια δεν ειναι φτηνο φιλμ).Μπορει να ανεβασω κανενα δειγμα στο αλλο θεμα με την D1

    Ανέβασε ότι θες ....... αναμένουμε νεότερα ..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, babisskg είπε

    Ανέβασε ότι θες ....... αναμένουμε νεότερα ..... 

Ενα καρε απο το Ektar 35mm -- σπιτικο σκαναρισμα (δεν φαινεται δυστυχως η ποιοτητα γιατι ειναι downsampled σε 1Mpixel απο 50 !!!

Untitled_Panorama1.jpg

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, afterhours είπε

Ενα καρε απο το Ektar 35mm -- σπιτικο σκαναρισμα (δεν φαινεται δυστυχως η ποιοτητα γιατι ειναι downsampled σε 1Mpixel απο 50 !!!

Untitled_Panorama1.jpg

    Η ευκρίνεια είναι παραπάνω από ορατή , ειδικά στον κουβά , αυτό που με παραξενευει κάπως είναι στο ανώτερο άκρο της εικόνας κάτι που μοιάζει με barell distortion η κάτι άλλο που δεν μπορώ να αξιολογησω τι είναι ....... 

   Πολύ ωραία παρουσίαση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, afterhours είπε

Thanks....Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι... Στα άλλα καρέ δεν είδα κάτι παρόμοιο 

   Είπα να πω μήπως δεν στάθηκε σωστά το αρνητικό στο scanner ...... ήταν από αρνητικό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, babisskg είπε

    Η ευκρίνεια είναι παραπάνω από ορατή , ειδικά στον κουβά , αυτό που με παραξενευει κάπως είναι στο ανώτερο άκρο της εικόνας κάτι που μοιάζει με barell distortion η κάτι άλλο που δεν μπορώ να αξιολογησω τι είναι ....... 

 

Pincusion distortion.

Φακός; Εστιακή απόσταση;

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, babisskg είπε

   Είπα να πω μήπως δεν στάθηκε σωστά το αρνητικό στο scanner ...... ήταν από αρνητικό ?

Αρνητικα ναι

Σκαναρω με την  DSLT (δεν εχω σκανερ για αρνητικα,ενα απλο εχω....με το σκανερ σαρωσα καποιες παλιες εκτυπωμενες που δεν ειχα τα αρνητικα)....

Παιζει να μην εκατσε εντελως φλατ το φιλμ στο film holder tray

6 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Pincusion distortion.

Φακός; Εστιακή απόσταση;

Φακος Minolta 35-105 F3.5-4.5...εστιακη αποσταση δεν θυμαμαι και διαφραγμα....λογικα πανω απο 60mm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, afterhours είπε

 

Φακος Minolta 35-105 F3.5-4.5...εστιακη αποσταση δεν θυμαμαι και διαφραγμα....λογικα πανω απο 60mm

Αυτός ο φακός φαίνεται πως έχει μέτριο pincusion distortion σε μεγάλο εύρος εστιακών αποστάσεων.

Το διάφραγμα δεν έχει σχέση με αυτά.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...